Podyjí

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
Uživatelský avatar
Lukas
Příspěvky: 22
Registrován: 02. 05. 2006, 20:25
Bydliště: Ivančice
Věk: 45

Podyjí

#1

Příspěvek od Lukas »

Podyjí (hlavně oblast u rakouských hranic jižně od měst Dačice /Jemnice / Moravské Budějovice) by podle map světelného znečištění mělo být teoreticky jednou z nejtmavších lokalit v ČR. I když oproti třeba Šumavě bude dost znevýhodněno malou nadmořskou výškou.
  • Máte někdo zkušenosti s pozorováním/focením v té oblasti?
  • Vyplatí se tam jet?
  • Znáte tam nějaká vhodná stanoviště?
Před asi dvěma lety jsem byl v Horním Břečkově, kde je vstup do NP Podyjí, ale to je ještě moc blízko Znojma (12 km), což bylo dost znát (ale taky bylo před bouřkou a hodně opar). Chtělo by to někam dál na západ a pokud možno výš...
Uživatelský avatar
wizard_Kysi
Příspěvky: 224
Registrován: 10. 09. 2015, 00:38

Re: Podyjí

#2

Příspěvek od wizard_Kysi »

Před pár lety jsem dovolenkoval u Nové Bystřice (cca 5 km východně nedaleko rakouské hranice) a noční obloha byla prostě famózní, Mléčná dráha výrazně zářila od obzoru k obzoru. Dodnes na to vzpomínám, protože to byl týden jasných srpnových nocí v kuse a to se mi od té doby již nepoštěstilo.
NWT 150/750 EQ3, sovětské bino Tento 10x50
Uživatelský avatar
Lisa
Příspěvky: 302
Registrován: 29. 06. 2016, 17:49
Bydliště: České Budějovice
Věk: 56

Re: Podyjí

#3

Příspěvek od Lisa »

Ač jezdím pozorovat na Šumavu, tak před rokem jsem se byl podívat jihozápadně od Českého Rudolce a pár míst mám v této oblasti vytipovaných, i když jen ve dne. Pokud by byl zájem, tak mohu poslat souřadnice třeba přes SZ.
18'' OnStep GoTo DocTelescope, SW GoTo FlexTube 12", -
Ok.: Lunt Eng., Vixen, TV Ethos,Nagler,Panoptic..., SX el.FW, Bino MaxBright® II
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1244
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Podyjí

#4

Příspěvek od Zbych »

Kousek od Jemnice se plánuji brzo přestěhovat, je tam nádherná krajina. Chtěl jsem něco přímo v České Kanadě, ale v omezeném rozpočtu je téměř nemožné tam něco sehnat (lidé si tam domy drží i když jsou to někdy ruiny). Znám Českou Kanadu v noci - tam je obloha opravdu parádní, to Podyjí, Dačicko ještě nevím, v noci jsem tam nebyl. Až se tam přestěhuji, můžu referovat o sto šest :). Žel jsem tam našel jednu vesničku, kde mají mezi poli řadu lamp typu koule :( . Snad je to tam jen z nevědomosti. Až tam začne vznikat další oblast tmavé oblohy, můžete tušit, kdo za tím bude stát :lol: .

V České Kanadě jsou volně přístupné planiny a louky bez zákazů vjezdu a bez světel. Takových míst je tam spousta. Dokonce jsem tam našel jednu anonymní hvězdárničku ve vesničce Návary.

Jinak do té oblasti jedu zrovna tento první červnový víkend.
Uživatelský avatar
fana79
Příspěvky: 144
Registrován: 15. 04. 2012, 10:00
Bydliště: Vyškov
Kontaktovat uživatele:

Re: Podyjí

#5

Příspěvek od fana79 »

Mohu jen potvrdit že obloha tam bývá nádherná :o nemohu porovnat se Šumavou a nebo udat přesné hodnoty, ale někdo na fóru udával že naměřil za Vranovem 21,5 mag/arcsec. Jezdím tam druhý rok na chalupu, ale zatím jen spíš opravovat tak toho času a někdy i sil na pozorování nezbývá :x Tak kdybyste se tam někdo pohyboval tak se klidně ozvěte.
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 502
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Podyjí

#6

Příspěvek od rys »

Zbych:To jsem rád,že konečně bude v mém okolí kolega :D. Do Dačic jezdím často. Ale koukat jezdím 1km za moji vesnici:Horní Bolíkov,kde je obloha bez umělého osvětlení. Jediný problém je, že myslivci pořád stěhují posedy. A tak to musím ve dne projet, abych nějakou nekoupil. (někteří jsou strašný magoři). A nebo jezdím do Světlé. Pod javořicí. Tak budu rád když se někdy sejdeme. Třeba jen na kafe.
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1244
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Podyjí

