Hlavní myšlenka Mezinárodního roku astronomie

Diskuze o všem, co se přímo či nepřímo váže k této významné mezinárodní akci.
Odpovědět
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Hlavní myšlenka Mezinárodního roku astronomie

#1

Příspěvek od dvader »

Všechny původní příspěvky v tomto vláknu byly vymazány, takto vedená diskuze sem nepatří. Osobní věci můžeme diskutovat přes SZ nebo mail...
Ostatním se omlouvám.

Hlavní myšlenky IYA 2009 jsou myslím dobře prezentovány na českém webu. Z něj si dovolím citovat následující:

Vizí Mezinárodního roku astronomie je napomoci lidem na celém světě ke znovuobjevení našeho místa ve vesmíru pohledem na noční i denní oblohu a zprostředkovat jim osobní zážitek a kouzlo objevů při pozorování kosmu. Každý by měl dostat možnost uvědomit si dopad astronomie a dalších základních věd na naše každodenní životy a pochopit, jak může vědecké poznání přispět ke spravedlivější a v míru žijící společnosti.

Dále se můžete inspirovat v úvodníku zde:
http://www.astronomie2009.cz/
a v prezentaci zde:
http://www.astronomie2009.cz/userfiles/ ... _kompr.ppt

Prosím o věcnou a korektní diskuzi! Děkuji
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Hlavní myšlenka Mezinárodního roku astronomie

#2

Příspěvek od VK »

Máme za sebou prakticky půl roku. Zatím je můj dojem z celého IYA takový, se v jeho rámci konají akce, které by se stejně konaly, i kdyby IYA nebyl. Cíle IYA popsané v předchozím příspěvku jsou shodné s obecnými cíli popularizace astronomie.

Jediný efekt, který IYA určitě přináší, a který by tady bez IYA nebyl, je logo IYA na velkém počtu nejrůznějších internetových stránek. Ptám se: jaký prospěch a kdo má z toho, že tolik rozšířil jedno logo?

V. K.
Maser
Příspěvky: 2294
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Hlavní myšlenka Mezinárodního roku astronomie

#3

Příspěvek od Maser »

Jsem sice úplný amatér co se astronomie týče, ale letošní Mezinárodní rok astronomie mě inspiroval a podnítil k rozšiřování astronomie ve smyslu jeho podstaty.
Pracuji už od začátku roku na směny ranní a předevsím noční s polu s partou kolegů. Už v Květnu sem si zjistil data o přeletech ISS a takto vybaven sem na noční směně kolegy vytáhl ven pod jasné nebe a s prstem vztyčeným k obloze jsem řekl: "dívejte se támhle". Když se ISS vynořila ze stínu Země a rozářilase na -4mag, tam jsem jen pozoroval, jak kamarádi s pusou dokořán a s údivem zírali co se to vlastně děje.
Od této chvýle mě zasypávaly otázkami z oboru astronomie a kosmonautiky, že sem to až nestíhal. Dnes když takto kukáme na noční oblohu, tak se předhánějí v tom, kdo první najde Polárku a kde je Jupiter.
Minulý týden na noční, jsem od kolegů slyšel slova: "nikdy sem se o hvězdy nezajímal, až tady!"
Myslím, že je to pro mě velké zadostiučinění snahy o naplnění smyslu Mezinárodního roku Astronomie.
;)
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Hlavní myšlenka Mezinárodního roku astronomie

#4

Příspěvek od MaG »

Maser: opravdu emotivní příběh. Myslím, že posláním IYA je právě i to větší rozšíření povědomí pomocí nás, nadšenců. Nemusí to být mnoho lidí a mnoho nocí či zážitků, kolikrát stačí jedno Iridium a je to pecka. Pro mně jsou pozitivní ohlasy lidí motorem ke všem těm přednáškám a veřejným pozorováním, které během roku pořádáme. Možná toho nyní dělám více, než budu dělat za deset let, ale o tom je moje poslání, propaguju to co mám rád, dokud mohu, plnými doušky.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Odpovědět