Lidl dalekohled Bresser 10x50

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Nobody
Příspěvky: 11
Registrován: 29. 05. 2015, 12:05
Bydliště: Brno Šlapanice

Lidl dalekohled Bresser 10x50

#136

Příspěvek od Nobody »

Ahoj, můžeš dát pak prosím vědět až ho otestuješ v noci na oblohu? Na youtube je test, ale německy rozumím jen guten tag.  :D  https://www.youtube.com/watch?v=Ud1VBi3YGig
U nás v Lidlu ho mají za 999Kč, jak píše Rekmarik.
Nechci radit, ale na youtube je možno pustit něm. titulky a nechat je překládat do češtiny. Není to ideál, ale lepší než drátem do oka. :)
DOBSON SW 200/1200 (PYREX)
Uživatelský avatar
vagascan
Příspěvky: 121
Registrován: 14. 12. 2010, 13:24
Bydliště: Bratislava

Lidl dalekohled Bresser 10x50

#137

Příspěvek od vagascan »

Spaca
spravil som si maly test s mojimi kukmi cez den, do tmy sa mi cakat nechce, a v BA toho vela nevykukam..

monokular 20x50 - krasne priblizenie, nestabilny v ruke, velmi trasie,
binar rocktrail - tiez lidl 12x32 - velmi zla kupa, tazko sa s nim ostri, velmi nizka svetelnost a na zvacsenie slabe detaily
Bresser 8x60 - tento je moj TOP - super svetelnost - vidiet viac detailov na moj vkus ako v 12x32ke krasne siroke pole a velmi kvalitne a citlive ostrenie.

Ak aj s nim nebudes spokojny, v lidli nezvyknu robit problem s vracanim tovaru v 100% baleni a blockom.

potom hod aj svoju recenziu, som zvedavy na nazor ineho na dany kuker.
Sky-Watcher 254/1200, okulare set SP 25, 10, 6 mm 66° multi coated long eye relief. Trieder Turist 12x40, 30 mW green laser
Uživatelský avatar
Jiri_Skalsky
Příspěvky: 527
Registrován: 21. 06. 2006, 16:08

Lidl dalekohled Bresser 10x50

#138

Příspěvek od Jiri_Skalsky »

Zdravím všechny a přiznám se, že jsem nedbal nedávnou kritiku 8*60 a za 1k jsem ho v Lídlu koupil. Vzal jsem dalekohled, který byl již rozbalený a podíval se s ním. Pro jistotu jsem se podíval ještě na další tři kousky. Ten první byl nejlepší. Tento týden jsem ho ale musel nepatrně zcentrovat. Centráž zachovává při rozevírání i zavírání, při osminásobném zvětšení ukazuje po (sice malém) zorném poli velice pěkně. Minulý týden v Lídlu měli ještě jeden takový a docela jsem se rozmýšlel jej koupit.
V současnosti jsem 8*60 zkoušel, jak za dne ukazuje Jupitera, ktreý je poblíž Venuše. Jupiter byl velice snadno viditelný.
Dříve jsem vlastnil i starý 8*60, koupený z první série a ten se mi v rukách po 5 letech doslova rozpadl. Objektivy příšerně astigmatické, okulárové čočky z plastiku. Myslím, že z hranolů lze udělat pěknou hračku a něco lze udělat i z tmelených dubletů.
Lídlovský 10*50 mám též poslepovaný a na těch 500 korun i on ukazuje velice slušně. Pokud chce někdo lepší pokoukání, nechť si koupí lepší přístroj. Ale i v nich se člověk může pěkně seknout.

Zdar, JS
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24310
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Lidl dalekohled Bresser 10x50

#139

Příspěvek od MilAN »

Při denním pozorování, kdy mame oční pupilu v průměru 2,5 mm, tak při zvětšení 8x z toho 60 mm průměru využíváme jen těch 20mm, tak by to mělo ukazovat slušně i při mizerné optice. A v noci by to měl zkoušet někdo ve věku tak do 25-30 let, kde ten průměr využije
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Medved
Příspěvky: 427
Registrován: 02. 09. 2002, 21:28

Lidl dalekohled Bresser 10x50

#140

Příspěvek od Medved »

No, také jsem pokukoval po různých Lidl kucích, naposledy právě po tom 8x60, ale zatím mne žádný neuspokujil. Cca krajní 1/3 pole máznutá, ve stejné části začíná být patrná barevná vada (do zelenomodrofialova), jež byla pro mne dosti rušivá, mechanické zpracování nemluvě. Takže jsem zatím odolal - i za tu cenu, která je odpovídající výše uvedenému.