#7

Příspěvek od Zbych »

rys píše:Zbych:To jsem rád,že konečně bude v mém okolí kolega :D.
Rys, určitě je tam kolegů víc, jen ne každý asi stojí o to se bratříčkovat :D. Vím ještě o jednom, co tam má parádní hvězdárnu, ale nechci to tu ventilovat. Tady u nás ve vedlejší vesnici je taky jeden hvězdář - podle toho co tu psal. A když jsem mu napsal, že tam má ve stejné vesnici další dva se stejným koníčkem, už nikdy neodepsal (určitě se neznají).
Napíšu ti zprávu.
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 502
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Podyjí

#8

Příspěvek od rys »

Ok, tak to jsem nečekal , že je mezi lidmi taková nevstřístnost,( nebo jak to nazvat). Já to beru jako jedenu z nejlepších věcí, když má někdo stejné zájmy, a mohu si s ním vyměnit zkušenosti a pod. Děkuji za ochotu Tomáš.
Uživatelský avatar
DaveR
Příspěvky: 74
Registrován: 11. 10. 2015, 23:04
Věk: 46

Re: Podyjí

#9

Příspěvek od DaveR »

Před pár lety jsem byl s rodinou pár dní v Havraníkách, měl jsem s sebou jen malokuk (jinak už bych musel asi brát vlek). Obloha famózní, stačilo zajít kousek za poslední baráky a i s tímto kukátkem bylo vidět....Aaaaaaaa..... Škoda, že je od mého bydliště tak dost z ruky. Asi bude nutné návštěvu opakovat. Každopádně Podyjí můžu doporučit i pro návštěvy přes den ;-)
Uživatelský avatar
fana79
Příspěvky: 144
Registrován: 15. 04. 2012, 10:00
Bydliště: Vyškov
Kontaktovat uživatele:

Re: Podyjí

#10

Příspěvek od fana79 »

Jestli se chce někdo dneska přidat na pozorování za Vranovem tak se ozvěte 604467734
Lojza
Příspěvky: 3
Registrován: 21. 08. 2018, 17:44

Re: Podyjí

#11

Příspěvek od Lojza »

Na tohle místo jezdím občas já. Trochu fotit, pozorovat. Je to na místní poměry už docela dost vysoko (700 mnv) a čistý výhled na jižní a západní horizont a na východ a sever to také není úplně špatné. Slušná tma. Žádné město tímto směrem co by rušilo. Vím že reaguji na půl roku staré vlákno, ale třeba to někomu z okolí pomůže, třeba to navede někoho, kdo sem přijede jen na dovolenou. Jsem tu místní a jezdím/chodím sem už dost let..

49.1510564N, 15.3214983E
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1244
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Podyjí

#12

Příspěvek od Zbych »

Lojzo, GPS mi neukazuje Podyjí, ale vypadá to dobře :). Ale daleko to není. No vidíš, v Bolíkově (což je kousek do tvého místa) je jeden šikovný hvězdář. Takových míst co nabízíš je jižněji, v České Kanadě spousta. Já už nemám potřebu někam jezdit (tedy až zruším jednu hroznou lampu v ulici), spíše bych to bral jako společenské pozorování. Ale případně až od září.
kuceraz
Příspěvky: 568
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Podyjí

#13

Příspěvek od kuceraz »

Přidávám konkrétní tip na pozorovací stanoviště :)
48.9246233N, 15.5484044E
Perfektní obloha, dle map světelného znečištění jedna z nejlepších obloh v ČR.
Viz. screen z https://www.lightpollutionmap.info
Bez názvu.jpg
Bez názvu.jpg (94.34 KiB) Zobrazeno 3292 x
Příjezd po kdysi asfaltové cestě, nyní už jen zpevněné, na místě louka s výhledem na celou oblohu (trochu ruší dva menší lesíky, ale to lze vyřešit krátkým posunem).
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
ladin
Příspěvky: 954
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Re: Podyjí

#14

Příspěvek od ladin »

Díky, to vypadá na zajímavý tip na cíl našich výprav do českých Bortle 3 oblastí v odlehlejších koutech Podještědí!
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
Lesák
Příspěvky: 444
Registrován: 10. 03. 2009, 21:43
Věk: 36

Re: Podyjí

#15

Příspěvek od Lesák »

kuceraz píše:Přidávám konkrétní tip na pozorovací stanoviště :)
48.9246233N, 15.5484044E...
Obloha je tam opravdu na poměry ČR velmi slušná.
Navíc je zde i prostor se ubytovat "mimo civilizaci" (tedy alespoň pár let nazpět byl) - mívali tu ukončenou motorkáři.
https://mapy.cz/s/cojohucemu
Odpovědět