Třebíčsko - Vysočina - hledání tmy

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Třebíčsko - Vysočina - hledání tmy

#16

Příspěvek od Rekmarik »

to Jindra75:

ahoj, díky z tipy .. nesvítí ti v okolí Radotína příliš Jihlava a potažmo také Třebíč ? Mám na mysli světelnější čepice. Jihozápad nebo jihovýchod se totiž jeví poněkud lepší stran blízkosti větších měst.
Obávám se že převýšení 600mnm nám asi moc nepomůže vylepšit kvalitu oblohy ani z hlediska inverze ani z hlediska lepší tmy :(

Uživatelský avatar
Jindra75
Příspěvky: 33
Registrován: 20. 04. 2013, 16:49
Bydliště: Kladruby

Třebíčsko - Vysočina - hledání tmy

#17

Příspěvek od Jindra75 »

... není to tam až tak marný. Samozřejmě absolutní tma není nikde, ale je to dost podstatný rozdíl kdy nebojuji s oparem od řeky Jihlavy a blízkostí světel. Výhodou je, že to mám 8km a že je tam krásně nejen v noci :D
Email: jindrich(*)otcenasek(a)seznam(*)cz, Newton 800mm/f4, Scopos ED66/400mm , monáž EQ6, ASI1600 MM-C / EOS40D modif., Lacerta, APT, Pixi,...
Uživatelský avatar
hife
Příspěvky: 5
Registrován: 15. 02. 2015, 16:06

Třebíčsko - Vysočina - hledání tmy

#18

Příspěvek od hife »

Dobrý den, omlouvám se, že píšu do tak starého vlákna, ale neznáte nějaké dobré místo na pozorování mezi Třebíčí a Brnem? (konkr. Kralice nad Oslavou nebo v nějakém rádiu cca. 10 km kolem? ) A co říkáte na toto místo?? : 49°11'25.6"N 16°11'24.5"E Je to velice blízko mého domu (cca. 600 metrů) a jelikož je mi 15, tak nemám možnost dojíždět někam daleko, možná jen po dlouhém škemrání k rodičům ;D
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Třebíčsko - Vysočina - hledání tmy

#19

Příspěvek od Vabra »

Pokud to máš pár metrů od domova, není co řešit.

Nevím jak moc svítí vojenské letiště na JZ a Temelín na J, ale určitě máš lepší podmínky než většina členů fóra...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
hife
Příspěvky: 5
Registrován: 15. 02. 2015, 16:06

Třebíčsko - Vysočina - hledání tmy

#20

Příspěvek od hife »

No, letiště svítí dost, ale většinou červená světla a není vidět nad ním to světelné znečištění, jako například od 6 km vzdálené věznice. A ohledně Dukovan, no, mohlo by to být lepší, ale je to přijatelné. Bohužel v blízkém okolí nemám lepší místo. :)
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Třebíčsko - Vysočina - hledání tmy

#21

Příspěvek od Rekmarik »

tak nemám možnost dojíždět někam daleko

V rádiu cca 10km nic řádově lepšího nenajdeš - spíše je to o tom hledat místo kde nesvítí do očí přímá světla např. z fabrik osvětlených skladů a pod.
I samotné Kralice nad Oslavou bývaly docela slušným místem na pozorování, ale hold z doslechu kolegy, který tam bydlí a pozoruje, se to za poslední roky dost zhoršilo.

O trochu lepší by to mohlo být směrem na jih, vzdálit se od Náměště n O.- někam před obci Kuroslepy - na jih je chráněná krajiná oblast která moc nesvítí .. Ale jistě to nebude tak propastný rozdíl aby kvůli tomu člověk cestoval pokud nemá např. auto.
Uživatelský avatar
Jindra75
Příspěvky: 33
Registrován: 20. 04. 2013, 16:49
Bydliště: Kladruby

Re: Třebíčsko - Vysočina - hledání tmy

#22

Příspěvek od Jindra75 »

Ahoj, hitovka letošního léta směrem na sever je trojúhelník Přibyslavice, Radonín, Jalovec. Západ a Sever luxus, východ Třebíč bída, Jih jakžtakž. Dá se dojet autem po travnatém poli.
Email: jindrich(*)otcenasek(a)seznam(*)cz, Newton 800mm/f4, Scopos ED66/400mm , monáž EQ6, ASI1600 MM-C / EOS40D modif., Lacerta, APT, Pixi,...
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Třebíčsko - Vysočina - hledání tmy

#23

Příspěvek od Rekmarik »

Jindra75 píše:Ahoj, hitovka letošního léta směrem na sever je trojúhelník Přibyslavice, Radonín, Jalovec. Západ a Sever luxus, východ Třebíč bída, Jih jakžtakž. Dá se dojet autem po travnatém poli.
Zdař, a měl bys i souřadnice kde jsi byl ? tedy pro mě by to mělo smysl, pokud je to místo hezky zastíněné a nic tam přímo vzdáleně nesvítí do očí.
V okolí Třebíče se mi to jinak jeví zajímavější směrem na Želetavu, ale vždycky je problém najít místo, kde nesvítí třeba vzdálené lampy od vesnice a tak ...
Uživatelský avatar
Jindra75
Příspěvky: 33
Registrován: 20. 04. 2013, 16:49
Bydliště: Kladruby

Re: Třebíčsko - Vysočina - hledání tmy

#24

Příspěvek od Jindra75 »

No jestli hledáš absolutní tmu bez jediného světla z nějaké vesnice tak zkus centrální Sibiř, tady jsme v Evropě:)
Ale vážně: takový místo je opravdu problém a navíc si nemyslím, že to tak vadí. Vega taky svítí hodně. Navíc prostě nekoukej těsně nad obzor, stejně je to utopený a radši počkej až to trochy povyleze
To místo je u Jalovce na poli nad sjezdovkou 49.272633, 15.752937
Dá se tam zajet autem po silnici přímo směr jalovec a pak uhnou doleva na polňačku (v pohodě, žádný kros) a na travnatým poli si najít takový místo, kde si případně zacloníš nějaké to světlo v dáli.

Jindra
Email: jindrich(*)otcenasek(a)seznam(*)cz, Newton 800mm/f4, Scopos ED66/400mm , monáž EQ6, ASI1600 MM-C / EOS40D modif., Lacerta, APT, Pixi,...
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Třebíčsko - Vysočina - hledání tmy

#25

Příspěvek od Rekmarik »

Jindra75 píše: .. takový místo je opravdu problém a navíc si nemyslím, že to tak vadí. Vega taky svítí hodně. Navíc prostě nekoukej těsně nad obzor, stejně je to utopený a radši počkej až to trochy povyleze..
Já to myslel nejspíš trochu jinak : nejde o světelné čepice nebo pozorování objektů nízko nad obzorem.
I když je místo hezky tmavý z hlediska vzdálenosti od měst a tudíž jsou vidět i nějaké hvězdy, tak pro pozorovatele DSO je nějaké vzdálené přímé světlo vyloženě zabiják adaptace na tmu. A to mě vadí.
S nějakým pláštěm přehozeným přes hlavu by to nebylo třeba řešit, ale jinak je tu na Vysočině hodně slibných míst a když tam pak přijedu tak zjistím, že lokálně tam někdo někde svítí a níčí tím pádem jinak uplně parádní podmínky pro pozorování.

Takže já jsem s našimi podmínkami v rámci té bídy a hrůzy prosvětlenosti Evropy spokojený, jen vychytat ještě to jedno optimální místečko.. A jak to popisuješ, tak by to třeba stálo za vyzkoušení :)
kuceraz
Příspěvky: 568
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Třebíčsko - Vysočina - hledání tmy

#26

Příspěvek od kuceraz »

Obnovuji staré téma a přidávám tipy na pár míst poblíž Třebíče, která mohu doporučit.
49.2393233N, 15.9883908E
49.1701894N, 15.8481542E

Na obě místa se dá v pohodě dojet autem po zpevněné cestě. Obojí je kousek od Třebíče, na pozorování v týdnu s krátkým časem dojezdu dostačující.

