Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1479
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#2221

Příspěvek od Yarkho »

Artaban píše:
Yarkho píše: oproti len objektívu s dlhším f/ (lebo objektív + násobič je iná sústava než objektív s dlhším ohniskom), ale aberácia defokusu sa zníži. Tzn. obraz v okulári bude stabilnejší vzhľadom na seeing než v porovnaní s okulárom krátkeho ohniska dávajúcim to isté zväčšenie bez násobiču.
Na seeing to nemá žádný vliv.
To nie, myslím tým to, že pri zlom seeingu zostane pri použití násobiča obraz stabilnejší než pri použití kratšieho ohniska okuláru; jednoducho preto, že vyššie efektívne f/ ďalekohľadu znamená väčšiu "hĺbku ostrosti" a teda menšiu aberáciu defokusu.


Artaban píše: Ano, více skla a teoreticky tedy horší obraz. Naštestí ale spíš teoreticky. Platí to pochopitelně u levného Barlowa a proto je moc nedoporučujem.
Dobrý Barlow např. od TV, nebo násobiče od Baader [...] nemají v podstatě na kvalitu obrazu vliv.
[...]
U kvalitních ED a APO objektivů v postatě žádný prostor pro ubraní bar. vady není a proto k nějakému zlepšení nedojde. Alespoň o tom nevím, že by někdo hlásil zlepšení obrazu.
Naopak bych řekl, že kvalitní optika ja na kvalitu Barlow a hranolu, nebo zrcátka více náchylná.
To áno, uvedené hranoly a násobiče mám a pri posledných testoch som nevidel rozdiel medzi nimi a 2" Baader BBHS zrkadlom. Ale: nejde len o farebnú chybu, ale i o Seidelove aberácie (ktoré všekty klesajú s nejakou mocninou f/), zbytkovú sférickú aberáciu a najmä sférochromatizmus.
Naposledy upravil(a) Yarkho dne 18. 09. 2020, 13:16, celkem upraveno 2 x.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1741
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#2222

Příspěvek od Chef »

Artaban píše:
Yarkho píše: oproti len objektívu s dlhším f/ (lebo objektív + násobič je iná sústava než objektív s dlhším ohniskom), ale aberácia defokusu sa zníži. Tzn. obraz v okulári bude stabilnejší vzhľadom na seeing než v porovnaní s okulárom krátkeho ohniska dávajúcim to isté zväčšenie bez násobiču.
Na seeing to nemá žádný vliv.
Yarkho píše:Efektívne to zvyšuje ohniskovú vzdialenosť a teda f/ ďalekohľadu. Predpokladám, že vady zanesené objektívom zostanú, prípadne násobič vnesie nejaké vlastné, oproti len objektívu s dlhším f
Ano, více skla a teoreticky tedy horší obraz. Naštestí ale spíš teoreticky. Platí to pochopitelně u levného Barlowa a proto je moc nedoporučujem.
Dobrý Barlow např. od TV, nebo násobiče od Baader ( já mám např. http://www.supra-dalekohledy.cz/t2-baad ... -4962.html ) nemají v podstatě na kvalitu obrazu vliv. Co jsem koukal, tak solidní násobiče jsou k binohlavě Lacerta.
Navíc u achromátu je jistá šance, že vhodná kombinace násobiče a zenit. hranolu může dokonce ubrat bar. vadě. Taky ale nemusí a je třeba to zkusit. Mám hranol http://www.supra-dalekohledy.cz/hranol- ... 18041.html a opravdu to funguje. S touto kombinací můžu používat větší zvětšení a obraz je stejně kvalitní, jako bez ní s menším zvětšením.
U kvalitních ED a APO objektivů v postatě žádný prostor pro ubraní bar. vady není a proto k nějakému zlepšení nedojde. Alespoň o tom nevím, že by někdo hlásil zlepšení obrazu.
Naopak bych řekl, že kvalitní optika ja na kvalitu Barlow a hranolu, nebo zrcátka více náchylná.
Muzu potvrdit. Mel jsem s Zeiss Bino nejdrive Baader GWK (1.25, 1.7 a 2.6) a obraz byl nic moc. S powermate 2x a 4x je to perfektni (mam i powermate 2.5x a 5x ale ty jsou spise na foceni, i kdyz 2.5x sla dobre zaostrit s Bino hlavou, obraz nebyl tak kvalitni, jako u 2" 2x a 4x). Zrcatko mam Baader BBHS (a asi tedy vemu i ten hranol ASTRO AMICI, jestli to bude mit lepsi efekt s Bino hlavou ...)
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7203
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#2223

Příspěvek od Artaban »

Yarkho píše:To nie, myslím tým to, že pri zlom seeingu zostane pri použití násobiča obraz stabilnejší než pri použití kratšieho ohniska okuláru; jednoducho preto, že vyššie efektívne f/ ďalekohľadu znamená väčšiu "hĺbku ostrosti" a teda menšiu aberáciu defokusu.
Obávám se, že to moc nefunguje. Dlouhé ohnisko samotného objektivu, je trochu něco jiného. A taky tenká dlouhá roura reaguje na seeing trochu jinak, než velký krátký a široký bojlér. Nic zásadního to ale nebude. Když je horší seeing tak stejně smůla.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11585
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#2224

Příspěvek od Psion »

Psion píše:Beda: Pěkný kousek, gratuluji! Obecně se tyhle doublety Meade moc nepovedly, některé nebyly špatné (Strehl 0,9) jiné byly mizerné (Strehl 0.7), takže test před nákupem je namístě. Přesně vzato nejsou to APO, ale semi APO, tedy RC index bude u 178/F9 někde na hranici 1.9-2.1. Sklo FK01 je de facto FPL-51, doublety Meade měly KF3 (tady je KF9?). Jak Bedo vychází opticky tenhle 7" objektiv? Rád bych do něho mrknul, musí to být fajn pohled. Původní cena kolem roku 2002 byla 6800 USD, v roce 2006 jsem jej viděl prodávat za 2500 GBP (cca 3150 USD), myslím, že na ceně pak už moc neklesl, vzhledem k tomu, že ceny spíše stále rostou..

