Fotky našich miláčků...:-))

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
ROBIN
Příspěvky: 51
Registrován: 14. 08. 2003, 02:56

Fotky našich miláčků...:-))

#16

Příspěvek od ROBIN »

Tak, konecne mozem aj ja prispiet do galerie svojim milacikom :).
Uživatelský avatar
GaN
Příspěvky: 233
Registrován: 07. 07. 2006, 16:23

Fotky našich miláčků...:-))

#17

Příspěvek od GaN »

Ten dobson 250/1500 vypadá pěkně, co je to za výrobu a za jakou cenu?
ROBIN
Příspěvky: 51
Registrován: 14. 08. 2003, 02:56

Fotky našich miláčků...:-))

#18

Příspěvek od ROBIN »

GaN napsal: Ten dobson 250/1500 vypadá pěkně, co je to za výrobu a za jakou cenu?
Vyroba je moja vlastna a vyslo ma to cca 19000SK (15000KC) bez okularov.
Mam pofotene aj jednotlive casti, po spracovani dam na web. :hi:
Uživatelský avatar
elbi
Příspěvky: 298
Registrován: 30. 11. 2003, 17:39

Fotky našich miláčků...:-))

#19

Příspěvek od elbi »

Hoši nechci na vás nijak machrovat ani vám něco vnucovat, ale jsem trochu rozčarován těma vašima kukátkama.Všichni tak zapálení do astronomie...Přitom 300-400mm je dle mého názoru docela dostupných i běžnému smrtelníkovi pokud tedy ještě nestuduje.Já když jsem s astronomií začínal, tak první jsem si objednal 300 mm dobson...
Tohle je 400/1670 mé výroby.Pane už mi bohužel neříká.Teď se ale staví 500/2500 a ten vám tady ukážu za cca 2-3 měsíce..OK?
Elbi

ROBIN
Příspěvky: 51
Registrován: 14. 08. 2003, 02:56

Fotky našich miláčků...:-))

#20

Příspěvek od ROBIN »

elbi napsal:
Teď se ale staví 500/2500 a ten vám tady ukážu za cca 2-3 měsíce..OK?
Elbi

OK. Ale nie kazdy je ochotny predat barak kvoli dalekohladu ;).
Uživatelský avatar
elbi
Příspěvky: 298
Registrován: 30. 11. 2003, 17:39

Fotky našich miláčků...:-))

#21

Příspěvek od elbi »

No to jistě ne.To se dá i docela dobře pochopit.Proto jsem psal 300-400 mm a ne 500-600... :hi:
Uživatelský avatar
Koblizek
Příspěvky: 258
Registrován: 28. 03. 2004, 23:39
Věk: 46

Fotky našich miláčků...:-))

#22

Příspěvek od Koblizek »

Souhlasím s Elbim shodou okolností spadám do skupiny o které mluví. A můžu říct, že jsem dost spokojený s tím, co se mi naskytlo. Na pár let mám pokoj od přemýšlení nad koupí nového dalekohledu. Pomalu najíždím po dlouhé době zase na aktivní pozorování a říkám si byla to dobrá volba.
T-S 125/975mm DUBLET APO redukce na 780mm; C2-12000A
ROBIN
Příspěvky: 51
Registrován: 14. 08. 2003, 02:56

Fotky našich miláčků...:-))

#23

Příspěvek od ROBIN »

elbi napsal: No to jistě ne.To se dá i docela dobře pochopit.Proto jsem psal 300-400 mm a ne 500-600... :hi:
Dobre, ale aj ked zoberies do uvahy 300mm, tak povedzme zo 100 zacinajucich (a priemerne zarabajucich) astroamaterov, co myslis, kolko percent z nich si ako prvy dalekohlad vyberie hned 300-400mm. ???

A mimochodom kolko by stal 400mm dobson v takom prevedeni ako je na tvojej fotke?
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Fotky našich miláčků...:-))

#24

Příspěvek od MaG »

Ale Elbi, když pomineme cenu dalekohledů nad 400 mm pro normálního "začátečníka".. bude narozdíl od té čtyřstovky ta tvá pětistovka vůbec použitelná?

