Větší binokulár (25x100)

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

Větší binokulár (25x100)

#1

Příspěvek od KDan »

Nedávno jsem si pořídil binokulár 25x100 - a pohled jím a jeho výkonnost mě příjemně překvapily. Mohu sice srovnávat pouze s Newtonem s průměrem zrcadla 200mm, ale to se mi zdá docela adekvátní.

Četl jsem v několika zdrojích, že za předpokladu, kdy nám obě oči fungují zhruba stejně, je zisk v detekovatelnosti slabých objektů daný sledováním dvěma objektivy zhruba 1.4 násobný ve srovnání s jedním objektivem stejného průměru (to znamená, že bychom měli zachytit 1.4x "slabší" objekt). Má to svoji logiku - mozek skládá dva obrazy a potlačuje tak šum v obraze a také složením pravděpodobnosti zachycení prahově detekovatelného objektu jedním i druhým okem vyjde podobný výsledek.

Tyto teoretické závěry jsem chtěl vyzkoušet v praxi. Už první pohled binokulárem 25x100 drženým v ruce mě překvapil. Přestože se mi obraz klepal, sledování objektů s jasností a velikostí Krabí mlhoviny M1 bylo velice snadné.

Abych se mohl dívat komfortněji a nemusel se u pozorování nemožně kroutit, vyřešil jsem to následovně: Pod dřevěnou ohradu na krávy, která sestávala ze dvou šprušlí, jsem si dal dvě karimatky, na něž jsem si lehl. Pod hlavu jsem si dal složený spacák. Nižší dřevěnou šprušli, pod kterou jsem se akorát vešel, jsem omotal dekou a o tento "suport" jsem pak opíral binokulár, jímž jsem sledoval vleže. Obraz se pak ani nehnul, elevaci i azimut jsem mohl polohovat v širokém rozmezí, jen jsem musel dávat pozor, abych si nelehnul do kravince, neboť těchto výtvorů bylo na podzimní louce požehnaně. Pozorování vleže navzdory jejich přítomnosti však bylo velice pohodlné.

Teprve pak jsem mohl vychutnat obraz. Jen chvíli jsem experimentoval s roztečí obou okulárů a s polohou očí vůči jim a potom už jsem nemusel řešit vůbec nic. Pohled na komplex M31, M32 a M110 blizký zenitu mně skoro vyrazil dech, ale raději jsem se věnoval detekovatelnosti těch nejslabších objektů. Sledoval jsem střídavě jen jedním objektivem (druhý jsem zazátkoval). Všímal jsem si kvality obrazu, subjektivního vjemu šumu a očekáváného nárůstu prahu detekovatelnosti při sledování oběma očima. Zkoušel jsem to hlavně na vodíkových mlhovinách v Labuti a na již zmíněné M1.

Jsem přesvědčem o tom, že zisk v prahové detekovatelnosti objektů binokulárem ve srovnání s monokulárem se stejným objektivem a okulárem odpovídá té teoreticky uváděné hodnotě. Navíc, přestože nelze mluvit o žádném stereoskopickém efektu - neboť vesmírné objekty jsou příliš daleko - umocňuje vjem oběma očima celkový dojem z pozorování zcela evidentně. Prostě, mozek je na podobné dívání se zvyklý a zařízený.

Ani nevím jak uběhly mi při těchto testech vleže dvě pozorovací hodiny, a na jejich základě mohu vřele doporučit i to neobvyklé použití ohrady na dobytek v roli stativu. Ruce se nám neunaví a obraz je klidný, jen musíme ležet v blízkosti ohradního sloupku (a o ohradu by si neměl brousit rohy žádný býk); můžeme pohodlně sledovat oblohu blízko zenitu a podepřeme-li si hlavu spacákem, pak i u obzoru - a nic to nestojí. Nejspíš si ale podobnou oporu vyrobím ze dřeva speciálně pro tento účel, abych nebyl vázán na ohradník. Hlavně ale chci uvést, že ve srovnání s monokulárem 25x100 (kdysi jsem ho vlastnil) je pohled binokulárem s tímto průměrem objektivu nejen podstatně hlubší a efektnější, ale že proklamovaný větší dosah skutečně zcela evidentně funguje.    
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 688
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Větší binokulár (25x100)

#2

Příspěvek od Tharos »

Opravdu moc hezký report, KDane :). Dovolím si vše řečené doplnit i svými zkušenostmi, jelikož právě 25x100 binokulárem dost často pozoruji a shodou okolností jej můžu přesně jako Ty dobře srovnat právě s 8" Newtonem (v mém případě s f/4, takže i s poměrně velkým centrálním zastíněním).

