Vadí vám zaprášený primár?

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Marmal
Příspěvky: 85
Registrován: 14. 10. 2009, 17:17

vadi vam zapraseny primar?

#16

Příspěvek od Marmal »

stimhle se setkávám běžně, ale jednou se mi dokonce stalo, že muj kamarad chtěl vidět jak to všechno funguje a jakmile sem se otočil tak měl ty mastné olepené prsty drobkama od bramburek v mém primáru, v tu chvíli sem nevedel jak reagovat, tak se řekl at tohle už nikdy nedělá :)
Ještě že se ponaučil...... samozřejmě že sem celé zrcadlo musel čistit.....
Konečně jsem se sem vrátil, celou sezonu jsem se venoval stormchasingu a stavbě teamu. Tak zase doma :) Ale stormchasingu se věnuji už naplno :), ale astronomii se nadále také budu věnovat, bohužel v menší míře.
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

vadi vam zapraseny primar?

#17

Příspěvek od Slávek »

Já měl SCT 5" (ten nejmeší) a i když je to uzavřený tubus, stejně jsem najednou zjistil, že se mi na primárním zrcátku objevuje dost prachu. Objevoval se tam vlastně jen ve chvíli, když jsem na zrcadlo posvítil silnou LED baterkou. Tohle nikdy !!nedělejte!! Ono je to totiž hrozně matoucí, protože v tu chvíli vlastně vidíte jen to světlo co se odrazí od prachových částic a to je i při silné vrstvě prachu pořád zanetbatelný zlomek toho, co se odrazí od samotného zrcadla do okuláru (nebo zrcadlovky apod.) Prach je jen kosmetická záležitost. Horší je, pokud se ho budete snažit bez dostatčných znalostí odstanit. Paradoxem je, že samotným čištěním nebo nějakým leštěním můžete vlastně zrcadlo jen nenávratně poškodit. Pokud je ale na zrcadle opravdu nějaká souvislá vrstva prachu (a to musí být opravdu velmi velké množství) pak je na prvním místě čištění normálním ofukovacím balonkem, čímž se to zpravidla dost zlepší. Pokud by to nestačilo, bude nejlepší raději odnést zrcadlo někomu, kdo tomu rozumí. Nikdy jsem se ale nedostal k čištšní něčím silnějším než balonkem. Pokud opravdu budete chtít zrcadlo pořádně umýt (a to tu snad již někdo upřesní jak nejlépe) bude asi dobré si pořídít čistící roztok na opiku (destilovaná voda s ethanolem je to myslím) a velmi jemně zrcadlo omýt - napřed bezdotykově a až případně pak nějakým jemným papírovým ubrouskem, nebo jiným médiem na čištění optiky, ale to je tak maximum co bych použil. Prach opravdu nevadí, nesnažte se ho za každou cenu odstranit, naopak... na první pohled dobře umytá a vyleštěná plocha (domácím čištěním) může vlastně klidně znamenat větší zhoršení optických vlastností než přítomnost prachu. Horší než prach je podle mě přítomnost mastnost na povrchu odrazové plochy, ktará má určité optické vlastnosti a může změkčit kresbu apod...
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

vadi vam zapraseny primar?

#18

Příspěvek od stana »

Když koupíte nový dalekohled, tak si to zrcadlo pořádně prohlédněte a vryjte do paměti..Pak už tak čisté totiž nikdy nebude../Leda po dalším pokovení/..
P.S. S tím umýváním bych to taky nepřeháněl a když, tak snad později, někdy za pět let.. ;D
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Jozodezokokotar
Příspěvky: 51
Registrován: 17. 09. 2009, 23:08

vadi vam zapraseny primar?

#19

Příspěvek od Jozodezokokotar »

Dal by se použít stlačený vzduch (oproti "balonkové metodě má pár výhod"), nemůže ale dojít k poškození (poškrábání) zrcadla?
Např. na čistění počítačových komponent je to skoro to nejlepší, odstraní i pěkně zažranou špínu a přitom je to relativně levná a bezdotyková metoda.
Bresser Skylux 70/700 (Lidlskop), Triedr TS 15x70
Uživatelský avatar
Lukemon
Příspěvky: 1891
Registrován: 07. 12. 2008, 23:24
Bydliště: Jedovnice, okr. Blansko
Věk: 43

vadi vam zapraseny primar?

#20

Příspěvek od Lukemon »

Určitě, na jednom MHV o tom mluvili,ale nevím kde se to kupuje?
Dobson SW 250/1200,  N 150/750, ED80/600 na AZ-4,  TELE VUE Paracorr, Panoptic 24mm 68°,  Nagler 13,9,7,5, 3.5mm 82°,  SW Planetary 8,7,6,5,4mm UWA-58°, 2"SW/SWA 38mm 70°, Celestron 15x70,  UHC Lumicon, UHC-S BDP, CLS Astronomik, 2x Polarizační BDP
Jozodezokokotar
Příspěvky: 51
Registrován: 17. 09. 2009, 23:08

vadi vam zapraseny primar?

#21

Příspěvek od Jozodezokokotar »

Určitě, na jednom MHV o tom mluvili,ale nevím kde se to kupuje?Koupit se dá snadno jako klasický sprej např. v prodejnách s elektronikou. Určitě kupovat jen čistý nehořlavý stlačený vzduch bez chemických sajrajtů. Často bývají označené jako "na čistění počítačových plošných spojů, proti prachu atd,..". Bohatě stačí malé (a levné) balení do 100-200ml a hodně pomůže umělohmotná hadička která se dá nasadit na ventil pro snažší dosah až k primáru. Abych tu nedělal reklamu tak třeba zadej na googlu nebo na zbozi.cz "stlačený vzduch" a dalsi kouzelna sluvka jako "koupit" "prach" "čištění",...

