CELESTRON Edge HD - aplanatický Schmidt-Cassegrain

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: CELESTRON Edge HD - aplanatický Schmidt-Cassegrain

#76

Příspěvek od Cztwerec »

Myslíš, že by to mohlo být tím korektorem? To je otázka ...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1741
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: CELESTRON Edge HD - aplanatický Schmidt-Cassegrain

#77

Příspěvek od Chef »

Zrovna včera to někdo řešil na CN (pokusim se najit tu diskuzi), že ten originální reduktor 0.7 vnáší barevnou vadu a že čeká na ten nový reduktor Starizona nightowl 0.4 ...
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: CELESTRON Edge HD - aplanatický Schmidt-Cassegrain

#78

Příspěvek od Cztwerec »

No já to spíš řeším na planety. Tam v tom případě co jsi uvedl je určitě jasné, že pokud se z SCT stane vysoce světelná optická soustava, tak tam ta barva je. Joo, kdyby na ty planety byl nějaký pěkný Maksutov nízké světelnosti :lol:

Nicméně zajímá mě ten stav přímo z výroby s jejich korektorem, který je ve výtahu Edge HD.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1479
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: CELESTRON Edge HD - aplanatický Schmidt-Cassegrain

#79

Příspěvek od Yarkho »

Podľa knihy Planetary Astronomy (ed. C. Pellier) trpí SCT sférochromatizmom. Pri 400 nm je Strehl u C11 Edge HD menší ako 0,3 a veľmi strmo klesá dolu s poklesom vlnovej dĺžky.

Priame porovnanie klasickej a Edge HD verzie je v knihe uvedené len pre C8, kde je z hľadiska sférochromatizmu na tom C8 Edge HD mierne lepšie ako klasická verzia. Najlepšia zo série je samozrejme C9,25, kvôli dlhšiemu ohnisku primáru.

Mám tu Optec Lepus 0,62x korektor na C8 Edge HD (k použitiu na fotografiu ešte nedošlo), kde zo spot diagramu uvádzaného výrobcom je jasné, že 12mm od osi sústava proste farebná je. Len neviem, či je to diagram priamo k C8 Edge HD, to sa z textu nedá určiť.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: CELESTRON Edge HD - aplanatický Schmidt-Cassegrain

#80

Příspěvek od Cztwerec »

Tak jednoduše? Pro planety je lepší EdgeHD nebo klasika? :?: :)
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: CELESTRON Edge HD - aplanatický Schmidt-Cassegrain

#81

Příspěvek od MilAN »

Tak kvůli tomu jsi už vystřídal tolik dalekohledů, abys to už snad věděl, ne ? Už bys měl rozdávat rady :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1479
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: CELESTRON Edge HD - aplanatický Schmidt-Cassegrain

#82

Příspěvek od Yarkho »

Podľa Figure 2 vo whitepaperi (linkovaný v poste #75) Edge HD.
Teoreticky by z ostatných porovnaní "na planety" (t.j. na osi) vychádzalo lepšie ACF, ale v momente, keď chceš fotiť Mesiac / DSO na väčší čip, bude na tom lepšie Edge HD.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: CELESTRON Edge HD - aplanatický Schmidt-Cassegrain

#83

Příspěvek od Cztwerec »

No já to totiž nevidím tak jednoznačně, proto se ptám na názor ostatních. Rozhoduji se mezi SCT klasickým a Edge, problém je, že jsem je neměl v přímém porovnání vedle sebe. Jen ve mě hlodá přítomnost korektoru jeho vlivu na celkovou barevnou vadu. Z mých zkušeností to není zanedbatelné. Nicméně si to nedokážu ověřit. Jinak vím, že Edge na planety funguje.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1479
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: CELESTRON Edge HD - aplanatický Schmidt-Cassegrain

#84

Příspěvek od Yarkho »

Podľa TS bude C11 dostupná v júli, Edge HD v januári 2022.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2257
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: CELESTRON Edge HD - aplanatický Schmidt-Cassegrain

#85

Příspěvek od peta62 »

Martine, 14" korektor nema a vis ze na ni nakonec stejne dojde :lol:
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Nascarphone
Příspěvky: 282
Registrován: 17. 08. 2011, 20:53
Bydliště: Praha Letňany
Věk: 36

Re: CELESTRON Edge HD - aplanatický Schmidt-Cassegrain

#86

Příspěvek od Nascarphone »

Mám pocit, že se to blíží k otázce jenž tu už dlouho nebyla a je nevyčerpatelným zdrojem diskuzí, které se povedou i za tisíce let, možná ne na naší planetě, ale mohou je vést mimozemšťané, aneb jaký dalekohled je nejlepší ... ikdyž v případě trojokých to bude poněkud oříšek :D

