Kolimace newtonova dalekohledu

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#856

Příspěvek od nosuh »

A kolimoval jsi tedy jak, uz sem se v tech radach ztratil.. Přes tolik redukci 3-1,25" - mel bys koupit nejakou verzi 2" kolimatoru, abys eliminoval množství pripadnych "vyosení" samotného kolimatoru.
O par postu dal jsem resil něco podobného ja se svým f4..
je to neustaly boj a je dost tezke to vyladit tak, aby při pristim focenim si mel alespoň tu samou kolimaci, když stavis celou sestavu odznova, pokud uz transport astrografu neprobiha vcetne kamery s korektorem.
Me k zatím nejlepsimu vysledku pomohl bud 2" koncentr ( viz posty dal), protože odpadla nutnost redukce na 1,25" kolimátor a v posledním pripade kolimace přes 2" kolimátor Hotech, kdy jsem ho vůbec neutahoval ve vytahu a utahl jsem jej jen pomoci redukce, která je primo u kolimatoru. Mam zkušenost, ze jakmile jsem kolimoval přes jakoukoli redukci na 1,25", kolimace f4 je v podstate nemozna bez uprav samotného kolimatoru.
NEvim, jak je ta samotna redukce u Hotechu delana, ale bylo hned videt, ze je to souosy, na primaru se protacenim kolimatoru laser ani nehnul..
Podobny výsledek mi davala i tato redukce od TS..
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... kreuz.html
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... copes.html
a jinak s tim Hotechem se mi to povedlo takhle..neni to dokonaly, ale u mého nijak vyztuzeneho plechace to asi lepsi nikdy nebude :)
A0060_AI.jpg
A0060_AI.jpg (377.97 KiB) Zobrazeno 2627 x
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#857

Příspěvek od MilAN »

Nevím, ale mám dojem, že stále vidíte problémy tam, kde nejsou. Mám-li tedy 2" výtah a 1 1/4" kolimátor a budu vždycky kolimovat 2" příslušenství, tak přeci není nic jednoduššího, než obětovat jednu redukci 2"/1 1/4", vyhodit z ní mosazné pero a kolimátor vlepit do redukce. A potom jako celek jednou pro vždy seřídit tak, aby se při otáčení paprsek ani nehnul.
U svých dalekohledů jsem všude vyházel ta mosazná/bronzová pera a upevňoval 3 šroubky ( některé okuláry i příslušenství mají i konické tubusky, a tam to s pery je už úplná katastrofa. ), a kde to šlo , udělal spoj na rybinu /závit.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#858

Příspěvek od LukasNestak »

astar: Keď som tam mal strčený kolimátor vo výťahu, tak som trochu skúšal zahýbať výťahom a zdalo sa byť všetko ok. Ale skúsim opäť ale poriadne.

nosuh: Tvoja kolimácia je celkom ok, ale tiež nie je ideálna a trochu mi pripomína tú moju "ale ty si to zmákol lepšie". Možno trochu hrá aj rolu veľkosť snímača. Ani mne sa sa laser na primáry nepohne keď točím kolimátorom. Pri poslednej kolimácii ukazoval laser všetko ako treba.
Kolimátor používam od Baaderu "kolimovateľný".
Popravde sa mi nezdá že by sa mi to nej extra rozkolimovávalo ako píšeš "pravdepodobne má na tom veľkú mieru pavúk od MMys + aj upnutie primáru od SW niečo vydrží".
Je pravda že idem cez veľa redukcii, ale zdajú sa byť celkom ok "jedna je JMI a druhá je Baader". Ale aj tak to vyskúšam cez koncentr a následne cez hviezdu. Ale teraz už mám rozfotenú M31ku, tak ju dokončím tak ako to je "nie som si istý či by som to všetko nahádzal do tej istej polohy + nové flaty.

