Kolimace

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Kolimace

#46

Příspěvek od zdenek »

Rambo napsal: Prosím o radu co je špatně:
Při kolimaci mého Newtona 114/900 nemohu docílit toho, ... V sekci Astrotechnika by to asi dotazu sluselo vice. Preci jen pripadne vyhledavani v budoucnu pak bude snadnejsi
Prekopiroval jsem kopii dotazu
SEM .
AstronomyGreenHorn
Příspěvky: 133
Registrován: 24. 08. 2005, 01:54

Kolimace

#47

Příspěvek od AstronomyGreenHorn »

Po dvoch rokoch vlastnictva mojho KONUSU a asi 20 vyjazdoch do pola som na treti pokus konecne uspesne skolimoval. Uvidime co ukaze star test.
Mimochodom zistil som ze prve dva pokusy o kolimaciu asi pred polrokm a 4 mesiacmi geometrii systemu viac ublizili ako pomohli.

Osobne odporucam velmi jednoduchy a prehladny navod na kolimaciu, uz niekolko krat avizovany na tomto fore na http://www.andysshotglass.com/articles.html.
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Kolimace

#48

Příspěvek od Miloš Hroch »

Nedávno jsem koupil dobsna SkyWatcher 254/1200.
Hned druhý den se mi povedlo rozhrabat kolimaci. Prošel jsem si tedy postupy na internetu a na fóru a dalekohled zkolimoval pomocí jednoduchého přípravku s dírkou, postupem který tu už byl mnohokrát zmiňován, tedy nastavení sekundáru, tak aby byly vidět symetricky všechny úchytky primáru a následně pak primár tak, aby se značka na prim. zrcadle promítala do středu obrazu sek. zrcátka. Potud vše probíhalo OK. Potom jsem však zjistil, že obraz sekundárního zrcátka není symetricky ve středu obrazu okulárového výtahu, ale je k jedné straně, viz. obrázek:

Zkoušel jsem tedy nastavení zopakovat a různě hýbat sek. zrcátkem, ale buď  jsem dospěl znova k výše uvedenému, nebo když jsem docílil symetrického umístění obrazu sek. zrcátka vůči obrazu okul. výtahu, tak mi zase zmizela část primáru. Mám pocit, že je nakřivo okulárový výtah. Je to tak, nebo se pletu? Setkal jste se s tím někdo u svého dalekohledu a dá se to nějak jednoduše řešit (kromě reklamace)? Třeba nějakým vypodložením.
Uživatelský avatar
alex.sky
Příspěvky: 504
Registrován: 18. 12. 2010, 17:36
Bydliště: Příbor, CZ

Kolimace

#49

Příspěvek od alex.sky »

hroch napsal:
To je bežný problém pri vlastných tubusoch, treba nastaviť presné umiestnenie sek. zrkadla do optickej osi tubusu - poposúvať po ramenách. Ja to robím tak, že po vybraní hl. zrkadla napnem niťový kríž na tubus na obidvoch koncoch, čo stačí prichytiť lepiacou páskou. Ale skontroluj, či je kríž presne v strede, kolmý... Keď si takto pozrieš optickú os tubusu, uvidíš, že sek. zrkadlo nebude v strede. Tak ho skús posunúť, podľa tvojho obrázku asi dole. Ostatné nastavenia sa robia AŽ POTOM, čo je sek. zrdkadlo na svojom mieste  ;)
Celestron NW 254/1200 na EQ-6 PRO, Canon EOS 400Dm, http://www.gymnz.sk/ameleg
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Kolimace

#50

Příspěvek od Miloš Hroch »