Co se týká toho bino APM, tak 120mm APO šel rapidně s cenou dolů (nyní někde kolem 115 tis.) a cena bývala pro 100mm APO.
Tak jsem to přepočítal a RC index u 178ED je 1.7, což je parádní, má to stejný RC index jako Pentax 75mm, kterým je velmi pěkné pokoukání. Na Astromartu jej prodávali za 3000 USD, to je zadarmo na takový dalekohled. Pro porovnání často vychvalovaný Zeiss AS 150/2250 má RC index 3.7 a 200/3000 má RC index 5.0.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11585
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#2225

Příspěvek od Psion »

Nakonec jsem dopočítal 178ED se sklem KF9, které tam pravděpodobně je RC index na 2.1, ale stále je to pěkné, pokud trefíte dobrý kousek.

Nedávno APM (M.Ludes) oznámil nový dalekohled 203mm F7 za cenu 21 900,- USD. Parametry vypadají dost neuvěřitelně, spot 10 um, Chromatic shift 460nm-656nm do 10 um (max. 34 um) se mi zdá těžko uvěřitelný.

Specs:
- triplet airspaced ED Apo
- all air-to-glas surface broadband multicoated
- aperture : 203 mm - focal length 1421 mm
- f-ratio F/7
- minimum tube length : 1300
- observing tube length : 1530
- diameter dew shield : 247 mm
- length dew shield : 310 mm
- tube diameter : 212 mm
- optical tube weight: 24,50 kg
- 3.5" Starlight Feather Touch Focuser

Rovněž Istar Optical má ve výrobě objektiv triplet 204mm F7 s krásnou cenou 11 111 USD :) s možností speciálně navrženého 4 členného korektoru-reduktoru určeného pro focení, takže vývoj hezky pokračuje.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11585
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#2226

Příspěvek od Psion »

Tak jsem se ještě jednou podíval na ty parametry 203 mm APO od APM a Jak Longitudal Aberration do 0,2mm a Chromatic focal shift max 34 um se mi zdá blbost, nepočítal jsem to, protože neznám skla, ale takové parametry nemá žádný APM dalekohled a překračuje běžné LZOS objektivy 5ti násobně parametry a to má být čínská optika - trochu si z nás Markus utahuje.
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2014
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#2227

Příspěvek od Beda »

tak požádej M.Ludese, ať ukáže graf pro Longitudal Aberration a hned bude jasno. Tyhle údaje jsou při takové apertuře a světelnosti velmi nepravděpodobné !
Janek píše:Dobrá zpráva pro příznivce ondřejovské observatoře - historický refraktor v centrální kopuli je opět funkční (montáž Hayde, původní objektiv Reinfelder und Hertl, Mnichov).
Dalekohled prošel generálkou mechaniky při instalaci v rámci Muzea Vojtěcha Šafaříka a nedávno byl instalován sice nepůvodní, ale parametry velmi podobný objektiv, achromatický dublet Istar 204mm f/12 a montáž dovybavena hodinovým strojem....
To je optika jako na míru pro stařečka z Mnichova ;) ! Díky Istar ! Rád bych se s ním podíval, ale máme na krku podzim, ale stále trvá příznivá opozici Marsu :) .
Co kdybychom dali dohromady skupinku refraktoriánů a poprosili Pavla Suchana, aby na jeden jasný večer vyjednal pozorování ? !
S 10" refraktorem Reinfelder und Hertl pozoroval v Triestu selenograf J.N. Krieger.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#2228

Příspěvek od Cztwerec »

To je super zpráva, která mi trošku proklouzla. Ondřejov má další "novou" pýchu! Paráda.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2014
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#2229

Příspěvek od Beda »

vše se stihnout nedá ;) . A měl bys zájem se s tím podívat ? 8" achromát na f12, to už je výzva !
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1479
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#2230

Příspěvek od Yarkho »

V Ondřejovskom 8" achromáte som videl Jupiter a M13 a musím povedať, že ukazuje veľmi pekne.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#2231

Příspěvek od Cztwerec »

Beda: no já bych měl zájem hned! Zajímalo by mě jak zvládá Měsíc, nebo dvojhvězdy.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#2232

Příspěvek od Achernar »

Taky se hlásím, to je jasný!♥️
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11585
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#2233

Příspěvek od Psion »

To bude ukazovat hezky, podobně jako původní 204 mm F8 R35, který měl pro vizuální pozorování sníženou chromatickou aberaci o 35%, tedy se tvářil jako klasický 204/F12. TADY jsou nějaké snímky z toho dalekohledu.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#2234

Příspěvek od Cztwerec »

Jako ostrost tam je, ale jak posoudit CA když je to černobílé?
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7203
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#2235

Příspěvek od Artaban »

Beda píše:Co kdybychom dali dohromady skupinku refraktoriánů a poprosili Pavla Suchana, aby na jeden jasný večer vyjednal pozorování ?
Ano, tahle akce už málem proběhla někdy loni na podzim tušim, ale počasí neklaplo. Mluvil jsem s Jankem a má v plánu to uskutečnit co nejdříve když je ten Mars. Janek nám dá nějaký termín. Asi to bude trochu narychlo s ohledem na počasí, tak si to hlídejme.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Odpovědět