Třebíčsko - Vysočina - hledání tmy

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Třebíčsko - Vysočina - hledání tmy

#1

Příspěvek od Rekmarik »

Snad nejsem sám, kdo pozoruje z oblasti Vysočiny, v mém případě je to "bohužel" přímo Třebíč.

Je nutné najít vhodnější místo k pozorování tak zakládám toto vlákno, kde se pokusím postupně mapovat vhodná místa na pozorování v okolí cca 30km od Třebíče.

Chce se někdo přidat ? zajímá tahleta oblast někoho ?

Vyšel jsem pro začátek z této mapky:


a narazil na tuto lokalitu -




Jediná nevýhoda že čas dojezdu je skoro 40minut :(

Jako další variantu která bohužel není v tmavě modré oblasti jsem narazil poblíž Trnavy -







Výhodou pro obyvatele Třebíče je dojezd asi 7minut - vzdálenost 5km.. v dohledném okolí tam nic nesvítí i když horizont je maličko ochuzený.

Doplním jak to půjde foto z noci případně další info, kdyby se někdo zajímal .. Ale nechci to sem dávat zbytečně, pokud se nikdo neozve .. a budu hold hledat sám ..

Nicméně každá pomoc dobrá !!

Díky za případné reakce nebo nápady !

Marek

Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Třebíčsko - Vysočina - hledání tmy

#2

Příspěvek od michal.b »

Na tvem druhem miste mas Trebic na jihu, to neni dobre. Pro lepsi prehled toho co kde sviti muzes pouzit tuhle mapu: http://www.blue-marble.de/nightlights/2012
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Třebíčsko - Vysočina - hledání tmy

#3

Příspěvek od Rekmarik »

Na tvem druhem miste mas Trebic na jihu, to neni dobre. Pro lepsi prehled toho co kde sviti muzes pouzit tuhle mapu: http://www.blue-marble.de/nightlights/2012

Díky za reakci ! Jo tu mapku samozřejmě znám, ale je málo podrobná příliš moc nepomůže, tady je třeba hlavně znát okolní poměry kopce atd -
Proč vadí že je Třebíč zrovna na jihu ? Výhoda té polohy je v tom, že Třebíč je dobře schovaná za kopci i když uznávám, je docela ještě blízko.
Ale o to jde najít místo co nejblíž s co nejlepší tmou - ještě asi lepší a jen o něco málo vzdálené místo bude v pomyslnném střdu trojúhelníku, který tvoří Jihlava - Třebíč - a Velké meziříčí - což bude tak 15 minut cesty.
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Třebíčsko - Vysočina - hledání tmy

#4

Příspěvek od michal.b »

Pokud nejsi v horach kde jsou opravdu velke vyskove rozdily, tak jsou kopce/doliky z hlediska svetelneho znecisteni na malych vzdalenostech vcelku nepodstatne. To ze mas mesto za kopcem neznamena prakticky nic - jizni pulka oblohy bude stejne presvicena jako kdyby tam zadny kopec nebyl. A jizni pulka oblohy je dulezita proto, ze se tam nachazi vetsina zajimavych objektu k pozorovani Zkratka pokud nechces jezdit daleko, tak se snaz nemit Trebic na jihu. Zajimave vypada treba okoli Zeletavy (to tvoje prvni misto vypada fajn). No a pokud bys nekdy chtel opravdu dobrou tmu a nevadil by ti delsi vylet, tak muzu doporucit oblast jizne od Jemnice, tam je to dost slusne.
Moje dva soukrome tipy:
1) 49°3'58"N, 15°59'7"E
2) 49°9'21"N, 15°44'51"E
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Třebíčsko - Vysočina - hledání tmy

#5

Příspěvek od Rekmarik »

Jižní půlku oblohy i když přesvícenou mám dobře přehlednou ze zahrádky, a tak jsem byl natěšený právě na tu severní kterou mi zakrývá dům.

Díky Michal.b za tipy !
Koukal jsem na to ve street view na google mapách a vypadá to slibně - a ještě tedy místo severně od Třebíče tedy budu hledat jihozápadně, tam by to mohlo být slibné .. už nevím kde jsem to četl, ale při velikosti obyvatel města řekněme 30 000,- je třeba se vzdálit tak na 30km aby byl znát úbytek světla .. ten Tvůj druhý tip 49°9'21"N, 15°44'51"E by tomu odpovídal a není to zas tak daleko.

