Kolimace refraktoru

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Kolimace refraktoru

#136

Příspěvek od hades »

Budu postupovat jak jsem napsal v příspěvku 127. Až když z toho vypadne něco, co by naznačilo že je potřeba udělat důkladnější test, tak tím směrem půjdu a požádám místní ochotné členy, aby mi test vyhodnotili
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2180
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Kolimace refraktoru

#137

Příspěvek od astar »

Místo toho okuláru můžeš použít žiletku. Bude to jen jako jedna hrana v té křížky. Jen pak to vložit do vyšroubované objímky okuláru i třeba jen vlepit isolepou. Cokoliv zjistíš, tak ti moc plané nebude, protože jak barevnou vadu, tak sférickou, které se dají zjistit, není možné upravit bez úprav optiky jako takové :( . Když už by si se rozhodl pro kontrolu , tak prvně jen samotný objektiv.
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace refraktoru

#138

Příspěvek od MilAN »

Ve výsledku zjistíš, jaký je objektiv ( ale to se dá zjistit bez kvantifikace vad již na první pohled) , a máš jen dvě možnosti: buď si ho necháš nebo prodáš. Jen to vůbec nemá žádnou souvislost s názvem tohoto vlákna, do které ho sis to nesmyslně přesunul :)
Naposledy upravil(a) MilAN dne 04. 10. 2021, 23:57, celkem upraveno 2 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace refraktoru

#139

Příspěvek od Psion »

hades píše:Umělou hvězdu bych si dokázal udělat, materiál na to mám. Ale provést takový test a umět ho vyhodnotit - to je nad mé síly. A ani se mi nechce kvůli tomu zase vyhazovat peníze za ten okulár.
Zvláštní, okulár stojí 50 Eur, ale chápu, práce kolegů je zdarma.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Kolimace refraktoru

#140

Příspěvek od hades »

Psion: dal jsem si poptávku do bazaru, snad se někdo najde
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2180
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Kolimace refraktoru

#141

Příspěvek od astar »

Pepo , jen poznámku. Já rounchiho okulár nemám a vlastně jsem nikdy neměl. Používal jsem vždy foucoulta. Tak kupovat ronchi na jedno měření, je tak nějak mino. Pokud je možnost jak to nahradit (tady stačí ta žiletka), tak proč ji předem nezkusit. Jasně cena není závratná.
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace refraktoru

#142

Příspěvek od Psion »

Já jsem si kdysi vyrobil Ronchi tiskem kvalitní laserové tiskárny na průhlednou folii, osadil do objímky starého 1.25" filtru a fungovalo to taky. Ronchi používám poměrně často, takže já to mám jako povinnou výbavu na testování. Rovněž jsem si pořídil dražší Ronchi na test zrcadel ve dne, bez hvězdy. Testuji tím i čočky, protože jsem pořídil rovinné zrcadlo 150 mm. Tyhle věci vydrží celý život a před nákupem kvalitní techniky je to zařízení, které ušetří spoustu starostí a peněz. Protože jsme v tématu kolimace, vyrobit si jednoduše LED kolimátor na refraktory z jednoduché kamery je taky potřebná věc. Na MHV bylo krásně vidět, jak jsou dalekohledy neseřízené a majitelé se zbytečně připravují o pěkný obraz v kvalitní optice.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Kolimace refraktoru

#143

Příspěvek od hades »

Kolimátor, postavený z mikroskopu, mám, a pomocí něj se mi podařilo docela obstojně seřídit výtah refráku. Ale kolimací se taky může rozumět seřízení jednotlivých čoček tripletu - sice to nepůjde svépomocí, ale diskuze je zde taky na téma: Jak zjistit, že ten můj čočkový dalekohled potřebuje kolimaci optiky? Proto jsem se z tématu M101 přesunul sem, kam to patří.
Každopádně děkuji za náměty a rady Psionovi i Astarovi, nějak se podle toho zařídím.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace refraktoru

#144

Příspěvek od MilAN »

hades píše: diskuze je zde taky na téma: Jak zjistit, že ten můj čočkový dalekohled potřebuje kolimaci optiky? Proto jsem se z tématu M101 přesunul sem, kam to patří.
Ne, patří do do vlákna Testování optiky. Všechny tvé otázky se tam už probíraly a tady se ty i ostatní jen opakujete.
Tady určitě nikdo nebude kolimovat triplet, a pokud by se o to chtěl pokusit, určitě bych mu k tomu nesvěřil svůj triplet :) Znám tu jediného člověka komu bych ho svěřil, ale pochybuji, že by se do toho chtěl pouštět. A stačí si přečíst články pana Rohra, kde popisuje, jak pracně a dlouho seřizoval triplet a s výsledkem sám není úplně spokojen. A hlavně nikdo dopředu netuší, zda testovaný dalekohled se svými viditelnými vadami je seřízen optimálně (vzhledem ke kvalitě , výpočtu a provedení čoček) nebo to půjde ještě nějak seřízením vylepšit( t.j. najít vhodnější kompromisní seřízení )
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace refraktoru

#145

Příspěvek od Psion »

Netuším, co by se na triplet objektivu v objímce dalo kolimovat. Kolimuje se objektiv jako celek oproti středu výstupu na výtahu. Olejový triplet je de facto jedno sklo a triplet se vzduchovými mezerami je vypodložkovaný na mezery podle optického návrhu a změna vzduchové mezery nebo změna polohy objektivu musí být vždy k horšímu, pokud je objektiv správně navržen.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Kolimace refraktoru

#146

Příspěvek od hades »

Děkuji za objasnění. Díval jsem se ještě na subexpozice té M101 a barevné lemy jsou už na nich, takže to celé nevzniklo špatným zpracováním
Image04_mosaic.jpg
Image04_mosaic.jpg (846.13 KiB) Zobrazeno 1948 x
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace refraktoru

#147

Příspěvek od Psion »

Nevidím tam prakticky žádnou zásadní chromatickou aberaci, jen jasnější hvězdy mají takový malý ocásek směrem dolů - to je na všech fotografiích?
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Kolimace refraktoru

#148

Příspěvek od hades »

Ano, prošel jsem jich pár a je to tam. Co to může znamenat?
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace refraktoru

#149

Příspěvek od MMys »

Já si myslím, že řešíte úplný nesmysl. Ten dalekohled je pravděpodobně v pořádku, je téměř apochromatický (ne úplně), a na normálních snímcích je barevná vada prakticky neviditelná. Celý problém je v tom, že chceš mít krásně sytě barevnou galaxii, což znamená extrémně saturovat snímek. A jelikož zbytková barevná vada té optiky je možná i větší, než ty naprosto decentní barevné odstíny galaxie, tak to prostě při saturaci vyleze.

Jediné řešení je při té saturaci maskovat vše, co se nemá saturovat. Zápasím s tím i já na zrcadlech. I korektor tam zanese malou barevnou vadu. Byť asi ne takovou, jako má refraktor.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace refraktoru

#150

Příspěvek od MilAN »

Je dobré si uvědomit, že rozsah spektrální citlivosti ( šíře spektra) čipu je větší, než apochromatická korekce (pro 3 vzdálené barvy). Takže i sebelepší apochromat není už korigován pro krajní části spektra, které zachytí čip
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět