Kolimace refraktoru

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3401
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Kolimace refraktoru

#106

Příspěvek od hades »

Kolimátor po vložení do OV ukazuje toto:
Collimation1.png
Collimation1.png (340.91 KiB) Zobrazeno 3044 x
Collimation2.png
Collimation2.png (421.02 KiB) Zobrazeno 3044 x
Je pravda že nebyl zcela přesně zkolimován (ten kolimátor), ale to už jsem napravil. Pokračování zítra :)
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: Kolimace refraktoru

#107

Příspěvek od 4Brunco »

Uz som skolimoval celkom dost refraktorov a ustalil som sa na takomto postupe.
1. vysunuty okularovy vytah (nech je dlha paka) skolimujem presnym laserovym kolimatorom na stred objektivu
(tento krok sa da robit aj cheshire kolimatorom, ale aj dierkou v strede krytky vytahu)
2. vymenim ho za cheshire kolimator, moze byt aj samodomo robeny a nemusi mat kriz, musi mat dierku v strede a sikmu odrazivu vrstvu.
3. Zakryjem obejktiv a zasvietim svetlom na odrazovu vrstvu cheshire kolimarora.
4. V dierke chesh. kolimatora sledujem odraz na plochach objektivu, pokial sa neprekryvaju na 100%, kolimac. srobami objektivu hladam spravny bod, kde su vsetky odrazy pekne v jednej rovine. Traba niekolko pokusov hlavne pri dlhsich refrakoch, ale vysledkom je perfektne skolimovany refraktor.

Ilustracny obrazok, kde prve je rozkolimovany refrak a druhe je na dobre ceste, ale este to neni ono.
Obrázek
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3401
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Kolimace refraktoru

#108

Příspěvek od hades »

4Brunco: moc díky za návod, první krok jsem už včera úspěšně dokončil, teď mě čeká ta další část. Cheshire si postavím sám, našel jsem podrobný návod: http://www.graphitegalaxy.com/index.cgi?a=diycheshire
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2103
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: Kolimace refraktoru

#109

Příspěvek od DaveOne »

Člověče nic nebastli..já mám pocit, že jsem něco takového měl doma :) jestli jsem to neprodal s minulým Newtonem tak to mám dodnes.. Podívám se Ti ..
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace refraktoru

#110

Příspěvek od Cztwerec »

Taky je super hrabat se v tripletu, horší už snad může být Klevtsov.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace refraktoru

#111

Příspěvek od MilAN »

Já jsem hlavně ještě nečetl, co ten refraktor dělá špatně - jak vypadají hvězdy, nebo jaký je důvod na to sahat. Ale podíval bych se na obraz hvězdy v ohnisku dobrým okulárem a hlavně bez spousty další doplňků. Protože, pokud mi při focení něco dělá problém, tak je to všechno, co je za objektivem, počínaje OV a všemi reduktory, filtr koly, OAG.... A určitě bych chodil kolem objektivu v rukavičkách a ani se ho nedotýkal. Ten má tolik stupňů volnosti, že ti na něj trubička s dírkou je pro srandu
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2010
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace refraktoru

#112

Příspěvek od Beda »

pokud si dobře vzpomínám, tak ty první typy těchto refráků měly v oleji uložené 110mm triplety s fluoritovým sklem uprostřed a světelnost f/6,5 . Optiku v objímce dodávala fa. TEC a tubus si WO dělala sama. Tyto první typy prý byly velmi kvalitní.
Naopak f/7 optiky jsou se vzduchovou mezerou a jejich objímky, které si WO začala vyrábět sama, prý mají proměnnou kvalitu. Tak jsem se to alespoň kdysi ( cca. 13 roků nazpět, to měli ještě starou prodejnu ) dozvěděl u TS.
hades, napiš prosím
1) jak navrhoval MilAN, jaký tvar má difrakční obraz hvězdy ve intra a extrafokální poloze kolem ohniska.
2) pokud objímka objektivní optiky nemá tři páry justážních šroubů pro náklon celého objektivu, a obraz difrakčního obrazu hvězdy podle 1) není symetrický, tak bude problém v objímce a uložení čoček v ní !
3) ten lze ale opravit jedině s pomocí interferometrické kontroly !! . U tripletu se jedná o setiny mm :!: . Dříve to dělal W.Rohr, nyní Wolfgang Grzybowski v Nürtingenu ( má jen dobré reference!)
4) radím to co Milan : Na uložení optiky v objímce nešahat a eventuální opravu přenechat odborníkovi.
5) ani bych se nepokoušel "opravovat" uložení OV. U tak světelné optiky opět platí co v 4) !
na první klik na mi google ukázal toto a našlo by se toho možná více :
http://www.astro-photography.net/Willia ... blems.html
držím palce, ať ti ten refrák bude brzo a hlavně dobře sloužit !
Přílohy
část dílny W.Grzybowského.jpg
část dílny W.Grzybowského.jpg (313.77 KiB) Zobrazeno 2817 x
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3401
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Kolimace refraktoru

#113

Příspěvek od hades »

MilAn: co to dělá špatně jsem psal do tématu o reduktoru AFR-IV viewtopic.php?f=27&t=10335&hilit=afr+iv&start=15
Beda: Díky za ten odkaz, už jsem jej našel včera a pročetl.
Mám verzi s optikou 110 f7 od TMB. Na mém FLT110 je měněný výtah, místo původního je tam Baader SteelTrack. Ten byl mimo optickou osu, to už se mi ve středu večer podařilo srovnat a kolimační laser už při rotaci v OV na vzdálenost cca 10 metrů míří víceméně na stejný bod. Předtím se točil v kroužku s průměrem cca 10cm. V blízké době se chystám na test pod oblohu, hlavně mi jde o to aby hvězdy v krajích byly kulaté, jak mají být. Můžu to otestovat jedině s tím reduktorem, bez něj prostě nezaostřím, musel bych tam dát ještě nějaké prodloužení a to nemám. Stejně tak nemám žádné okuláry, pomocí kterých bych udělal test na hvězdu. Mohu se spoléhat jenom na mou kameru.
Podle WO je ten reduktor v pořádku a není třeba v něm nic opravovat. Já jsem jenom dotáhl vodící šroubky, které držely objímku s optikou a při zatřesením s reduktorem v něm optika hrkala.
Co jsem procházel net tak ta optika na mém FLT110 ani nemá justační šrouby, takže i kdybych chtěl, tak do toho hrabat nelze.
Celé toto mé snažení je cestou jak ten dalekohled do stavu, kdy bude použitelný. U mého předchozího (SW80ED) jsem nic nastavovat nemusel. Takže postupně zjišťuji co kde je a jak se s tím pracuje. Kdyby tu byl v ČR dostupný nějaký expert, který by mi dalekohled seřídil, neměl bych problém to zaplatit - teď mám dalekohled, se kterým se, dle mých měřítek, nedá fotit. Pan Holubec z ATC mi pomoc se seřízením odmítl...
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace refraktoru

#114

Příspěvek od MilAN »

Já to chápu, že když na to navěsíš to všechno harampádí, tak to není dobré. Ale ať se ti chce nebo nechce, budeš muset začít u samotného dalekohledu, abys měl jistotu, že ten je O.K. Nikdo ti víc asi neporadí a s celou tou hromadou železa navěšenou na dalekohledu to má tolik stupňů volnosti, že to celé bude jen pokus omyl. Za tu dobu co tu to řešíš , mohly být ty základní testy hotové a bylo jasné, kde je potřeba na něco sahat. Na to, jestli je vlastní dalekohled O.K., stačí jeden pohled do okuláru a nenahradí ho stovky příspěvků na netu. :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3401
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Kolimace refraktoru

#115

Příspěvek od hades »

