Jaký pointační dalekohled používáte?

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jaký pointační dalekohled používáte?

#31

Příspěvek od MilAN »

A co takové vůle ve šnecích, průhyb a kroucení vlastního tubusu pod zátěží kamery + komakorektoru +...., setrvačné hmoty na rameni cca 70 cm, celé držené šnekovým kolem o průměru nějakých 90mm, odpor proti větru, ustavení na terénu/ ne tvrdém povrchu/ torze trojnožky .... A celkový limit na odchylku v úrovni 0,0038 mm = 1/30 tlouštky kancelářského papíru :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Krteček
Příspěvky: 26
Registrován: 17. 09. 2016, 00:36

Re: Jaký pointační dalekohled používáte?

#32

Příspěvek od Krteček »

Vím, že je to pro mne stále na dlouhé lokte, zároveň s mojí úrovní vědění v tomto nekonečně zajímavém odvětví, zatím kulhám. Proto, se zájmem sleduji Vaše reakce a snažím se pochytit důležité argumenty. Chápu, že tato sestava není na kdoví jaké úrovni, navíc neznám možnosti a omezení které mohou nastat v kombinaci s různým tipem dnes velmi citlivých přístrojů pro focení a pointaci. Proto i když vím, že to do této sekce plně nepatří, tak bych Vás rád požádal o přesnější specifikování možností astrofoto /CCD, CMOS/ pro mojí sestavu, když použiji pointační kamerku kterou jsem již avizoval buď prez OAG nebo pointacni dalekohled.
I když vypadá, že OAG je zajímavá volba, malý refraktor, pointér zatíží celou soustavu (2,5 kg + 5,1kg závaží) a tím možná zvýší stabilitu a mimo to je druhým menším přenosným dalekohledem.
Vždy jsem si refraktor přál, bohužel DSO zvítězilo :}, takhle bych možná zabil dvě mouchy jednou ranou. /pointace, planety , občas příroda/ takže 3 ? :shock:
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký pointační dalekohled používáte?

#33

Příspěvek od MMys »

Prostě na tu EQ6 dej bytelný N200/800 + ostrý korektor (Televue Paracorr, ES komakorektor, asi i GPU komakorektor, rozhodně ne například MPCC). Nepoužíval bych na EQ6 tuhle velikou "papírovou" 250-ku. Musí tam být menší přístroj, tuhý držák sekundáru, výtah minimálně na úrovni Baader Steeltrack. A uchycený jinak, než na tomhle tenkém plechovém tubusu. Pointovat hledáčkem s ohniskem okolo 200-250mm.

Nejlevnější rozumně velká CCD kamera je v současné době opravdu ta ASI 1600, ale vyžaduje výbornou a hlavně zkolimovanou optiku, jiank se s tím budeš pořád trápit. Tohle nepůjde na velkém levném newtonu. Tedy pokud je to tento:
http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... --OTA.html

Ten mi prošel rukama ve 300mm provedení, a pokud ta soustava má kreslit rozumně, tak je to prostě zralé na předělání.

To, co popisuješ za hmotnosti, vyžaduje adekvátní montáž tak EQ8. To, že už tak nestabilní montáž zatížíš víc, situaci nezlepší. Naopka zhorší. Budou větší setrvačné hmoty, a tím delší kmitání.

Pokud už nechceš dalekohled měnit, tak by to chtělo něco s velkým pixelem okolo 7-8um. Ale takové kamery jsou většinou velkoformátové a neskutečně drahé. Pokud se smíříš se 4Mpix obrázkem, tak ASI 1600 v biningu 2x2 bude tak akorát.

Plachtu proti větru Karell s 300-kou bojlerem na EQ6 používal, bez toho ani ránu, pokdu foukalo. Ale jsou to další krámy navíc, a rozlišení většinou nebylo lepší, než s menším dalekohledem (má ohnisko 1500mm a pixel 5.4um - G2-8300, což je prakticky ekvivalent tvého ohniska a ASI-1600). Opravdový pokrok při takovém ohnisku je až robustnější montáž. S EQ6-kou prostě budou hvězdy většinou knedlíky. V tom lepším případě skoro kulaté, většinou bohužel ale šišaté.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Jaký pointační dalekohled používáte?

