Co s rozoseným binarem?

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
resko
Příspěvky: 19
Registrován: 13. 04. 2007, 18:38

Co s rozoseným binarem?

#1

Příspěvek od resko »

Ahoj,

mám binar Celestron 15x70. Dětem se podařil nevídaný kousek - jeden odložil binar na nízký stůl, tam se okamžitě dostal jednoroční syn a stáhnul binar na zem na koberec - padal z výšky 55 cm. Vš se událo v pár vteřinách, až jsem nechápal. Mrzí mě, že mě toto nenapadlo a že jsi si situaci nepohlídal.

Díval jsem se na Slunce, přes astrofólii, ale obraz v levém okuláru skáče tak o 1/6 průměru Slunce doleva a mírně nahoru.

Oběma očima se nedá dívat.

Existuje nějaká možnost, jak tohle napravit? Je nějaká dílna, nějaký člověk, který podobné věci dělá?
Nebo už taková chyba nejde spravit?

binar Celestron 15x70
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Co s rozoseným binarem?

#2

Příspěvek od vla »

V Praze existuje Geoma servis, mám s nimi dobré zkušenosti.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
greatgig
Příspěvky: 119
Registrován: 28. 04. 2003, 23:26

Co s rozoseným binarem?

#3

Příspěvek od greatgig »

Existuje řada obdob těchto binokulárů čínské výroby, mívají kolimační šroubky, pro každý hranol jeden. Pokud je u Tvého nalezneš, tady je návod:

http://www.oberwerk.com/support/collimate.htm

Je to docela zábava a do servisu to můžeš dát až pokud nepochodíš.

resko
Příspěvky: 19
Registrován: 13. 04. 2007, 18:38

Co s rozoseným binarem?

#4

Příspěvek od resko »

vla napsal: V Praze existuje Geoma servis, mám s nimi dobré zkušenosti.
Našel jsem ve zlatých stránkách
takovou firmu v Praze - GEOME,
Famfulíkova 18/1131 18200 Praha 8
rubrika Geodézie a geodeti - je to ono?
binar Celestron 15x70
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Co s rozoseným binarem?

#5

Příspěvek od MaG »

Tento triedr se mi zřítil z výšky 2 metry přidělaný na stativu na asfalt. Urval se, obraz se trochu rozdvojil. Doporučuji vyšroubovat a znovu zašroubovat ty kuželovité části s objektivy, podle všeho to bude stačit. Hranoly sou pekelně dobře zalité, chybu bych hledal v pohnutí tubusu.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
resko
Příspěvky: 19
Registrován: 13. 04. 2007, 18:38

Co s rozoseným binarem?

#6

Příspěvek od resko »

Díval jsem se na ten odkaz, co poslal GreatGig.
Volal jsem do Prahy, do prodejny Supra, a tam mi poradili stejnou věc jako GreatGig, - binar má pod gumovým polepem šroubky, kkteré hýbou hranoly.

Zkusím doma poštelovat večer na stativu, pak dám vědět, jak to dopadlo.
binar Celestron 15x70
Uživatelský avatar
greatgig
Příspěvky: 119
Registrován: 28. 04. 2003, 23:26

Co s rozoseným binarem?

#7

Příspěvek od greatgig »

Zkus to nejdřív s těmi tubusy podle MaGa, někdy při pádu skutečně přeskočí v závitu, pak ty šroubky (to jde i ve dne na dostatečně vzdálený cíl) a nakonec ten servis:

GEOM Servis s.r.o.
Pod Karlovem 10
120 00 PRAHA 2
Tel.: +420 222 560 729
Mobil: +420 603 898 145, +420 728 585 925
e-mail: Geom.servis@seznam.cz

http://www.aa.cz/geom/



Uživatelský avatar
carlos
Příspěvky: 106
Registrován: 12. 12. 2005, 20:22

Co s rozoseným binarem?

#8

Příspěvek od carlos »

Ahoj,

taky mi pri padu na zem preskocilo v zavitech ;)

Da se to napravit presne jak rika MaG. Jen pozor na jednu vec: nektere dalekohledy maji objektivy ulozeny v tubusech pomoci excentru. A prave natacenim techto excentru se souosost serizuje. Naopak, otacenim tubusu se souosost rozhodi. Takze, nez zacnes vysroubovavat, doporucuji, aby sis oznacil jak je tubus vuci zbytku dalekohledu natocen.

C.
Newton 200/800 a TENTO triedr 10x50
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Co s rozoseným binarem?

#9

Příspěvek od vla »

greatgig napsal: Zkus to nejdřív s těmi tubusy podle MaGa, někdy při pádu skutečně přeskočí v závitu, pak ty šroubky (to jde i ve dne na dostatečně vzdálený cíl) a nakonec ten servis:

GEOM Servis s.r.o.
Pod Karlovem 10
120 00 PRAHA 2
Tel.: +420 222 560 729
Mobil: +420 603 898 145, +420 728 585 925
e-mail: Geom.servis@seznam.cz

http://www.aa.cz/geom/



Toto je ten servis co jsem měl na mysli, přidal jsem ve svém prvním příspěvku písmenko. Jo a mám s nimi dobré zkušenosti, byť se špatně hledají, jsou ve vnitrobloku starého trochu zchátralého domu, ale s prací spokojenost.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
resko
Příspěvky: 19
Registrován: 13. 04. 2007, 18:38

Co s rozoseným binarem?

