Kolimace

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Lukas.m
Příspěvky: 150
Registrován: 18. 03. 2005, 20:38

Kolimace

#1

Příspěvek od Lukas.m »

Mohli by ste mi napisat nejako velmi dobry, ucinny a lahky sposob ako skolimujem newtona???
Dakujem!!!
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Kolimace

#2

Příspěvek od Pavuk_ »

Tasco napsal: Mohli by ste mi napisat nejako velmi dobry, ucinny a lahky sposob ako skolimujem newtona???
Dakujem!!!Precitaj si tuto temu:
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1109668535
Lukas.m
Příspěvky: 150
Registrován: 18. 03. 2005, 20:38

Kolimace

#3

Příspěvek od Lukas.m »

Pozrel som si ten odkaz ale tam je kolimacia popisana akurat len v anglictine. Po anglicky nerozumiem az tak ze by som vedel prelozit postup kolimacie. Mohli by ste mi teda napisat postup kolimacie v cestine alebo slovencine??? A ako som sa uz vyjadril prosil by som nejaky presny, spolahlivy a ucinny. Moze byt aj lahky.
Vopred vsetkym dakujem!!!!!
Uživatelský avatar
PaF
Příspěvky: 61
Registrován: 16. 03. 2004, 15:03

Kolimace

#4

Příspěvek od PaF »

PaF - kousek za Prahou
SW MAK 127 na montáži GSO s pohonem RA, Oberwerk 11x70
Lukas.m
Příspěvky: 150
Registrován: 18. 03. 2005, 20:38

Kolimace

#5

Příspěvek od Lukas.m »

Aj tuto stranku som uz pozeral ale mam ten problem, ze v postupe na tej stranke sa sekundarne zrkadlo nastavuje tak, ze musi byt vidiet vsetky tri uchytky primarneho zrkadla, ale ja neviem dosiahnut aby bolo vidiet vsetky tri uchytky naraz. Mozno sa to da nejako dosiahnut tak poradte alebo napiste prosim iny postup.
Dakujem
Uživatelský avatar
HlavaXXII
Příspěvky: 120
Registrován: 02. 09. 2004, 00:47

Kolimace

#6

Příspěvek od HlavaXXII »

pozri si video na http://www.andysshotglass.com/Collimating.html
je to sice v anglictine , ale myslim, ze zrozumitelnej
Uživatelský avatar
Listy3
Příspěvky: 376
Registrován: 29. 12. 2004, 02:34

Kolimace

#7

Příspěvek od Listy3 »

Mám další hloupí dotaz, dá se zkolimovat soustava kde sekundár neleží uprostřed tubusu, ale třeba jen jednu třetinu průměru od stěny?
Newton 250/1250 ve výstavbě&&Newton 130/1000 GS montáž&&triedr 10x50 a 8-24x50&&Lidlteleskop 70/700
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Kolimace

#8

Příspěvek od Pavuk_ »

Listy napsal: Mám další hloupí dotaz, dá se skolimovat soustava kde sekundár neleží uprostřed tubusu, ale třeba jen jednu třetinu průměru od stěny?Podla mna to nie je mozne. Iba okrem pripadu, by si mal okularovy vytah skloneny po uhlov cca 30st. a nevadilo by ti,ze ti vinetuje polka tubusu ;)
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Kolimace

#9

Příspěvek od zdenek »

Listy napsal: Mám další hloupí dotaz, dá se skolimovat soustava kde sekundár neleží uprostřed tubusu, ale třeba jen jednu třetinu průměru od stěny?V astrotechnice by se tomu tematu asi libilo vice, to jen na okraj.
Zkus to trosku zpresnit. Jak je zrcadlo ulozeno (resp. jak miri jeho opt. osa vuci ose tubusu), jak velky je tubus, ... . Mas na mysli nejkaou variantu zrcadlaku s malym centralnim zastinenim, nebo to je jen takovy "konstruktersky pokus"?
Uživatelský avatar
voko
Příspěvky: 792
Registrován: 25. 04. 2005, 22:56