Narozdíl od tebe já bych toto co ty postavit nezvládl, takže máš můj obdiv, žes to vůbec zkusil. Ale proč si šel do té 500-ky? Já bych si už 400-ku podobné konstrukce nechal navždy. O tom mě teda přesvědčilo až pozorování s Milanem.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Fotky našich miláčků...:-))

#25

Příspěvek od FunTomas »

elbi napsal: Hoši nechci na vás nijak machrovat ani vám něco vnucovat, ale jsem trochu rozčarován těma vašima kukátkama.Všichni tak zapálení do astronomie...Přitom 300-400mm je dle mého názoru docela dostupných i běžnému smrtelníkovi pokud tedy ještě nestuduje.Já když jsem s astronomií začínal, tak první jsem si objednal 300 mm dobson...
Tohle je 400/1670 mé výroby.Pane už mi bohužel neříká.Teď se ale staví 500/2500 a ten vám tady ukážu za cca 2-3 měsíce..OK?
No vidis elbi. Ja po svojej skusenosti sa naopak vraciam k malemu priemeru. Pretoze uz niekolkokrat ma dopalilo pocasie tak, ze som za uplne bezoblacnej oblohy vychadzal z domu a kym som sa dostal na pozorovacie miesto a zlozil a pripravil dalekohlad (45-60min) bolo pol oblohy zatiahnutej. Navyse pokial nemam moznost predat dom a postavit si na zahrade pozorovatelnu, pripadne nepostavim rodinny dom, tak nema zmysel mat nieco ako 300 - 400mm dalekohlad. Dokonca aj mensie sa mi zdaju nejake menej prenosne.
Mozno nieco podobne zistili aj ostatni clenovia fora a preto maju svoje 200-ky a podobne pristroje, pretoze s nimi pozoruju viackrat a castejsie ako mozno ty so svojimi terajsimi. Uznavam, ze ked budes mat namontovany ten kolos v pozorovatelni, tak potom pre teba nebude problem vstat v noci, prejst si v zupane do hvezdarne, pozriet na nieco a hned zase ist spat. Cela akcia nebude trvat mozno ani 20 minut. To my ostatni si s nasimi velkymi "kravami" dvakrat rozmyslime, ci v noci vstat, a este aspon pol hodinu sa pripravovat na samotne pozorovanie.
Ako som vravel, ja sa praveze vraciam k malemu priemeru. Predpokladam, ze to bude najprv 160 newton, ktory mam rozrobeny uz nejaky ten mesiac a v buducnosti k tomu pridam nejaky dovolenkovy 80 - 100mm refraktor (apo). S tym budu moje pozorovania urcite castejsie.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Fotky našich miláčků...:-))

#26

Příspěvek od FunTomas »

ROBIN napsal: Tak, konecne mozem aj ja prispiet do galerie svojim milacikom :). Nazdar ROBIN. No konecne som aj ja pofotil ten svoj vytvor, tak ti ho mozem takto ukazat. Vlavo je ten hvezdarensky, vpravo je moj vlastny. Na fotke mam figuranta z hvezdarne, ktory je tam ako "meritko".
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Fotky našich miláčků...:-))

#27

Příspěvek od MaG »

To jsou hezké dalekohledy Tome :-)

(mimochodem na přechod Venuše jsme dorazili na stanoviště asi v 7:20 a již v 7:25 se pozorovalo. Já sestavoval stativ a dalekohled déle než Milan dobsona...
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Fotky našich miláčků...:-))

#28

Příspěvek od MMys »

To FunTomas:

Přesně tak, 200-ka je asi tak rozumné maximum, které se dá ještě naskládat do auta společně se vším příslušenstvím a rodinou, když někam jedeme. Netvrdím, že bych nenaložil 40cm dobsona, ale musel bych jet sám. Nicméně to samozřejmě dobudoucna nevylučuju třeba až bude přestavěná chta v podkrkonoší, kde bude mít velký průměr význam, a bude tam moct být "zaparkovaný". Ale momentálně je prostě pro mne výhodnější dvacítka.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Fotky našich miláčků...:-))

#29

Příspěvek od FunTomas »

MaG napsal: ...(mimochodem na přechod Venuše jsme dorazili na stanoviště asi v 7:20 a již v 7:25 se pozorovalo. Já sestavoval stativ a dalekohled déle než Milan dobsona...Ale to ja tiez. Trva mi podstatne dlhsie, nez najustujem paralakticku montaz na pol, aby som mohol fotografovat. Naopak, dobson (hoci moze vyzerat zlozitejsie) mam zostaveny a opticky skolimovany za 5 - 10 minut. To zavisi od okolitej teploty. V zime je to dlhsie, pretoze v rukaviciach nema clovek taku zrucnost. V tomto smere sa na dobson nemozno stazovat. Na druhej strane to nie je kompaktny zlozeny pristroj. Musim ho vytahom zniest do auta. Mam ho rozrobeny na nosic sekundaru, trubky, tubus primaru, podstavu a krabicku na primarne zrkadlo. To je pat casti a kedze mam len dve ruky, musim to odniest na tri krat. Rovnako aj vykladanie|nakladanie pri pozorovani. Malokedy mozem pozorovat vedla auta. U stryka nemozem vojst do dvora a preto musim dalekohlad prenasat cez branku rucne. To vsetko nieco trva a tieto mrtve casy su dovodom pre umiestnenie velkeho dalekohladu na pevne pozorovacie miesto. Take miesto ale ja nevlastnim.
Na druhej strane aj paralaktiku musim poprenasat a poskladat. Jej nastavenie je dlhsietrvajuca cinnost, no ostatne veci sa daju pri volbe mensieho ale kvalitneho pristroja (refraktor do 100mm alebo ten maly newton (f/4) ) eliminovat na jeden krok. Znesenie dalekohladu a montaze s prislusenstvom zbalenej do krabice na kolieskach. To sa da urobit na jeden krok. Zial este stale mi ostane presun na pozorovacie miesto (minimalne 15 minut autom), kedze zo sidliska sa pozerat a fotit neda. To vsetko su casy, ktore nepoznaju majitelia pevne namontovanych dalekohladov a hvezdarni (majitelia typu elbi, milan a dalsi...) . V tomto pripade nie je problem vlastnit velky pristroj a aj ho efektivne vyuzivat (vlastnit hoci aj 60-tku mozu urcite aj viaceri ini z fora, ale jej vyuzitie bude velmi sporadicke).
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
elbi
Příspěvky: 298
Registrován: 30. 11. 2003, 17:39

Fotky našich miláčků...:-))

#30

Příspěvek od elbi »

No jsem já to ale pako.Teď jsi mi vlastně připomněl to, co bych zrovna já měl vědět nejlíp.Ty pr. 300-400 už vlastně nejsou v podstatě přenosné (vyjma mého provedení) ale kvůli reklamě jsem to tu nepsal.Vůbec mi to nedošlo, že v Supře nebo ve Rtyni nebo kdekoliv jinde bude takový dalekohled hrozný kolos... Koukal jsem jen na tu cenu.
Ale ty tvoje dalekohledy vypadaj fakt moc pěkně a neříkej, že ti sborka trvá víc jak 20 minut ???

FunTomas napsal:
No vidis elbi. Ja po svojej skusenosti sa naopak vraciam k malemu priemeru. Pretoze uz niekolkokrat ma dopalilo pocasie tak, ze som za uplne bezoblacnej oblohy vychadzal z domu a kym som sa dostal na pozorovacie miesto a zlozil a pripravil dalekohlad (45-60min) bolo pol oblohy zatiahnutej. Navyse pokial nemam moznost predat dom (inak svokru niekto nekupite?) a postavit si na zahrade pozorovatelnu, pripadne nepostavim rodinny dom, tak nema zmysel mat nieco ako 300 - 400mm dalekohlad. Dokonca aj mensie sa mi zdaju nejake menej prenosne.
Mozno nieco podobne zistili aj ostatni clenovia fora a preto maju svoje 200-ky a podobne pristroje, pretoze s nimi pozoruju viackrat a castejsie ako mozno ty so svojimi terajsimi. Uznavam, ze ked budes mat namontovany ten kolos v pozorovatelni, tak potom pre teba nebude problem vstat v noci, prejst si v zupane do hvezdarne, pozriet na nieco a hned zase ist spat. Cela akcia nebude trvat mozno ani 20 minut. To my ostatni si s nasimi velkymi "kravami" dvakrat rozmyslime, ci v noci vstat, a este aspon pol hodinu sa pripravovat na samotne pozorovanie.
Ako som vravel, ja sa praveze vraciam k malemu priemeru. Predpokladam, ze to bude najprv 160 newton, ktory mam rozrobeny uz nejaky ten mesiac a v buducnosti (ked niekto kupi tu svokru a ja este dost nasetrim) k tomu pridam nejaky dovolenkovy 80 - 100mm refraktor (apo). S tym budu moje pozorovania urcite castejsie.
Odpovědět