Pokusím se asi vytipovat řekněme dvě místa - jedno co nejblíž kde možná bude obloha ještě trochu přesvětlená, ale prostě nebude mi nic svítit do očí, budu mít klid a slušný výhled a třeba alespoň určitou část oblohy pěkně tmavou a pak nějaké super luxusní místo - kam se vydám třeba občas ..

Tady by se pak nabízely třeba Ždárské vrchy
Uživatelský avatar
Ježo
Příspěvky: 195
Registrován: 23. 11. 2010, 11:43

Třebíčsko - Vysočina - hledání tmy

#6

Příspěvek od Ježo »

Poslední dobou mě přestává uspokojovat kvalita oblohy na sever od Brna a tak jsem si říkal, že bych zkusil něco rozumně dostupného na Vysočině. Nemáte tip na pozorovací stanoviště dobře dostupné z Brna (tj. nejspíš v "blízkosti" D1) - třeba někde kolem Velké Bíteše? Za každý tip díky!
Dobson SkyWatcher 200/1000, TV Pl 32-20-15-11, Vix LVW 22-5, Cel Ax LX 15, P XF 8.5, TV Rad 6
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Třebíčsko - Vysočina - hledání tmy

#7

Příspěvek od Rekmarik »

třeba někde kolem Velké Bíteše?

Ahoj - poblíž D1 by mohlo vyjít něco na východ od Budišova
- v trojúhelníku Budišov-Velká Bíteš-Náměšť nad Oslavou. A jak dlouhá může být doba dojezdu ?

To první místo, které zde uvádím ve vlákně - poblíž Knínic je celkem dobré
49°6'5.361"N, 15°35'14.026"E, ale pro Tebe asi už moc daleko :(
Uživatelský avatar
Evzen
Příspěvky: 394
Registrován: 21. 04. 2010, 12:43
Bydliště: Brno
Věk: 73

Třebíčsko - Vysočina - hledání tmy

#8

Příspěvek od Evzen »

Zdravím,
a co třeba 49°21'28.281"N, 16°14'37.367"E - záložní letiště (nebo, jak se tomu říká) mezi Borovníkem a Rojetínem. Tráva je tam posečená, okolní vesnice malé, výhled dobrý do všech směrů. Byl jsem tam v noci jen jednou a to se zatáhlo... Většinou jezdím do Lažánek za Veverskou Bítýšku - 49°17'9.621"N, 16°23'56.315"E - nic moc, ale do 25km od domova nic lepšího neznám.
Evžen
Uživatelský avatar
Ježo
Příspěvky: 195
Registrován: 23. 11. 2010, 11:43

Třebíčsko - Vysočina - hledání tmy

#9

Příspěvek od Ježo »

Díky za odpovědi.

Rekmarik - máš pravdu, je už to trošku daleko... Tu D1 jsem chtěl využít pro pohodlný a rychlý nástup, ale jak se koukám do map, tak mi to vychází spíš na šolichání se po okrskách...

Evzen - k Lažánkám jsem taky jezdil, většinou jsem to zapíchl ale jižně od vesnice, na sever mě trochu rušil ten kaolínový lom (ale konkrétně na Tvém odkazovaném místě jsem nebyl). Nicméně moje myšlenky se ubírají podobným směrem jako je ta letištní plocha v Borovníku / Rojetíně; uvažoval jsem ještě o polňačkách mezi Vratislávkou a Víckovem, ale jsou tam zakreslené nějaké vysílače.

