Národní park Poloniny

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
Odpovědět
Uživatelský avatar
billy
Příspěvky: 162
Registrován: 23. 09. 2014, 21:18
Bydliště: Ružomberok
Věk: 69

Re: Národní park Poloniny

#106

Příspěvek od billy »

Mám tiež v pláne spolu s kolegom. Termín by vyhovoval. Záleží na počasí.
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: Národní park Poloniny

#107

Příspěvek od LukasNestak »

Vrelo odporúčam, krásna nedotknutá príroda cez deň + mramorová nočná obloha :roll:
Išiel by som znova, keby to nebolo na konci sveta "minimálne Slovenska".
Inak ak niekomu ide čisto iba o astrofoto, tak sú na Slovensku možno ešte zaujímavejšie oblasti a nie sú tak ďaleko "za predpokladu že ste zo Západného Slovenska".
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: Národní park Poloniny

#108

Příspěvek od LukasNestak »

Viacerí ste sa ma spýtali aké oblasti mám na mysli. Tých oblastí je viacero, ale napríklad:
Dedinky na východ od Hriňovej. Bol som v dedine Látky časť Mláky, je to 1000m.n.m. a vlhkosť je podstatne nižšia, keďže sú to dedinky na kopcoch a nie v dolinách ako v Poloninách. Tých dediniek je tam veľa, chatu si treba vybrať aby bol čistý juh, čo až taký problém nie je, keďže sú to prevažne dedinky na kopcoch.
Prípadne aj dediny na juh od Banskej Štiavnice.
Sú aj iné oblasti, ale tam to už nemusí byť tak pestré s ubytovaním.
Mapa svetelného znečistenia:
https://www.lightpollutionmap.info/#zoo ... TFFFFFFFFF
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Národní park Poloniny

#109

Příspěvek od biker.fm »

A kdyby nevyslo pocasi (nejasno v noci), vzit sebou i kolo a cesta by nebyla zbytecna :-)
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
MicMaa
Příspěvky: 79
Registrován: 28. 10. 2009, 18:58
Bydliště: Bratislava

Re: Národní park Poloniny - RUNINA

#110

Příspěvek od MicMaa »

Vážení priatelia DSO,
chcel by som oživiť toto vlákno venované papierovo najkvalitnejšej oblohe široko ďaleko (za západ). cez víkend sa mi ho podarilo pomerne nečakane navštíviť na jednu noc s výbornou predpoveďou. je škoda, že drvivá väčšina vlákna sa podobá cestovatelskému fóru alebo facebookovej nástenke a vlastne tu nie je ŽIADNA recenzia, aká tá obloha v Poloninách vlastne je (nemyslím parametre SQM) a čo viac môže človeku ponúknuť oproti iným top lokalitám (Slovenska).

dovolím si prezentovať moju jednotlivú, čo najpresnejšie spracovanú skúsenosť a nechcem z jedného pozorovania tento môj dojem zovšeobecňovať.

prostredie je úžasné, vrátil som sa sem po vyše 20 rokoch, Runina je očarujúca, malebná dedinka a samota na lúke na kopci v oblopení ticha (a čudných zvukov z lesa) tmy a samoty ju dokonalá, avšak celkovo musím totiž konštatovať - aj keď velmi nerád - že ma ten večer obloha trošku sklamala, možno kvôli nadneseným očakávaniam. týžden predtým sa mi podarilo totiž vychytiť dve dokonalé noci v tatranskej polianke a prednostne porovnávam pozorovanie s tatrami, ktoré sú do budúcnosti podstatne dostupnejšie. jednou vetou - ten večer Runina nebola lepšia. MHV bolo v oboch prípadoch pre mňa cca 6.2 (rekord mám 6.5 na pomedzí západného a stredného Slovenska). MHV v ďalekohlade v Tatrách bola 14,2 s istotou. v Runine som to nemeral. hlavným faktorom bude zrejme nadmorská výška (550 vs. 1000 mnm). teplota bola v tatrách nad nulou, v Runine pod nulou (až do -3) a tam určite aj väčšia vlhkosť a rosenie. v tatrách bolo skutočne bezoblačno, v Runine pás mrakov na juhu, spočiatku tmavých, neskôr svetlých (do 10° na juhu). preto porovnávam najmä začiatok pozorovania, kedy optika ešte fungovala a oblaky zastierali, nesvietili. poronával som to podla cca 60 objektov - rozhodujúce boli nasledujúce "problémové" objekty na začiatku pozorovania (všetko SW 1200/250, Hyperion 13 mm, striedavo UHC):

