Dotaz na kombinaci EQ-5 Skyscan + NWT203/1000

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Dotaz na kombinaci EQ-5 Skyscan + NWT203/1000

#31

Příspěvek od Duk »

Mám rovněž HEQ5-Go-To SS a musím potvrdit, co tu bylo výše uvedeno.
Není to tak dlouho, co jsem ji používal při teplotě -17°C a zcela bez zjevných problémů.
Pravdou je, že za toto vše vděčím bývalému majiteli, který provedl náhradu původního mazacího tuku za nový.
K napájení prozatím používám pulzní stabilizovaný zdroj 12V/2,5A. Na cesty do terénu bych chtěl využít převodník 12/220V se signalizací rizikového poklesu napětí a automatickým odpojením.
Dle prověřených zkušeností výše uvedených se však zřejmě není čeho obávat. Děkuji za informaci.
Uživatelský avatar
Kikan
Příspěvky: 203
Registrován: 11. 01. 2008, 17:05

Dotaz na kombinaci EQ-5 Skyscan + NWT203/1000

#32

Příspěvek od Kikan »

Měl jsem velmi dlouhý a velmi podrobný rozhovor s člověkem, který sestavu EQ5 + Newton 200/1000 provozoval. Pokusím se tedy zastavit zdejší vyvstalý flamewar a zároveň vrátit téma do jeho původního threadu: "Dalekohledy". Nevyhnu se samozřejmě i zmínkám o montážích, ale to už bylo součástí názvu tohoto vlákna, tak snad to bude ku pomoci budoucím hledajícím.

Takže přímé zkušenosti jsou prý tyto:

(1) kombinace EQ5 a Newtonu 200/1000, dokonce i pro fotografické účely (co jsem viděl bylo bez pointace), lze provozovat, pokud je dalekohled pokud možno co nejlépe vyvážen - protizávažím i na montáži. Viděl jsem výsledné fotografie (jak jsem zmínil, bez pointace), včetně DSO, a byly nádherné...

(2) autobaterie je pro pohon montáže zcela dostačující, ovšem nesmí se nikdy vybít zcela, ale musí být dobíjena průběžně (např. po jedné pozorovací noci).

(3) EQ5 funguje i v mrazivějších obdobích, nicméně její vyčištění a náhrada maziva za odolnější neuškodí, naopak prospěje.

(4) ve větru má problémy i EQ6, přestože o něco menší...

(5) je naprosto jedno, kolik objektů v databázi má GoTo, když ručně si můžu dodefinovat jakýkoliv vlastní...

(6) čím lepší ustavení montáže na severní pól oblohy, tím lépe (nešetřit na polárním hledáčku).

a to je asi tak vše, na co si momentálně vzpomínám. Je dost možné, že jsem na nějaké podstatné "drobnosti" pozapomněl, ale tuším, že kritika mi vrátí paměť :).
"Please do not stare into laser with remaining eye."
EQ-5 GoTo, SW N200/1000, UHC Astronomik Profi, Barlow 2x Ultima 1.25”, Vixen PL32mm, SP-25mm, SP-10mm, SW UWA 6mm
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Dotaz na kombinaci EQ-5 Skyscan + NWT203/1000

#33

Příspěvek od VK »

psmolly napsal: Tak to uvedu na pravou míru, alespoň co se HEQ5 týká. Výměna maziva problém není. Napájení z autobaterie vydrží v pohodě těch 6 hodin. Pak jsem odjel 5km domů a pak ráno přeměřil a byla naprosto bez známek nočního provozu (-8stupňů, goto téměř neustále) . Pokud máš k dispozici elektriku, s adaptérem 12V/2A není problém. Stojí něco kolem 350Kč.  Myslím, že to samé bude platit i pro EQ5. Ale to ti poví jiní. To že je to montáž jen pro léto a na balkón.......to snad nebudu ani komentovat. Vláďo měls ji někdy? Jinak souhlasím s Hajsem. Třeba by se mohl ozvat bikerfm, který má sice EQ6, ale parádní zdroj i s ukazateli odběru. Tak bude vědět, kollik si taková montáž vezme max. proudu.
Právě proto, že jsem viděl, jak funguje, nekoupil jsem ji. Takže: ne, nikdy jsem ji neměl.

Ostatně, mezi EQ-5 a HEQ-5 je docela rozdíl (i když podle názvu to tak nevypadá). Všichni tady totiž popisujete HEQ-5.

