CELESTRON Edge HD - aplanatický Schmidt-Cassegrain

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

CELESTRON Edge HD - aplanatický Schmidt-Cassegrain

#16

Příspěvek od Psion »

Já jsem ten původní Hyperstar viděl v praxi a nijak mě to obrazově nenadchlo, hlavně to kolimovat je super zábava :)
-karneades-
Příspěvky: 1770
Registrován: 28. 10. 2007, 15:49

CELESTRON Edge HD - aplanatický Schmidt-Cassegrain

#17

Příspěvek od -karneades- »

já ho viděl taky Pepo a okouzlil mě, "konihlávku" tady je ke stažení fits 1x180s bez kalibrace, foceno skze Celestron SCT 11" kamerou QHY8 - systém Hyperstar http://cid-a93625fef5ca95fb.skydrive.li ... 5E_001.zip

a nezapomenout na convert color :)
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

CELESTRON Edge HD - aplanatický Schmidt-Cassegrain

#18

Příspěvek od MMys »

Kreslí to docela hezky, akorát to je asi nezkolimovaný, horní pravej roh je dost ujetej. Vinětace je celkem rozumná.

Jenom mi nejde do hlavy, proč je na snímku ta mlhovina tak slabá. Já mám mojí QHY8-čkou focený stejný objekt refraktorem FSQ106, (500mm, f/5) jedna expozice 15minut. Tomu by při f/2 odpovídala expozice 2.4 minuty. Jediné, co mne napadá, je bídná obloha.



http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

CELESTRON Edge HD - aplanatický Schmidt-Cassegrain

#19

Příspěvek od Psion »

Je tam vidět docela velká vinětace a pravý horní roh je totálně ujetý, zřejmě by to chtělo ještě zkolimovat.

Koukám Martin mě předběhl.... Hyperstar má Pavel Marek a při kolimaci jsme se s tím fakt vyřádili, takže jsem si řekl, tudy cesta nevede.

Na druhou stranu se s tím dají pořídit zajímavé snímky :

http://starizona.com/acb/hyperstar/hype ... rstar6.htm
Uživatelský avatar
Stratus
Příspěvky: 709
Registrován: 03. 02. 2007, 20:55
Věk: 71

CELESTRON Edge HD - aplanatický Schmidt-Cassegrain

#20

Příspěvek od Stratus »

Výrazné slevy Celestronů EdgeHD:
http://www.opticsplanet.net/celestron-edgehd.html
Uživatelský avatar
Damillo
Příspěvky: 183
Registrován: 16. 03. 2008, 18:55

CELESTRON Edge HD - aplanatický Schmidt-Cassegrain

#21

Příspěvek od Damillo »

Mno jestli je ten HyperStar použitelný i na klasickém SCT 6", tak by se mi to moooc líbilo :D

Jen by mě zajímalo, jak se v tomto případě řeší kabeláž....

EDIT: našel jsem si nějaké snímky, ale to je teda masakr, tahat kabeláž přes korekční desku... Jenže ono to jinak nepůjde. Navíc cena taky není zrovna lidová. Faktem je, že by se mi něco takového líbilo na mém SCT, ale ne za cca 1000 doláčů... >:(
C6 SCT, CG5-GOTO Adv, okuláry OMNI 32mm, 20mm, 15mm, 9mm a jeden setový E-Lux 25mm... a Lidlskop
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

CELESTRON Edge HD - aplanatický Schmidt-Cassegrain

#22

Příspěvek od MMys »

Ono je to trochu problém, s tou CCD kamerou za Hyperstarem. Optimální je kulatá (např. Starlight Xpress, QHY8 Pro...) Nepravidelné tvary vyrobí ošklivý difrakční obrazec, leda ji schovat za kruhovou clonu, ale pak může být při větší kameře centrální stínění už moc vysoké. A další problém jsou právě ty kabely. Dokážu si předstvit snad jen jedno řešení produkující estetický difrakční obrazec - klasický kříž, a kabely táhnout schované za rameny.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Damillo
Příspěvky: 183
Registrován: 16. 03. 2008, 18:55

CELESTRON Edge HD - aplanatický Schmidt-Cassegrain

#23

Příspěvek od Damillo »

Ano, s tím křížem jsem taky viděl obrázek. Klasicky "homemade" garáž-pilka  ;)Malá kamera je samozřejmostí. Na 11" to není tak drastické, ale na 6" toho místa je přeci jen trochu málo. To vše se dá řešit, kameru člověk nekupuje každý týden a kříž se dá při troše šikovnosti vyrobit. Ale ta cena za HyperStar je nehorázná a myslím, že to bude hlavní brzda. Přeci jen, majitelů SCT od Celestronu zase není tak málo. Třeba časem zlevní, uvidíme... ;)

C6 SCT, CG5-GOTO Adv, okuláry OMNI 32mm, 20mm, 15mm, 9mm a jeden setový E-Lux 25mm... a Lidlskop
Uživatelský avatar
Damillo
Příspěvky: 183
Registrován: 16. 03. 2008, 18:55

CELESTRON Edge HD - aplanatický Schmidt-Cassegrain

#24

Příspěvek od Damillo »

Rád bych se zeptal těch, kteří mají se systemem HyperStar zkušenost...  

