SW 130/650 flex tube

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Pepíno
Příspěvky: 16
Registrován: 12. 12. 2019, 09:10

Re: SW 130/650 flex tube

#16

Příspěvek od Pepíno »

Ahoj,
Uvažuji nad koupí tohoto dobsonka http://www.supra-dalekohledy.cz/clanky/ ... son-130mm/ . Chtěl bych ho mít jako cestovní. Moje představa je, že bude nastálo v autě. A třeba před prací pozoroval. Nebo když pojedeme s paní na výlet.
Auto mám Dokker, takže s trvalým umístěním není problém. V práci dělám od 5 ráno a to je ještě tma. Navíc kolikrát jsou podmínky doma a cestou do práce odlišné (mlha-jasno). Nebo cestou k rodičům na vesnici. Sice mám Dobson 150/1200 od SW, ale je prostě velký na to abych ho denně tahal do auta, kvůli náhodně jasné obloze. Celý 4patra a bez výtahu. :o
Vydrží dalekohled trvalé převážení v kufru auta? Jezdím hodně po městě, takže brda-plyn. Dlažební kostky apod.
Počítám s kolimací před každým pozorováním. Jsou tam krásně velké hlavy šroubů. Není potřeba žádné nářadí.
Nebo bude lepší třeba malokuk?
Chci hlavně hlavně pozorovat a to kdykoliv a kdekoliv. Raději tedy méně výkonné železo, které ale budu používat než "obluda" co bude stát v koutě. Ve výsledku toho totiž uvidím víc.
Snad jsem to napsal srozumitelně. :D
Děkuji všem za rady.

PS. Zaměření na planety nebo DSO nemám. Jsem začátečník a chci se s oblohou hlavně seznámit.
Sky-Watcher 150/1200 Dobson 6" classic
kkaarr
Příspěvky: 52
Registrován: 29. 08. 2020, 17:25

Re: SW 130/650 flex tube

#17

Příspěvek od kkaarr »

Trvalé vozit v autě? No nevím.. Třeba mě se některé fixační šrouby primáru povolují, takže kolimace zejména po pár jízdách bude nutnost. Jinak já jej vozil obtočený pěnovou karimatkou (částí) v tašce, montáž samozřejmě zvlášť. Snad to také nebude mít vliv na sekundár, přeci jen ten pavouk má jen jednu tyčku (co si z něčeho pěnového vyrobit výplň fixujici sekundár na cesty?) . To 150/750 varianta už má pavouk bytelnější. Každopádně já jej převážel jen párkrát a problém to nebyl.

Odesláno z mého ELE-L29 pomocí Tapatalk
Sky-Watcher Heritage N150/750 FlexTube
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: SW 130/650 flex tube

#18

Příspěvek od vla »

Cestovalo to po světě z Číny až k nám, převozu v autě bych se nebál. Měla by stačit originál krabice, nebo nějaká bednička vycpaná molitanem. Ohledně kolimace, či jiného roztřesení sestavy si nastuduj potřebné úkony v klidu doma. Pokud se budou povolovat nekolimační šrouby, mohou se nějak zajistit, ať už samojistnými matkami, či zakápnutím silikonem, nebo vhodným lepidlem.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Pepíno
Příspěvky: 16
Registrován: 12. 12. 2019, 09:10

Re: SW 130/650 flex tube

#19

Příspěvek od Pepíno »

Toho sekundáru jsem si nevšiml. To opravdu bude chtít nějakou fixaci.
Nějakou polstrovanou tašku bych pořídil a taky pevně přikurtoval, aby v autě nelítal.
Tu 150/750 jsem neuvažoval kvůli větším rozměrům a nemožnosti jej složit.
Jinak vím, že je to divný mít trvale dalekohled v autě. Ale kolikrát jsem se chtěl někde zastavit a dívat se. Prostě bez předchozího plánování.
Asi si počkám až bude skladem v Supře abych si ho
mohl prohlídnout.
Sky-Watcher 150/1200 Dobson 6" classic
Pepíno
Příspěvky: 16
Registrován: 12. 12. 2019, 09:10

Re: SW 130/650 flex tube

#20

Příspěvek od Pepíno »

vla píše:Cestovalo to po světě z Číny až k nám, převozu v autě bych se nebál. Měla by stačit originál krabice, nebo nějaká bednička vycpaná molitanem. Ohledně kolimace, či jiného roztřesení sestavy si nastuduj potřebné úkony v klidu doma. Pokud se budou povolovat nekolimační šrouby, mohou se nějak zajistit, ať už samojistnými matkami, či zakápnutím silikonem, nebo vhodným lepidlem.
Snad jsi mě pochopil dobře. Mám v úmyslu dalekohled trvale vozit v autě. I na běžné nákupy. Jaký když někdo vozí startovací kabely nebo škrabku na okna, ale používá to občas.
To případné zajištění silikonem jsem před chvílí četl v jiném tématu.
V kufru jezdí i pes, ale má tam box (takový skládací z Decathlonu), takže by k dalekohledu nemohl. Chlupy zůstávají v boxu.
Asi bych sehnal nějakou vhodnou tašku kvůli prachu.
V autě vozím pytlík silica-gelu kvůli vlhkosti.
V neposlední řadě bude alespoň stále vytemperovaný na venkovní teplotu :idea:
Sky-Watcher 150/1200 Dobson 6" classic
kkaarr
Příspěvky: 52
Registrován: 29. 08. 2020, 17:25

Re: SW 130/650 flex tube

#21

Příspěvek od kkaarr »

Moment, 150/750 je taky skládací, jen je samozřejmě větší a u nás není moc k sehnani

https://idalekohledy.cz/teleskop-sky-wa ... on-150-750
Sky-Watcher Heritage N150/750 FlexTube
Odpovědět