Nu, jak se říká - hledej, Šmudlo - budu hledat...
Dobson SkyWatcher 200/1000, TV Pl 32-20-15-11, Vix LVW 22-5, Cel Ax LX 15, P XF 8.5, TV Rad 6
Uživatelský avatar
Ježo
Příspěvky: 195
Registrován: 23. 11. 2010, 11:43

Třebíčsko - Vysočina - hledání tmy

#10

Příspěvek od Ježo »

Předpověď počasí vypadá nadějně a tak uvažuju, že bych dnes vyrazil pozorovat. Přemýšlím, že bych zkusil nějaké místo u Rozseče nad Kunštátem anebo ono zmiňované letiště u Borovníku, ale kdyby někdo v okolí Brna vyrážel někam jinam a nevadila mu společnost, rád se přidám...
Dobson SkyWatcher 200/1000, TV Pl 32-20-15-11, Vix LVW 22-5, Cel Ax LX 15, P XF 8.5, TV Rad 6
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Třebíčsko - Vysočina - hledání tmy

#11

Příspěvek od Rekmarik »

Ahoj Ježo, to stanoviště je pro mě bohužel na dnešek moc daleko, já mám na dnešek tento tip -



49.160617712, 15.954637527
49° 9' 38.2237634" N
15° 57' 16.6950989" E

Chci to vyzkoušet, zatím nemám prověřeno ale mám to blízko

I když tvoje místo není zrovna na Vysočině dej vědět, jak se zadařilo, pokud se mi poštěstí časově vše zkoordinovat a vyrazit snad budu mít i foto horizontu (pokud si nezapomenu kartu do foťáu jako minule)
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Třebíčsko - Vysočina - hledání tmy

#12

Příspěvek od Rekmarik »

https://maps.google.cz/maps/ms?msid=207 ... 6,0.107288

Dufám že odkaz bude funkční - Nakonec jsem popojel kousek dál za Dolní Vilémovice a pak na polňačku mezi pole. Už byla tma, tak jsem už nic lepšího nenašel.
Nutno poznamenat, že ve Valči svítila nějaká továrna či co, takže z toho jsem radost neměl, horizont s početnými nízkými světelnými čepicemi okolních vesnic. Z tohoto hlediska horizont výrazně horší než u Želetavy nicméně pořád výrazná změna oproti Třebíči - respektive propastný rozdíl - v zenitu pastva pro oči natož pak pro triedr.
Tentokrát jsem pro změnu nechal doma hranolek na uchycení foťáku na stativ, tak jsem udělal pár neumělých záběrů okolí položeným foťákem přes samospoušť. přídám snad brzy.

Na sever od Dolních Vilémovic blíž ke Třebíči se taky ještě dá celkem slušně pozorovat, ale jakmile jsem se blížil ke Stříteži už to bylo pase.
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Třebíčsko - Vysočina - hledání tmy

#13

Příspěvek od Rekmarik »

Okolí Jemnice kraj Vysočina


Neznáte někdo tuhletu oblast z hlediska rušivých světelných zdrojů respektive z hlediska místa vhodného k pozorování ?

Dle doporučení michala.b o několik příspěvků nazpět bych chtěl vyzkoušet oblast nedaleko Jemnice ale fyzicky jsem tam ještě neměl tu možnost hledat dobré místo ..

napadá mě toto:
+48° 58' 41.40", +15° 34' 8.16"

Kdybyste měl někdo náhodou již nějaké to místečko poblíž vyzkoušené nebo ještě lépe proměřené,
to by bylo super !


díky - Marek

Uživatelský avatar
Jindra75
Příspěvky: 33
Registrován: 20. 04. 2013, 16:49
Bydliště: Kladruby

Třebíčsko - Vysočina - hledání tmy

#14

Příspěvek od Jindra75 »

Ahoj,

já jsem začal jezdit k Radonínu. Je to docela vysoko (skoro 600m) a směrem na jih je to slušné - Třebíč je bokem.
Jindra
Email: jindrich(*)otcenasek(a)seznam(*)cz, Newton 800mm/f4, Scopos ED66/400mm , monáž EQ6, ASI1600 MM-C / EOS40D modif., Lacerta, APT, Pixi,...
Uživatelský avatar
Jindra75
Příspěvky: 33
Registrován: 20. 04. 2013, 16:49
Bydliště: Kladruby

Třebíčsko - Vysočina - hledání tmy

#15

Příspěvek od Jindra75 »

... a ostatní směry jsou 1A 8-)
Email: jindrich(*)otcenasek(a)seznam(*)cz, Newton 800mm/f4, Scopos ED66/400mm , monáž EQ6, ASI1600 MM-C / EOS40D modif., Lacerta, APT, Pixi,...
Odpovědět