Okolí Opavy

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Okolí Opavy

#31

Příspěvek od Bill »

Zkoušel jsem najít místo s tmavým jižním obzorem. Byl jsem se ve dne podívat tady: 49°56'41.298"N, 17°33'21.272"E

Je to cca 30km od Opavy

Podle mapy světelného znečištění by měl JV - J excelentní (je tam přehrada a pak vojenský prostor Libavá) . Jediné větší město je na JJZ Olomouc cca 45 km. Obzor je úplně otevřený, na JJZ je o cca 100m vyšší Velký Roudný - ale je skoro 7km daleko, takže to dělá necelý stupeň. Nadmořská výška je 680 m n.m.

Výhody: les stíní S a SZ, takže i když byla vichřice taková, že jsem se bál v autě na cestě, na tomto místě byl úplný klid. Tma tam musí být perfektní.

Nevýhody: cesta je hlavně na začátku u Razové dost rozmlácená, pak se to ale zlepšuje. Taky je docela úzká - na jedne straně je břeh a na druhé je elektrický ohradník a krávy. Vyhýbat se traktoru nebo tak něčemu by byl asi problém. Není tam pevný podklad, je to louka. (teď je posekaná, ale jindy může být problém.) V současnosti je použitelný jenom ten trojúhelník u lesa (je třeba přepnout na leteckou mapu), zbytek jsou pastviny a krávy. U lesa jsou asi úly (ale bylo hnusně, nebyl jsem se seznamovat) - nicméně včely asi v noci nelítají a medvědi tam snad nejsou :-)

Někdy to asi testnu večer.

Bill

M:736 750 113
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Okolí Opavy

#32

Příspěvek od Bill »

Zkoušeli jsme tam fotit s MartinV - není to úplně špatné místo, ale zázrak se nekoná. Ještě před Libavou "něco" svítí - buď Moravský Beroun, nebo nějaký inteligentně nasvícený kostel v některém z menších městeček/vesnic. Taky je problém najít vhodné místo, aby člověk viděl Polárku a zároveň mohl fotit nízko nad obzorem. Taky to vypadá, že přehrada drží vlhčí vzduch a nízko nad obzorem je mlíko - ale to člověk na první pokus nepozná. Takže je to použitelné, ale pro nás moc daleko.

Bill
M:736 750 113
Uživatelský avatar
tigermoth
Příspěvky: 16
Registrován: 27. 07. 2020, 15:09
Bydliště: Opavsko
Věk: 31

Re: Okolí Opavy

#33

Příspěvek od tigermoth »

Vcelku OK místo pro vyjížďky narychlo blízko Opavy je u Melče u větrných elektráren https://en.mapy.cz/s/rejorerosu
Není tam žádný zákaz vjezdu, je tam štěrkový plac na auta, ale v zimě za vlhka padá z rotoru námraza. Nevýhoda je, že stožár turbíny zakrývá část jižního obzoru a někomu může vadit, že rotor hučí. Jinak je na jih skvělý výhled.
Na focení to ale není, furt moc blízko města, což ale u takových vyjížděk "na skok" je i výhoda.
Binokulár Carl Zeiss 7x50, refraktor 60 x 700, BDSM (Bytelná Dobsonova Skládatelná Montáž) + SW 200 x 1000
3D tiskárna vlastní konstrukce 200 x 300.
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1675
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Re: Okolí Opavy

#34

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

Jestli je k nim volný přístup, jako třeba v Oldřišově, tak by to tam nemuselo být úplně marné.
tigermoth píše:Nevýhoda je, že stožár turbíny zakrývá část jižního obzoru
Vždy se to dá nějak naplánovat, aby okolí nepřekáželo ;)
tigermoth píše:Na focení to ale není, furt moc blízko města
Proto máme úzkopásmové filtry a mono kamery. 8-)
Včera jsem se byl podívat na Hrabství a ještě nemají sklizeno, takže k tomu Melči bych se taky rád podíval.
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Okolí Opavy

#35

Příspěvek od Bill »

Na kometu jsme chodili k téhle elektrárně: https://mapy.cz/s/dokubagone

Ale je tam lepší sever než jih...
Podle lightpolution by měl být JV dobrý.
M:736 750 113
Odpovědět