Zkusil jsem to, ale vychází to pořád tak, jak jsem už psal. Buď je ten obraz symetrický, ale prim. zrcadlo je zobrazeno jen z části, nebo vidím celé prim. zrcadlo a je to šejdrem, jako na tom obrázku. Jediná kombinace, kdy vidím celé prim. zrcadlo a symetrický obraz sek. zrcátka a díry okulárového výtahu je, když se dívám do tubusu ne středem okulárového výtahu, ale úplně od jeho kraje. Nevím jestli jsem blbej já, nebo ti číňani co to montovali, ale už z toho začínám být trochu nervózní, nerad bych to vezl do Prahy reklamovat Navíc nevím, komu bych to u nás mohl ukázat, než se s tím někam poženu.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Kolimace

#51

Příspěvek od MMys »

Buď v klidu :)
Pokud chceš vidět v okuláru symetrický (soustředný) obraz všeho, MUSÍ být sekundár vysunutý lehce mimo osu (při f/5 to pár mm bude). Umístění do středu je také možné, ale soustava pak vinětuje mírně nesymetricky. Pro vizuální pozorování je to jedno, u astrofotografie to může být účelné eliminovat vyosením sekundáru. Pokud je sekundár nalepený na držáku mírně excentricky ve směru od výtahu, je to nejspíš vpořádku. To, že ale nevidíš všechno centrické výtahem zase nesvědčuje tomu, že je sekundár nevyosený, a nebo nesprávně hluboko. Můžeš ho vysunovat/zasunovat ve směru osy tubusu ?

Druhou poměrně častou možností je, že máš nepatrně našikmo na tubusu okulárový výtah. Kolimace je pak pohledem výtahem vpořádku (ona skutečně je vpořádku a kreslit to bude dobře) ale celá soustava (primár + sekundár) je po správné kolimaci v tubusu našikmo tak, jak našikmo je OV ke kolmici na osu tubusu.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Kolimace

#52

Příspěvek od MMys »

Pokud chceš míst jistotu ohledně geometrie sestavení, pomůže laserový kolimátor. Pak stačí dodržet tento posup.

1) na střed primáru i sekundáru udělat tečku.
2) vložit kolimátor do výtahu a nastavit sekundár tak, aby svazek dopadal na tečku ve středu sekundáru, a od něj se odrážel na střed primáru.
3) nastavit primár tak, aby se od něj svazek odrážel zpět na střed sekundáru a zpět na čelo kolimátoru.

Je to jasné a prosté. Pokud je výtah na tubusu nakřivo, funguje to také. Kolimace bude po tomto postupu vždy OK, ale pohled zepředu a i z výtahu bude nesymetrický.

U vysoce světelných soustav lze pak ještě doladit kolimaci na hvězdě, za dobrého seeingu, nebo na umělé. To tě ale nemusí trápit při f/5.

U průchodu svazku středem sekundáru lze tolerovat nějakou odchylku pár mm. Toto nemá výrazný vliv na zobrazení, pouze pokud je to výrazně mimo střed a sekudár je malý (poddimenzovaný) má to vliv na symetrii vinětace.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Kolimace

#53

Příspěvek od Miloš Hroch »

Díky Martine a Alexi za odpovědi. Asi nezbude než to zkusit ještě s tím kolimátorem. Ještě jsem se chtěl zeptat, když bych seřizoval kolimaci jenom pomocí té dírky, mám se snažit mít střed primáru promítnutý na střed sekundáru, nebo na střed obrazu okulárového výtahu (tak jako na obrázku, který je nahoře)
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Kolimace

#54

Příspěvek od MMys »

Mělo by to splňovat obě podmínky. To musí jít. Možná ti chybí jeden pohyb - posun sekundáru v ose tubusu, mi to tak připadá. Už jsem se na to ptal jednou. Jde to ?
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Kolimace

#55

Příspěvek od Miloš Hroch »

Pohyb v ose tubusu tam je pomocí středového šroubu. Já nevím jestli jsem to napsal dost srozumitelně. V podstatě to co píšeš že by mělo jít mi nejde a je to to, na co jsem se původně ptal. Pro osvětlení ještě přidávám obrázek

Obr. A - Ideální případ, tohoto stavu nejsem schopen docílit.
Obr. B - Značka na prim. zrcadle je umístěna do středu obrazu okulárového výtahu.
Obr. C - Značka na prim.zrcadle je umístěna do středu sek. zrcadla, bez ohledu na okulárový výtah.

Variantu A i B nastavím pohybem prim. zrcadla bez problémů. Když ovšem nastavím sekundární zrcátko tak, abych viděl ten střed symetricky (obraz sek. zrcadla, obraz okulárového výtahu a značku na prim. zrcadle) nevidím zase celé primární zrcadlo ale asi jen jeho 80-90%.

Zkoušel jsem hýbat i sekundárem v ose tubusu. Je klidně možné, že dělám něco blbě, opravdu s tím nemám zatím žádnou zkušenost.
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Kolimace

#56

Příspěvek od Pavuk_ »

to hroch: podla tych nakresov si myslim, ze tvoj sekundar nema zohladneny offset, je skratka nalepeny na drziak v jeho geometrickom strede avsak ma byt o par mm posunuty (alebo luce na spodnom okraji sekundaru prichadzaju skor ako tie na opacnom konci).

Ako pisal MMys; pokial mas dostatocne velky sekundar (SW ho myslim ma dostatocne velky) nemusis sa obavat viditelnej vinetacie.
Libor
Příspěvky: 405
Registrován: 19. 11. 2003, 16:02

Kolimace

#57

Příspěvek od Libor »

Pavuk_ napsal: Ako pisal MMys; pokial mas dostatocne velky sekundar (SW ho myslim ma dostatocne velky) nemusis sa obavat viditelnej vinetacie.No nevim, jestli se delaji dalekohledy SW stale stejne, ale ten kus SW 254/1200, ktery jsem kupoval asi pred 2 roky mel sekundar tak maly (mala osa asi 58mm), ze vinetoval uz temer od stredu pole. Takze doporucuji zohlednit ofset sekundaru a zrcadla seridit tak, aby pri pohledu ze stredu okularoveho vytahu bylo videt cele primarni zrcadlo a nesymetrickym obrazem sekundaru bych se neznepokojoval, je to dusledek toho ofsetu.
Uživatelský avatar
PPos
Příspěvky: 227
Registrován: 09. 01. 2006, 20:21

Kolimace

#58

Příspěvek od PPos »

Ak by si dal vediet aku mas vzdialenost ohniska od optickej osi primaru tak by som ti presne povedal kolko mm musis posunut sekundarne zrkadlo od osi "v smere od okularoveho vytahu". U vzdialenosti 150mm je to 2.06mm a pri 200mm je to 2.58mm.
Uživatelský avatar
KaPr
Příspěvky: 261
Registrován: 06. 07. 2004, 15:50

Kolimace

#59

Příspěvek od KaPr »

PPos napsal: .... vzdialenost ohniska od optickej osi primaru ...

Omlouvam se, ale tomu nerozumim. Ohnisko ceho ? Ohnisko (primaru) je snad vzdy na opticke ose primaru ????
KaPr
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Kolimace

#60

Příspěvek od Miloš Hroch »

Dobrá, na nesymetrii se teda vybodnu, ale ještě je tu pořád otázka, jak nastavit kolimaci. Tak jak je to nakresleno na obrázku B nebo C. Jinak experimentováním se sekundárem a primárem se mi nyní podařilo dalekohled rozkolimovat takovým způsobem, že přejížděním přes fokus se mi hvězda mění na čárku. Přejedu li ohnisko tam nebo zpět změní polohu o 90°. To tu už myslím někdo řešil o několik desítek příspěvků předem a předpokládám, že to je tedy nesouosostí optických prvků a ne vadou zrcadla (astigmatismem).

To PPos: Tu vzdálenost bohužel nevím a navíc jsem už sekundárem hýbal tolikrát a tolika směry, že už to asi stejně nikdy nedám dohromady.

ToKapr: PPos asi myslel jak daleko od tubusu je vyvedené ohnisko (potažmo tedy od osy primáru - jako kolmice na povrch zrcadla)

Odpovědět