#10

Příspěvek od resko »

Zkusil jsem kolimační červíky na hranol. Jsou tři.
Odlepil jsem gumovou pokrývku, a jal se štelovat.
Vybral jsem si za cíl Jupiter (vidím ho z okna).
Na stativu jsem kroutil červíky o 106.
Nejdřív jsem samozřejmě obraz úplně rozhodil, ale nakonec se mi obraz podařilo seštelovat. Nevidím už dvě hvězdy, ale jednu.

Zhoršila se pak oblačnost, takže jsem musel přestat. I okolo Jupitera bylo halo. Budu pokračovat zítra.

Zdálo se mi, že sice hvězda je už jen jedna, ale není tak pěkne kulatá, bodová, spíš do třech os protažená, ale nevím, jestli to bylo horšími podmínkami, nebo tím, že jsem pohýbal hranolem. Uvidím zítra víc.

Díky za pomoc.

Zítra zkusím znovu, bude-li lepší počasí.

VR
binar Celestron 15x70
resko
Příspěvky: 19
Registrován: 13. 04. 2007, 18:38

Co s rozoseným binarem?

#11

Příspěvek od resko »

Jen pro případné další nešťastníky dodávám, že obraz se mi podařilo vyladit ještě líp, než byl původní.

Šroubky co hýbou hranolem jsou celkem čtyři, u každého okuláru dva.

Takže binar zachráněn.
binar Celestron 15x70
Uživatelský avatar
greatgig
Příspěvky: 119
Registrován: 28. 04. 2003, 23:26

Co s rozoseným binarem?

#12

Příspěvek od greatgig »

Gratuluji! Mimochodem, je dobré napravit si kolimaci sám i proto, že tyhle čínské triedry ji často při i menším nárazu ztratí a pak by se to přes servis dost prodražovalo.

Můžeš napsat něco o tom vylepšení obrazu? Jak to bylo předtím, mezitím a nakonec a Tvůj názor, v čem jsou příčiny. V praxi se totiž častěji vyskytuje u některých triedrů od počátku horší (nikoli zcela bodový) obraz hvězdy, což může samozřejmě být vinou objektivů i okulárů, ale někdy by se možná dal přesnějším uspořádáním hranolů vylepšit, a sám 1. 9. ve 22:34 zmiňuješ, že se obraz hvězdy po prvním zkolimování zhoršil, a teď nakonec je však zřejmě ještě lepší než před pádem. Můžeš nějak popsat o kolik lepší?

Standa
Uživatelský avatar
baranka
Příspěvky: 541
Registrován: 02. 02. 2008, 23:49

Co s rozoseným binarem?

#13

Příspěvek od baranka »

tak jsem měl podobný problém,né že by mě dalekohled spadl ale byl to obyčejný daleohled z lidovky za nějakejch 160kč.Na oblohu nešel použít(dívat se na hvězdy šlo jen jednim okem), jen do přírody.Takže, jsem vzal s povděkem toto téma.Minulej čtvrtek jsem jej podle návodu rozšteloval,tak jsem šroubkem začal točit na druhou stranu a obraz se zlepšil tak že na Měsíci jsou vidět krátery,hvězdy jsou bodové, jen až bude zase jasno pokusím se vylepšit obraz Jupitera (z kotoučku vystupují tři paprsky)ale i když se to nepovede tak je obraz daleko lepší než původně a dá se použít i na oblohu.
Newton 114/900
Uživatelský avatar
madcat
Příspěvky: 65
Registrován: 11. 04. 2002, 00:15
Bydliště: Šitbořice

Co s rozoseným binarem?

#14

Příspěvek od madcat »

greatgig napsal: Existuje řada obdob těchto binokulárů čínské výroby, mívají kolimační šroubky, pro každý hranol jeden. Pokud je u Tvého nalezneš, tady je návod:

http://www.oberwerk.com/support/collimate.htm

Je to docela zábava a do servisu to můžeš dát až pokud nepochodíš.


Tak si s tím hraju, a vertikální rozosení jsem srovnal, ani to v podstatě nebylo nějak tragický, ale proč vlastně je žádoucí (píšou to na té stránce) mírný horizontální rozosení (levý oko doleva, pravý oko doprava)? K čemu je to lepší?
triedr Celestron Skymaster 15 × 70, dobson Skywatcher 10" f4.7, okuláry Plossl 40 mm, 26 mm, 2" UWA 80° 30 mm, Orbinar SWA 70° 17 mm, UWA 66° 9 mm a 6 mm, barlow 2× Solomark
Uživatelský avatar
baranka
Příspěvky: 541
Registrován: 02. 02. 2008, 23:49

Co s rozoseným binarem?

#15

Příspěvek od baranka »

V článku píší že nebolí hlava
Newton 114/900
Odpovědět