Kolimace newtonova dalekohledu

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Willi
Příspěvky: 229
Registrován: 02. 05. 2009, 18:59
Bydliště: Nitra
Věk: 48

Kolimace newtonova dalekohledu

#46

Příspěvek od Willi »

Len drobná poznámka (lesák, Caribic10) k utiahnutiu stredovej skrutky držiaka sekundáru. Nie je to výrobou utiahnuté nejako extrémne. Je to dané kolimovaním sekundáru kde postupným uťahovaním troch aretačných skrutiek dochádza k vyššiemu tlaku na stredovú "základnú" skrutku. Ak nejde povoliť, netreba použiť silu a riskovať, stačí povoliť rovnako každú z troch aretačných skrutiek (napríklad o pol otočky) a stredová bude úplne voľná.
A k offsetu, SWčka (mal som v rukách 3 a všade to bolo) majú sekundár lepený už s offsetom, takže ak je pavúk presne v strede je to OK.
Dobson 254/1200, SCT 8, ED 80/600, MAK127/1500, Refra TS 110/660, HEQ5, EQ SKY, AZ3 atď........
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Kolimace newtonova dalekohledu

#47

Příspěvek od vla »

V souvislosti s kolimací newtona mě napadá již delší dobu jedna otázka: Prochází optická osa primáru jednoznačně geometrickým středem primáru, nebo se stává že v rámci výrobní tolerance může být mírně posunuta, pokud ano co je běžná tolerance?  Raději prosím fakta než spekulace.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
jozopovazan
Příspěvky: 247
Registrován: 05. 03. 2008, 21:52

Kolimace newtonova dalekohledu

#48

Příspěvek od jozopovazan »

tolerancia asi bude zavisiet od dlzky tubusu.
10" dobson, 10x50, bresser R90
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Kolimace newtonova dalekohledu

#49

Příspěvek od vla »

Tak dotaz ještě upřesním, laser. kolimátorem bych se měl dostat s bodem na střed zrcadla a pak odrazem zpět do výchozího bodu na kolimátoru. A mě zajímá jestli mechanický střed zrcadla je dostatečně přesně na optické ose, nebo může být běžně o několik mm vedle a důsledkem je ne zcela přesná kolimace.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

Kolimace newtonova dalekohledu

#50

Příspěvek od Martin Vyskočil »

[split] [link=http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 328992/0#0][splithere][/link][splithere_end]
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
Jazzmen
Příspěvky: 630
Registrován: 05. 09. 2011, 15:39

Kolimace newtonova dalekohledu

#51

Příspěvek od Jazzmen »

Zdravím vás tu. Nedávno som sa stal vlastníkom ďalekohľadu. Posledné dva týždne síce inverzný ráz počasia neprial pozorovaniu v nížinách, ale zopárkrát sa mi ho podarilo vyskúšať. Svojim neodborným okom som usúdil, že obraz je ostrý a po vytemperovaní som mal hviezdy pekné bodové. Napriek tomu som sa pokúsil pozrieť na to ako je na tom zrovnanie optiky. Postupoval som podľa viacerých návodov. Skúsil som aj opticky jednoduchým kolimačným prípravkom aj laserovým kolimátorom. Musím priznať, že celkom tomu nerozumiem, ani po prečítaní všetkých návodov som nevedel zadefinovať všetko s čím som sa stretol Primár ma vyznačený stred o veľkosti cca 1cm. (prázdny krúžok) Lúč laserového kol. som sa pokúsil nasmerovať na stred, aj keď to bolo dosť zložité, keďže má vo OV nejakú vôlu, tak ako to bolo spomenuté. Usúdil som (dúfam správne), že keď ho zaistím v OV tak by mala byť os kolimátoru rovnobežná s osou OV ako keď tam upevním samotný okulár. Samozrejme, potom bol trošku problém ss otáčaním kol. a zistením či on sám je zrovnaný. Ale nejak sa mi to nakoniec po cca 90° pootočeniach podarilo. Samozrejme bolo treba trochu ponastavovať kolimátor lebo nebol celkom presný. Následne som nastavil sekundár tromi justážnými skrutkami tak, aby svietil lúč na stred (lúč bol pôvodne mimo asi 1cm). Ok. Spätný odraz lúča však dopadol trošku mimo stred na vyznačenom terčíku kolimátora... cca 8mm. Tak som sa vrhol na nastavenie primáru. A tu som narazil na menší problém. Pri optickom prezretí cez vyrobený "vrchák s dierkou uprostred" som videl všetko ok (podľa opisov z návodov), držiak sekundáru spolu so sekundárom bol v strede zorného poľa odraz primáru a s tubusom bol v strede odrazu sekundáru. Bolo vidieť všetky tri justážne skrutky primáru, a samotné ramená pavúka sa zdali pekne rovnaké. Keď som sa následne napriek tomu pokúsil ustaviť primár tak aby lúč z kol. dopadal na stred, tak opticky pohľadom bolo vidieť, že odraz ramien už nie je rovnomerný, preto som to ustavil naspäť a viac som s tým nič nerobil.

Otázka: Je zlý kolimátor? Je prípadne zle zrovnaný? Spravil som dobre, že som ho upevnoval na tesno v OV keď som kontroloval nastavenia sekundáru a odraz lúča na stred primáru?

