pozorovací místa na berounsku

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
Odpovědět
xmarekx
Příspěvky: 122
Registrován: 08. 11. 2009, 21:06

pozorovací místa na berounsku

#1

Příspěvek od xmarekx »

Jako rodilý pražák a nadšený astronom jsem rád, že jsem si vzal ženu z vesnice na severu od Berouna.

Podle mapy světelného znečistění je velmi tmavá lokalita na SV od Berouna (směr Nový Jáchymov). Nemáte někdo tuto lokalitu schozenou/sježďenou resp. nevíte o pěkném tmavém vyvýšeném místě? Je tam všude spoustu kopců 600-700 m.n.n.

Díky za typy.
305/1500 Dobson autotrack "flexka" - dárek od ženy,SW 114/1000 na fakt zlý montáži + Yukon scout 30x50, TS 25x100, Astronomic UHC profi, Nagler 7,13,22, Omegon 5, Power Tank SW
Uživatelský avatar
Lucifernet Mrakotřas
Příspěvky: 35
Registrován: 06. 07. 2010, 23:27

pozorovací místa na berounsku

#2

Příspěvek od Lucifernet Mrakotřas »

zkusím se na to podívat a když na něco přijdu tak ti dám vědět, pro mně je to taky docela zajímavá oblast, jsem tam cca do hodiny od povelu k nalodění techniky jinak tyhle místečka se dají docela slušně hledat pomocí "zemegule" od googlu, kde si je můžeš prohlídnout ze všech stran. pokud to chceš zkusit i sám, je třeba postupovat tak že
1. napřed si vyšpendlíkuješ dostatečně osamělá místa ve svém dosahu, která vypadají že by to mohlo být dobré. pak si je pomocí natáčení mapy horizontálně i vertikálně začneš jedno po druhém prohlížet ze všech stran a zohledňovat to, co je důležité pro pozorování. při troše zkušenosti a představivosti to může hodně napovědět jak to tam vypadá doopravdy. no a z těch vybraných míst postupně vyloučíš
2. místa příliš blízko silných světelných zdrojů (města, nádraží, fabriky...)
3. místa s příliš obtížnou dostupností (podle toho jakou máš drožku, třeba ta moje toho zrovna moc nesnese)
4. místa kde jsou v okolí příliš vysoké nebo výrazně rušivé překážky (stromy, el. vedení, BTS mobilních operátorů atd.)
5. místa, kde blízká silnice má tak pitomě vedenou zatáčku že tě projíždějící auta hezky nasvítí (vadí to i když jsi hodně vysoko nad úrovní v kopcovatém terénu) - obecně je dobré prohlídnout si situaci a vybírat místo co nejvíc stranou od směru světel aut
6. mělo by tam být vidět trochu do dálky kvůli předběžnému hrubému zaměření montáže, ale ne zas moc aby z dálky nerušila světla vzdálených měst
7. je třeba zohlednit i povrch stanoviště, kupodivu se sem tam dá najít i betonová nebo asfaltová plocha dostatečně stranou všeho dění - v létě to bývá rozpálené dlouho do noci ale tak od začátku října do konce dubna to bývají nejpohodovější fleky bez rizika hledání upadlých drobností v trávě a zbytečných nánosů bláta na botách, technice i autě
8. po vyloučení těch všech míst kde se ti něco nezdá ti jich zbyde několik (řekněme do deseti) na která stojí za to se zajet podívat a vybrat si to nejlepší z nich.
rád se někdy přidám pokud budeš chtít, mám tu zkušenost že s parťákem je to vždycky příjemnější a bezpečnější, už jsem letos absolvoval výměnu názorů s tlupou divočáků a nebylo to nic moc protože se řízením osudu dostali mezi mně a auto tak nezbylo než hledat azyl na blízké bříze a dělat kravál na celé polesí aby je to tam přestalo bavit ;D
jinak Berounsko je obecně opravdu hodně dobrý na to že je tak blízko u Prahy a lokalit je tam docela dost, dokonce bych řekl že ani nemusíš jezdit moc daleko za barák, možná by stačilo sem:
49°58´29,7N
13°57´42,0E
nedávno jsem tam byl pracovně, bohužel ve dne ale připadalo mi to tam docela dobrý, kolem tý širokánský cesty od Černidel na Hudlice je spousta míst kde by ta fabrika v údolí mohla být už opravdu dostatečně utopená. je tam ale třeba jet od Černidel a zpátky se vracet stejnou cestou, sešup na Hudlice příšerně drncá, je to tam zpevněné pomocí velkých šutrů až balvanů (dřív tam byl důl a jezdily tam těžké náklaďáky) tak tam auto i dalekohled budou těžce trpět. od N. Jáchymova je tam cesta daleko příjemnější, ikdyž to taky není nic moc extra. ale jsi místní, třeba tam znáš lepší cestu, kousek nahoře je to dokonce snad i asfaltka, aut tam jezdí minimum, stromy jsou od ní místy dost daleko, třeba by se stačilo upíchnout tam na nějakém vhodném plácku s tím rizikem že jednou za čas tě holt někdo nasvítí a objede po nájezdu na lesní cestu.
tak hodně zdaru při hledání a případně dej vědět výsledek.
čert 8-)

Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

pozorovací místa na berounsku

#3

Příspěvek od vla »

A což se třeba podívat na "pozorování u Prahy", Za mě: Suchomasty, Tobolka a Požáry. Souřadnice jsou v příslušných tématech. Spousta kopců 600m vysokých je krásná věc, jenže v lese se závorou, nebo zákazem vjezdu.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
xmarekx
Příspěvky: 122
Registrován: 08. 11. 2009, 21:06

pozorovací místa na berounsku

#4

Příspěvek od xmarekx »

Pošli mi SZ s telefonem ja ti brnknu, až budu něco plánovat. Jsem v N. Jáchymově tak 1-2 do měsíce. Jinak myslím, že na Krušnou Horu (609 m.n.m) by se nechalo vyjet i autem, staví tam rozhlednu...

Nejtemnější by to mělo být od Karlovi vsi tak 3 Km na západ. Tam není ani žádná vesnice... Asi si tam udělám někdy ve dne výpravu a zmapuju to tam...
305/1500 Dobson autotrack "flexka" - dárek od ženy,SW 114/1000 na fakt zlý montáži + Yukon scout 30x50, TS 25x100, Astronomic UHC profi, Nagler 7,13,22, Omegon 5, Power Tank SW
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

pozorovací místa na berounsku

#5

Příspěvek od vla »

Nechci ti brát iluze, ale s legálním vjezdem rozhodně nepočítej.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
xmarekx
Příspěvky: 122
Registrován: 08. 11. 2009, 21:06

pozorovací místa na berounsku

#6

Příspěvek od xmarekx »

Spíš počítám s tím, že o půlnoci to nikomu vadit nebude:-)
305/1500 Dobson autotrack "flexka" - dárek od ženy,SW 114/1000 na fakt zlý montáži + Yukon scout 30x50, TS 25x100, Astronomic UHC profi, Nagler 7,13,22, Omegon 5, Power Tank SW
Uživatelský avatar
randis
Příspěvky: 26
Registrován: 07. 09. 2007, 00:53

pozorovací místa na berounsku

#7

Příspěvek od randis »

to xmarekx

Psal jsem v Pozorování u Prahy o lokalitě u Žebráku. Od Karlovi Vsi už to není tak daleko a nejedeš přes žádnou závoru. Tam všude je to chráněné území.
SkyWatcher NWT 200/1000, EQ-6, triedr Konus 10x50
Odpovědět