#34

Příspěvek od Bill »

Pokud bych neměl nic a jenom EQ6, tak bych zvážil něco takového:

http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... zable.html

Cena je bohužel bez výtahu :-(

Má to 5mm karbonový tubus. Plecháč budeš muset při změně teploty přeostřovat.
Taky to má 3 pozice na umístění primáru - podle toho, jakou kombinaci výtah + komakorektor zvolíš...

Nebo můžeš jít cestou toho levného + DoDo, záleží na možnostech/schopnostech.
Nebo ten levný Newton použít na vizuál + planety a na DSO pořídil časem něco jiného.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký pointační dalekohled používáte?

#35

Příspěvek od Konihlav »

Krteček: otazka. Jaky myslis je rozdil mezi 10" Newtonem, ktery jsi zde nekde odkazal a timto newtonem??? A nemyslim rozdil v cene. Odpoved z moji strany je, ze tam je rozdil uplne ve vsem. A to i ten mnou odkazovany stejne stale jde dovylepsit metodou dodo :-) proste vse, i to nejlepsi na trhu, nesplnuje "moje" :-) pozadavky na kvalitu. A ja fotim rad a jsem mobilni, viz napr.: zde :-)

Pokud bys chtel fotit lacinym (presneji receno - cenove dostupnym) newtonem, tak prvni pouzitelny stroje jsou ty TSkovy ONC UNC karbon newtony, tusim Bill neco takoveho uz linkoval o neco vyse...

mimochodem, mam ted novy 6" newton na foceni a k tomu je optimalni montaz tridy EQ-6. Kolega ma karbonovy 8" a uspesne ho provozuje na EQ-8cce.

Blby je, ze na tyhle veci prijdes, az kdyz budes mit dany pristroj doma koupeny (takze to stoji silenej ranec + sileny nervy, to porad prodavat a kupovat lepsi).

jako kdybych chtel zatit astrofotit, tak bych set sakra premyslel cim a co a jak :-)
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5573
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký pointační dalekohled používáte?

#36

Příspěvek od Karell »

MilAN píše:Ven samozřejmě ( Karell nebude asi souhlasit) radši ani náhodou....
Milan mě zmínil, protože ví, jak jsem s klukem začínal a očekává, že tu cestu budu obhajovat. Pro tvoji představu, Krtečku, tady se podívej, jak už před docela dost dlouhou dobou začínala moje cesta s astrofotografií. V mém podpisu najdeš i odkaz na stránky, kde uvidíš, co nakonec bylo tou sestavou možné nafotit. Ale pozor, následování této cesty bych teď už nedoporučil ani svému největšímu nepříteli! Nebýt lidí tady na AF, jako je právě MilAn, MMys a dalších, kteří byli vždy ochotni pomoci radou, nikdy bych něčeho podobného nedosáhl. Byla to spousta času ztraceného "laděním" sestavy, hledáním cest apod. Abych sestavu chránil před větrem, vyrobil jsem si tuto protivětrnou stěnu. Pomůže do určité rychlosti větru určitého směru, to ano. Ovšem málokdy vydrží foukat celou noc z jednoho směru, že ;) Shrnu-li to, po všech těch zkušenostech jsem ve stadiu, kdy hledám vhodný pozemek ke stavbě pevného stanoviště. A s podobnou sestavou bych to doporučil každému.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký pointační dalekohled používáte?

#37

Příspěvek od MMys »

Bill píše: Plecháč budeš muset při změně teploty přeostřovat...
Tak to by byl ten poslední problém, který by mě trápil.

Daleko horší je nemožnost to zkolimovat pro celou noc. Jak se ten dalekohled v půběhu noci naklápí, tak se vše deformuje. Prohýbá se tubus na třmenech, uhýbá výtah s kamerou na tenké plechové stěně, často pruží vlastní výtah, a ještě ke všemu nedrží polohu ten tenký držák sekundáru. Ve výsledku to dopadá tak, že to sice před zčátkem focení nějak zkolimuješ, ale v půběhu snímání se to stejně rozjede.

Na kameře s velkými pixely a rozumně malým senozrem se to schová, ale čím je senzor větší a s manšími pixely, tím více je to vidět.

