Kolimace newtonova dalekohledu

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#901

Příspěvek od MilAN »

Přeci, než nějaké prapodivné vypodkládání, je daleko jednodušší zatlačit jedním prstem na kolimátor tak, aby celá jeho příruba dosedla na konec OV. Není k tomu potřeba se ničím dovybavovat a je to naprosto nejpřesnější .Zároveň otočením kolimátoru si lehce zkontroluji, zde je kolimátor seřízen.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Jackxl
Příspěvky: 359
Registrován: 08. 12. 2007, 20:18
Bydliště: Velké Meziříčí
Věk: 37
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#902

Příspěvek od Jackxl »

Tak jsem zjistil, že planžetu mám moc silnou.Takže jsem redukci dal na rovný stůl (vodováhou změřeno), na volno jsem tam dal ten laser a kroužením se ujistil, že je OK. A nakonec jsem to zalepil chemoprénem. Snad se to nezkřivilo při lepení :D
GSO200/800 na EQ6-R,hr coma, Canon 600d mod
Uživatelský avatar
Jackxl
Příspěvky: 359
Registrován: 08. 12. 2007, 20:18
Bydliště: Velké Meziříčí
Věk: 37
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#903

Příspěvek od Jackxl »

Seřizovat zrcadlo a přitom tlačit na laser mi přijde nepraktické.
GSO200/800 na EQ6-R,hr coma, Canon 600d mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#904

Příspěvek od MilAN »

Jackxl píše:Seřizovat zrcadlo a přitom tlačit na laser mi přijde nepraktické.
Možná méně komfortní, ale přesné.
No, a lepit něco pružným chemoprénem ti přijde praktické ?
Netuším tedy, co jsi rovnal vodováhou, ale kolimovat kolimátor budeš přeci až na konec. Je celkem jedno, jak to je hnuté v redukci .
A ta redukce ve výtahu nemá žádnou vůli ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Jackxl
Příspěvky: 359
Registrován: 08. 12. 2007, 20:18
Bydliště: Velké Meziříčí
Věk: 37
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#905

Příspěvek od Jackxl »

Redukci dotáhnu zlehka a rovně, protože upínání výtahu jsem vylepšil na 4 šrouby (ze dvou).
GSO200/800 na EQ6-R,hr coma, Canon 600d mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#906

Příspěvek od MilAN »

3 bych bral, 4 technicky nechápu- je to dost kontraproduktivní
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#907

Příspěvek od LukasNestak »

Výsledok po 1 min kolimácii laserom viď obrázok. Ako vyzerajú vyskladané redukcie z 3" na 1,25" som vložil do tohto vlákna:
viewtopic.php?p=406512#p406512
Poprosil by som o názor skúsenejších či už je to blýzko dobrej kolimácii, prípadne ako to máte vy?
Zdá sa mi, že ešte stále je na tom lepšie ľavá - ľavá horná časť.
Přílohy
Po rychlej kolimacii laserom.jpg
Po rychlej kolimacii laserom.jpg (27.11 KiB) Zobrazeno 2875 x
Po rychlej kolimacii laserom plus TH.jpg
Po rychlej kolimacii laserom plus TH.jpg (91.38 KiB) Zobrazeno 2875 x
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#908

Příspěvek od nosuh »

Ja bych rek, ze uz ses blizko a asi by se to dalo ještě zlepsit. Jak te neporadim, sam sem s tim dost bojoval. Nakonec jsem u sve f4 skončil u tohoto dražšího Hotech kolimatoru s 2" redukci, diky které mam většinou zkolimovano +- dostatečně, na vysledne fotce se to zas az tolik neprojevi, minimalne ne zdvojenyma krizema v rozich..
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... -beam.html
Tady je poslední vystup ( jsou tam porad ještě mouchy), ale vychytávat ruzne vule a testy by zabralo vic casu nez samotne foceni a na to je tech jasnejch noci v cechach prilis malo..Vim o tom, stve me to, ale oproti tomus stresu s koncentrama a jinejma blbostma jsem v podstate spokojenej :)
light_FILTER_6_OIII_BINNING_1_integration_mosaic.jpg
light_FILTER_6_OIII_BINNING_1_integration_mosaic.jpg (466.87 KiB) Zobrazeno 2869 x
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#909

Příspěvek od MMys »

Já myslím, že už je to v pohodě, sám to nemívám lepší, tubus mi maličko pruží, takže se ty rohy v průběhu noci trochu mění. A když se to pak seskládá přes sigma clip tak se to zlepší, ne zhorší.