A já nechápu o jakém harampádí pořád píšeš? Mám v OV jenom korektor a kameru s kroužky. Nepoužívám ani OAG, ani filtrkolo. Navíc s korektorem zaostřím když je OV vysunutý 30mm, takže tam žádná výrazná páka být nemůže
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2187
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Kolimace refraktoru

#116

Příspěvek od astar »

Lukáši , to co tady navrhuje 4Brunco , je v principu to co jsem ti napsal v SZ. Malinko bych to pozměnil . Laser dej daleko před objektiv , ale aby byly ještě vidět ty reflexy od ploch (vyzkoušet). Ustav laser tak, aby odražené obrazy byly centrické. To by měla být osa objektivu . Předtím na okulárový výtah dej stínítko (stačí slabý papír na kterém i zezadu bude vidět ten paprsek )s označeným středem a kolem kružnice pro lepší orientaci . Prošlý paprsek musí být se středem centrický . Pokud obrazy nebudou dostatečně jasné na promítnutí , tak je možné použít sklíčko na diaky. Dát jej do cesty paprsku sklonit o 45° a na odrazy se dívat okem . Je jasné , že odraz paprsku od sklíčka musí směřovat od pozorovatele!! Opačně by mohlo dojít k poškození zraku!!! Byt velice opatrný, vše předem zkontrolovat, kam se paprsek od sklíčka odráží !!!
S tím sklíčkem se může dát laser dál od objektivu ,tím se zvětší přesnost . Odrazy mohou být 10x i vic citlivější .

Beda : Pokoušet se o centrování doma je nesmysl , hlavně pokud nemám patřičné znalosti . To to vše je jen možnost jak to zjistit a podle výsledku pak dále jednat, poslat na opravu .

Poznámka: deformace ohybového jevu náklonem osy u takového typu objektivu není patrná ani v průměru pole cca 7mm , ověřeno výpočtem .Tyto objektivy bývají alpanatické

Doplnění :
Už jsem to tu někde psal , ale jen u ED80 , že odklon osy o 1mm v f ve spojení s reduktorem nebude mít prakticky význam. Nevím co by muselo být na výtahu navěšeno aby se jeho konec posunul o 1mm??? I náklon výtahu 0,2°(na vzdálenosti 1m- 3,4mm posun) nepůsobí významné deformace obrazu ve spojení s reduktorem . Ověřeno na ED80+ reduktor, pro něj mám návrh.
Naposledy upravil(a) astar dne 07. 08. 2020, 11:35, celkem upraveno 1 x.
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace refraktoru

#117

Příspěvek od MilAN »

Máš tam "jenom" nějak přidělaný OV s nějakých chodem, nějak přichycený reduktor, nějaké kroužky a kameru, a vše se může nějak otáčet .
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3401
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Kolimace refraktoru

#118

Příspěvek od hades »

Díky Milane, určitě udělám v brzké době test pod oblohou, snad dnes. A taky určitě zkusím to co popisuješ, zasvítit do objektivu laserem. Jen si nejsem úplně jistý jak se mi podaří aby samotný paprsek mířil přesně na střed a kolmo na objektiv. V domácích podmínkách se mi podaří maximálně vzdálenost 10 metrů, bude to stačit?
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2187
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Kolimace refraktoru

#119

Příspěvek od astar »

Po směrování laseru si stačí připravit desku na třech šroubcích (trojnožku)připenitk k ní laser a tím nastavíš docela přesně směr . Tu vzdálenost jsem myslel takovou, aby jsi byl schopen zjistit ti odrazy. To si musíš vyzkoušet ,1m a víc ? Jak jsem psal, ta citlivost některých odrazu je veliká a při velké vzdáleností laseru nemusíš některý odraz zjistit, vidět.
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3401
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Kolimace refraktoru

#120

Příspěvek od hades »

Chápu to správně že kolmost na střed ověřím tak, že se mi část paprsku vrátí zpět do kolimátoru a musí se promítnout do středu terčíku, jako bych kolimoval newtona?
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Odpovědět