Kolimace

#10

Příspěvek od voko »

Listy napsal: Mám další hloupí dotaz, dá se skolimovat soustava kde sekundár neleží uprostřed tubusu, ale třeba jen jednu třetinu průměru od stěny?Listy napsal: nějaké mouchy by se časem určitě vychytaliKoMar napsal: Trochu by mohlo pomoct, kdyby ty AUKCE měli
Pánové, vždyť ta čeština je tak krásná řeč a vy ji tak przníte!
e-mail: vokope(at)cmail.cz
Uživatelský avatar
Richi
Příspěvky: 181
Registrován: 28. 08. 2007, 04:07

Kolimace

#11

Příspěvek od Richi »

Tasco napsal: Mohli by ste mi napisat nejako velmi dobry, ucinny a lahky sposob ako skolimujem newtona???
Dakujem!!!
Laserový kolimátor.
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Kolimace

#12

Příspěvek od Pavuk_ »

Richit napsal:

Laserový kolimátor.Ale skolimovany laserovy kolimator ;D
to nie je vtip. Napr. novy celdanov laserovy kolimator od GSO skolimovany nebol !!!
Uživatelský avatar
Richi
Příspěvky: 181
Registrován: 28. 08. 2007, 04:07

Kolimace

#13

Příspěvek od Richi »

Pavuk_ napsal:
Ale skolimovany laserovy kolimator  ;D
to nie je vtip. Napr. novy  celdanov laserovy kolimator od GSO skolimovany nebol !!!
Áno, takýchto prípadov pribúda... v každom prípade by sa o tom mohol výrobca aspoň zmieniť. Asi predpokladá, že vycentrovanie kolimátora nie je problém pre kohokoľvek... a vlastne má aj pravdu ;D
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Kolimace

#14

Příspěvek od MilAN »

Richit napsal:

Áno, takýchto prípadov pribúda... v každom prípade by sa o tom mohol výrobca aspoň zmieniť.Asi nečtu fórum dost dobře, ale o kolika že případech to takhle všeobecně tvrdíš ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
KoMar
Příspěvky: 601
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

Kolimace

#15

Příspěvek od KoMar »

MilAN napsal:
Asi nečtu fórum dost dobře, ale o kolika že případech to takhle všeobecně tvrdíš ?
Kolimátor GSO jsem si taky nedávno koupil a už prodejce mě upozorňoval, že není seřízený. Jinak si na základě svých zkušeností myslím, že u čínských výrobků výstupní kontrola prakticky neexistuje (jestli je to u ostatních výrobců lepší nevím, cena je o tolik vyšší, že si to nemůžu dovolit).
Např. u montáže EQ5 nebyla seřízena vůle šnekového převodu a ta se proto volně "klepala" v RA ose. U Maka 90 nebyl dotažený šroub ostření na páce nesoucí primární zrcadlo. Hned při prvním použití se šroub vzpříčil a nebylo možno zrcadlem pohnout. Jedině na novém Newtonu jsem žádnou chybu zatím nenašel, ale kdyby ho někdo opravdu kontroloval, nemohl by být tolik rozkolimovaný.
Kvalitu optických prvků nedovedu posoudit, protože nemám tolik zkušeností, ale nemyslím si, že by byly špatné. Problémy které jsem měl se dali doma snadno vyřešit, ale kdysi jsem si myslel, že vůle šnekového převodu mají být nastavené od výrobce a ne jen tak od oka (nemám strojařské vzdělání). Vypozoroval jsem, že výrobce všechny výrobní nepřesnosti mechanických dílů řeší silnými vrstvami mazacího tuku.

Trochu mi to připomíná u nás kdysi populární výrobky přezdívané DO-DO (dodělej doma). Nadruhou stranu to nutí uživatele důkladněji se seznámit s funkcí svého nového přístroje a pochopit jeho funkci, což taky není na škodu. :)
Odpovědět