NGC 7492 (GC Aqr 11,2/4´): Tatry- nevidel som, napriek velkej sugescii. Runina- určite videl, ale velmi slabo (jediný objekt lepší z celého pozorovania)
IC 239 (Ga And 11,1/4´): Tatry - velmi jemne áno, Runina - nie lepšie (a pritom v optimálnej časti oblohy - JV, vysoko), na záhorí nie
Stephanov kvintet: Tatry - zrejmý obláčik, Runina - nie lepšie, bez väčšieho rozlíšenia
NGC 7015 (Ga Eql 12,5/1,7´) - slabá galaxia, ale s istotou - v Tatrách aj Runine (na záhorí skôr domýšlanie).
NGC 609, IC 166, NGC 136 (OC Cas 11-12 m) - trojica velmi slabých OC - v Tatrách aj Runine - "na hraníci", ale áno (lepšie ako NGC 7492 GC Aqr)
NGC 246 (PN Cet 10,9/4´) - podobný obláčik Tatry aj Runina
Pacman Cas - podobne bez filtra v Tatrách aj Runine - ale na väčších plošných objektoch sa kvalitatívne hodnotenie ťažšie uplatňuje ako diskrétne hodnotenie áno/nie menších plošných objektov. takže podobne fish head, soul nebula, helix, M33, M74. ďalšie hmloviny ako Kalifornia, Pelikán, Amerika, Crescent, atď. som pozeral neskôr a tam boli výsledky evidentne ovplyvnené mlžením, vlhkosťou, svetlými oblakmi atď. zabalil som to, keď už som nevidel ani galaxie 11+. ďalšie objekty preto nechcem zbytočne rozpisovať.

teplejšie suché večery neskorého leta sú možno priaznivejšie a ja som nevystihol dobré podmienky, napriek tomu, že sa tak javili. možno bola obloha v tatrách nadpriemerná a v Runine podpriemerná - počasie sa ale javilo podobne. myslím však Runina nemôže konkurovať ozajstnej horskej oblohe, ako si ju pamätám zbežným pohladom v nadmorskej výške 2000 alebo 3000 metrov na horských chatách (bez presnejšieho merania MHV). moje ďalšie kroky budú smerovať preto na miestach v horách s relatívne volným južným obzorom a čo najväčšou výškou.

čo sa týka svetla - je možné skoršie vypnutie po komunikácii so zodpovedným personálom a podobne ubytovania je viac ako človek nájde hneď len tak na internete - chce to trochu komunikovať s obyvatelmi. bolo by asi dobré dávať do tohto vlákna skúsenosti z pozorovania a dohadovačky kde kto kam za kolko riešiť inde a inak.

napriek tomu, že som nebol z oblohy unesený (ako z tej tatranskej - bežne pozorujem z oblasti bratislavy, záhoria a okolia prievidze), aj budem mať cestu na východ a počasie sa bude javiť priaznivo, rozhodne do Runiny pôjdem, pretože to prostredie uzavretej kotlinky s velkou lúkou za dedinou je úžasné a všetkým čo chcú zažiť Poloniny to doporučujem.

mmmm.
sw 254/1200 dobson,  delite 9mm, hyperion 13 a 24 mm, sw pl 5 mm, uhc a h-beta lumicon, bp vp 1-40%, ts #80A, #21
Vespasianuss
Příspěvky: 111
Registrován: 11. 04. 2020, 11:56

Re: Národní park Poloniny

#111

Příspěvek od Vespasianuss »

Odporúčam aj penzión Driecna. Nieje to tak ďaleko ako Runina a je tam hneď aj lúka,kde sa dá zložiť. A keď poprosite tak aj vypnú osvetlenie penziónu.
Odpovědět