Dále doporučuju už jednou zmíněné místo poblíž Budče
49.0956517N, 15.6357556E
Opět dojezd až úplně na místo po zpevněné cestě, nikdy jsem tam nepotkal žádné auto a obloha velice slušná.
Dojezdový čas necelá hodina, ale stojí to za to.
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1244
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Třebíčsko - Vysočina - hledání tmy

#27

Příspěvek od Zbych »

Už nemám potřebu nikam jezdit, pokud ano, beru to spíš jako astro společenskou záležitost. Jihozápadně od Jemnice je na mé zahradě pěkná tma (tedy až odstřelím tu jednu lampu v ulici) :D.

Pro velký úspěch udělám 10.10. opět veřejné pozorování v Kunžaku, zde na kopečku: https://mapy.cz/s/nujedenoda. Úspěchem nemyslím počet cca 10 lidí (bylo dost oblačno), ale jejich zájem a dlouhé prohlížení; "můžete nám tam dát ještě Saturn?"

Vím že Kunžak není Vysočina, ale já vše v okruhu kolem Dačic, tedy J. Hradec, Telč, Třebíč, Mor. Budějovice beru jako pohodovou dojezdovou vzdálenost. ;)
ladin
Příspěvky: 954
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Re: Třebíčsko - Vysočina - hledání tmy

#28

Příspěvek od ladin »

Tak v okolí Kunžaku a Jemnice je skoro o Bortle lepší obloha než na Vysočině. Taková skorošumava.
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
JURIN
Příspěvky: 25
Registrován: 17. 06. 2020, 18:19
Bydliště: Třebíč
Věk: 41

Re: Třebíčsko - Vysočina - hledání tmy

#29

Příspěvek od JURIN »

Ahoj ve spolek, dneska jsem se byl podívat na jednu zajímavou oblast pro hledání pozorovacího místa. Jedná se o blízké okolí rozhledny Mařenka. Vlivem kůrovcové kalamity je to tam docela dost vytěžený, v podstatě ve výhledu sem tam občas brání osaměle stojící strom nebo zbytek lesa. Vzdálenost z Třebíče je cca 16 km. Dá se tam dostat autem, cesta je lesní asfaltka, sice na ní jde vidět zarytý zub času (nebo intenzivní těžby v poslední době), ale pro osobní auto bez problémů, úsek ve směru Dašov - Želetava, hájenka. Od hájenky je umístěna závora, byla otevřena, ze strany od Dašova není zábrana žádná. Cca v 1/4 ve směru od Ž. hájenky se dá odbočit na cestu k rozhledně, zde je povchr cesty také dobrý, je tam sice více děr a po dešti dost kalužin, ale i tato cesta se dá projet (po dešti špinavé auto). Jsem začátečník, oblast není dokonalá, ale myslím si, že by mohla mít na pozorování dobré parametry. Samostřejmě hodnocení nebo zhlédnutí zkušenějším okem stojí určitě za úvahu. :)
J.
Pozorovací stanoviště Mařenka Mapa.jpg
Pozorovací stanoviště Mařenka Mapa.jpg (180.46 KiB) Zobrazeno 4645 x
SW 200/1200 Dobson, SP 25, 10 mm, Baader Hyperion 13, 10 a 5 mm, TS planetary HR 7 mm.
Uživatelský avatar
JURIN
Příspěvky: 25
Registrován: 17. 06. 2020, 18:19
Bydliště: Třebíč
Věk: 41

Re: Třebíčsko - Vysočina - hledání tmy

#30

Příspěvek od JURIN »

Ahoj v pátek 4.6.21 jsem byl pozorovat na pro mě novém místě za Mastníkem (poloha: 49.1750836N, 15.8280394E). Z tohoto místa je pěkný výhled na jižní oblohu a jsou zde viditelné hvězdy až do -30°DEK (dle otočné mapky). Horizont kopce, keře a porosty skrývají umělé osvětlení z přilehlých obcí a osvětleného zámku Sádek. Samozřejmě město Třebíč je celkem blízko, ale v zádech. Určitě se na toto místo ještě vrátím uskutečnit další pozorování. Místo je výborně přístupné osobním automobilem.
SW 200/1200 Dobson, SP 25, 10 mm, Baader Hyperion 13, 10 a 5 mm, TS planetary HR 7 mm.
Odpovědět