Vykašlal bych se na to a fotil :-) Stejně to nikdo na pixely nezkoumá, a pokud jo, tak je to k...t :D
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#910

Příspěvek od pedrosanchez »

Pěkné odpoledne přeji. Prosím vás, zkušenější kolegové, peru se s kolimací. Návodů na kolimaci newtona je na youtube a na internetu spousta, takže snad trochu vím jak na to, ale ve výsledku mám problém s tím, že když pak jinak natočím kolimátor ve výtahu, tak se paprsek nevrací doprostřed. Napíši jak postupuji (jestli tedy nedělám něco špatně):
Zasunu laserový kolimátor do výtahu, místo okuláru. Kouknu tubusem na primár a snažím se pak centrovat sekundár tak, aby paprsek dopadal do středu primáru (je tam pidi kolečko). Když toho docílím a utáhnu tři šroubky sekundáru, natočím si kolimátor tak, abych na něj hezky viděl od primáru. Stojím u něj a šteluji primární zrcadlo tak, aby se paprsek vracel do středu terčíku kolimátoru. Pak utáhnu ty aretační šrouby a těším se, že mám hotovo. Jenže pak si kolimátor v ose otočím třeba terčíkem k sekundáru a paprsek se mi už vrací mimo terčík. Taky mi občas pak nemíří doprostřed primáru. Nevíte prosím, čím to může být? Možná bych s kolimátorem neměl už hýbat. Pokud bych ho neotočil, považoval bych dalekohled za zkolimovaný. Kolimátor vždy adekvátně ve výtahu upevním (dotáhnu). Když jsem se pak díval na fotky, mám tam jeden ocásek od hvězdy (k těm 4 difrakčním paprskům). Budu rád za případnou zprávu.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1735
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#911

Příspěvek od nou »

Lenze kolimatorom treba tocit pred tym nez vobec s kolimaciou zacnem. Treba sa pritom pozerat na primarne zrkadlo a ak opisuje paprsok kruznicu tak samotny kolimator nie je suosi so svojou osou. Tu je vhodne mat tubus vodorovne aby mohol kolimator volne lezat na vytahu bez toho aby ho bolo treba utahovat.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#912

Příspěvek od MilAN »

nou píše: Tu je vhodne mat tubus vodorovne aby mohol kolimator volne lezat na vytahu bez toho aby ho bolo treba utahovat.
Jenže k tomu, aby zrcadlo dobře leželo na podložce je lepší, aby tubus mířil do výšky třeba 45°. I při tom může kolimátor směřovat směrem nahoru , ne do boku, kde by ho bylo nutno utahovat
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#913

Příspěvek od pedrosanchez »

Jo takhle....mohl bych tedy mít kolimátor ve výtahu tak, že výtah bude směřovat nahoru, nebude nakloněn. Pak by tam měl být v ose rovnoměrně. Tubus jsem měl položený na stole.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#914

Příspěvek od MilAN »

Problém při tom je v tom, že zrcadlo stojí na hraně a nemáš zaručeno že je to bez vůle ( respekt. je skoro jisté že má vůli) a při pozorování, až si "lehne" , bude vše jinak
Naposledy upravil(a) MilAN dne 01. 11. 2019, 11:44, celkem upraveno 2 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#915

Příspěvek od MMys »

Výtahem nahoru, a tubus pak naklonit třeba do úhlu kolem 30°, zrcadlo pochopitelně dole. To už pak dolehne na podložky. nejlépe tubus postavit svisle zrcadlem dolů, a pak sklopit do těch 30°. Tím zrcadlo spolehlivě bude ležet na dně mísy na podložkách. To je lepší než obráceně (položit vodorovně a pak zvedat).
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět