Vhodné místo a čas

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
Odpovědět
Uživatelský avatar
sonk
Příspěvky: 44
Registrován: 27. 01. 2012, 13:17

Vhodné místo a čas

#1

Příspěvek od sonk »

Ahoj,

chtěl jsem se zeptat, jak je to ani ne s časem, ale spíše s možností jak často se dá sledovat obloha v podmínkách ČR.

Jde mi o to, že jsem z Prahy a parkrát jsem tu četl, že již delší dobu nebyla možnost pozorovat oblohu.

Trošku jsem pojal obavu, že po koupi dalekohledu, budu mít možnost sledování, třeba jednu noc ( nebo pár hodin) v měsíci atd.

Můžete mi z vlastní zkušenosti říci, jak často chodíte (nebo spíše můžete chodit, podle podmínek venku) ve Vaší lokalitě na pozorování?

Moje lokalita je Praha a dalekohled bude Newton 200/1200mm.

Další otázka je podobná, jsou nějaké lokality lepší než jiné (díky něčemu, co třeba ještě nevím)

Chápu že je to díky osvětlení prahy, nadmořské výšce, ale třeba smogu ( v Mostě to bude asi horší) atd.

Díky za tipy a triky.
Jan Seko
Dobson 200/1200
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Vhodné místo a čas

#2

Příspěvek od Vabra »

Ono je to nakonec mnohem vice zavisle na tvem odhodlani neco pozorovat, nez jen na objektivnim stavu pocasi.

Bohuzel takovych noci, kdy ustavim montaz a fotim celou noc, jako byla ta z 26/1 nebo na dnesek (v oblasti Melnika, MB, CL) je pomerne malo. V podstate to byly prvni dve jasne noci od za posledni dva mesice, kdy se dalo neco fotit (a nebyl Mesic pobliz novu). Navic prakticky cely Listopad byl inverzni a pozorovat/fotit se dalo jen na horach...

Ale jsou zde lide, kteri nevahaji vytahnout dalekohled do kazde diry v oblacnosti treba i jen na par desitek minut. A ti maji za stejne obdobi napozorovano (vetsinout se to nevyplati foticum) treba 15 noci, nebo alespon jejich casti...

V Praze to budes mit jeste o to horsi, ze pro rozumne pozorovani cehokoliv jineho nez Slunce, Mesice a planet, budes muset odjet za mesto...
A Most je opravdu spise z blata do louze, i kdyz o par km dale naKrusnohorskem hrebeni to muze byt jiz velmi dobre...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
horal
Příspěvky: 24
Registrován: 29. 07. 2008, 19:10

Vhodné místo a čas

#3

Příspěvek od horal »

Ještě před rokem jsem bydlel na hřebeni Krušných hor s téměř ideálními podmínkami a pozorovací loukou přímo za zadkem. I tak jsem dalekohled vytáhl jen několikrát za rok. Většinou totiž v pracovním týdnu přichází člověk pozdě z práce a druhý den brzy vstává, takže na pozorování přichází v úvahu pouze víkendy. Jenže do toho je nutné ještě nějak vyjít s Měsícem a počasím.
No a pokud bydlíš ve městě jako nyní i já, pak se ke všemu ještě přidává nutnost s celou výbavou někam vyjet. Takže je to skutečně o odhodlání, cíli pozorování a vlastní míře lenosti.
Já jsem včera vytáhl dalekohled po 3/4roce. A to jen proto, že už jsem dlouho sliboval kamarádovi, že mu s rodinou ukážu pár hezkých věcí. Jinak kvůli Měsíci to na velké pozorování nebylo, i když bylo nádherně vymeteno.
Libor Šindelář, Klášterec nad Ohří, člen ČAS SPPHaE
SkyWatcher 254/1200 DOBSON,
okuláry SkyWatcher Plossl 20(52°) 12.5(52°) 7.5(52°) 5(58°),
SkyWatcher 10x50 HGCF BaK4
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Vhodné místo a čas

#4

Příspěvek od Habl »

Nějak se mi zdá, že toto téma neřeší plně "co pozorovat". Jsou úkazy, které navynechám, ale i pozorování mají dlouhou periodicitu, nebo se jedná o jinak zajímavé úkazy. Vhodné pozorovací (volné) místo má snad každý pozorovatel zjištěné. Čas je někdy i záležitost, která se nenechá jednoduše naplánovat, vždy je to souhra okolností. Nepozorovat  úkaz je ale tak trochu "astronomický hřích",...

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Vhodné místo a čas

#5

Příspěvek od Sasa3 »

to sonk: je to o tom, co a jak chces pozorovat a predevsim o tom kolik usili tomu venujes. Narky nad spatnym pocasim moc nemam rad. Jsem z Rican, kousek od Prahy, takze pocasi budeme mit podobne. Treba loni jsem vytahnul dalekohled skoro 90x, takze s tim pocasim zas tak zle nebude. Muzes se kouknout treba sem na seznam mych pozorovani:

http://www-hep2.fzu.cz/~kupco/astro/www ... ml#2011Tag

aby jsi si udelal predstavu. Je ale pravda, ze mam vyhodu - u domku mame zahradku a tak je vytazeni dalekohledu (predevsim maleho refraku) otazka nekolika minut. Kdybych mel doma jenom 250mm dobsona, tak bych tak casto venku nebyl.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
lovermann
Příspěvky: 10
Registrován: 04. 02. 2012, 12:29

Vhodné místo a čas

#6

Příspěvek od lovermann »

Mám úplně stejně obavy, jako sonk: jsem také z Prahy a dřív než na půl sedmou se domu nedostanu. Čas ale najdu, protože chodím spát v jednu a mám auto, takže budu zkoušet i takhle večer jet třeba do Ondřejova, je to odhadem ze Strašnic tak půl hodiny jízdy, město je po sedmé hodině večer už docela průjezdné.

Uvažuji ale o refraktoru, protože je dle mých představ (možná zkreslených - vyveďte mě z omylu), je použitelný i nejen na sledování oblohy.
Odpovědět