Milan: Chápem dobre že si mal podobné problémy ako my? Takže treba upraviť redukcie aby ukazoval presne, hmmm

Dá sa doma spraviť 3" kolimátor? Mám doma volné mosadzné redukcie z 3"na 2,5" a z 2,5" na 2" + malé kruhy na upnutie ukazovátka. Hlúposť?
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#859

Příspěvek od MilAN »

LukasNestak píše: Milan: Chápem dobre že si mal podobné problémy ako my? Takže treba upraviť redukcie aby ukazoval presne, hmmm
Ne neměl.Jen nevymýšlím zázračné věci, ale dělám to co nejprimitivněji, jak to jde, bez jakýchkoliv komplikací. Redukci jsem neupravoval, jen nepoužívám mosazná pera - zdroj problémů.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2176
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#860

Příspěvek od astar »

Pokud se nekolimuje se vším , jak je to sestaveno , tak je to na prd, to sem si ověřil . Kolimace jen ve výtahu byla dobrá a jak sem tam dal korektor s kamerou , tak to bylo jinde a to teď mám vytěsněno na setiny a šroubení .Jak sem psal ani po převozu se to nezmění , tak asi pevnost a tuhost výtahu či tubusu je dobrá ,ne?
Díky tomu jsem přišel na to , že korektor Explore 2" má docela velké zbytkové sklenutí . Střed zaostřen a 2pix FWHM rohy pak dostředné čárky . Pro opravu to vyžaduje přeostření dopředu o cca 0,025mm , ale pak na ose nejsou 2pix a ale 3-3,5. :(

Jsou to moje zkušenosti . Nikomu to nevnucuji a ani nekritizuji postupy , jen ukazuji jak sem to řešil já . Vypadá to , že si tím musí projít každý - metodou pokus omyl :?: .

Pokus : zkolimováno- pak povolit díl který je sešroubován o 1mm ( případně víc) a podívat se jak se odklonil paprsek na zrcadle. To též pak provést při focení v zenitu . Z toho se dá usoudit co to potřebuje , jak se zdeformovaly hvězdy a jak byly předtím .
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#861

Příspěvek od Pidrman »

Zdravím

Mrkněte kde dělám v kolimaci chybu nezdá se mi to.

1. Uvolnil jsem sekundár a pomocí krytky do kterého jsem vyvrtal otvor 1mm a nastavil sekundár tak abych viděl celé primární zrcadlo viz obrázek níže.

Obrázek

2. pak jsem zkolimoval kolimátor ( fakt to byla potřeba ), přes celou garáž 10 m jsem si na vrata promítnul laser a dělalo mi to kruh o velikosti 3 cm. Teď je to OK.

3. z okulárového výtahu jsem vyjmul pružinu a vložil (SW redukci která má rybinu ) redukci už s kolimátorem do výtahu. díky šroubkům se krásně kolimátor s redukcí přitáhl na dosedací plochu výtahu.

4. kouknul jsem kde je poloha laseru na primárním zrcadle viz obrázek níže.
Obrázek

5. vystředil jsem sekundár aby laser svítil do středu primáru viz obrázek níže
Obrázek

6. na terčíku kolimátoru byla botka trošku mimo viz obrázek níže
Obrázek
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#862

Příspěvek od Pidrman »

7. pomocí kolimačních šroubů jsem upravil náklon primárního zrcadla viz obrázek níže.
Obrázek

8. optická kontrola přes otvor v krytce viz obrázek níže.
Obrázek

To co jsem viděl se mi prostě nezdá.
Zde co jsem použil pro kolimaci
Obrázek

Poprvé můžu říct, že kolimátor byl rovnoběžný s osou výtahu.

Díky za reakce.