V. K.
Uživatelský avatar
Kikan
Příspěvky: 203
Registrován: 11. 01. 2008, 17:05

Dotaz na kombinaci EQ-5 Skyscan + NWT203/1000

#34

Příspěvek od Kikan »

Tak přece jen jsem zapomněl na jednu podstatnou "maličkost":

(7) pro vážněji míněnou fotografii jde kdykoliv později dokoupit např. ED80 (nebo něco podobného)...

editace1: samozřejmě bych mnohem raději dal přednost HEQ5 (nebo EQ6, ale to už je jiná váhová kategorie), jenže finance mám momentálně jen na EQ5...
"Please do not stare into laser with remaining eye."
EQ-5 GoTo, SW N200/1000, UHC Astronomik Profi, Barlow 2x Ultima 1.25”, Vixen PL32mm, SP-25mm, SP-10mm, SW UWA 6mm
Uživatelský avatar
psmolly
Příspěvky: 1377
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03

Dotaz na kombinaci EQ-5 Skyscan + NWT203/1000

#35

Příspěvek od psmolly »

Vážně se dá samozřejmě fotit i tím newtonem. Jen ten refraktor bude lehčí a kratší (pokud tedy nebude mít ohnisko 1000mm,ale takový bych asi na foto nekupoval). Stejně při focení nakonec skončíš s jedním foto a s jedním pointačním dalekohledem. ;)
SW newton 254/1200, EOS 300D, Philips SPC 900nc, Canon A590is,  EQ2, malokuk SW 80/400     http://www.astroam.estranky.cz http://www.firesportcheb.estranky.cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24310
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Dotaz na kombinaci EQ-5 Skyscan + NWT203/1000

#36

Příspěvek od MilAN »

Kikan napsal:
(1) kombinace EQ5 a Newtonu 200/1000, dokonce i pro fotografické účely (co jsem viděl bylo bez pointace),  lze provozovat, pokud je dalekohled pokud možno co nejlépe vyvážen - protizávažím i na montáži. Viděl jsem výsledné fotografie (jak jsem zmínil, bez pointace), včetně DSO, a byly nádherné...

Chtěl bych jen uvést, že všichni,Ti, kdož Tě tu varují před touto sestavou - pokud s ní chceš fotit i DSO- to myslí s Tebou pouze dobře. Nemají žádný důvod se s Tebou hádat nebo Tě přesvědčovat. Nemají žádné další postranní úmysly. Pokud seš tedy přesvědčen, bez jakýchkoliv skušeností, na základě jednoho doporučení,  do toho jít,  je to samozřejmě pouze Tvoje věc..  Ale jsem přesvědčen, že  většina lidí, co zde vážněji fotí, to považuje  za nesmyslný krok a proto se k tomu  i vyjadřovala.
Když jsem kdysi kupoval  EQ 5, bral jsem ji s tím, že F=300mm  je maximum, s čím na tom budu chtít někdy ještě  rozumě "zápasit"
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
zilka
Příspěvky: 1
Registrován: 28. 11. 2008, 22:01

Dotaz na kombinaci EQ-5 Skyscan + NWT203/1000

#37

Příspěvek od zilka »

Hajs napsal: - montáž pod nulou službu nevypoví!, maximálně bude její pohyb trochu tužší.
- u své HEQ5 je odpor tuhlého maziva znát tak až od -5 ale provozoval jsem ji i v -15st. a to už byla hranice, co zvládla s puvodním mazivem.
- spotřeba elektřiny 2A je špičková, tento proud odebírá při rychlém pohybu, rozjezdu, jinak pri chodu siderickou rychlostí je odběr zhruba poloviční.
- samotnou montáž EQ5 bych se nebál napájet z autobaterie.

To máš pravdu, že nevypoví je výmysl V.K.
Lepši je odkaz, kde se to rozebiralo, než takova rada od V.K
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Dotaz na kombinaci EQ-5 Skyscan + NWT203/1000

#38

Příspěvek od MP »

Milan ma v podstate pravdu. S tou kombinaci urcite fotit lze (fotil jsem i se slabsi montazi), ale bude to trochu otrava (nejake vyhozene expozice, obtizne ostreni kvuli kmitani atd.), ze je riziko, ze to bud vzdas nebo si pujdes koupit jinou montaz. Na druhou stranu s mensim (hlavne kratsim) dalekohledem je ta montaz na foceni docela sikovna.

Podotykam, ze jde jiz o trochu jinou EQ5, nez o jake zde pisi pametnici a jakou zname z drivejska. Nedavno jsem ji kupoval k vanocum sestre (na vizual, s R120/1000) a musim rict, ze ty nerezove nohy ji dostaly o tridu vys.

Posledni poznamka : HEQ-5 jsem s puvodnim mazivem provozoval dve zimy pri teplotach do -15°C a bylo znat, ze s tim maji motory praci, ale fungovala bez zavad. Treti zimu jsem tu cinskou kolomaz vymenil za ceskou vazelinu.

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Rob_B
Příspěvky: 500
Registrován: 04. 03. 2006, 03:00

Dotaz na kombinaci EQ-5 Skyscan + NWT203/1000

#39

Příspěvek od Rob_B »

Kikan napsal: Tak přece jen jsem zapomněl na jednu podstatnou "maličkost":

(7) pro vážněji míněnou fotografii jde kdykoliv později dokoupit např. ED80 (nebo něco podobného)...

