Kolimace newtonova dalekohledu

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
astar

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

Příspěvek #916 od astar » 02. 11. 2019, 11:58

Trochu bych to upřesnil ,alespoň jak to dělám já .
Položím dalekohled vodorovně výtah nahoru , tak mi pak kolimátor leží pěkně na objímce výtahu. Zkusím točit laserem , paprsek se nesmí hýbat . Pokud ano , tak není scentrován laser k jeho dosedací ploše. Náklon hlavního zrcadla mi teď nezajímá rovnám pasek na střed h. zrcadla sekundárním zrcátkem. Nyní dalekohled postavím nejlépe zavěsit na montáž , aby se mohlo k seřizovacím šroubkům h. zrcadla. Pokud je velká vůle v tubusku výtahu vůči kolimátoru , tak paprsek nebude směřovat do středu zrcadla . Vycentruji kolimátor ve výtahu tak, aby parsek směřoval přesně na střed jako při položeném dalekohledu. Tím sem zabezpečil směr paprsku k zrcadlu . Teprve teď budu centrovat hlavní zrcadlo , tak aby vrácený paprsek byl přesně v místě odkud vychází z kolimátoru . Osvědčilo se mi vložit do výřezu v kolimátoru slabé sklo (sklíčko na diapozitivy) ,aby jsem mohl sledovat oba směry paprsků dostatečně přesně. Je jasné nekoukat přímo do paprsku i u toho odraženého .
Další upřesnění se pak provede až na hvězdě . Při rozostřené hvězdě ( směrem k tubusu- výhodnější , dostatečné zvětšení, aby byli vidět difrakční kroužky) , ve středu pole se sleduje tvar kroužku a podle toho se dále hýbe hlavním zrcadlem .
Dá se to dělat i fotograficky . Tady může nastat změna zatížením výtahu kamerou a jejím příslušenstvím .
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294 PRO ,EOS 450d

Zpět na “Dalekohledy”