Faktem je, že jsem zmlsaný Zeissem Binoctem 7x50, kterýžto však zůstal v rodném hnízdě a tak šetřím, respektive doufám, že na nějaký zachovalý kus za rozumnou cenu natrefím na blešáku :-)
Toš tak na světě...
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Lidl dalekohled Bresser 10x50

#141

Příspěvek od Stanislavxyz »

Při denním pozorování, kdy mame oční pupilu v průměru 2,5 mm, tak při zvětšení 8x z toho 60 mm průměru využíváme jen těch 20mm, tak by to mělo ukazovat slušně i při mizerné optice.
Přesně! Až se divím, že to nikomu z kupujících vůbec nevadí. Výst. pupila 7,5mm je vhodná tak pro mladého myslivečka na posed v noci. Já bych si třeba triedr s tímto poměrem nekoupil, ani kdyby byl superkvalitní a skorozadarmo ;)
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
elon254
Příspěvky: 1057
Registrován: 09. 12. 2011, 12:40

Lidl dalekohled Bresser 10x50

#142

Příspěvek od elon254 »



Až se divím, že to nikomu z kupujících vůbec nevadí. Výst. pupila 7,5mm je vhodná tak pro mladého myslivečka na posed v noci. Já bych si třeba triedr s tímto poměrem nekoupil, ani kdyby byl superkvalitní a skorozadarmo  ;)
A jak bys to řešil, kdybys potřeboval široké zorné pole?
UL 6", UL 14", Meopta AD, 70/900, CZ 8x30, 7x50,
okulary: ATC 32/8/4, Cz 10/16/20, GSO 30, SPL25, TV Radian 18/10/6, TS 8,Vixen LV 4/2,5
filtr: O Ill, UHC, H-beta, solar
http://planety.g6.cz/
http://www.boto.cz
http://elon254.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24310
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Lidl dalekohled Bresser 10x50

#143

Příspěvek od MilAN »

pokud bude mít dalekohled  standardní okuláry např. 60°, pak je přeci úplně jedno, jaký má průměr objektivu, pole bude  při stejném zvětšení  naprosto stejné. Takže pro denní pozorování  za světla  např. 8x20 až 25 mm. pro  běžné  i za  soumraku  a pro člověka   nad 40 let i pro noční pozorování 8 x 40 až 42 mm,, pro mladého potom je možné i 8x56 mm.  Vše při stejném zvětšení a při stejném zorném poli. Na to , abych využil ten průměr objektivu, musím mít i odpovídající velikost oční pupily, a ta je , bohužel, limitována nejen  tmou, ale i věkem.  Ty určitě nevyužiješ průměr 60 mm při zvětšení 8x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
elon254
Příspěvky: 1057
Registrován: 09. 12. 2011, 12:40

Lidl dalekohled Bresser 10x50

#144

Příspěvek od elon254 »

Výstupní pupila je jasná, za ostatní děkuji.
UL 6", UL 14", Meopta AD, 70/900, CZ 8x30, 7x50,
okulary: ATC 32/8/4, Cz 10/16/20, GSO 30, SPL25, TV Radian 18/10/6, TS 8,Vixen LV 4/2,5
filtr: O Ill, UHC, H-beta, solar
http://planety.g6.cz/
http://www.boto.cz
http://elon254.rajce.idnes.cz/
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Lidl dalekohled Bresser 10x50

#145

Příspěvek od Rekmarik »

Na youtube je test, ale německy rozumím jen guten tag. https://www.youtube.com/watch?v=Ud1VBi3YGig
Hlavně to přece není žádný test, je to jen jakési povídání člověka, který ukazuje jak dalekohled vypadá, a k tomu pak doplňuje informace, které jsou na krabici - kolik to váží a tak, snad jediná praktická poznámka je tam ohledně pásku, bresser k tomu dodává velmi tenký pásek pro nošení na krku, který se zákonitě při té váze triedru bude zařezávat, proto si ten člověk na dalekohled vzal pásek ze svého foťáku ..

Jo a ještě ohledně pozorování v noci na hvězdách - že mu to neháže dvojitý obraz - jinými slovy je to seřízené.
Ty titulky jsou dobré pro zasmání - nejspíš to generuje nějaký program ne ? (taky si to autor toho příspěvku mohl opravit ..)

Je pravdou že pozorování kontury Měsíce a nebo bodovost hvězd je docela dobrý způsob jak odhalit nedostatky triedru, při nakupování v obchodech snad jediný způsob jak tohleto provést - je nakoupit, otestovat s vědomím, že to můžu vrátit do 14 dnů ..
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Lidl dalekohled Bresser 10x50

#146

Příspěvek od Stanislavxyz »

A jak bys to řešil, kdybys potřeboval široké zorné pole?MilAN už to v podstatě napsal- přibližné ZP se dá spočítat jako - zdánlivé zorné pole okuláru / zvětšení. O průměr vstupní apertutry nejde.

