Kolimace refraktoru

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Kolimace refraktoru

#16

Příspěvek od Achernar »

Já teda nejsem žádný extra technik,ale jsem si dost jist tím, že seštelovat refraktor bude o dost snazší než jakýkoli dalekohled zrcadlový nebo čočkozrcadlový. A zároveň bude (přinejmenším ve většině případů) mnohem obtížnější ho rozštelovat. A taky mám tu zkušenost, že čočkové dalekohledy snesou mnohem větší odchylku objektivu od osy, je-li zachována rovnoběžnost roviny okuláru a objektivu. Aspoň tolik tredy moje zkušenost.

Upraveno po smazání OT. Martin Vyskočil
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Kolimace refraktoru

#17

Příspěvek od Duk »

Co mě třeba zajima je zkušenost těch kdo maj delší refraktory, ohledně prohýbání dlouhého tubusu a vliv na kolimaci. Pokud se tak vůbec děje.
Ohnisko 2250mm, průměr AL truby 160mm, tl. stěny 5mm.
4-dílný systém. -je to v pohodě.
Uživatelský avatar
axel
Příspěvky: 207
Registrován: 23. 02. 2007, 18:12
Bydliště: MOST
Věk: 84

Kolimace refraktoru

#18

Příspěvek od axel »

To Archenar.
Taky si netroufnu o sobě říkat, že jsem technik. Mám ale jednu vlastnost a to, že mám rád všechno tak jak má být. A pokud vím jak na to nesnesu to tajit a nepodělit se o zkušenost. A vůbec mi nevadí i kdybych neměl pravdu. O to víc mi vadí autoritativní neznalci.
To co píšeš na tom je hodně pravdy a stojí to za zamyšlení.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7200
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Kolimace refraktoru

#19

Příspěvek od Artaban »

Pro Kavka:
Pro Duk:
Panové dik za odezvu. AL tubus u meho refra je dlouhej asi 1600mm a pruměr je 197mm při tloušce 2mm. Zkoušel jsem tubus ruzně prohybat ale je pevnej jak ocel. Celkem věřim že nastavenou kolimaci udrží.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

Kolimace refraktoru

#20

Příspěvek od Martin Vyskočil »

Offtopic diskuze smazána. Martin Vyskočil.
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
kavka
Příspěvky: 1284
Registrován: 14. 11. 2005, 14:35
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Věk: 69

Kolimace refraktoru

#21

Příspěvek od kavka »

AL tubus u mehorefra je dlouhej asi 1600mm a pruměr je 197mm při tloušce 2mmTa trubka je stáčená z Al plechu ?
Kafka
Refraktor 135/1602 s Chromacorem N, LUNT 35/400, Dobson SW 254/1200, Zeiss 63/840, SW ED 80/600, binar Zeiss 50/540, Somet binar 25x100, triedr Tento 20x60, triedr Zeiss Jenoptem 10x50w, kukátko Kasai WideBino 2,3x40.....
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7200
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Kolimace refraktoru

#22

Příspěvek od Artaban »

To Kavka: Ano tubus je stočený z AL plechu a spoj je svařený a překytovaný. Měl jsem bobky jestli to nebude pružit, ale 200mm roura 160cm dlouhá se chová opravdu pevně a přitom je lehká.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
LubosH
Příspěvky: 35
Registrován: 02. 02. 2008, 16:51
Bydliště: Brno

Kolimace refraktoru

#23

Příspěvek od LubosH »

To: Kavka, Psion

Děkuji za poskytnuté rady. Hlavní výhodou tohoto způsobu kolimace je možnost dělat ji v pohodlí domova a za světla - ono "[ch1042] [ch1089][ch1074][ch1077][ch1090][ch1083][ch1086][ch1081] [ch1082][ch1086][ch1084][ch1085][ch1072][ch1090][ch1077]" je dokonce podmínkou úspěchu. Po kontrole na hvězdu nebyla nutná další korekce. A včerejší Mars při zvětšení 184x byl "ako britva".
Dobson 254/1200 na eq plošině, refraktor 102/1000 na EQ 3-2, triedr 10x50, EOS 350D, SPC900NC
Uživatelský avatar
axel
Příspěvky: 207
Registrován: 23. 02. 2007, 18:12
Bydliště: MOST
Věk: 84

Kolimace refraktoru

#24

Příspěvek od axel »

To LubosH!

