Kolimace newtonova dalekohledu

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#766

Příspěvek od nosuh »

Jj, ono je to videt i na obrazku z toho koncentru,ze ta clonka to pekne symetricky orezava..jako za jine vule rucit samozrejme nemuzu..jak jsem psal, tohle je po dlouhe dobe asi nejlepsi vysledek, jakeho jsem na f4 dosahl a ten R dolni roh se asi taky da prezit, musel by na to ale clovek koukat max v 1:1 :D
No jeste se budu chvilku trapit, nicmene zatim musim rict, ze zacinam tomu koncentru prihazet na chut..
DIky vsem za plodnou diskusi..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24315
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#767

Příspěvek od MilAN »

Nebudu ti do toho mluvit, ale pokud tam dáš laserový kolimátor a není to dobré a ty to tak necháš ...
Nemám nic proti concentru, ale pokud byl dalekohled dobře někdy sestaven, tak kolimace laserem je otázkou 2-3 minut
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#768

Příspěvek od nosuh »

No problem s tim laserem jsem resil doted, a sice ze podle laseru jsem mel skolimovano perfektne, stred primaru, stred kolimatoru, nicmene na vyslednich snimcich jsem mel minimalne 1 roh, vetsinou mirne i druhy rozjety..ackoli podle kolimatoru to melo byt ok..proto resim alternativni kolimatory.
Urcite to bude ovlivnovat vic faktoru, mam jeste puvodni kovovy tubus bez jakzhkoli vyztuh, takze k pruhybu muze stopro dochazet, nicmene snazim se eliminovat chyby co se da..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#769

Příspěvek od vla »

Rovina je určena třemi body, takže pokud je jeden ze čtyř bodů ujetý, očekával bych spíše něco křivého v optické cestě. A mám dojem, že tohle přesně vyřešit se zde na 100% nikomu nepovedlo, vždy je jeden roh třeba jen nepatrně horší. A hledat to v optické soustavě je velmi náročné, zvláště proto, že se jedná o systémy, které nejsou v čase stabilní. Tím pádem různé vymezování vůlí v různých směrech, různé průhyby atd.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2189
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#770

Příspěvek od astar »

Venco ,v žádném výše uvedených příspěvků není uvedeno co kolimace opravuje. Je to koma a ta se ve snímku projevuje jinak. To co tebe trápí je astigmatizmus ,který vznikne nakloněním korektoru ve výtahu .Pokud budeš mít výtah s nedefinovatelnou vůlí (ňák tam korektor vložíš ) , tak se ti jen náhodou podaří vložit korektor správně, není žádné vedení. Jedno možný řešení je , položit dalekohled výtahem kolmo od země, pak vložit korektor a zaaretovat . Vlastně ani to nepůjde,protože tam máš to filtrové kolo a tím se to stejně nakloní :( . Jak už jsem ti radil při návštěvě, ideální je to mít na šroubení nebo na dostatečně těsný a dlouhý tubusek výtahu (0,05mm a délku 50mm) .
Až se vrátím po 19.7. tak se domluvíme a něco se pokusíme s tím udělat .
Milan

Poznámka : ofset sekundáru má vliv jen na vinětací a ta se při fotografování eliminuje flatem. U vizuálnu , je to prakticky nepozorovatelné (maximálně jedna strana v okuláru bude o něco tmavší ).
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24315
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#771

Příspěvek od MilAN »

Kromě toho, že tu asi všechno už zaznělo, jen k tomuhle malá připomínka.
Pokud nebudu mít skolimovaný dalekohled, tak nepůjde jeho optická osa paralelně s osou okulárového výtahu, ale v něm šíkmo, tak i při korektně upnutém korektoru na něj dopadne paprsek šikmo. Takže bych měl začít při seřizování kolimací a pak sledovat, co se kde jinde děje.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2189
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#772

Příspěvek od astar »

Milan , Vaška jsem naučil jak kolimovat na hvězdu, tak stačí jen přibližné zkolimovíní a pak se to doladí na hvězdě , což je nejpřesnější metoda.
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24315
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#773

Příspěvek od MilAN »

To jo, pokud to kolimoval na hvězdě. Jenže on tu od začátku uvádí, že to dělal tím concentrem.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#774

Příspěvek od nosuh »

To oba Milanove: ano, kolimoval jsem ruco, nikoli na hvezde
To Astar: Milane, ja mam OV Baader Steeltrack mkII a tam uz by nejake vedeni melo byt..kkor s kamerkou mam uchyceno pres Click-Lock patku na OV, ktera by mela eliminovat vyoseni dlouheho kkoru, protoze uchyt je proveden pres centricke utahovani valecku..vic pro to podle me pro lepsi uchyceni udelat asi nemuzu..
A kolimaci na hvezde mohu resit, nicmene asi jen pokud bych pouzival MaximDL, kde je na to ten peknej tool..v APTcku nic takoveho nemam, je tam akorat v podstate hodne orezana forma sw concentru..tudiz se musim stale spolehat vice na kolimaci pred samotnym focenim a je jedno jestli laserem nebo concentrem nebo buh vi cim vsim..ale uz sem blizko :)
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#775

Příspěvek od nosuh »

A jen pro uplnost k vyse uvedenému postnu ještě full res verzi jednoho snimku, at je videt co resim..nevim do jake miry ma smysl byt k tomu tolerantni a třeba ma někdo zkušenost, ze se to při stacknuti ztrati, i když pochybuju :)
https://adobe.ly/30mJ9uM
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#776

Příspěvek od MMys »

Tohle se při stacknutí neztratí, naopak se to ještě zvýrazní, vytahne z šumu. Ale máš v háji pouze pravý dolní roh, a maličko je to s nesymetrickým jasovým profilem i na ose. Hvězdy máš o něco větší než já, ale to je o přesnosti chodu montáže a povětrnostních podmínkách (vítr, seeing). S mojí extrémně přesnou a robustní montáží v kopuli to nelze srovnávat.

Tohle se už bude hledat velmi těžko, a nemusí to vůbec souviset s kolimací, prostě je tam něco nakřivo, korektor, kamera (nebo i senzor v ní, ale není to moc pravděpodobné).

Budiž ti útěchou, že já to mám s touhle ASI-nou u 300-ky v plechovém tubusu to samé. Prostě vždycky jeden roh v háji, podle toho, kam se to zamíří. Mají to nasvědomí zbytkové průhyby (asi všeho, tubusu ve třmenech, výtahu na stěně tubusu, prožnost fokuséru, zbytková vůle korektoru ve výtahu). Ono se to pak všecko nasčítá, a když jedním směrem, je problém na světě.

Moje prozatímní řešení, kdy kamerou stejně fotím úhlově menší objekty je, že to přeostřím pokzaždé maličko jinak, aby příště byly oválky v druhém rohu, a při skládání to sigma clip většinou ještě trošku vylepší. A tak 20% pak oříznu. A také, když už vím, že nějaký roh je v háji, a objekt je malý, posunu ho trošku mimo střed, abych pak nemusel řezat tolik, když ho chci mít uproxtřed záběru.

Postavit přístroj f/4, který mechanicky vyhoví pro tyhle 3.8um malé pixely, a komakorektor, který má toleranci v naklopení sotva půl desetiny mm je prostě dost velký problém. To co na G3-16200 s 2x tak velkým senzorem a dvojnásobnými pixely vyhovělo, tak s touhle akmerou nevyhoví. Ono tomu pomůže i to, že ten 3" Wynne korektor co mám ke G3, redukuje 0.95x, a vzhledem k určení na formát až 36x36mm bude u menšího senzoru dostatečně tolerantní na polohu, oproti třeba mému Paracorru či ES-HR komakorektoru.

Jednouchá pomoc na to bohužel není. Zkusil bych dát mezi kameru a korektor tilt adaptér a doladit to náklonem kamery na korektrou.

Jo, a ještě si zkontroluj, když točíš sestavou kamera-korektor ve výtahu, jestli je rozmáznutý stále stjený roh na kameře. Pokud ano, tak je nakřivo spojení korektor, kamera. Pokud se to místo stěhuje, tak je to spíš nakřivo strčené v dalekohledu.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#777

Příspěvek od nosuh »

Diky Martine za komentar. Je pro me fajn vedet, ze sem se dostal se svoji kolimaci nekam, kde uz staci jen "ladit".
Ten tilt adapter mam, tak ho zkusim zamontovat do sestavy a zkusim si s nim pohrat. Vloni jsem fotil s kamerou otocenou o 90° a problemovym rohem byl prave rovnez pravy dolni roh ( kdyz byl nejaky roh ujety, vetsinou to byl on). Takze by to ten tilt adapter mohl trochu napravit.
Kazdopadne jsem rad, ze podobne neduhy resi i vyrazne zkusenejsi fotitci, nez sem ja :)
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2189
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#778

Příspěvek od astar »

Martine, při změnách kamer ,korektoru , to zasouváš to šachty (jak těsné )nebo to máš uděláno na šroubení ? Šroubení zajistí stále stejnou pozici neumožní náklon . Venca to ale pokaždé zasouvá do výtahu i když nějakého lepšího , v tom vidím největší problém opakovatelnosti nastavení . Myslím, že až půjde znova fotit, tak to bude jiné ? Náklon tak dlouhého korektoru by neměl překročit 0,05° (v horším případě 0,1° ) při tak malých pixelech, aby to nebylo vidět .
V tom snímku (pokud to bude vždy takto) by potřeboval ten roh o cca 0,03mm dál .
Já mám obyčejný SW250/1000 plech a korektor v utěsněném tubusku (2" ,46mm délku)a ten pak šroubuji na výtah. Nezjistil jsem žádný rozdíl mezi jednotlivými rozebráními, při FWHM 2-2,5 pix střed .
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#779

Příspěvek od MMys »

Mám to udělané na upínání na rybinu, takže vždycky stejně, vakl to nemá. Okulárový výtah je dost robustní, ten při testech - 3kg zátěži kolmo k jeho ose uhnul (měřeno laserem na 5m vzálenosti) asi o 4mm. Tím to nebude, to je 0.045°, ale to by platilo s G3 kamerou. ASI-na s filtrkolem má tak kilo.

Podle mě je problém ten plechový tubus, uhýbá asi výtah na něm, a možná se i kroutí trošku celý tubus ve třemnech pod vahou objímky+zracdla, a kdoví co dělá zrcadlo v objímce na 9 bodech. Krásně je vidět, jak se to v průběhu dlouhé noci, kdy se to překlopí z jedné strany na druhou, stěhuje. Ono se to všecko posčítá, a ty nutné tolerance jsou strašně šibeniční. Kvůli té ASI-ně a provozu ve vysokém rozlišení (0.65"/pixel) asi bud muset udělat upgrade na karbonovou skořepinu. Akorát váhám, jestli tam při té změně časem rovnou nepostavím celý nový dalekohled, a už 400-ku.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2189
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#780

Příspěvek od astar »

Jak jsem si myslel máš to na pevno, ta rybina je něco podobného jako to šroubení . U Venci to bude ještě boj , jak to zabezpečit .
Jinak nejsi žádný troškař, tak co rovnou 0,5m :D . Věřím , že ta 40-ka bude parádní pokud ji postavíš . 40-kou fotí vlastně jen Pavel Böhm nebo i někdo jiný?
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Odpovědět