Dlouhodobějším srovnáváním jsem dospěl k prakticky úplně stejným závěrům, jako Ty. Na rozhlehlé, plošné objekty jsou oba dalekohledy podobně výkonné. Na zmíněné M31 oběma dalekohledy vidím nejen prachové struktury, ale při troše snahy i například NGC206 (pod vcelku slušnou oblohou). Výkonnější je onen Newton pouze u objektů, které vyžadují větší zvětšení (např. kulové hvězdokupy). Dost jsem pohled oběma dalekohledy testoval na jaře na galaxiích v Panně a byl jsem jeho výkonem dost mile překvapen.

Jinak se mi líbí Tvá kravo-ohradníková metoda, to fakt nemá chybu ;D. A je ještě hezčí dílo náhody, že problém pozorování v zenitu jsem i já řešil a vyřešil svým způsobem dost podobně :). Mám stativ, u kterého je možný nosný středový sloupek zasunout opačně zespodu (jako se například fotí makra při zemi), a tak při pozorování v zenitu si taky lehnu na karimatku, pod hlavu dám přesně jako Ty složený spacák a pak si jen "přesunu" nad sebe stativ a s dalekohledem "zavěšeným zespodu" pohodlně pozoruji a jde to rovněž až prakticky do zenitu.

Jinak téma "jak si nezlámat vaz s většími binokuláry" by si samo zasloužilo diskuzi, opravdu by mě zajímalo, co se komu podařilo "vyvinout", zda si někdo nehrál třeba s nějakým zrcadlem umístěnými před objektivy pod úhlem 45°, či zda si někdo nepostavil třeba rovnou něco na způsob "bino-chair" :)?
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3424
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Větší binokulár (25x100)

#3

Příspěvek od hamr »

To s tím zrcadlem před binokulárem, to funguje, byly tu kdesi i fotky (jsem líný hledat ;)). Určitě to musí být bezva pohled, mě by ale lákal právě binokulár těchto parametrů, ale zalomený a s výměnnými okuláry, to je bohužel cenově jinde, za to je už docela supr. jakýkoliv jiný větší dalekohled :-/.
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3424
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Větší binokulár (25x100)

#4

Příspěvek od hamr »

Tak jsem se překonal a našel jsem to:
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

Větší binokulár (25x100)

#5

Příspěvek od KDan »

Zalomené okuláry bych si taky nechal líbit. Ale pozorování vleže mně nakonec přijde komfortní a pak lze vhodný binokulár pořídit opravdu za slušný peníz.
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

Větší binokulár (25x100)

#6

Příspěvek od KDan »

To zrcadlo v této konfiguraci by muselo být pro průměry objektivů 100mm už dost velké a pak - zmizí kouzlo vzpřímeného obrazu.

Nechci nikoho přemlouvat k tomu, aby se válel, ale opravdu - pokud si hlavu podložíme například spacákem, je takové pozorování zcela pohodlné.
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3424
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Větší binokulár (25x100)

#7

Příspěvek od hamr »

OK beru, ale válet se v zimě ve sněhu při -10 bych nechtěl ;D ;D ;D. (To byl chtip ;)).
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

Větší binokulár (25x100)

#8

Příspěvek od KDan »

No, žena mě od toho taky v zimě odrazuje, ale když pod sebe dáš dvě karimatky, jsi v teploučku. Spal jsem už takhle na sněhu několikrát. Ze zkušenosti můžu říct, že mi je pak menší zima, než když stojím dobře oblečený u stativu.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Větší binokulár (25x100)

#9

Příspěvek od vla »

KDan napsal: To zrcadlo v této konfiguraci by muselo být pro průměry objektivů 100mm už dost velké a pak - zmizí kouzlo vzpřímeného obrazu.

Nechci nikoho přemlouvat k tomu, aby se válel, ale opravdu - pokud si hlavu podložíme například spacákem, je takové pozorování zcela pohodlné.Ano to zařízení vypadá prapodivně, ale kdysi jsem se s takovýmto strojem na Tobolce díval a musím pouze konstatovat naprosto perfektní a naprosto pohodlné.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 688
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Větší binokulár (25x100)

#10

Příspěvek od Tharos »

No tak tedy dobrá dobrá, díky moc vám všem za ohlasy na onen 45° zrcadlový systém, opravdu mě (kladně) překvapily a trošku popostrčily k tomu, abych to opravdu vyzkoušel :).

V úvahách o něm v minulosti jsem se taky bál toho, zda klasické, zespodu "pokovené" zrcadlo minimální optické kvality nebude problémem... ale možná zhoršení obrazu opravdu bude pod prahem viditelnosti (i vzhledem k malému zvětšení binokuláru). Tož, rád vyzkouším :).

Mé dřívější úvahy skončily tak, že jsem si řekl: "No, tak si prostě koupím dvě rovinná eliptická zrcadla s malou osou 100 mm," jenomže pak jsem si otevřel nějaký ceník a bylo po úvahách...

K tomu mrazu - s kvalitní karimatkou se to opravdu dá vydržet a když se k tomu přidá i péřák navlečený na spodní část těla a pořádná bunda, chvílemi je člověku tak "útulně", že až má chuť na těch zádech už jenom zavřít oči a usnout :). Celkově je podobný způsob pozorování míň neohrabaný, než se zdá. Navíc ona poloha na zádech "čelem k vesmíru" má něco do sebe.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Větší binokulár (25x100)

#11

Příspěvek od MilAN »

Tharos napsal: V úvahách o něm v minulosti jsem se taky bál toho, zda klasické, zespodu "pokovené" zrcadlo minimální optické kvality nebude problémem... ale možná zhoršení obrazu opravdu bude pod prahem viditelnosti (i vzhledem k malému zvětšení binokuláru). .Několika takto konstruovanými přístroji jsem se již díval, ale vždy měly klasicky =povrchově pokovená zrcadla. Kdo používá normální zrcátka ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 688
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Větší binokulár (25x100)

#12

Příspěvek od Tharos »

MilANe, díky za upozornění. Prošel jsem teď ještě pár webů a při bližším zkoumání opravdu všude používají zeshora pokovená zrcadla, i když na pár fotkách mi to tak na první pohled nepřipadalo... Ten kousek od Hamra používá zrcadlo z tohohle krámku. Předpokládám, že podobné obchody u nás přímo nemáme, ale že by to neměl být problém nechat si vyrobit třeba ve VOD, uvažuji správně?

Myslíte, že by to (vzhledem k menším nárokům na optickou kvalitu) mohlo vyjít levněji, než zmíněná sada sekundárů? Celou tu konstrukci vnímám jako fajn pomůcku, ale asi bych bez ní dokázal žít, kdyby se jenom cena zrcadla blížila ceně binokuláru samotného :). Nenechával si někdo něco podobného vyrobit/pokovit? Anebo neexistuje náhodou nějaký přímý zdroj podobných zrcadel? Děkuji za všechny reakce.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Větší binokulár (25x100)

#13

Příspěvek od MilAN »

Nebál bych se pro tyhle účely použít  float sklo 8-12 mm tlusté a povrchově pokovené. . Pro pokusy  určitě někde jinde ( a hlavně levněji) ,než ve VOD.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
kavka
Příspěvky: 1284
Registrován: 14. 11. 2005, 14:35
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Věk: 69

Větší binokulár (25x100)

#14

Příspěvek od kavka »

Také jsem přišel na chuť binokulárnímu pozorování. U refraktoru alespoň s binonástavcem. Jinak dodnes používám rád starý Somet Binar 25x100, i když už je dnes dávno překonán.Ten mám umístěný ve vidlicové montáži přímo ve štěrbině kopule.

Pro pozorování triedrem Tento 20x60 jsem si upravil staré zubařské křeslo.
Až vychytám všechny mouchy, tak ke křeslu asi pořídím větší binokulár. Jedinou nevýhodou je velká hmotnost křesla, vyžadující jeho alespoň sezónně trvalé umístění na terásce u domu. Pohodlí a stabilita mi však vyhovuje. Až bude vše "dotaženo" dodám i foto.
Kafka
Refraktor 135/1602 s Chromacorem N, LUNT 35/400, Dobson SW 254/1200, Zeiss 63/840, SW ED 80/600, binar Zeiss 50/540, Somet binar 25x100, triedr Tento 20x60, triedr Zeiss Jenoptem 10x50w, kukátko Kasai WideBino 2,3x40.....
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 82

Větší binokulár (25x100)

#15

Příspěvek od zbignieww »

A co s rosenim zrcadla podle obrazku hamra ? Ja tez velmi rad pozoruji triedrem 25x100 , ale nekdy se mi stava , ze objektivy se mi rosi , prestoze mam nasunute rosnice a nejsou kratke , tak 2xD a triedr vytemperovany...




Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Odpovědět