1. Jak probíhá kolimace? Je možné použít nějaký přípravek,nebo se vše dělá pomocí kamery a živého náhledu?

2. Je potřeba dělat kolimaci před každým fotografováním, popřípadě mezi jednotlivými snímky za předpokladu, že ten hyperStar bude na SCT nastálo? Čili jinak řečeno, že budu SCT používat pouze ve spojení s HyperStar pro fotografování?

3. Co "překlápění" zrcadla během ostření a přeostřování? Opět následuje kolimace, nebo je to neznatelné na výsledné fotografii?

4. Prošel jsem si několik stránek o HyperStar. Někdo tu zmiňoval, že je potřeba pořídit Fastar + HyperStar, nicméně nikde jsem toto nenašel uvedeno. Všude se uvádí - i v instruktážním videu o montáži - že je potřeba pouze HyperStar. Jak to tedy je? protože Fastar pro 6" SCT není, ale HyperStar ano. Tudíž mi vychází použití pouze HyperStaru, ne kombinace s něčím jiným

Předem díky za odpovědi ;)

Mojmir


P.S: Video: http://starizona.com/acb/videos/Hyperst ... 20Demo.wmv
C6 SCT, CG5-GOTO Adv, okuláry OMNI 32mm, 20mm, 15mm, 9mm a jeden setový E-Lux 25mm... a Lidlskop
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

CELESTRON Edge HD - aplanatický Schmidt-Cassegrain

#25

Příspěvek od Konihlav »

Damillo: obavam se, ze nikdo, kdo by mel zkusenost tu neni. Ja se osobne bojim te kolimace, proto do toho zatim nejdu. Kabely bych resil stejne jako na obrazku vyse, uz jsem o tom dlouze premyslel. Ale asi si necham SCT na Mesic (vcera jsem prvne fotil) a planety (po oroseni korekcni desky jsem musel brzy skoncit a na planety uz nedoslo) a slunce. Co se tyka Fastar/nefastar, existuji upgrade kity pro nefastar SCTcka za radove par set USD ci EUR, takze Fastar neni podminkou (jen se to pak snadno prehazuje).
Uživatelský avatar
Damillo
Příspěvky: 183
Registrován: 16. 03. 2008, 18:55

CELESTRON Edge HD - aplanatický Schmidt-Cassegrain

#26

Příspěvek od Damillo »

pavle, mohl bys sem postnout nějaký odkaz na ten upgrade kit Fastar? Docela by mě to zajímalo Díky

Mojmir
C6 SCT, CG5-GOTO Adv, okuláry OMNI 32mm, 20mm, 15mm, 9mm a jeden setový E-Lux 25mm... a Lidlskop
Uživatelský avatar
Damillo
Příspěvky: 183
Registrován: 16. 03. 2008, 18:55

CELESTRON Edge HD - aplanatický Schmidt-Cassegrain

#28

Příspěvek od Damillo »

Pavle, teda nic proti, ale mám neodbytný pocit, že to je onen HyperStar, o kterém se tu celoudobu mluví Jestli jsem to dobře pochopil, tak pro Fastar kompaktibilní je Fastar system, pro Fastar nekompaktibilní je HyperStar system, který ale jde použít i na těch Fastar kompaktibilních.
C6 SCT, CG5-GOTO Adv, okuláry OMNI 32mm, 20mm, 15mm, 9mm a jeden setový E-Lux 25mm... a Lidlskop
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

CELESTRON Edge HD - aplanatický Schmidt-Cassegrain

#29

Příspěvek od Konihlav »

no to jsi pochopil spravne, proti tomu nic nemam (sam mam klasickou SCT nefastar a needge). Jen to neni kompaKtibilni ale kompatibilni, na to pozor ;D
Uživatelský avatar
Damillo
Příspěvky: 183
Registrován: 16. 03. 2008, 18:55

CELESTRON Edge HD - aplanatický Schmidt-Cassegrain

#30

Příspěvek od Damillo »

Pavle, sorry za překlep ;)
C6 SCT, CG5-GOTO Adv, okuláry OMNI 32mm, 20mm, 15mm, 9mm a jeden setový E-Lux 25mm... a Lidlskop
Odpovědět