Dle mého bych na planety volil klasické SCT nebo ACF, EDGE HD mi příjde poněkud drahé, ikdyž na Měsíc by to byla asi nejlepší volba. Jelikož jsi Martine už všechno měl a všechno prodal, tak si pořiď klasickou 14" to je takovej balík peněz, že to jen tak nebudeš chtít prodat a vydrží ti to pěkně dlouho. Verze EDGE HD je ale v tomto rozměru už za malý příplatek, takže jsme zase na začátku :D prostě a jednoduše to k tomu už směřuje.
Naposledy upravil(a) Nascarphone dne 16. 06. 2021, 10:41, celkem upraveno 1 x.
Celestron RASA 11; Nexstar Evo C9.25+hyperstar; SW 50ED Evoguide
Daystar Quark Chromosphere
SW EQ-8R Pro
ZWO ASI 1600MMC; 2600MC
APM 20x80 ED Triplet
http://astrofotky.cz/~LiJak
https://www.flickr.com/photos/193485630@N06/
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: CELESTRON Edge HD - aplanatický Schmidt-Cassegrain

#87

Příspěvek od Cztwerec »

Tak edge má no :mrgreen: a my nakupujeme u Baaderu...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2014
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: CELESTRON Edge HD - aplanatický Schmidt-Cassegrain

#88

Příspěvek od Beda »

Sice jsem OT, ale nedá mi to ! SCT budou k mání až v létě, tak se zamysli nad tou číhající bestií nad námi. Nocí, kdy seeing klesá pod 1", je tak málo, že jsou pro amatérské pozorovatele prakticky nedostupné. Takže než se definitivně rozhodneš pro 14" aperturu, pořiď si seeing monitor a měř každou volnou chvilku ! Možná budeš překvapený....
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1479
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: CELESTRON Edge HD - aplanatický Schmidt-Cassegrain

#89

Příspěvek od Yarkho »

Len dodám, ľudia uvažujú o princípoch fázovej optiky s využitím mnohovrstvých materiálov, s exotickými vlastnosťami (index lomu 7 a podobne). V princípe by to mohlo skrátiť ďalekohľady na dĺžku papiera (pri snáď ľubovoľnej "amatérskej" apertúre).

https://phys.org/news/2021-06-goodbye-c ... rpart.html#!

Dni "veľký achromát vs Apo vs zrcadlo" sú možno definitívne sčítané.

Medzičasom budeš musieť skúsiť C11 alebo C14.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
Pavebo
Příspěvky: 1124
Registrován: 10. 04. 2009, 13:37
Bydliště: Plzeň

Re: CELESTRON Edge HD - aplanatický Schmidt-Cassegrain

#90

Příspěvek od Pavebo »

Díky kolegové, opravdu zajímavé a podnětné čtení. Já sice stojím tak trochu na druhé straně barikády jakožto milovník “modrého” Meada, takže neumím posuzovat Celestron SCT versus HD. Nicméně mám Meade 10”ACF, 12” SCT, 14” ACF a hlavně aktuálně 16” ACF. Moje zkušenost se odvíjí od relativně malých nároků z hlediska rozměrů čipu (úhlopříča 11 mm - Atikové 428 a 414, 16 mm - ASI183. Otázka redukce ohniska je vcelku jasná, pro ACFka je velice dobrý Lepus (F/6,6), pro SCT jde Antares ( tam jsem se dostal k F/5). Plánuji si počkat na nového Night Owla určeného pro Hd, byť mě Dean Koenig ze Starizony zrazuje od jeho použití na ACF ( jelikož nemá “rovné pole” jako Hd, ale je tu i otázka jak moc se může odchylka od roviny projevit v případě malého čipu - řekněme 11 mm u Atika. Až bude, vyzkouším, možná budu překvapen…

To, co mě u mého posledního Meada hodně zaskočilo, je schopnost M16” k amatérskému využití (astrofoto v mém případě). Hmotnost tubusu je cca 31 kg i s namontovanou lištou a to je předpoklad pro rozumnou manipulaci. EQ8 tubus veze jako nic. Díky krátkému tubusu (86 cm) i já nedouk, relativně snadno pointuji přes SW 100/500. Úžasná, byť nebezpečná věc je dvojice ventilátorů chladících primár. Pokud není vlhko, jedou “furt” a zaostření sedí bez nutnosti doostřování. Jó, je-li vlhko, tak to je lepší akceptovat horší kresbu… Nějaké “protofotky” mám na astrofotkách nebo i tady na A-F.

Budete-li někdo mít jakékoliv materiály nebo informace o katadioptrech obou výrobců, které mohou pomoci v rozhodování v otázkách reduktorů a jiných praktických záležitostech, nestyďte se prosím a vhoďte je do pléna, díky!
Odpovědět