Oproti "balonkové" metodě to má výhodu v tom že tlak vzduchu je mnohem větší a neobsahuje vodu a sliny, které se do balonku s naším výdechem tak jako tak vždy dostanou. Obvzlášť sliny jsou chemicky hodně aktivní a dokážou pořádně urychlit korozi.
Bresser Skylux 70/700 (Lidlskop), Triedr TS 15x70
Uživatelský avatar
Lukemon
Příspěvky: 1891
Registrován: 07. 12. 2008, 23:24
Bydliště: Jedovnice, okr. Blansko
Věk: 43

vadi vam zapraseny primar?

#22

Příspěvek od Lukemon »

jj,moc dík. ;)
Dobson SW 250/1200,  N 150/750, ED80/600 na AZ-4,  TELE VUE Paracorr, Panoptic 24mm 68°,  Nagler 13,9,7,5, 3.5mm 82°,  SW Planetary 8,7,6,5,4mm UWA-58°, 2"SW/SWA 38mm 70°, Celestron 15x70,  UHC Lumicon, UHC-S BDP, CLS Astronomik, 2x Polarizační BDP
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5573
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

vadi vam zapraseny primar?

#23

Příspěvek od Karell »

V žádném případě bych nedoporučil použití stlačeného vzduchu. Představte si, jakou rychlostí ženete mikročástečky prachu proti zrcadlu. Myslíte si, že zcela bez následků ?
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

vadi vam zapraseny primar?

#24

Příspěvek od alda »

Pár nápadů co se používají k čištění CCD je tady a něco by se dalo použít i na zrcadla:

http://www.cleaningdigitalcameras.com/methods.html

To vysávání je zajímavé, někde jsem četl, že si to někdo udělal i pomocí vysavače. ;D
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

vadi vam zapraseny primar?

#25

Příspěvek od stana »

Sem foukal fénem a vysavačem že seberu a ten prach tam sviňa drží, tákže bez řešení...
/Prostě nekoukejte do tubusu a nesviťte tam baterkou...Jináč vás chytí rapl a vezmete hadr a utřete a uděláte na ploše krátery jak na Měsíci a můžete to celé pak vyhodit do popelnice.. :o
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

vadi vam zapraseny primar?

#26

Příspěvek od MilAN »

Pár nápadů co se používají k čištění CCD je tady a něco by se dalo použít i na zrcadla:

http://www.cleaningdigitalcameras.com/methods.html

Tohle bych považoval za nejspojehlivější medodu, jak důkladně poškrábat a zašmudlat zrdadlo
Nejspolehlivětší a nejšetrnější metoda, zde již několikrát popsaná, spočívá v ponoření zradla do vody (může být trochu vlahá a s nepatrným přidáním smáčedla) a poté oplach destilovanou vodou.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

vadi vam zapraseny primar?

#27

Příspěvek od ladis »

Nekde jsem nedavno cetl, ze i totalne zaprasene (ci velice poskrabane) zrcadlo ztraci maximalne procento(ta) odrazivosti (kontrastu), takze je to zanedbatelne a zbytecne resit.

Kdyz si to spocitam, tak u 200mm dalekohledu by zacloneni zrcadla na 190mm melo mnohem drastictejsi ucinek na ubytek svetla, nez sebevic zaprasene zrcadlo!

Podle meho je to cele ciste psychologicke tema...

edit 0:37h - nasel jsem odkaz:
http://sirrah.troja.mff.cuni.cz/~mira/a ... 997-p3.pdf
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: vadi vam zapraseny primar?

#28

Příspěvek od pedrosanchez »

stana píše:Sem foukal fénem a vysavačem že seberu a ten prach tam sviňa drží, tákže bez řešení...
/Prostě nekoukejte do tubusu a nesviťte tam baterkou...Jináč vás chytí rapl a vezmete hadr a utřete a uděláte na ploše krátery jak na Měsíci a můžete to celé pak vyhodit do popelnice.. :o
:D Díky, to mě trochu uklidnilo. Už jsem chtěl taky čistit a možná zbytečně. Prostě mě vrtalo hlavou jestli bych to mohl nějak ofouknout vzduchem v tubusu nebo opláchnout destilkou bez vyjmutí, ale po přečtení vláken na toto téma jsem to zatratil. Nicméně tady mě vyděsili:
http://aesobchod.cz/clanky-aes/5_udrzba ... ewton.html

Co to má být, každý rok (!) čistit zrcadlo a jednou za pár let pokovit, proboha? Je to uvedeno hned na začátku bodu 3.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: vadi vam zapraseny primar?

#29

Příspěvek od vla »

To znamená, třeba to, že někdo pozoruje na okraji pole s řepkou a pyl se nalepí tak, že je třeba umýt každý rok. Je to individuální a zrcadlo se meje když je špinavé. Nevím proč jsi překvapen z toho, že někdo napsal každý rok. :) Použij vlastní rozum a mej podle míry znečistění.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: vadi vam zapraseny primar?

#30

Příspěvek od MilAN »

ale pokud si kolega už ten návod přečetl, tak bych měl 2 zásadní připomínky:
1/ určitě ne hodně JARu - ale naopak hodně málo
2/ problém je ten JAR - návody se stále kopírují a nikdo si možná už dnes neuvědomuje, jak vypadal JAR původně - byla to řídká tekutina, bez dalších přísad. Dnes to jsou různé gely s vůněmi, mastnostami ... Je ho potřeba skoro mechanicky rozpatlat, aby šel vůbec smýt .
Lepší jsou různá technická smáčedla na bázi Laurinu ( třeba do myčky nádobí , prodávaný jako "leštidlo do myčky") ,
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět