Šumava - Zhůří

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
ladin
Příspěvky: 954
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Re: Šumava - Zhůří

#16

Příspěvek od ladin »

Ahoj Vojto, já jsem si všimnul při cestě zpátky, že se v údolí válela občas mlha, taktéž podle družicových záběrů Linec a Praha byly pod nízkou oblačností. Podle mě, tak kvalitní lokality, jako je Zhůří ovlivňují vzdálené zdroje, jako je Plzeň, Budějovice, Praha a Linz. Vedle špatné průzračosti je to další atribut snižující kvalitu oblohy. Ke klasifikaci oblohy. K Bortle2 jsem se přiklonil hlavně z důvodu vysokých hodnot SQM, přírodní obloha, Bortle 1, ma limit někde kolem 22.0 a tohle se jí velice blížilo. Taktéž z kraje noci byl viditelný zodiakální most a protisvit. Na svém SQM jsem nikdy neviděl vyšší hodnoty než 21.62 z podzimní EWS a tam to hodnotíme jako oblohu někde mezi Bortle 2 a 3.
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Re: Šumava - Zhůří

#17

Příspěvek od michal.b »

Podle mě za současné tmavé hodnoty vděčíme především jarní obloze bez Mléčné dráhy a s nízkou ekliptikou, to udělá oproti podzimu klidně 0.3 MSA. Dále pak slabému airglow (Sluneční aktivita je na minimu) a za třetí možná lehkému poklesu světla v důsledku koronavirových omezení (i když to je spíš moje zbožné přání, u nás se bude svítit i kdyby na chleba nebylo). Víc lokalit v poslední době dosahuje svých "teoretických" hodnot z atlasu LP.

Jinak to, že horší průzračnost pomáhá tmě na odlehlých místech je známé, i modely světelného znečištění tak vycházejí. Ideální je samozřejmě situace kdy je inverze - extrémně špatná průzračost dole ve městech a naopak výborná nahoře nad ní. Jenomže pak může třeba přijít airglow a obloha stejně bude stát za prd - to se nám tuším předloni stalo v Novohradkách. Dole mlha, obloha jak vymetená, čekal jsem bomba podmínky a nakonec to bylo jak někde poblíž Prahy :lol: obloha doslova svítila a naměřil jsem bídných 20.8 MSA.
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Re: Šumava - Zhůří

#18

Příspěvek od michal.b »

ladin píše:K Bortle2 jsem se přiklonil hlavně z důvodu vysokých hodnot SQM, přírodní obloha, Bortle 1, ma limit někde kolem 22.0 a tohle se jí velice blížilo. Taktéž z kraje noci byl viditelný zodiakální most a protisvit. Na svém SQM jsem nikdy neviděl vyšší hodnoty než 21.62 z podzimní EWS a tam to hodnotíme jako oblohu někde mezi Bortle 2 a 3.
Bortle se nedělá podle SQM, je tam sice korelace, ale ne buhvíjaká. Nezapomínej, že na EWS na podzim si měl nahoře Mléčnou dráhu, kdežto teď ne. Kdybys teď měřil v Alpách tak bys taky dostal hodnoty kolem 21.9 nebo i víc.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Šumava - Zhůří

#19

Příspěvek od MaG »

Kolem 22. dubna bylo extrémně hezky tmavo i v dubnu 2009. Podle mě to může být spíš specifickým vzduchem proudícím od SV, suchý chladný vzduch. Dobře to bylo znát v Chorvatsku, kde dvě noci s tímto prouděním byly tmavší, než s jiným od jihu.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
ladin
Příspěvky: 954
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Re: Šumava - Zhůří

#20

Příspěvek od ladin »

michal.b píše: Bortle se nedělá podle SQM, je tam sice korelace, ale ne buhvíjaká. Nezapomínej, že na EWS na podzim si měl nahoře Mléčnou dráhu, kdežto teď ne. Kdybys teď měřil v Alpách tak bys taky dostal hodnoty kolem 21,9 nebo i víc.
S airglow souhlasím do puntíku. Jinak ta korektura nebude podle mě tak výrazná. Na EWS se jezdí na podzim. Na počátku noci s Labutí v zenitu, bylo při mých návštěvách, 21.30-21.40. K ránu, s vycházející zimní Mléčnou dráhou, potom k 21,50 až 21,60.