Potom som sa ešte raz zadíval do OV a zistil som, že druhotný odraz sekundáru so samotným OV zabieha mimo stred. čiže nie je to ani opticky úplne všetko v strede ako pri priložených návodoch. Spôsobuje to ten spomínaný offset? Je to v niečom inom? Napríklad v nastavení samotného OV? Ospravedlňujem sa za možno trošku "divné" otázky, ale som začiatočník, takže nie je mi všetko jasné. ďakujem za všetky prípadné tipy. Možno je problém úplne triviálny A možno moc dbám na úplne presnom nastavení. Ako vravím obraz sa mi zdal dobrý Ale možno môže byť aj lepší....

Viem, že to je monštrózny príspevok, ale snáď ho niekto dočítal až dokonca 8-)
Dobson GSO DX 880 254/1250; eq plošina; ASI 120MM, Astronomik RGB filtre
Uživatelský avatar
cacik
Příspěvky: 261
Registrován: 21. 04. 2007, 04:55

Kolimace newtonova dalekohledu

#52

Příspěvek od cacik »

Ahoj, dočítal jsem to až do konce a dle mého názoru je vše OK - a to co popisuješ má na svědomí offset, takže je to v pořádku.
refr. 70/325,SC 6,triedr Zeiss 7x50,SW Flexi-tube 300,Lumicon UHC,barlow Ultima,
okuláry: ATC 4,Speer waler 7,6mm,Nagler 11,Ultrascopic 15,TV Panoptic 24,TV plossl 25,ATC 32, Hyperion 31, Explore 4,7 a 6,7

ve výstavbě ultralight 178/890 ATC optika
Uživatelský avatar
M.Stone
Příspěvky: 36
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

Kolimace newtonova dalekohledu

#53

Příspěvek od M.Stone »

Tady je kolimace popsána. I když, nikdy jsem to nedělal a nemou posoudit kvalitu návodu.

http://www.youtube.com/watch?v=YAVGcGEB ... re=related
Uživatelský avatar
21adam
Příspěvky: 20
Registrován: 19. 01. 2012, 12:51

Kolimace newtonova dalekohledu

#54

Příspěvek od 21adam »

Uživatelský avatar
Jazzmen
Příspěvky: 630
Registrován: 05. 09. 2011, 15:39

Kolimace newtonova dalekohledu

#55

Příspěvek od Jazzmen »

Dovolte mi aby som sa ešte vrátil k tej mojej nešťastnej kolimácii. Aj sa hanbím za to, že si neviem sám rady, ale keďže som sa nikdy iným ďalekohľadom nedíval, iba svojim, tak neviem, ako by to malo úplne správne byť. Samozrejme pozrel som si mnoho inštruktážnych videí a obrázkov, ale v reále sa mi podľa toho nedarí úplne presne zriadiť optiku. Tu prikladám zopár obrázkov:
Toto je nastavenie sekundáru a kontrola laserovým kolimátorom:


viem, svetelný bod nie je úplne v strede, ale nedarí sa mi celkom skolimovať kolimátor, takže bodka pri otáčaní v oV mierne putuje, ale stále je to v rámci tej centrálnej značky. A tu už vpravo vidieť, že spätný lúč sa odráža inam

toto je pohľad na terčík kolimátoru, tam je vidieť, že nedopadá luč späť na stred.


A pohľad do šachty OV. Primár vyzerá opticky v strede. Vnorené odrazy na sekundáre sú vyosené.


Vie nejaká dobrá duša poradiť? Alebo je to dobre a mám sa na to vykašlať. Opticky po vytemperovaní nebadám nejaký problém s obrazom, ale možno tam je, len moje neskúsené oko to nevie ohodnotiť.
Dobson GSO DX 880 254/1250; eq plošina; ASI 120MM, Astronomik RGB filtre
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Kolimace newtonova dalekohledu

#56

Příspěvek od MilAN »

Stačí dokolimovat primárem tak, aby vracející se paprsek dopadl do středu.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Jazzmen
Příspěvky: 630
Registrován: 05. 09. 2011, 15:39

Kolimace newtonova dalekohledu

#57

Příspěvek od Jazzmen »

To som skúšal, ale pohľadom do OV je potom vidieť, že odraz pavúka a sekundáru je nakrivo a nie tak ako na obr. 3.

Dobson GSO DX 880 254/1250; eq plošina; ASI 120MM, Astronomik RGB filtre
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Kolimace newtonova dalekohledu

#58

Příspěvek od michal.b »

Jak nakrivo? Mohl bys to vyfotit?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Kolimace newtonova dalekohledu

#59

Příspěvek od MilAN »

Střed pavouka se dá odměřit, zrovna tak, jako podélný posuv. A off set sekundáru nutně vede k tomu, že z pohledu okuláru nebo v ose tubusu to nebude symetrické
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
texi
Příspěvky: 53
Registrován: 19. 01. 2011, 20:54

Kolimace newtonova dalekohledu

#60

Příspěvek od texi »

...přesně stejný pohled ,jako na obr.3, jsem viděl u svého dobsona - posunutím sek. zrcátka ,pomocí středového šroubu,asi o 4 mm směrem k primáru je obraz v sekundáru souměrný. 8-)
Odpovědět