To musí být docela náročné držet papír s křížem a současně seřizovat
objektiv, který jak věřím žádné seřizování neumožnuje protože je to SW a současně se dívat 5mm otvorem. Pokud jsi to dokázal pak ještě vůbec nevíš jak máš vyosený okulár proti objektiu a už vůbec ne pokud používáš hranol! A jestli jak píše Kavka bys chtěl použít laser nemáš ani střed objektivu na který musíš středit! Navíc laser by musel být v okulárovém výtahu a koukat by se muselo proti laseru!
Ale přesto je dobře že Ti ukazuje jako břitva.
Uživatelský avatar
gsokuba
Příspěvky: 559
Registrován: 16. 09. 2008, 18:11

Kolimace refraktoru

#25

Příspěvek od gsokuba »

podle me staci papir na tubus přilepit a nemusí se držet, do středu se udělá malá dírka ,zasune se laser do ov a potom štěluješ dokud ti laser neprojde tou dirkou a pritom do nej nemusis koukat ;)
MY TELESCOPES & MONTAGE: TS Newton gso 750/150mm / Skywatcher 80/400mm / HEQ-5-Synscan
EYEPIECES: Plössl 20 mm /University Optics Ortho 9mm /Zeiss Genuine Ortho 5mm
FILTERS: UHC / Moon / Yellow / UV/IR block
CAMERAS: Canon 450D / QHY5 autoguider
Uživatelský avatar
kavka
Příspěvky: 1284
Registrován: 14. 11. 2005, 14:35
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Věk: 69

Kolimace refraktoru

#26

Příspěvek od kavka »

To LubosH!

To musí být docela náročné držet papír s křížem a současně seřizovat
objektiv, který jak věřím žádné seřizování neumožnuje protože je to SW a současně se dívat 5mm otvorem. Pokud jsi to dokázal pak ještě vůbec nevíš jak máš vyosený okulár proti objektiu a už vůbec ne pokud používáš hranol! A jestli jak píše Kavka bys chtěl použít laser nemáš ani střed objektivu  na který  musíš středit! Navíc laser by musel být v okulárovém výtahu a koukat by se muselo proti laseru!
 Ale přesto je dobře že Ti ukazuje jako břitva.
to axel: ten postup je jiný. V žádném případě se proti laseru nekouká.
Nejprve se zcentruje (je-li potřeba) okulárový výtah. To se provede pomocí laserového kolimátoru, který se umístí do okulárové koncovky. Výtah se seřídí tak, aby stopa laseru mířila na střed objektivu. Pokud by byla málo výrazná, je tam možné umístit před objektiv pauzák. Pozoruje se z boku, ne proti laseru.Teprve když je seřízený okulárový výtah, tak se zcentruje objektiv, metodou, kterou jsem popsal. Tam už se žádný laser nepoužívá. Metoda je založena na odrazu obrazu kříže od 4 ploch objektivu. Pokud se tato obrazy kryjí a zároveń překřížení je ve středu okulárového výtahu, pak optická osa míří tam kam má.  Dá se to dělat i v jednom člověku, není problém papír odložit, provést korekci a s papírem zkontrolovat, co to provedlo. I kdyby justáž trvala hodinu, tak se to vyplatí, objektiv se sám od sebe nerozhodí, je to na roky. Umístění objektivu v centrovací objímce je ovšem podmínkou.
Kafka
Refraktor 135/1602 s Chromacorem N, LUNT 35/400, Dobson SW 254/1200, Zeiss 63/840, SW ED 80/600, binar Zeiss 50/540, Somet binar 25x100, triedr Tento 20x60, triedr Zeiss Jenoptem 10x50w, kukátko Kasai WideBino 2,3x40.....
Uživatelský avatar
axel
Příspěvky: 207
Registrován: 23. 02. 2007, 18:12
Bydliště: MOST
Věk: 84

Kolimace refraktoru

#27

Příspěvek od axel »