8x60 je prostě nesmysl a to mi nikdo nevymluví. Proč třeba žádné renomované značky triedry s takovým poměrem nenabízí?
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
elon254
Příspěvky: 1057
Registrován: 09. 12. 2011, 12:40

Lidl dalekohled Bresser 10x50

#147

Příspěvek od elon254 »

zdánlivé zorné pole okuláru / zvětšeníTo mi je taky jasné, ale to že mají téměř všechny okuláry na triedrech zorné pole 60 st. to sem ani netušil. Myslel jsem si, že se různí výrobci snaží i jiným směrem, jako v astro(a to nejen ve smyslu většího z.p.). Pak při porovnávání triedrů a jejich z.p. jsem si ležérně vybral zrovna špatné příklady. Díky za odpověď.
UL 6", UL 14", Meopta AD, 70/900, CZ 8x30, 7x50,
okulary: ATC 32/8/4, Cz 10/16/20, GSO 30, SPL25, TV Radian 18/10/6, TS 8,Vixen LV 4/2,5
filtr: O Ill, UHC, H-beta, solar
http://planety.g6.cz/
http://www.boto.cz
http://elon254.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Lidl dalekohled Bresser 10x50

#148

Příspěvek od 4Brunco »

Mam tento trieder asi rok, vyberal som ho asi z 5 kusov s tym ze doma vyskusam a ked tak do mesiaca vratim. Mam este jeden TS 8x42 (60°AFOV) so strechovym hranolom. Chcel som nieco co ma viac svetla na vyhladavanie a okuk a hlavnie nieco lacne kde nemusim riesit krytky puzdra a netrapi ma ked sa s nim nahodou nieco stane (v tom je jeho navacsia sila :).


Tieto udaje sedia (od oka) :

6° skutocne zorne pole
48°zdanlive zorne pole

Nechal som si ho pretoze kresli celkom slusne a ostro (ale zas ziadne vizulane orgie). Hviezdy su bodove az takmer na kraj dost uzkeho pola. Ma pomerne malu farebnu chybu (mensiu ako TS 8x42) Svetla ma viac ako 8x42 ale ani zdaleka nie 2x tolko takez to s tou transmisivitou nieje velmi slavne a nemoze konkurovat spickovym vyrobkom. Prepokladam ze nevuzijem celu vystupnu pupilu, takze aj tam su nejake straty ale kaslat na to. No na to ze to stoji tolko ako bezny plossl okular je fajn a vyuzivam ho takmer denne.

ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24310
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Lidl dalekohled Bresser 10x50

#149

Příspěvek od MilAN »

Ono většinou nejde ani tak o tu optickou propustnost, jako spíš o velikost tvojí oční pupily. Pokud ji budeš mít v noci průměr 6 mm, tak při jakémkoliv triedru při zvětšení 8x využiješ z objektivu průměr jen 48 mm. A protože se maximální velikost oční pupily zmenšuje s věkem , postrádají s věkem postupně význam velké průměry s malým zvětšením.
A jinak, okuláry u triedrů jsou běžně se zdánlivým zorným polem od nějakých 45°do cca 70°. Pro velká zoorná pole to chce tedy triedr se širokoúhlými okuláry , malé zvětšení a průměr tak velký , aby se přibližně rovnal : zvětšení x velikost oční pupily ( podle stáří pozorovatele.)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2743
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Lidl dalekohled Bresser 10x50

#150

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Jenže tato teorie v praxi nefunguje...
Zcela záměrně jsme na posledním MHV toto odzkoušeli při testování triedrů třídy 8 x 56. Abych se nemusel zeširoka rozepisovat, "vypůjčím" si jeden odstavec z dosud nezveřejněné recenze na POSECu výše uved.triedrů :

" Zajímavým vedlejším poznatkem testování binokulárů 8x56 bylo, že i za slunečního dne, kdy je zornička oka nejvíce zatažená a kdy tyto "přesvětlující" dalekohledy oči ještě více zatěžují značným přebytkem světla, si v podstatě všichni hodnotitelé už při prvních pohledech do binokulárů všimli, který z nich dává jasnější obraz. Zkrátka Vixen upoutal svým nejjasnějším a vysoce brilantním obrazem už ve dne a za soumraku to ještě víc potvrdil. Tímto chci záměrně upozornit na to, že i v odborných kruzích se tvrdí, že staršímu oku, které zdaleka nedokáže otevřít zorničku tak, jako u mladého člověka ( max.průměr 7mm ), nemá smysl pořizovat triedr s maximální velikostí výstupní pupily, kterým je právě binokulár třídy 8x56. Bylo nás hodnotitelů s věkem kolem 50ti a více celkem dost a všichni bez problému za plného slunce i za pokročilého soumraku dokázali rozeznat rozdíly v propustnosti jednotlivých triedrů.
Dále pak rozdíl v jase obrazu mezi 8 x 56 a 8 x 40 byl značný i za slunečního dne, nejen za soumraku, a podstatně větší, než může dát rozdíl v propustnostech. Jednoduchým testem se můžete o tomto přesvědčit - vystřihněte si papírovou clonu s menší aperturou, než je průměr triedru, a vyzkoušejte..."

Teď zrovna držím v ruce triedr MEOPTA 8X56 a jeho jedno oko je zacloněno na 40mm - naprosto bezpečně vidím na sluncem ozářeném paneláku naproti rozdíl v jase jednotlivých tubusů.. A to jsem zmenšil velikost výstupní pupily ze 7mi na 5mm - je mi >54 let 8-)
Odpovědět