Kolimace SCT

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
honzazator
Příspěvky: 110
Registrován: 04. 03. 2009, 16:24

Kolimace SCT

#16

Příspěvek od honzazator »

tak jsem nakonec nic nepovoloval, strcil jsem mezi ten pasek a desku tenky plech a ziletkou urizlprecnivajici pasek. Zatim se do niceho poustet nebudu a diky, ze jste me zastavily :)
CPC11", triedr Noname 20x50, triedr Fomei Compakt 8x25
Uživatelský avatar
honzazator
Příspěvky: 110
Registrován: 04. 03. 2009, 16:24

Kolimace SCT

#17

Příspěvek od honzazator »

Tak kolimace probehla uspesne a je to podstatne lepsi, chci podekovat uzivateli "zdenek" za jeho rady a moralni podporu :). Nakonec to tak slozite nebylo, ale doporucuji to delat ve dvou (ve dvou jde vsechno lepe ).
CPC11", triedr Noname 20x50, triedr Fomei Compakt 8x25
Uživatelský avatar
JaS
Příspěvky: 45
Registrován: 17. 09. 2011, 20:15

Kolimace SCT

#18

Příspěvek od JaS »

Sice je toto vlákno dost staré, ale poprosím zde o radu. Plánuji o víkendu umýt korekční desku a zjistil jsem že není nijak vymezena vůle do stran, pouze ze spodu jsou dilatační papírky. Do stran má deska vůli cca 2mm a nevím jestli je sekundár v ose dalekohledu. Je vyosení nějak vidět při vizuálním pozorování, ev. má to nějaký vliv při kolimaci na hvězdu? díky Honza
CPC 800 XLT GPS, SW 80/400 na AZ3,okuláry VIXEN VLW 13 a 8mm, OMNI 40mm, SUPER PL. 10 a 25mm, triedr 10x50
Uživatelský avatar
honzazator
Příspěvky: 110
Registrován: 04. 03. 2009, 16:24

Kolimace SCT

#19

Příspěvek od honzazator »

Ahoj, měli by tam být alespoň 3 vymezovací papírky. Vyosení má vliv na kolimaci. Tady je návod na kolimaci od Zdenka Řehoře



Kolimace CPC neni zadny problem mockrat jsem ji jiz delal. Staci troska trpelivosti a dodrzet par zasad.

Jak na to:
1. Nejakym zpusobem to dopravit ke mne (zkolimuji to na umelou hvezdu). Jsem kousek od Brna, takze k Vam to je asi pekny kousek, takze spise to vidim na moznost 2.

2. Postup kolimace:
a) hrubou kolimaci je treba delat pri mensim zvetseni (kolem  D/2). Zaostrit na hvezdu a mirne rozostrit, aby byly videt tak 4 temne krouzky. Nejsou-li videt (rozjustovano je vice nez zdravo) orientovat se dle temneho obrazu sekundarniho zrcatka. Musi byt vycentrovany.
- nejprve prstem pohybovat pred meniskem a pozorvat jeho stin v obraze. V miste kde je nejblize/nejdale zvolit nejblizsi sroub a povolit/utahnout.
- je dobre soubezne pracovat se vsemi 3 srouby. Paklize 1 povolim, musim ostatni utahnout a naopak.
- po vicentrovani orazu sekundarniho zrcatka je mozno zvolit vyss9 zvetseni
b) zakladni kolimace se dela pri zvetseni D. Zaostrit obraz hvezdy a jemne rozostrit (tak 2-3 temne krouzky). Opakovat justaz srouby jak v predeslem pripade
c) jemna kolimace (pokud nemate umelou hvezdu, tak ji lze delat zpravidla jen za velmi dobrych podminek. Pouziva se zvetseni kolem 2D (obcas i vice). Kolimace se provadi pri zaostrenem dalekohledu na svetle difrakcni krouzky. jas hvezdy zvolte tak, aby byly videt tak 1-2.
Opet je nutne je vycentrovat.
Na zaver vsechny srouby stejne dotahnout.

Postrehy:
- zakladem uspechu je nespechat. Je nutne SCT radne vytemperovat a pri vlastni praci se obrnit trochou trpelivosti.
- pri kolimaci doporucuji sundat rosnici. Jeji vstup neni kruhovy a obraz rozostrene hvezdy je deformovan.
- srouby pri povolovani nemaji zadnou pojistku, pokud soubezne vysroubujete vsechny srouby, vypadne sekundar na primar !!!
- pri utahovani je potreba postupovat s citem, pokud nevynalozite nadmernou silu nebezpeci zadne nehrozi.
- na zaver ma byt rovnomerne dotazeni vsech sroubu (JEMNE!)
- pri zaverecnem utazeni  utahovat stejnou silou vsechny sroubky. V opacne pripade si SCT znovu trochu rozkolimujete.




Honza

CPC11", triedr Noname 20x50, triedr Fomei Compakt 8x25
Uživatelský avatar
honzazator
Příspěvky: 110
Registrován: 04. 03. 2009, 16:24

Kolimace SCT

#20

Příspěvek od honzazator »

Tady jsem ještě dohledal, taktéž Zdenek Řehoř

S jakymkoliv hybanim meniskem velmi opatrne. Ac to nevypada, meniskus neni zcela symetricky a je doladen na dane zrcadlo. Pouhe jeho pootoceni dokaze obraz viditelne degradovat.
Z vyroby by mel byt usazen na optimalni pozici. Pokud s nim budete hybat je treba si nejprve poznamenat polohu pro pripadne zpetne usazeni do pocaetcni polohy. Meniskus je na stranach zafixovan korkovymi klinky (zpravidla jinak velkymi). Pokud se napr. pri transportu meniskus pohnul, je mozne jej snadno opatrne vycentrovat a nasledne zpetne zafixovat korky na puvodnich polohach. K tomu by ale mohlo dojit je v pripade silneho narazu, popr. nedotazeni vrchniho kryciho mezikrouzku.
CPC11", triedr Noname 20x50, triedr Fomei Compakt 8x25
Uživatelský avatar
JaS
Příspěvky: 45
Registrován: 17. 09. 2011, 20:15

Kolimace SCT

#21

Příspěvek od JaS »

Ahoj, děkuji za příspěvek. Samotnou kolimaci jsem snad v teorii pochopil . Píšu,že nevím jestli se právě nepohla "někam" deska a to jestli není natočená už vůbec nevím (koupil jsem to z druhé ruky). Je nějaký postup jak si můžu ověřit souosost?
CPC 800 XLT GPS, SW 80/400 na AZ3,okuláry VIXEN VLW 13 a 8mm, OMNI 40mm, SUPER PL. 10 a 25mm, triedr 10x50
-karneades-
Příspěvky: 1770
Registrován: 28. 10. 2007, 15:49

Kolimace SCT

#22

Příspěvek od -karneades- »

mam ten samy problem, co JaS, u 9.25" SCT Celestron jsem mel poblitou korekcni desku od mazaciho tuku z ostriciho sroubu (puvodni majitel si to koupil a nechal 4 roky otocene deskou dolu  :) aniz by se do neho podival), protoze ze zasady nectu navody, tak jsem ani nekoukal na Posec byt vim, ze tam neco ZR publikoval,,, no k veci, samozrejme jsem si oznacil pozici korekcni desky vuci tubusu teckama-ALE KDYZ JSEM JI VYNDAVAL, TAK MI VYPADLY VSECHNY VYMEZOVACI PAPIROVE PROUZKY PO OBVODU, tech jsem si bohuzel nevsiml, ted mam mimo osu sekundar a vubec netusim, jak to dat do kupy, nebyla by uzitecna rada?

to, ze ho mam mimo osu je videt i v dirkovem okularu, je to sice minimalni uchylka, ale pri tom ohnisku asi dost dramaticka
Uživatelský avatar
gal
Příspěvky: 42
Registrován: 30. 08. 2007, 01:14

Kolimace SCT

#23

Příspěvek od gal »

Zkoušel někdo kolimovat SC touto metodou ?
http://posec.astro.cz/view.php?cisloclanku=2013022501
SC305/3050,MC90/1250,Chromosfericky teleskop 90/1250,Navigator 1,StellaCam3.&&
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Kolimace SCT

#24

Příspěvek od zdenek »

Kdyz uz tu jsem nekolikrate zminen, asi bych mel asi take neco napsat  ;D.

1) kolimace kolimatorem z mikroskopu - tak v posledni dobe kolimuji nejen SCT. Je to rychle a relativne i presne (pak staci jen trochu doladit na hvezde a je to, casto ani to neni nutne). Na MHV jsem o tom s par lidmi mluvil/ukazoval. Na DsD (Dovolene s dalekohledem) s ohledem na cas predpokladam opet nejake demo.  V podstate bezproblemova metoda, jen je nutno zaostrit mikroskop na ten spravny obraz.

2) Vycentrovani korekcni desky: nastesti je mnohem mene citlive nez se obecne tvrdi. Pokud se deska vycentruje na tubus (stejna skvira kolem dokola a pak se doplni papirky, je obraz zpravidla vcelku slusny. V pripade nejhorsim lze castecne k vycentrovani desky vyuzit prave vysse zminovany kolimatorek. Mala poznamka: doporucuji nedemontovat sekundar z korekcni desky ani behem miti. Usetri to dost prave v budoucnu.

3) Pootoceny meniskus:  Korekcni deska ma na sobe na boku  casto znacku uz z vyroby (takova sipka fixkou/barvou). Obdobou znacku pak zpravidla nalezneme i na primaru (ze zadu samozrejme  ;D ). Znacky udavaji korektni orientaci vuci sobe. Pokud chybi tak pomuze jen metoda pokus omyl (je to ale pekna otrava - usadit, zkolimovat, zkontrolovat, poznamenat stav (nejlepe odfotit na umele hvezde) a to porad do kola nez najdeme tu spravnou pozici. Za odpoledne to jde ale zvladnout.
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 81

Kolimace SCT

#25

Příspěvek od zbignieww »

Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Maser
Příspěvky: 2294
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Kolimace SCT

#26

Příspěvek od Maser »

Můžete mi sdělit váš názor na tento obrazec?

Je to hvězda Procyon v maximálně zaostřeném stavu přes Meade 8" SCT
Snímek je pořízen ohniskem 6500mm pomocí 3x Barlow od TeleVue a následně složen v Registaxu a zvětšen na 200%

Před tímto snímkem jsem však kolimoval a při zvětšení 230x jsem měl interferenční prstence rozostřené hvězdy přesně koncentrické, tedy mám maximálně zkolimováno.

I když jsem kolimaci úmyslně a výrazně rozhodil jedním směrem, zdálo se, že se při zaostření obraz hvězdy jen mírně protáhl, ale jinak si zachovával stejnou onu nesymetrickou strukturu.

Nejsem si jistý, co to způsobuje.  :-/


Edit: Obraz pak vypadá takto.
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 71/501#501
Kolem měsíčků jsou světlé skvrny.
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Kolimace SCT

#27

Příspěvek od MMys »

Je to astigmatické, podle tohohle to vypadá na příliš utažené zrcadlo (nebo sekundární zrcátko) nejspíš někde ve třech bodech, proto ten trojúhelníkový tvar. Plus ještě možná i trochu nezkolimováno.  Kdybys sem dal ještě video přeostření z intra do extrafokální polohy, nebo pár snímků z projetí kolem ohniska, tak by to třeba řeklo víc.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Maser
Příspěvky: 2294
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Kolimace SCT

#28

Příspěvek od Maser »

S primárem asi nic neudělám, to jezdí po trubce když ostřím. Sekundár můžu zkusit víc povolit a zkolimovat, ale taky mě napadlo, jestli není nějak prošponovaná korekční deska.
Zítra zkusím udělat to video přeostření a možná i na umělé hvězdě.
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Kolimace SCT

#29

Příspěvek od MMys »

Jenže korekční deska má celkem malou optickou mohutnost. Aby vyvedla tohle musela by být zdeformovaná docela dost. I když kdo ví. Já netuším, ja jsou jednotlivé prvky v SCT upevněné, to už budeš muset ty.

Jak vypadal rosostřený obraz hvězdy ? Byl opravdu kruhový ? žádné zvlnění okraje ?
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Kolimace SCT

#30

Příspěvek od MilAN »

Korekční desku bych zatím z úvahy vynechal.
Určitě bych udělal ten snímek ale bez Barlowa. Bude tam vidět lépe kolimace i kresba. A snímek mírně  in a extrafokálně Tam se ukáže všechno.  Je to něčím šíbnuto. ale takhle se neurčí čím.  A použij hvězdu  ve větší výšce, ať se  zbavíš atmosférické refrakce.
Umělá hvězda jde použít , ale musí to být radši ( pro určení všech vad kromě kolimace ) v praktickém nekonečnu. Což je hodně daleko, takže to zase ovlivní atmosférický seeing u země. Udělej to na Polárce, hezky na optické ose.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět