Okolí Opavy

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
Uživatelský avatar
Oldřich Řeháček
Příspěvky: 419
Registrován: 26. 03. 2015, 21:13
Bydliště: Opava

Okolí Opavy

#1

Příspěvek od Oldřich Řeháček »

Po přečtení některých přípěvků jsem zjistil, že nejbližší diskutovaná lokalita Opavy jsou Oderské vrchy. Nemáte tip na něco vližšího ? Opava samotná je todiž úděsná !!!

reo01hr
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Okolí Opavy

#2

Příspěvek od michal.b »

Koukni na mapu a zkus si neco vytipovat sam, nejlepsi to budes mit smerem na zapad:
http://img694.imageshack.us/img694/4183/mapalp.jpg
Uživatelský avatar
keltic8
Příspěvky: 23
Registrován: 21. 04. 2010, 07:22

Okolí Opavy

#3

Příspěvek od keltic8 »

Po přečtení některých přípěvků jsem zjistil, že nejbližší diskutovaná lokalita Opavy jsou Oderské vrchy. Nemáte tip na něco vližšího ? Opava samotná je todiž úděsná !!!
Ahoj

Jsem z Opavy a taky moc dobře nevím kde by se dalo dobře pozorovat.Ve městě je to děs a to bydlím na periferi.Chci si koupit SW Dobson 8" takže budu zřejmě donucen toto řešit.Asi by byl nejlepší směr na Olomouc.Podle mapy snad ideálně a zároveň blízko někde u Mladecka?
MAK 127/1500 + AZ4 + EQ5
Uživatelský avatar
Oldřich Řeháček
Příspěvky: 419
Registrován: 26. 03. 2015, 21:13
Bydliště: Opava

Okolí Opavy

#4

Příspěvek od Oldřich Řeháček »

Poslal jsem SZ - kontakt.
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1675
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Okolí Opavy

#5

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

Podle mapy to vypadá nejlíp mezi Kružberkem a Slezskou Hartou, další dobře vypadající místo je Třebom (za Sudicemi) - ten malililinkatý cípek u Polska.
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Uživatelský avatar
Okus alias Tomáš
Příspěvky: 70
Registrován: 29. 08. 2010, 13:19

Okolí Opavy

#6

Příspěvek od Okus alias Tomáš »

Ahojte chalani, já jsem z Kyjovic. Je to mezi Opavou a Ostravou po silnici č.11. Pokud se budete chystat na Mladecko,Sudice atp. Tak dejte pak echo jaké tam jsou podmínky. U nás to taky není zrovna optimální. Zjistím za bezměsíčních nocí a písnu.
Celestron 70/400, Triedr 12x40 Tento, Fomei 12x32
Uživatelský avatar
Okus alias Tomáš
Příspěvky: 70
Registrován: 29. 08. 2010, 13:19

Okolí Opavy

#7

Příspěvek od Okus alias Tomáš »

Ahoj. Včera jsem byl na svém místě. Tady je menší report. Na S skoro úplná tma.( v dálce svítí pár lamp z Budišovic cca 2,5 km). Z jižní strany, mám menší kopeček, ale světla z dědiny žádné. Západ žádné světlo, totální tma. Východ je již horší jde v dálce vidět hošťálkovický vysílač a kousek Přívoza. cca 9 - 12 km. Včera nic moc seeing. Ale kolem 23h byla vidět docela pěkně mlečná dráha.Kdybych nebral léky tak bych zůstal. Byl jsem to jenom očihnout. Dneska kuknu "podle počasí" ještě na jedno místo, ale tam se autem dojet nedá. :(
Kukal jsem na mapu světelného znečištění a vypadá to, že jsem na pomezí světle modré a zelené.
Celestron 70/400, Triedr 12x40 Tento, Fomei 12x32
Uživatelský avatar
Oldřich Řeháček
Příspěvky: 419
Registrován: 26. 03. 2015, 21:13
Bydliště: Opava

Okolí Opavy

#8

Příspěvek od Oldřich Řeháček »

Zdravím.
Taky jsem nezahálel. Byl jsem v pátek večer na objížďce po okolí a to směrem na západ od Opavy. Byl jsem v lokalitě mezi Litultovicemi Cholticemi a Jezdkovicemi - obloha v zenitu černá, problém byl východ - Opava. Pak jsem byl mezi Litultovicemi a Mladeckem. Tentýž výsledek. Navíc se k tomu přidaly i Litultovice se svými výbojkami. Nakonec jsem se byl podívat u Hořejších Kunčic. Tam to ssměrem na Kružberk vypadalo nejnadějněji, ale zase tam svítil Vítkov. Tak  nevím. Když bude fakt jasno tak zajedu asi pod ty Litultovice.
Ještě jsem uvažoval o Červené hoře. Ta je mezi Guntramovicemi a Podlesím, ale tam je zace zákaz vjezdu.

reo01hr
Uživatelský avatar
Okus alias Tomáš
Příspěvky: 70
Registrován: 29. 08. 2010, 13:19

Okolí Opavy

#9

Příspěvek od Okus alias Tomáš »

To Reo01hr: Řešíte nějak nadmořskou výšku pane kolego? Jsem tady se tady dočetl, že nejoptimálnější nadmořská výška je nad 500m.n.m.

