Mladá Boleslav a okolí

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
Odpovědět
Uživatelský avatar
maresl89
Příspěvky: 1
Registrován: 15. 03. 2013, 16:06

Mladá Boleslav a okolí

#1

Příspěvek od maresl89 »

Ahoj, hledám vhodné stanoviště na pozorování komety dnes nebo zítra. Tudíž potřebuji odkrytý západní obzor, nemá někdo tip, kde by to bylo dobré v nedaleko MB?
kuchtik

Mladá Boleslav a okolí

#2

Příspěvek od kuchtik »

Ahoj mares189
myslim že tady někde mají klucí pozorovatenu pod Kokokořínem. Nedavno jsem to četl,ale nevím kde.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Mladá Boleslav a okolí

#3

Příspěvek od Karell »

Jen o několik málo vláken níž...
Pozorovatelna severní Kokořínsko
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Mladá Boleslav a okolí

#4

Příspěvek od ladis »

Hledam spolupozorovatele (jen vizualisty, žádné fotiče) pro oblast blízkého okolí Mladé Boleslavi (když není čas jezdit do hor).

Našel jsem jedno pěkné přístupné, ale přitom schované místo s SQM-L ladis (pesimistické) 20.82 v zenitu (hezká vesnická tmavá obloha) a pěkným J,Z a S (již od horizontu) jen 12 minut cesty od kraje města. Výhled do všech stran bez jakéhokoliv clonění. Jen minimální bodová světla blízké malé vesničky. Východ je špatný - svítí MB.

Jelikož nerad pozoruji sám, budu rád, pokud se někdo přidá pro rychlé výjezdy klidně i v týdnu i jen na pár hodin, když se musí druhý den do práce apod. či o víkendech... Více prosím přes PM.
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Mladá Boleslav a okolí

#5

Příspěvek od Cztwerec »

Jelikož fotím planety a DSO mi jsou krom kulových hvězdokup skoro ukradené - chtěl bych se zeptat pozorovatelů a fotičů z těchto míst na blbou otázku - jaký máte zde dlouhodobý seeing?

Přemýšlím totiž o stavbě hvězdárny na nevyužitém vyvýšeném kopci na konci vlastního pozemku a oplocení v obci Uherce (Dobrovice). Směrem na jih to vypadá slušně (cca. 300 m n.m.) , ovšem Boleslav je celkem dost blízko...

Je jasné, že bude potřeba celá řada testů podmínek (hlavně přemýšlím jakých aby mě to nestálo desítky kil převozu vybavení), ale láká mě hlavně poloha v terénu - kopec a pak již hlavně rovina do krajiny. Na sever uzavřené hřebenem a s lesíkem. A také zatím pokaždé jsem zde měl co se vizuálu týče velmi dobré podmínky. :)

Zde je to místo (jen pro zajímavost).





Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 46

Mladá Boleslav a okolí

#6

Příspěvek od Kami »

Jelikož fotím planety a DSO mi jsou krom kulových hvězdokup skoro ukradené - chtěl bych se zeptat pozorovatelů a fotičů z těchto míst na blbou otázku - jaký máte zde dlouhodobý seeing?

Přemýšlím totiž o stavbě hvězdárny na nevyužitém vyvýšeném kopci na konci vlastního pozemku a oplocení v obci Uherce (Dobrovice). Směrem na jih to vypadá slušně (cca. 300 m n.m.) , ovšem Boleslav je celkem dost blízko...

Je jasné, že bude potřeba celá řada testů podmínek (hlavně přemýšlím jakých aby mě to nestálo desítky kil převozu vybavení), ale láká mě hlavně poloha v terénu - kopec a pak již hlavně rovina do krajiny. Na sever uzavřené hřebenem a s lesíkem. A také zatím pokaždé jsem zde měl co se vizuálu týče velmi dobré podmínky. :)

Zde je to místo (jen pro zajímavost).




Odpovězeno a popsáno.... schvaluji. ;)
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Mladá Boleslav a okolí

#7

Příspěvek od Cztwerec »

Díky za rozbor, až jsem koukal jak si dokázal přesně najít lokalitu a popsat :D

Akorát jsem si uvědomil, že jsem ten jih blbě vyznačil. Po testech dám vědět.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Mladá Boleslav a okolí

#8

Příspěvek od ladis »

Bohužel mám zkušenost jen z města. Pozoroval jsem kousek od Tebe nad Dobrovicema (cca 1-2km u vysílače) a obloha je tam z hlediska DSO nepoužitelná, tragická, LP šílené. Ale na planety to může být naopak dobré. Musíš vyzkoušet holt.
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Mladá Boleslav a okolí

#9

Příspěvek od Cztwerec »

Zajímavá je ta vaše hvězdárna, úplně hovadsky situaovaná, je to škoda :/ no jak říkám, teď je to ve fázi vývoje a testování, ale skoro určitě přijedu s tripletem a budu měřit na dvojhvězdách a každopádně i fotit. Uvidíme co ukáže praxe. Jak říkám, primární účel planety, na DSO pojedu jinam...
Lectorem iustus...
Odpovědět