Kolimace newtonova dalekohledu

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2083
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#976

Příspěvek od DaveOne »

Jasné, rozumím, díky za komentář a rady .
Zítra si to tedy zkusím zopakovat ;)
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#977

Příspěvek od MMys »

Nakřivo upnutý korektor s kamerou (předpokládám že alespoň korektor s kamerou je spojený optickou osou kolmo na senzor) žádnou z těch metod nezjistíš. Na ose to není na náklon moc citlivé, to by to muselo být uhnuté fakt moc. Zkolimovat newtona jako takového zase tak velký problém není, laser je na to dostačující. Daleko horší problém je, že po vložení korektoru do výtahu, a jeho zatížení kamerou, většinou něco uhne. Většinou všecko a bohužel jedním směrem. Tedy výtah na stěně tubusu (pokud je plechový nebo tenký uhlíkový), pak tubusek výtahu v jeho vedení (pokud není ten výtah opravdu robustní) a nakonec korektor ve výtahu, pokud je tam nějaká vůle a není to vytěsněné aby to žádný vakl nemělo.

Tyhle všechny pružnosti a vůle se ti posčítají jedním směrem s výsledkem je že blok korektor+kamera je ve výtahu nakřivo,různoběžně nebo dokonce mimoběžně s optickou osou, a hlavně v krajích to začne kreslit vše možné, jen ne kruhové hvězdy.

Další možnosti kde se to rozjede jsou držák sekundáru (pavouk), mnohdy není dokonale tuhé ani uchycení primárního zrcadla, ale to nebývá zase tak kritické.

Ale z tohohle nevede cesta kolimací, a to ani tak, že tam máš kameru a kontroluješ všecky 4 rohy obrazu současně. To se ukolimuješ k smrti, a stejně to vydrží jen chvíli, než se dalekohled překlopí do jiné polohy a ohne se to jinak. Jediné řešení je vyztužení všeho, co má být rovné, aby bylo za všech okolností. Na rozumně velké pixely a malý senzor to jde i se sériovým strojem, lehce poladěným. U malého pixelu a většího senzoru (třeba ASI1600, nedejbože nějaký fullframe se 4um pixely) je to spíš na totální přestavbu přístroje, nebo pořízení něčeho v cenové kategorii skoro o řád výše, a nebo přimhouření očí a nezkoumat to moc z blízka a užívat si raději focení ;)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24263
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#978

Příspěvek od MilAN »

Jsou to dva různé problémy : kolimace optiky a souosost všeho toho haraburdí, upnutého v OV. A jako takové - a to odděleně,- je potřeba je řešit. Nesouosé příslušenství žádnou metodou kolimace dalekohledu nezkolimuji. Nejdřív musí sedět kolimace dalekohledu, která se seřídí k tomu určenými prvky a pak, bez zásahu do kolimace dalekoledu je potřeba uvést to příslušenství do takto vytvořené optické osy. . Ne kolimací dalekohledu, ale nastavovacími prvky toho příslušentsví . A pokud nejsou, musím spoléhat na závitové spoje a nic s tím nenadělám.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Jackxl
Příspěvky: 359
Registrován: 08. 12. 2007, 20:18
Bydliště: Velké Meziříčí
Věk: 37
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#979

Příspěvek od Jackxl »

Nevyřešil by problém s upnutím prvků nakřivo v OV tento OV Teleskop-Service UNC V-Power Newton 2" Crayford ?
https://www.ebay.co.uk/itm/TS-Optics-2- ... 1567723084
Kromě možnosti připojení klasicky přes sřouby nabízí totiž i možnost závitového spojení.
GSO200/800 na EQ6-R,hr coma, Canon 600d mod
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2083
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#980

Příspěvek od DaveOne »

Děkuji pánové za Vaše rady a komentáře..já nějaké nevyřešitelné problémy s kolimací zatím neměl..na fotkách jsou hvězdy celkem rozumné, ono je to možná i tím, že kamera má rozumně velké pixely. Jen jsem to chtěl trochu vylepšit, tím způsobem, že to nastavím přes tu utilitku v APT. Ale jak píše MilAn tak to není cesta takže se vrátím zpět k laserovému kolimátoru + kolimaci na hvězdu přes optiku. Je mi celkem jasné, že sériový Newton od SW (i když Quattro) není žádný highend takže k průhybům určitě docházet bude. Naštěstí pro mě mám zatím kamerku s malým čipem tak to není taková tragédie.

To Jackxl: uchytit komakorektor přes závit je určitě fajn, ale to by nejdřív musel mít ten korektor tuto možnost respektive nějaký adaptém. No a na HR nic není..jedině to vyrobit. I tak stále nevyřešíš ostatní průhyby tubusu, okulárový výtah a jeho souosost, chatrného pavouka sekundáru, pohybující se primár atp ;) Jak psal MMys pro kamery s větším čipem a ke všemu malými pixely je to tak na kompletní přestavbu ;)
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#981

Příspěvek od MMys »

To na tom výtahu není nic nového. Sám mám na upraveném 3" výtahu také vyříznutý vnější závit, a na něm našroubovaný kroužek umožňující arataci korektoru, doplněného odpovídajícím protikusem, na rybinu. Pro větší senzory a těžší kamery je závitové spojení nebo rybina jediná schůdná cesta. Nějaké šroubky z boku nemají šanci.