Honza
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#863

Příspěvek od zuzi »

Edit:
Co jsem napsal bylo irelevantni, nezobrazil se mi konec prispevku a chybel mi tam posledni krok ;)
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8292
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#864

Příspěvek od Cztwerec »

Já nevím jak si to fotil, ale takhle vyosený primár při tom posledním pohledu je blbost. Já nák asi nevim v čem je problém. Ten sekundár je dobré srovnat přes ten přípravek co si udělal, to dělám podobně. Ale potom po hrubé kolimaci stejně jemně dokolimuji už jen na obrazu hvězdy a nikdy jsem neměl problém... jen to chce zajistit všechny vůle ve smyslu výtahu a konečné konfigurace. Takže nějaké přítlaky přes pero jsou samozřejmě nesmysl.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#865

Příspěvek od MilAN »

Děláš to dobře.Pokud se ti nelíbí, že nevidíš z polohy oka symetricky primár, na vině bude poloha sekundáru a to v ose dalekohledu. Pokud jde sekundár posunout směrem po ose tak to udělej a zopakuj kolimaci. Má to ale celé vliv jen na vinětaci, zrovna tak, jako nemusí být dost přesně offset. Na vlastní zobrazení to ale vliv mít nebude, i když to necháš tak, jak to máš teď.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#866

Příspěvek od vla »

Tohle porovnání mě taky štve, obě metody by měly dávat stejný výsledek, pokud ne, je někde problém. Zatím se mi to vždy podařilo vyřešit podložením okulárového výtahu. Tím lze podle mě sestavu osově opticky optimalizovat a pak už můžeš obě metody střídat se stejným výsledkem. Takže pokud dělám nějaké větší úpravy v konstrukci, stavím nový dalekohled, testuji nově koupený atd. zkolimuji vše dírkovým okulárem a pak se snažím podkládáním výtahu dostat laserový bod do středu primáru. Opravdu drobné rozdíly v tomto ustavení už pak řeším jen kolimací laserem. Už jsem to dlouho nedělal, ale takhle nějak to můžeš zkusit a řekněme v několika málo krocích dosáhneš požadovaného. Ono věřit tomu, že někdo svine plech do tvaru trubky neznamená, že ta trubka je opravdu dostatečně kvalitní z hlediska kruhovitosti a pokud není, lze čekat chybu právě v uložení výtahu a to je věc, kterou nikdo u levných přístrojů neřeší. Přišroubuje výtah a hotovo.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#867

Příspěvek od Pidrman »

To Milan :

Ono je problém s tím sekundárem vůbec hýbat ve směru osy tubusu.
Středový šroub vlastně není šrob ale je tak kloubouková matice, trošku špičatější, o tu se to opírá a celý sekundár drží vlastně jen ty tři kolimačni šrouby na kterých je i pružina pro vymezení vůle.
Sekundár můžu posunout jen směrem do tubusu a to tak max 3 mm.
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#868

Příspěvek od Pidrman »

To vla :

Výtah se mi zdá být OK. Ta základna je přesně na průměr tubusu 180 mm. Dát ho nakřivo prostě nejde, samotný výtah je upevněn pomocí rybiny na tu základnu, tam by problém taky neměl být. Až bude jasno, tak to zkusím na hvězdě. Když to nebude ono, tak pak už jen křivý čip.
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#869

Příspěvek od Pidrman »

Ještě se zeptám ke kolimaci na hvězdě.

Vyberu si třeba VEGU, a umístím ji do středu. V případě, že bude kolimace OK, tak potom veškeré hvězdy v poli budou také kolimované ? nebo bude na nich nějaká deformace ( hlavně rohy ) ? Nikdy jsem to nezkoušel, tak nevím co mam očekávat :-)

Díky Honza
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#870

Příspěvek od MilAN »

Pidrman píše: V případě, že bude kolimace OK, tak potom veškeré hvězdy v poli budou také kolimované ? nebo bude na nich nějaká deformace ( hlavně rohy ) ?
Jo, v celé ploše budou skolimované. Jen na nich bude koma, která roste se vzdáleností od osy.
--------------
Jen poznámka : ten okulárový výtah vůbec nemusí být přeci vůbec kolmo k tubusu. Jestli bude mít sklon 70 nebo 50°je přeci jedno - postup kolimace laserem zůstává stejný a zrovna tak dobře bude skolimovaný dalekohled.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět