Společný dalekohled?

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
Míra Pech

Re: Společný dalekohled?

Příspěvek #16 od Míra Pech » 13. 01. 2021, 11:33

Jak se tak dívám na tenhle itelescope.net, tak tam samotné focení rozhodně nevychází takle levně. Pokud zadám nejnepříznívější podmínky, tak i na tom nejlevnějším dalekohledu vychází "imaging hour" pro střední Plan-160 (zohledňují i jaký Plan máte zakoupený) na 26 points, což odpovídá 26$. A budu-li si chtít užít focení za bezměsíčné noci na tom nejdražším, vyjde mi hodina na 149$ opět při Plan-160. Mají to docela pěkně ošetřené i pro velmi krátké expozice.

Homer

Příspěvek #17 od Homer » 13. 01. 2021, 15:12

Tady se míchají dvě rozdílné věci. Společný dalekohled, tak jak bylo vlákno založeno, je dalekohled, na který se složí více subjektů, domluví si vzájemně pravidla provozu a zkusí se jimi řídit. Zde jdou proti sobě dva aspekty - čím více lidí, tím více použitelných peněz , ovšem tím více lidí na pozorování a tím i více lidí na hádání se mezi sebou. No a čím méně lidí, tím méně mezilidských problémů, ovšem i méně peněz na společný projekt :-).
Dalekohled, na kterém je možno si za úplatu koupit pozorovací čas, je věc docela jiná - zaplatím si čas a když vše klapne, dostanu i plnění a víc mne nezajímá. Ovšem to "nezajímání" má svoji cenu, jelikož se o provoz zařízení musí zajímat někdo jiný a to stojí peníze, které musí přinést ten, co si kupuje pozorovací čas. Není to složité.

peto

Příspěvek #18 od peto » 13. 01. 2021, 18:31

Okrem toho, vsetky nepodarene snimky - zle zaostrene, zle pointovane... atd., - maju to v podmienkach - mozete reklamovat, a ziadat refundaciu, cize vratenie takto "vyhodenych" bodov.... Mne napr. refundovali aj zly flat field, kedze po kalibracii mi tam stale zostali flaky z necistot...
...takze pristup absolutne korektny...

Zpět na “Pozorovací stanoviště”