Ten výtah jsem instaloval kolegovi, měl ho v ruce. Velmi pěkná práce. Robustní výtah, podle mne tuhostí i přesností vedení tubusku převyšující dražší Baader Steeltrack. Pro konkrétní korektor je ale nutno vždy vyrobit nějaký adaptér, nebo převlečnou matici, která domáčkne korektor k čelu výtahu.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#982

Příspěvek od nosuh »

Mam dotaz pro zkuseny kolimače - po vylepeni tubusu sametkou u 10" quatra (f4) jsem namontoval pavouk a provedl kolimaci. Podle laseru i kolimacniho okularu je zkolimovano. Jediny co tedka resim je, ze to vypada, ze seundar ma mirny offset, pohled kolimacnim okularem vypada jako obr. I na tomto obrazku. Proste okularovy vytah se nepromita uplne do stredu sek. zratka.Je to standardni stav, nebo by mely byt vsechny kruhy soustredne?
Vadi to nejak vyrazne necemu? Pocitam ze to bude mit vliv na nesymetrickou vignetaci, ale bude to mit i vliv na tvar hvezd? Jak ten offset vyresit? Pritahnout vic sekundar k pavouku ? Kdybych chtel vic povolit, asi budu muset nahradit tovarni perko za tvrdsi..
post-19446-14073253116972_thumb.png
post-19446-14073253116972_thumb.png (68.73 KiB) Zobrazeno 2556 x
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#983

Příspěvek od vla »

No, on ten ofset je u světelných přístrojů potřebný. Namaluj si chod paprsků a uvidíš proč.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#984

Příspěvek od nosuh »

takze je to cajk, myslel sem si to..nejak si prave nevybavuju, jak to bylo pred tim, nez sem to vsechno rozmontoval :)
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#985

Příspěvek od pedrosanchez »

Pěkný den vám přeji. Ta kolimace je pro mě pořád větší peklo, než jsem čekal, je tu hodně úskalí. Když otáčím laserový kolimátor ve výtahu, jeho paprsek na primáru trochu cestuje (resp. se i do terčíku vrací pořád jinam), z čehož usuzuji, že musím seřídit samotný kolimátor. Pak druhá věc, četl jsem tu vaše příspěvky, že když kolimuji s vysunutým výtahem či zasunutým a je to pokaždé jinak, tak to zase znamená, že je blbě poloha sekundáru, tedy výška, ne sklon. Milan psal, že si máme změřit polohu středu OV ke konci tubusu a to samé pro sekundár - to mi přijde těžké, aby byla přesnost ma 1 mm, ale vyzkouším. Pak tu čtu o tom, že je dobré mít značku na sekundáru, v jeho středu, ale jak mám vidět, že kolimátor míří do jeho středu? Je zasunut v OV a já tam nevidím. Zkrátka mám podezření, že jsem jednou ten sekundár posunul. Jednak jsem povolil jeho středový šroub, takže možná je výše nebo níže než má být a taky jsem jednou povolil všechny tři jeho justážní šroubky, čímž se uvolnilo. Takže bych si to prostě nějak rád seřídil. A za světla, v noci nemohu plýtvat cenným časem. A to už nemluvím o tom, že když kolimuji, tak mám šrouby primáru nesouměrně zasunuty. Podotýkám, že umím zkolimovat (paprsek v centru primáru, zároveň navracející se do terčíku kolimátoru), ale pak ho do OV vložím jinak, pootočím a paprsek je zase všude mimo, z čehož usuzuji, že ten kolimátor je rozhozený nebo je zkrátka něco špatně. Vždy kolimátor upevním dobře. Utáhnu v té redukci bez vůle. Návodu je hafo, ale jsou dlouhé, složité, výpočet offsetu je na mě moc, stejně tak nějak šachovat s polohou OV. Při focení většinou nevidím problém. Mám sice vějířky u hvězd, ale to je asi od pacek primáru.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#986

Příspěvek od pedrosanchez »

PS Teď koukám, kolimator mi nevyzaruje bod, ale carku. To ma tak byt? Zkusim ho nejak seridit.
Tohle mám prosim nejak seskrabat? Zrejme se pod tim schovavaji serizovaci sroubky na kolimator. https://opu.peklo.biz/p/21/05/16/1621163224.jpg
Naposledy upravil(a) pedrosanchez dne 16. 05. 2021, 13:08, celkem upraveno 1 x.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1740
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#987

Příspěvek od nou »

Tak najprv treba skolimovat samotny kolimator. Inak sa to nikdy nebude skolimovane spravne. Spravny offset sekundaru nie je vobec nutny na spravnu kolimaciu a tvar hviezd. Jediny problem je potom nerovnomerna vinetacia.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#988

Příspěvek od pedrosanchez »

nou píše:Tak najprv treba skolimovat samotny kolimator. Inak sa to nikdy nebude skolimovane spravne. .
Děkuji, takže mám nožem vydloubat tu gumu (viz odkaz na obrázek výše) na kolimátoru abych se dostal k těm šroubkům? Je nový, nikde k tomu žádná instrukce...
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
dex
Příspěvky: 326
Registrován: 13. 10. 2020, 21:38

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#989

Příspěvek od dex »

Víc bych věřil na něco jednoduššího, jako nepřesná kolmost výtahu, než rozkolimovaný nový kolimátor.
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1740
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#990

Příspěvek od nou »

Skusil by som ten kolimator kotulat po stole a kreslit si na papier kde svieti. Ak to bude sinusovka tak je to jasne.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Odpovědět