Na druhou stranu, to zrcadlo je f/5, což to trošku zlepšuje proti f/4, kde jsou nároky an kolimaci opravdu už dost extrémní.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
hokle
Příspěvky: 1484
Registrován: 03. 03. 2009, 13:21

Re: Jaký pointační dalekohled používáte?

#38

Příspěvek od hokle »

Ahoj,
já patřím k těm masochistům, co provozovali podobnou sestavu na DSO po které toužíš. SW10"plecháč s OV Baader Steeltrack, EQ6, EOS 450 popřípadě nějaká planetární ASI kamera. To, co říkají zkušení kolegové, je samozřejmě pravda pravdoucí a fotit s touto sestavou je mnohdy peklo. Ještě je vidět, že tě úplně neodradili. Jen bych tě chtěl upozornit, že pointační dalekohled je pro tuto plechovou výbavu silně nevhodný. Pokud to optimisticky odhadnu, tak 40% snímků bylo použitelných. Až s OAGem to teprve bylo o hodně lepší, ale stále předpokládám bezvětří. Takže za mě je pointační dalekohled k tvé sestavě slepá cesta.
NWT 14", TS804 Triplet APO, SW70/500, AD800, EOS450Dm, EQ8, турист-4 10x30, ASI220MM Mini, ASI462MM, ASI662MC, C1-3000, Atik460EXm
Krteček
Příspěvky: 26
Registrován: 17. 09. 2016, 00:36

Re: Jaký pointační dalekohled používáte?

#39

Příspěvek od Krteček »

Všem Děkuji za podměty a rady k tomuto tématu.
Ten Newton je teď můj milášek, takže nepřipadá zatím v úvahu odprodej, i když netvrdím že by měl být dlouho sám ;).Tak jak zde již nadhodil Koňihlav pokusím se zatím o nějaké DODO :|.
Jak jsem již psal, upínací kruhy jsou až zvláštně blízko u sebe lišta je 21 cm dlouhá a vůbec dílenské zpracování kruhů je otřesné. Myslím ale, že se mi podaří kruhy podstatně ztužit, lištu nechám udělat tak aby kruhy rozdělovaly dalekohled na třetiny při délce 106 cm, 35cm od sebe a uvažuji i o změně šíře této lišty, EQ6 umožňuje podle vrchního zářezu i o něco širší pokud tedy tento zářez k tomuto slouží. Doufám pak , že by neměl být problém s vyosením dalekohledu pokud bude dalekohled pevně přidělán uprostřed této lišty. Po montáži dalekohledu, přidělám na vrchní část kruhů další lištu jež by mohla zpevnit celou uchytnou soustavu kruhů. Ještě pár DODO :lol: mě napadá, ale myslím, že tohle je již pro rubriku úprav.

Už jsem se rozhodl a Mám za to, že bude OAG v mém případě opravdu lepší volba. Samozřejmě jsem ale pochopil ,že výběr OAGU by měl nastat společně s výberem foto cam. Proto, rozhodnutí nechám na vhodnou dobu.

Ještě jednou Všem děkuji za informace. Já se jdu nyní rozhlédnout do sekce Úprav ;).
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Jaký pointační dalekohled používáte?

#40

Příspěvek od pedrosanchez »

Ahoj, náhodou jsem se začetl do vaší diskuse a trochu jsem se zděsil. Tím "plecháčem" máte na mysli např. obyčejný newton od Skywatcheru?
Já mám tento 8 palcový a nerad bych slyšel, že mé focení je marné :)
Také mi není jasné, proč často na pointaci máte k newtonu nějaký např. 70 refraktor, když stačí pointační hledáček a do něj kamerka?
Je to lehčí (hmotnostně) a levnější.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Jaký pointační dalekohled používáte?

#41

Příspěvek od pedrosanchez »

Konihlav píše: jako kdybych chtel zatit astrofotit, tak bych set sakra premyslel cim a co a jak :-)
Jo, to já přemýšlím. Ale většinou mi tu zkušenější kolegové napíší, že se mám nejprve naučit fotit s tím, co mám a pak teprve přesedlat na lepší výbavu :) Ale to máte těžké, lyžař začátečník chce taky rovnou kvalitní lyže a ne nějaké šunky. Jsem z toho v rozpacích. Momentálně mám EQ5, 200 mm newtona f/5 a modif. DSLR. Nevím ovšem, zdali bych měl lepší výsledky, kdybych si pořídil karbonový tubus, robustnější montáž a třeba ASI 071. Taky ty penízky...
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Jaký pointační dalekohled používáte?