To Kavka!
Tvvůj dodatek je diametrálně jiný a ani podle toho není možné korektně kolimovat " REFRAKTOR"! Pořád nemáš střed bjektivu a ten laser je naprosto nepoužitelný! Dílčím postupem - napřed objektiv a pak okulárový výtah je dvojí práce a navíc nepřesná. Kolimovat se musí osa a objektiv současně.To nikdy nedocílíš pokud bude v okulárovém výtahu laser!! / Varuji před nalepováním čehokoli na objektiv jak je uvedeno v předchozím příspěvku/!! Jednoduše řečeno "dej mi střed refraktoru a já jej během chvilky seřídím" a musí to být střed viditelný a hmatatelný takový já používám!
Tato kolimace není na leta a musí se kontrolovat ! Jen připomínam, že stále hovořím SW! ;)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24303
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Kolimace refraktoru

#28

Příspěvek od MilAN »

Pokud by nebyl střed objektivu uprostřed, ale někde vyosen, potom to není objektiv , ale hračka pro děti.
Pomyslná osy vznikne  jako spojnice středů OV a objektivu, a k ní s ní se ztotožní osa OV i objektivu. Naprosto bez problémů laserovým kolimátorem. ( dříve optickým, dnes laserovým - to je poznámka pro staré optiky !)  Nevím, v čem je jiný problém, ničím jiným než kolimátorem se to nerovná. Pokud se mýlím, byl bych moc rád, kdyby mě někdo vyvedl z omylu skutečným popisem.
........
Jinak osa soustavy nemusí samozřejmě  souhlasit s osou  roury, to by byla zbytečná komplikace. I když u těch soustružených součástek to samo vychází.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Kolimace refraktoru

#29

Příspěvek od MMys »

To Axel:

Nějak nechápu smysl celý týhle diskuze. Pár lidí dalo návod, ale ty pořád jen mlžíš a hledáš důvody, proč to tak nejde. Tak se teda už konečně napiš tvůj postup nebo snad raději nepiš nic  ;) Tohle co tady předvádíš tazateli nijak nepomůže.

Jinak podle mě je kolimátor více než dostačující. Právě jsem si to zkusil, a nevím, co tady vůbec řešíte. Refraktor mám 4 roky, a je stále perfektně zkolimovaný od výrobce. Ani si nedokážu představit, jak by se mohl rozkolimovat, když je vše soustružené a šroubované.

To LubosH:
Pokud vyšroubuješ celou objímku s objektivem, očistíš čočku a zase to zašroubuješ zpátky, bude to v identickém stavu jako před čištěním. Nevidím důvodu, proč by tomu tak nemělo být.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
kavka
Příspěvky: 1284
Registrován: 14. 11. 2005, 14:35
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Věk: 69

Kolimace refraktoru

#30

Příspěvek od kavka »

To Kavka!
Tvvůjdodatek je diametrálně jiný a ani podle toho není možné korektně kolimovat " REFRAKTOR"! Pořád nemáš střed bjektivu a ten laser je naprosto nepoužitelný! Dílčím postupem - napřed objektiv a pak okulárový výtah je dvojí práce a navíc nepřesnáA v čem je jiný. Promiń, ale myslím,že problém je v tom, že příspěvky nečteš pozorně. Psal jsem, že nejprve je nutno kolimovat okulárový výtah a pak centrovat objektiv. (ne obráceně, jak mi vkládáš do úst). Kolimovat okulárový výtah je možné dokonce i jen v tubusu bez objektivu. Prostě ztotožnit  osu výtahu s osou tubusu. To je práce s laserem. Když je toto hotovo, tak je možné centrovat objektiv metodou, kterou potřetí popisovat nebudu. Jen Ti musí být jasné, že na to už laser není potřeba. Mám už zkolimovaný výtah a do jeho středu vedu optickou osu objektivu.
Jistě jsou i jiné způsoby kolimace, rád se je dozvím.

--------------------------------------

Samozřejmě, nejjemnější doladění pak je možné provést na hvězdu. Předpokládá to ale výtečný seeing a práci raději ve dvou.
Kafka
Refraktor 135/1602 s Chromacorem N, LUNT 35/400, Dobson SW 254/1200, Zeiss 63/840, SW ED 80/600, binar Zeiss 50/540, Somet binar 25x100, triedr Tento 20x60, triedr Zeiss Jenoptem 10x50w, kukátko Kasai WideBino 2,3x40.....
Odpovědět