Byl jsem na druhém místě a reportik: Z cca 150m les, V v dálce asi 500 m pár lamp z Kyjovic. S cca 200 les. J celkem tma. Bylo skoro jasno, zajdu tam ještě jednou - bo tam stříleli myslivci, tak jsem prchl.

Ještě mě napadla jedna lokalita: Mezi Pustou polomí a Hlubočcem, pokud jedete na Hlubočec tak se dá skoro na vrchu odbočit do leva, nebyl jste tam náhodou? ;)
Celestron 70/400, Triedr 12x40 Tento, Fomei 12x32
Uživatelský avatar
Okus alias Tomáš
Příspěvky: 70
Registrován: 29. 08. 2010, 13:19

Okolí Opavy

#10

Příspěvek od Okus alias Tomáš »

To Reo01hr: Pane kolego, nebyl jste se náhodou někdy podívat jak to vypadá v lokalitě za Těškovicemi( za hřištěm)? Asi tam nebude nic mooc extra plac, ale snad by se tam něco našlo, co myslíte?
Celestron 70/400, Triedr 12x40 Tento, Fomei 12x32
Uživatelský avatar
Okus alias Tomáš
Příspěvky: 70
Registrován: 29. 08. 2010, 13:19

Okolí Opavy

#11

Příspěvek od Okus alias Tomáš »

O víkendu jsem nezahálel, a upravoval cestu kamenana k průjezdu na velmi tmavé místo. Označeno jako druhé místo kde se nedá dojet autem. Dneska to půjdu znova očihnout. Snad tam nebudou myslivci. Zatím.
Celestron 70/400, Triedr 12x40 Tento, Fomei 12x32
Uživatelský avatar
Okus alias Tomáš
Příspěvky: 70
Registrován: 29. 08. 2010, 13:19

Okolí Opavy

#12

Příspěvek od Okus alias Tomáš »

Takže včerejší pozorování se nekonalo. Kolem 22h. polojasno až zataženo. Kolem měsíce i Jupitera hmla. O půlnoci úplně zataženo. Ve 3:30 jak jsem chtěl vyjít - polojasno zase s hmlou. A tak jsem mohl klidně dospat.
Celestron 70/400, Triedr 12x40 Tento, Fomei 12x32
Uživatelský avatar
Oldřich Řeháček
Příspěvky: 419
Registrován: 26. 03. 2015, 21:13
Bydliště: Opava

Okolí Opavy

#13

Příspěvek od Oldřich Řeháček »

To: Okus : Těškovice znám jako své boty - mám tam celou rodinu a v dřevných dobách jsem tam (konkrétně u hřiště ) začínal s pozorováním. Po mé zkušenosti s výjezdem na západ od Opavy jsem ale dost velký pesimista. Co si pamatuji, tak Ostava byla vidět na obloze už v těch 70-desátých letech a tedˇ? Z místa u hřiště je přímý výhled na Vítkovice. Možná, že by stálo za to probnout místo u Těškovic - Skala (nebo u skaly?). Je to jezírko ve starém lomu směrem na Kyjovice a dá se tam dojet autem.
Ale jsem spíš zvědav na Kyjovice. Kde máte přesně to svoje místo. Někde za zámečkem ?
A co Dobson ? Už něco máte ?
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

Okolí Opavy

#14

Příspěvek od MartinV. »

Ještě jsem uvažoval o Červené hoře. Ta je mezi Guntramovicemi a Podlesím, ale tam je zace zákaz vjezdu.
Nejsem si jistej, ale o Červené jsem možná něco psal v sekci Oderské vrchy. Oblohu tam sice nemám vyzkoušenou, ale bude to to samé co mám v Norberčanech což je co by jsi kamenem dohodil od Červené. Co se týče přístupu tak je cesta přímo z Horních Guntramovic - Autobusová zastávka tj. kolem lesa dál už jsou pak turistické ukazatele. Autem cca 10minut. V zimě pěšky nebo tankem. No, ale sám asi víš jak je to s provozem OA v lese. Byl jsem tam už asi 2x na návštěvě a hovořil přímo s vedoucím p. Putalou. Návštěva za účelem pozorování/fotografování je možná po předchozí domluvě. Obsluha meteorologické stanice se střídá a některým pracovníkům by se to nemuselo líbit co mi bylo sděleno. Telefon na něj mám někde v mailech, ale nemůžu ho najít. Dá se však najít na netu.

Jinak celkem zajímavá místa by mohly být v tmavém pásu kolem Slezské Harty. To by i pro mě bylo reálné. Jen tam najít nějakého vhodného fleka.

MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Uživatelský avatar
Okus alias Tomáš
Příspěvky: 70
Registrován: 29. 08. 2010, 13:19

Okolí Opavy

#15

Příspěvek od Okus alias Tomáš »

To Reo1hr: No má stále místo je za Kyjovicema jak byste jel na chatkovou oblast, ale na poli. To druhé místo je za salaší, pokud tedy víte. Za zámečkem na louce se to taky dá,ale je tam více světla( Kyjovice - hlavně kostel, Těškovice)
Byl jsem kuknout ještě mezi Pustou Polomí a Hlubočcem tam to vypadá dobře, skoro celý obzor je volný a nejdou vidět žádné lampy.
Dobsonka pořád řeším flex vs. plnotubus a postupně šetřím.

Pokud byste jel pozorovat nechcete mi dát vědět? Rád bych se podíval dalekohledem :)
Celestron 70/400, Triedr 12x40 Tento, Fomei 12x32
Odpovědět