Je kolimace tak závažná

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Je kolimace tak závažná

#1

Příspěvek od T.o.m »

Zdravím,

už je to nějaký čas, co jsem si doma vyrobil kolimátor - těšil jsem se na lepší kolimaci a tím i lepší zobrazení, ale stále nic...
Při pozorování planet mám problém při ostření - planeta se jeví jakoby dvojitě a vzájemně se překrývající. Když ale oko posunu na max. okraj výstupní pupily okuláru, obraz je fantasticky ostrý - je to ale úplně mezní okraj, a pozorovat se tak nedá, ale značí to, že moje vybavení má na o moc víc (mám plossly od GS). Při ostření se zmenšuje světelný koláč, až se objeví kotouček planety, ale je s jakoby dvojitým okrajem (jakoby dva kotoučky složené na sebe, ale trochu nesouhlasné).
Takže - je možné aby to zavinila kolimace? Je možné že jsem se o milimetry netrefil, ale ne o moc.
Pak mám podezření na trochu šikmý ok. výtah,ale to by taky moc nemělo vadit. Můžete říct, že to je nekvalitní výbavou, ale já viděl bezva obraz při té šílené pozici oka na max. kraji pupily.
Díky všem předem za tipy. :)
Tom :hi:
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Je kolimace tak závažná

#2

Příspěvek od MP »

To, co popisujes pri ostreni, by mohlo byt zpusobene difrakci na prumeru dalekohledu ( predpokladam, ze kdyz pises o planetach, tak slo o nejake vetsi zvetseni ). Tohle je dane prumerem objektivu ( zrcadla ) a nic s tim nenadelas. Spravne kolimovany dalekohled by ty kruhy mel mit soustredne.

Jde o to, jestli od toho dalekohledu nechces vic, nez muze zobrazit. Rozumne max. zvetseni, pri kterem difrakcni krouzky skoro nerusi, je asi tak rovne prumeru zrcadla v milimetrech. Jde pouzit i dvojnasobek, ale pokud mas dobre oci, tak uz vidis, ze obraz neni tak ostry.

Proc vidis ostrejsi obraz v kraji vystupni pupily, to Ti nereknu ( zmenseni svetelnosti kdyz vlastne nevyuzivas cele zrcadlo ? "doostreni" posunem ohniska okularu ? ).

Pokud jde o ruzne projevy nedokonale kolimace, doporucuji precist a prohlednout obrazky na http://perso.club-internet.fr/legault/collim.html
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Je kolimace tak závažná

#3

Příspěvek od FunTomas »

To, co popisujes pri ostreni, by mohlo byt zpusobene difrakci na prumeru dalekohledu ( predpokladam, ze kdyz pises o planetach, tak slo o nejake vetsi zvetseni ).No teraz zacinam pochybovat, ale difrakcen kruzky sa daju pozorovat takmer bez vynimky len na bodovych zdrojoch svetla. Na planete asi velmi tazko. Navyse autor udava, zew pri urcitej polohe oka je obraz perfektne ostry.

Ja si myslim, ze je to kolimaciou. Ak pises, ze si sa netrafil o milimetre, tak potom to je zdroj problemu. Kolimacia musi byt presna. Cim svetelnejsi dalekohlad tym viac. Ja napriklad pri kolimacii dosiahnem vzajomne prekrytie sa laserovych lucov (vystupujuce a vstupujuce), no i tak pri velkych zvacseniach (cca 300x) treba urobit este kolimaciu pomocou hviezd. Ani ta s laserom nie je uplne dokonala. Nieco o tom napisem na svoje stranky, ktore coskoro uzru svetlo internetu.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Je kolimace tak závažná

#4

Příspěvek od T.o.m »

Je to znát u zvětšení 166x, a jelikož mám zrcadlo o průměru 153mm, tak to považuji za takovou rozumnou mez.
Napadlo mě, jestli by to nemohlo být tím, že jsem kolimoval vždy doma v teple - mohl bych zkusit zkolimovat dalekohled až po srovnání teplot...

to MP: díky za odkaz; kdybych v té max. poloze oka na výstupní pupile okuláru nevidě pěkně ostrý obraz, tak bych si taky myslel, že s tím nic neudělám...ale věřím, že tam jsou rezervy.

Tom :hi:
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Je kolimace tak závažná

#5

Příspěvek od MP »

FunTomas napsal:
No teraz zacinam pochybovat, ale difrakcen kruzky sa daju pozorovat takmer bez vynimky len na bodovych zdrojoch svetla. Na planete asi velmi tazko. Navyse autor udava, zew pri urcitej polohe oka je obraz perfektne ostry.
To je pravda. Ale u planet by se difrakce mohla projevit prave rozsirenym, resp. zdvojenym okrajem ( kontrastniho rozhrani ). Zalezi na zvetseni. Ten ostry obraz v okraji vystupni pupily je mi divny, musel bych to videt ( napr. jestli je to jenom na pohled ostre - to muze byt tim, ze uz neni vyuzita plna svetelnost, nebo jestli je videt vice detailu ).

Jinak u meho Newtona s f/4 ( 200/800 ) mi na pozorovani planet kolimace laserem nestaci, i kdyz mam vsechny odrazy v zakrytu. Vzdycky to musim dorovnat podle nejake hvezdy.

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Je kolimace tak závažná

#6

Příspěvek od T.o.m »

Dobrá, vyzkouším to pak ještě podle hvězdy. Jen si nejsem jistý, jestli nemám ok. výtah malinko "šejdrem" (nakřivo :)). To by pak kolimace podle hvězdy dělala neplechu, nebo ne?
Tom
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Je kolimace tak závažná

#7

Příspěvek od T.o.m »

Ten ostry obraz v okraji vystupni pupily je mi divny, musel bych to videt ( napr. jestli je to jenom na pohled ostre - to muze byt tim, ze uz neni vyuzita plna svetelnost, nebo jestli je videt vice detailu ). Celý obraz zaprvé splyne dohromady, tím je to nesrovnatelně ostřejší, tím pádem je vidět více detailů.
Tom
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Re: Je kolimace tak závažná

#8

Příspěvek od MP »

Jen si nejsem jistý, jestli nemám ok. výtah malinko "šejdrem" (nakřivo :)). To by pak kolimace podle hvězdy dělala neplechu, nebo ne?
Pokud to neni moc sejdrem, tak ne. Musis nejprve kolimatorem seridit sekundarni zrcatko, aby paprsek z vytahu sel doprostred zrcadla. A pak serizovat primarni zrcadlo podle hvezdy uprostred zorneho pole. Pri zmene nastaveni zrcadla se hvezda pohne a je potreba ji vzdycku jemnymi posuvy vratit zpatky doprostred pole.

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Je kolimace tak závažná

#9

Příspěvek od T.o.m »

Hned jak se naskytne příležitost, tak to vyzkouším.
Dík
Tom :hi:
Uživatelský avatar
JZ
Příspěvky: 145
Registrován: 30. 09. 2003, 14:07

Je kolimace tak závažná

#10

Příspěvek od JZ »

Taky doporučuji zkontrolovat souosost laseru s okulárovým výtahem. Když jsem seřizoval svůj kolimátor tak se mi nepodařilo najít tak rovnou plochu na které by jsem kolimátor odvalováním mohl seřídit (popsáno někde tady na fóru). Nejvíce se mi osvědčilo otočit kolimátor v okulárovém výtahu o 360st a na parabole musí být laser neustále v jednom bodě. Pokud na parabole opíše kruh je kolimátor špatně seřízen. Takovým laserem pak nelze dalekohled seřídit.
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Je kolimace tak závažná

#11

Příspěvek od MP »

Delam to stejne - otacim laserem ve vytahu. Pokud to neni vyosene moc, da se to pro serizeni sekundaru pouzit. Bod musi opisovat kruznici kolem stredu primaru. Lepsi je ale seridit si kolimator ( byvaji tam na to 3 sroubky ). A kazdopadne to chce znacku uprostred primarniho zrcadla.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
JZ
Příspěvky: 145
Registrován: 30. 09. 2003, 14:07

Re: Je kolimace tak závažná

#12

Příspěvek od JZ »

Já jsem měl podobný problém - neostrost objektu a jakoby roztřepané okraje (v mém případě pouliční lampa). Po kolimaci je vše v pořádku. Nepochopil jsem jestli to seřízení sec. a opisování kružnice jsi uvedl jako příklad nebo jestli to tak používáš. Sec. tím seřídit lze, ale prim tím neseřídíš. Píšeš že máš trochu šejdrem okulárový výtah dopadá ti laser i doprostřed sec.
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Je kolimace tak závažná

#13

Příspěvek od MP »

JZ napsal: Nepochopil jsem jestli to seřízení sec. a opisování kružnice jsi uvedl jako příklad nebo jestli to tak používáš. Sec. tím seřídit lze, ale prim tím neseřídíš. Píšeš že máš trochu šejdrem okulárový výtah dopadá ti laser i doprostřed sec.
O problemech s vytahem psal Tom, ja problemy s kolimaci nemam ( jenom je s tim vzdycky moc prace, pri f/4 to na planety musi byt opravdu presne ). Pokud je vyoseny kolimator, snazim se ho seridit. Ale kontroluji to vzdycky otacenim ve vytahu a kdyz je to jen malo ( prumer kruznice tak do 3mm ), tak proste nastavim sekundar tak, aby stred kruznice byl uprostred primaru. Primarni zrcadlo serizuji podle hvezdy s okularem 2.5mm, laser pouzivam jen na hrube nastaveni.

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11588
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Je kolimace tak závažná

#14

Příspěvek od Psion »

Nejlepší zkušenosti mám s kolimací na bodový zdroj světla, nejlépe na jasnou hvězdu. Zkoušel jsem nastavení pomocí laserového kolimátoru, ale nebylo to ono. :nod:
Uživatelský avatar
JZ
Příspěvky: 145
Registrován: 30. 09. 2003, 14:07

Je kolimace tak závažná

#15

Příspěvek od JZ »

Omlouvám se MP spletl jsem si tě s T.o.m.
Prosím tě Psione mohl by jsi lehce načrtnout postup kolimace na jasnou hvězdu. Tento postup zatím neznám. Dík.
Odpovědět