#42

Příspěvek od Bill »

pedrosanchez píše:Jo, to já přemýšlím. Ale většinou mi tu zkušenější kolegové napíší, že se mám nejprve naučit fotit s tím, co mám a pak teprve přesedlat na lepší výbavu :) Ale to máte těžké, lyžař začátečník chce taky rovnou kvalitní lyže a ne nějaké šunky. Jsem z toho v rozpacích. Momentálně mám EQ5, 200 mm newtona f/5 a modif. DSLR. Nevím ovšem, zdali bych měl lepší výsledky, kdybych si pořídil karbonový tubus, robustnější montáž a třeba ASI 071. Taky ty penízky...
Problém je v tom, že za každé mírné zlepšení utratíš dost peněz. A rozumnou míru si časem budeš muset stanovit sám. Rozpočet směrem shora není nijak omezený. Hlavně tě to musí bavit.

Zrcadlovka nemusí být problém, pokud můžeš jezdit za "opravdickou" tmou. Ta kombinace montáž/newton už je trošku horší - ale F5 bude snad trošku tolerantnější. Možná by bylo řešení si pořídit i nějaké kratší ohnisko - refraktor nebo hodně kvalitní objektiv. Je dost rozsáhlých objektů...

Jinak ať nejsme úplně OT - používám na pointaci hledáček i při focení s ohniskem 1800mm.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký pointační dalekohled používáte?

#43

Příspěvek od nosuh »

No pokud se chces posunout a chces snizit mnozstvi odpadu, prvni investici musis nacpat spis do lepsi montaze. Ta EQ5 je na tvuj N200/1000 spis na vizual, nez presnejsi foceni. Ses uz dost na hrane ( spis za hranou:), obzvlast kdyz trochu foukne. Tam by to chtelo uz tu EQ6 nebo poridit neco lehciho, jak pise Bill, nejakej refrak, nebo staci i nejaky dobry fotograficky objektiv, abys montaz tak nepretezoval. Kazdopadne i tohle by te vyslo na celkem slusnej peniz
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Re: Jaký pointační dalekohled používáte?

#44

Příspěvek od majklus »

Z vlastních, někdy i dost draze zaplacených, zkušeností bych řekl, že N200/1000 je skoro maximum co se dá rozumně provozovat i na EQ6. Už na HEQ5 mi to moc nešlo, jen za naprostého bezvětří a dvojím zaklepáním na keramickou mísu. :-D
Na EQ5 si to vůbec neumím představit, musí to být maso....
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Jaký pointační dalekohled používáte?

#45

Příspěvek od pedrosanchez »

majklus píše:Z vlastních, někdy i dost draze zaplacených, zkušeností bych řekl, že N200/1000 je skoro maximum co se dá rozumně provozovat i na EQ6. Už na HEQ5 mi to moc nešlo, jen za naprostého bezvětří a dvojím zaklepáním na keramickou mísu. :-D
Na EQ5 si to vůbec neumím představit, musí to být maso....
Úplně v pohodě, přede mnou to provozoval May z AF a měl hezké fotky. Nepociťuji problémy, že by se to nějak chvělo atd. Samozřejmě když fouká, nefotím. Mám rezervy spíše v pointaci a v post procesu. Vyvažuji a ostřím pečlivě, celkem spokojenost...jestli někde uvádí, že ta montáž má nosnost 10 kg, tak mi příjde, že se tím výrobce jen jistí. Ale pravda, mohl bych si možná pořídit lehčí pointační hledáček. Mám tam ten původní a přijde mi docela těžký, zvážím doma a porovnám. Ale nahlodali jste mě, možná se na to vykašlu a buďto přesedlám na newtona 150/750 nebo spíše ED refráček 80-100. Nebo ED APO 80, ale to se trochu už prohnu. K tomu kamerka, rád bych asi 294 MC...jsem off topic, pardon.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Odpovědět