Kolimace newtonova dalekohledu

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
astar

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

Příspěvek #916 od astar » 02. 11. 2019, 11:58

Trochu bych to upřesnil ,alespoň jak to dělám já .
Položím dalekohled vodorovně výtah nahoru , tak mi pak kolimátor leží pěkně na objímce výtahu. Zkusím točit laserem , paprsek se nesmí hýbat . Pokud ano , tak není scentrován laser k jeho dosedací ploše. Náklon hlavního zrcadla mi teď nezajímá rovnám pasek na střed h. zrcadla sekundárním zrcátkem. Nyní dalekohled postavím nejlépe zavěsit na montáž , aby se mohlo k seřizovacím šroubkům h. zrcadla. Pokud je velká vůle v tubusku výtahu vůči kolimátoru , tak paprsek nebude směřovat do středu zrcadla . Vycentruji kolimátor ve výtahu tak, aby parsek směřoval přesně na střed jako při položeném dalekohledu. Tím sem zabezpečil směr paprsku k zrcadlu . Teprve teď budu centrovat hlavní zrcadlo , tak aby vrácený paprsek byl přesně v místě odkud vychází z kolimátoru . Osvědčilo se mi vložit do výřezu v kolimátoru slabé sklo (sklíčko na diapozitivy) ,aby jsem mohl sledovat oba směry paprsků dostatečně přesně. Je jasné nekoukat přímo do paprsku i u toho odraženého .
Další upřesnění se pak provede až na hvězdě . Při rozostřené hvězdě ( směrem k tubusu- výhodnější , dostatečné zvětšení, aby byli vidět difrakční kroužky) , ve středu pole se sleduje tvar kroužku a podle toho se dále hýbe hlavním zrcadlem .
Dá se to dělat i fotograficky . Tady může nastat změna zatížením výtahu kamerou a jejím příslušenstvím .
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294 PRO ,EOS 450d

pedrosanchez
Věk: 38

Příspěvek #917 od pedrosanchez » 22. 11. 2019, 10:35

Všem Vám děkuji za postřehy, je to složitější věda, než bych čekal. Mohl bych tedy tubus např. opřít o stolek, aby byl nakloněn v úhlu 30 stupňů, zrcadlo dole a zkolimovat, nebo možná lépe, provést to až na montáži před pozorováním? Chtěl jsem si to připravit už doma, v pohodě a za světla, ale asi je to blbost, když tubus povezu 50 km daleko, čili zřejmě bych měl kolimovat až na místě, že...
To víte, je to pak hodně úkonů, za světla i za tmy.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II

Naburko

Příspěvek #918 od Naburko » 24. 11. 2019, 23:08

Zdravím, potreboval by som skolimovať OV poraďte ako postupujete vy (ďalekohľad nemá vyznačený protiľahlý bod)

Pidrman
Věk: 41
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek #919 od Pidrman » 24. 11. 2019, 23:22

Já ho kdysi kolimoval mimo dalekohled v soustruhu. Pomocí setinových hodin.

Pakárna
http://www.pidrmanphoto.cz/ Star Adenturer, QHY MINIGUIDER 30mm, QHY 5L II M, HEQ-5 Pro SYNSCAN, SW ED 80/600, Canon 40Dm, Canon 7D, ZWO ASI 294MC PRO

MilAN
Věk: 70

Příspěvek #920 od MilAN » 24. 11. 2019, 23:31

Pokud používáš laserový kolimátor, tak nic s OV není třeba dělat. Namíříš na sekundár a seřídíš paprsek na střed primáru. Pak se podáváš ze středu OV ( trubička s dírkou nebo podobná pomůcka)a musíš v sekundáru vidět celý primár symetricky. Pokud ne , je potřeba ho posunout a zopakovat. A pokud je to O.K. seřídíš primár. Toť vše.
P.S. věřím, že ti sem teď někdo napíše celou disertační práci, jak se to má dělat. Ve výsledku to ale vede k tomu, že tu je už asi 1000 příspěvků jak kolimovat a stále to je záhada a stálo to někomu nějak nejde :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz

Bill

Příspěvek #921 od Bill » 25. 11. 2019, 17:52

pedrosanchez píše:Všem Vám děkuji za postřehy, je to složitější věda, než bych čekal. Mohl bych tedy tubus např. opřít o stolek, aby byl nakloněn v úhlu 30 stupňů, zrcadlo dole a zkolimovat, nebo možná lépe, provést to až na montáži před pozorováním? Chtěl jsem si to připravit už doma, v pohodě a za světla, ale asi je to blbost, když tubus povezu 50 km daleko, čili zřejmě bych měl kolimovat až na místě, že...
To víte, je to pak hodně úkonů, za světla i za tmy.

Hlavně by jsi měl vědět, že existují lidi, kterým drží kolimace spoustu let a kolimátor jako zbytečnost prodali...
Můj astrograf se lehce rozkolimovává s teplotou - ale až při změně o více než 20st. C. Takže mám kolimaci na léto a na zimu. Loni jsem ho v zimě ani jednou kvůli počasí nepoužil, takže jsem si mohl 2 kolimace ušetřit :-(
M:736 750 113

pedrosanchez
Věk: 38

Příspěvek #922 od pedrosanchez » 28. 11. 2019, 14:55

Jako, že když je tubus z karbonu, tak se tolik teplotou nerozpíná a není nutné pravidelně kolimovat? Já mám normálního sky watchera a také jsem tu od MMYSe četl, že není třeba při světelnosti f/5 pořád kolimovat, akorát já ten tubus převážím autem.

P.S. No, už mi na něj doma dva měsíce padá prach, také jsem natěšený :(
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II

Zpět na “Dalekohledy”