editace1: samozřejmě bych mnohem raději dal přednost HEQ5 (nebo EQ6, ale to už je jiná váhová kategorie), jenže finance mám momentálně jen na EQ5...
Ano, fotit s ED80 na tej montazi nie je problem. Ja takto fotim, pointujem manualne cez refraktor 102/500 a ide to v pohode. Metrovym Newtonom si to vsak uz neviem predstavit. To by bol tazky zapas. Vyvazit by to s pointacnym dalekohladom len tak neslo. Napokon planujem kupit EQ-6 aj kvoli tomu, aby som uz nemusel pointovat manualne a zatial pozoroval s niecim na druhej montazi a potom skusil DSO foto aj cez Newtona.
http://astrofotografia.sk/
SW Newton 203/1000, SW ED 80, refr. 102/500, tr. 10x50, EQ-6 Syntrek, EQ-5M, Canon EOS 350D mod., Philips SPC900NC, QHY-5, Olympus C-760 UZ, clip CLS, okuláre 25, 10 (SW Plossl) a 5, 9mm (SW Planetary Pl.)
Uživatelský avatar
Kikan
Příspěvky: 203
Registrován: 11. 01. 2008, 17:05

Dotaz na kombinaci EQ-5 Skyscan + NWT203/1000

#40

Příspěvek od Kikan »

k posledním třem/čtyřem příspěvkům: ano, na Focení (velké F je tam schválně :)) bych si časem pořídil nějaký refraktor, jak už jsem psal výš.
"Please do not stare into laser with remaining eye."
EQ-5 GoTo, SW N200/1000, UHC Astronomik Profi, Barlow 2x Ultima 1.25”, Vixen PL32mm, SP-25mm, SP-10mm, SW UWA 6mm
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Dotaz na kombinaci EQ-5 Skyscan + NWT203/1000

#41

Příspěvek od VK »

Kikan napsal: k posledním třem/čtyřem příspěvkům: ano, na Focení (velké F je tam schválně :)) bych si časem pořídil nějaký refraktor, jak už jsem psal výš.
Já to postavím obráceně. Jakou výhodu by mělo focení tím refraktorem? (ten se navíc musí kupovat za další peníze, konkrétně ED 80 stojí kolem těch 10 000). A taky něco váží a zabírá nějaké místo, a je to "další věc". To už vyjde skoro lepší (a cenově na stejno) koupit "jen" Newton 200/1000 a montáž EQ-6, která umožňuje fotografovat přímo tím Newtonem. Větší průměr (200 mm místo 80) povede nanejvýš ke zkrácení exposiční doby při stejné požadované maximální magnitudě.

V. K.

P. S.: já mám doma celoželeznou paralaktickou montáž, která váží i s dalekohledem 76 kg. Je to Newton 158/750, montáž je německá, takže je tam protizávaží. To je těžká montáž. EQ-6 je (aspoň podle mých měřítek) lehká.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24310
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Dotaz na kombinaci EQ-5 Skyscan + NWT203/1000

#42

Příspěvek od MilAN »

VK napsal:

, konkrétně ED 80 stojí kolem těch 10 000).
Když ubereš minimálně 25% , budeš blíž ke skutečnosti
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
psmolly
Příspěvky: 1377
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03

Dotaz na kombinaci EQ-5 Skyscan + NWT203/1000

#43

Příspěvek od psmolly »

Ed80 stojí kolem těch 7 a půl tisíce....
SW newton 254/1200, EOS 300D, Philips SPC 900nc, Canon A590is,  EQ2, malokuk SW 80/400     http://www.astroam.estranky.cz http://www.firesportcheb.estranky.cz
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Dotaz na kombinaci EQ-5 Skyscan + NWT203/1000

#44

Příspěvek od MP »

VK napsal: Jakou výhodu by mělo focení tím refraktorem?1. stabilita sestavy (zejmena ve vetru mnohem lepsi, nez s EQ-6 + N200/1000 + fotak + pointer)
2. rychlejsi a pohodlnejsi instalace v terenu bez nutnosti kontroly kolimace atd.
3. stabilita sestavy (pro foceni fakt dulezita vec)
4. ohniskova vzdalenost vhodnejsi pro foceni v nasich podminkach v terenu
5. stabilita sestavy (aby bylo jasne, ze ta je opravdu dulezita)
6. snazsi manibulace s refraktorem + fotakem pri nastavovani kompozice a ostreni, nez s Newtonem a fotakem - proste "normalni dlouhy objektiv" je pohodlnejsi
7. stabilita sestavy (aby se na to nezapomnelo)
8. mobilita cele sestavy, naprosto nestovnatelna s EQ-6 + N200/800, umoznujici vyjizdet casteji a dale bez traumat s nakladkou a vykladkou
9. stabilita sestavy (ted uz je snad jasne, na co kladu duraz)

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Dotaz na kombinaci EQ-5 Skyscan + NWT203/1000

#45

Příspěvek od Konihlav »

:D

MP: dulezite jsou tri veci, 1. stabilita sestavy, 2. stabilita sestavy, 3. ... :D

ale musim uznat, ze naprosto souhlasim. Mam maly refraktorek a HEQ-5ku a maly pointer a docela to jde, neni to zas tak moc kramu a lze s tim zit. Predstava velkeho dalekohledu typu N 200/1000 na jakekoli paralaktice je pro me zatim (z hlediska foceni DSO) naprosto nepredstavitelna tim nerikam, ze to nejde, jen, ze bych to tedy nechtel delat. Mit to v soukrome observatori, v kopuli, na pevno, to zas jo...
Odpovědět