K některým indikátorům Bortleho stupnice přistupuju s postupujícím věkem s despektem. Už to není, co to bývalo. Vidím o půl magnitudy míň, a tak mi z Bortleho stupnice zbývají indikátory s velmi vágní definicí.

popis Bortle 2 z wiki:

Skutečně tmavá obloha

1. Nejslabší pouhým okem viditelné hvězdy: 7,0 - 7,5 mag
2. Jas oblohy nad 21,6 MSA
3. Velmi nápadné zvířetníkové světlo, za nejlepších nocí může vrhat stíny
4. Mléčná dráha ma bohatou strukturu
5. Podél obzoru může být slabě patrné světelné záření atmosféry
6. V České republice se takto tmavá obloha již nevyskytuje, pouze výjimečně za dobrých podmínek v nejodlehlejších oblastech Šumavy a MOTO.

Když tuhle definici vemu bod po bodu:

1 škrtám - nevidím, bod 2 je v souladu s naším měřením, 3ka je podle mě pěkná, ale změř stíny, 4ka - co je to bohatá struktura? 5ku jsem jako jedinou neviděl a na 6tce se oba asi shodnem.
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
ladin
Příspěvky: 954
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Re: Šumava - Zhůří

#21

Příspěvek od ladin »

Posílal jsem odkaz do jarních pozorování, ale protože to patří i sem, tak více o noci ze soboty na neděli dne 25-26.4 2020 na Zhůří:

http://udalosti.astro.cz/?p=10523
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
Myval
Příspěvky: 173
Registrován: 24. 10. 2011, 21:12

Re: Šumava - Zhůří

#22

Příspěvek od Myval »

Tharos píše:Dodnes ale moc dobře nerozumím tomu, za co takovým nocím vděčíme a v čem je jádro pudla. Moc by mě zajímaly názory a zkušenosti ostatních. Lepší porozumění by mohlo vyústit ve schopnost takové situace například i predikovat. :) V posledních dnech jsem totiž pod oblohou nebyl a když tak čtu nějaké reporty z posledních nocích, zjišťuji, že jsem pěkně zaváhal. ;)
Normalne se podminky noc od noci lisi, ale myslim ze soucasna situace muze vnest bias. Pozoruju ze stejneho miste pres dvacet let, ale posledni ctyri noci (dve v breznu a dve v dubnu) byly jedny z nejlepsich (mozna uplne nejlepsi) ze vsech noci, ktere jsem zde zazil. Za pricinu to kladu zmenseni (vpodstate absenci) kondenzacnich stop za letadly, prip.snizeni prasnosti v ovzdusi, ktere rozptyluje svetlo. Zdroje LP pravd. moc neklesly, ale co pokleslo jsou castice v atmosfere, ktere je rozptyluji. Pozoruje nekdo taky zlepseni podminek behem cca posledniho mesice?

Jinak k Bortleho stupnici: Verim ze podminky byly skvele, ale Bortle 2 na Sumave mi porad prijde pritazena za vlasy, byl bych opatrny priradit Bortle 1 (tj. ten nejvyssi stupen) tak dobre obloze jako je na La Silla nebo Paranalu (ale nebyl jsem tam). I tam zacinaji problemy s LP. Prijde mi ze dokud clovek neuvidi oblohu mimo kontinentalni Evropu, tak nevi jak daleko to muze jeste jit.
Ultralighty 254/1200, 114/500
Milovali jsme hvezdy prilis, nez abychom se bali noci. (Epitaf dvou amaterskych astronomu)
ladin
Příspěvky: 954
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Re: Šumava - Zhůří

#23

Příspěvek od ladin »

Za poslední půlrok jsem byl na Zhůří několikrát, na Šumavě jsem strávil 2 poslední dovolené. Rozdíl mezi poslední sobotou a tím, co bylo vidět v létě, na podzim a z kraje zimy, kdy jsem tam byl naposledy , byl více než patrný. S Vicem jsme se shodli, že ta noc, byla lepší než to, co jsme viděli na EWS. Určitě nešlo o jedinou noc, ty předchozí byly pravděpodobně i lepší - je to vidět na měření na http://www.skyquality.cz, kde najdes z předchozích let hned několik klasifikací Zhůří jako Bortle 2, podobně jako Bezvěrov za vyjímečných podminek je Bortle 3+. Nechci ani vyvolávat polemiku jestli tu noc klasifikovat 2, 2-, 3+, 3. To pozitivní a duležité, co si z toho vzít, je fakt, že i u nás můžou být výborné podmínky srovnatelné s nejlepšími lokalitami ve střední Evropě, a že za takovými podmínkami stojí vytáhnout paty od baráku a popojet i nějakou tu stovku kilometrů.
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
Myval
Příspěvky: 173
Registrován: 24. 10. 2011, 21:12

Re: Šumava - Zhůří

#24

Příspěvek od Myval »

Jednoznacne, temnou oblohu prumerem nahradit lze jen dost obtizne nebo mozna vubec. Podle toho reportu jste tam videli uzasne veci, tak at vyjdou dalsi pozorovani a zase o tom napis.

Ja jsem pozoroval pred lety z okoli Kvildy dve noci za inverze a je to fajn misto, nejlepsi obloha kterou jsem kdy zazil v Cechach.
Ultralighty 254/1200, 114/500
Milovali jsme hvezdy prilis, nez abychom se bali noci. (Epitaf dvou amaterskych astronomu)
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: Šumava - Zhůří

#25

Příspěvek od ladis »

Myval píše:
Tharos píše:Pozoruje nekdo taky zlepseni podminek behem cca posledniho mesice?
U mě pod Bousovem jsem zažil nejlepší a nejtmavší noci za poslední roky. SQM-L až k 21.60 nad ránem, téměř denně minulý týden kolem 21.55.
DSO výjimečně kontrastní, jak to znám jen z Jizerek.
Skoro týden jsem pořádně nespal, noci pozoroval, nedalo mi to.

Je to zvláštní náhoda s tou kvalitou oblohy...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Šumava - Zhůří

#26

Příspěvek od Cztwerec »

Je to trošku jako s odhadem seeingu, taky pořád nevíme, kdy přesně bude dobrý. Ale nemá ta tmavá obloha a lepší podmínky kromě směru a vlhkosti proudů vzduchu spojitost se znečištěním?

Souhrnné emise našeho zamořeného ovzduší (tedy i prach a rozptýlené částice, oxidy dusíku apod.) za poslední dekádu 16. 3. - 14. 4.
Znečištění.jpg
Znečištění.jpg (65.79 KiB) Zobrazeno 2840 x
Ale třeba jsem mimo.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Šumava - Zhůří

#27

Příspěvek od Roman (Rick) »

Tak záleží o aké znečistenie. Prašno, dymno určite tmavej oblohe nepomôže ...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Šumava - Zhůří

#28

Příspěvek od MilAN »

Tmavá oblohy při měření SQM může také znamenat, že je zataženo :) Tak bych ta měření nepřeceňoval. Hlavně při focení, kdy před tím koukám hodinu na monitor, si nejsem vůbec jistý , co měřím :) U vizuálu to je trochu jednodušší.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
DanielM91
Příspěvky: 15
Registrován: 07. 07. 2018, 00:01
Bydliště: Velký Borek
Věk: 32

Re: Šumava - Zhůří

#29

Příspěvek od DanielM91 »

Zdravím pánové,
13-16.8.2020 se chystám za temnou oblohou poprvé na Šumavu. Potáhnu s sebou 10" dobsona a chtěl jsem se zeptat kde na Zhůří se s ním dá pohodlně koukat. Myslím tím místo kde bych mohl zaparkovat, vytáhnout dalekohled a koukat, místo kde bych nemusel dalekohled táhnout X desítek metrů zároveň abych někde nepřekážel pokud bych parkoval u silnice nebo nějaké nezpevněné cesty. Na Mapě jsem zadal místa které by se mi líbila ale nevím jestli u parkoviště (2) není velký provoz a u bodu Č.1 lze parkovat i částečně mimo asfaltku. Nebo by jste mi doporučili nějaké jiné místo na pozorování v okolí 10km od Rejštejna?

Díky moc, Dan.
Newton 254/1200
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Re: Šumava - Zhůří

#30

Příspěvek od michal.b »

Na místo 1 se s autem nesmí, je to za zákazem vjezdu který je hned na křižovatce s hlavní silnicí. Ale jinak je to místo super :)
Parkoviště je docela v pohodě, občas kolem po silnici sice nějaké auto projede, ale není to žádná tragédie (jsou to spíš jednotky aut za noc, i když teď o prázdninách kdy Šumava praská ve švech to může být zvečera horší).
Odpovědět