Porovnání a kvalita ED objektivů

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
mkcz
Příspěvky: 1121
Registrován: 16. 08. 2004, 08:09
Bydliště: střední Čechy
Věk: 57

Porovnání a kvalita ED objektivů

#46

Příspěvek od mkcz »

Mohu se zeptat jak si predstavujes objektivni srovnani? Mezi cim a kolik technickych clanku nebo aspon recenzi jsi napsal? Pro POSEC stale nekoho shanim a stale povetsinou marne (cest vyjimkam). Bohuzel 120mm EDF objektiv jsem mel k dispozici pouze tento. Srovnavat jej s ED objektivem (ale jakym? SW 120ED, ktery obecne neni nejlepsi (dopadlo by to asi takto: ED ma vyraznejsi barevnou vadu (a jsem zase u toho vadi/nevadi), o neco mensi nesklenute pole, ... ale to pak uz zase bude subjektivni, protoze kazdy podle potreb ma svoji miru ktera mu nevadi), nebo radeji s pravym tripletem APO napr. Tmb130/780, na ktery pro zmenu v cele rade parametru uz principu nemuze mit SW 120EDF (zvlaste pokud jej priclonim kvuli "objektivite" na 120mm).

V clanku je zmerena MTF (osobne neznam objektivnejsi kriterium), je uvedena zmerena rozlisovaci schopnost a cela rada objektivnich parametru. Navic byl doplnen par subjektivnimi postrehy, coz v dane casti pozorovani je vcelku pochopitelne a tezko budu hodnotit objektivne neco, co pozoruji ocima.


A podezirat kohokoliv z komerce (at uz mne, p. Rohra z Nemecka, ci rakouske kolegy od nichz jsem mel dalekohled pujcen) je v okamziku, kdy to delame zadarmo, ve svem volnem case a bez jakychkoliv zisku trosku mimo.

Pokud neco kvaka jako kachna a vypada jako kachna, tak to asi kachna bude (jinak receno: pokud ruzne testy ruznych lidi vyjdou podobne, tzn. dobre, tak to bude asi nejspise tim, ze objektiv je pomerne slusny).
Tak zaprvé, z ničeho Tvoji osobu nepodezírám, v mém příspěvku Tvé jméno nepadlo, bylo uvedeno v příspěvku na který jsem v obecné rovině reagoval. Pokud se Tě to dotklo a to je zcela zjevné, tak to není můj osobní útok vůči Tobě, osobě, kterou jsem v životě neviděl a neznám.
Nicméně tento fakt mi nebrání v tom abych Tvé jméno neznal z Tvých článků a recenzí. Doufám, že Tě neuráží, že jsem si je přečetl, protože to je zajímavé čtení. Pokud bys nějaký problém v tom spatřoval, stačí mi napsat e-mail a přestanu je číst.

Jako člověk, který pracuje v komerci vím, v jaké realitě se dnes trhy pohybují a proto nevidím nic tak zdrcujícího na tom, že producenti resp. jejich výrobky jsou závislí na marketingové podpoře čím dál tím více. To je prostě skutečnost. Mít zdravou nedůvěru k proklamovaným údajům považuji dneska za základní míru sebeobrany spotřebitele. Pokud si Ty sám neudělal s naivní důvěrou špatnou zkušenost, tak žiješ asi v jiném světě.

A nyní k Tvé autoritářské otázce odborníka na optiku, kolik že jsem já napsal technických článků nebo aspoň recenzí ?

Žádné, protože nejsem optik jako Ty.

Jsem jen astronom amatér, platící člen ČAS a několikrát zklamaný spotřebitel, utrácející svoje prostředky na výrobky z recenzí a odborných článků worldwide.

A jakže bych si představoval objektivní srovnání ?

Třeba tak, že někdo, kdo není komerčně zatížen, vezme výrobky o kterých chce napsat recenzi a napíše o nich pravdu aby se kupující nemusel potom mlátit do hlavy a prodávat je se 60-ti % ztrátou. Například.

Ale to se Tebe samozřejmě netýká, takže věřím, že nebudeš reagovat popudlivě na příspěvek nějakého řadového blbečka z astrofóra pod nickem "mkcz".
Na vesmíru je nejúžasnější to, že jej můžeme pozorovat.
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Porovnání a kvalita ED objektivů

#47

Příspěvek od zdenek »

2Mkcz: V reakci jsem rozhodne nemyslel sebe, ale obecne vsechny lidi, ktery jen nekritizuji a snazi se i neco napsat. Jen pro informaci z lidi prispivajici primo ci neprimo na Posec neni komercne zainteresovan do recenzovanych/testovanych pristroju ani jeden. Nicmene tvoje reakce jednoznacne narazela na muj clanek na Posecu a zpochybnovala jeho objektivnost. Proti tomu se proste ohradit musim. Zmerene udaje jsou objektivni (a tudiz je o pristroji "napsana pravda" receno tvymi slovy.

A prave to, jak jsi popsal objektivni recenzi je priklad ryze subjektivniho pohledu. To co vadi jednomu muze byt pro druheho bez problemu akceptovatelne. Prave to je rozdil mezi recenzi (kterou muze napsat prakticky jakykoliv uzivatel tedy i ty; z toho pohledu jsou tvoje argumenty ze numzes psat pouze ...; samozrejme ze muzes) a testem vlastnosti (ktery vyzaduje trosku vetsi znalosti). Test totiz overuje a meri nikoliv proklamuje udaje. Pokud tedy urcity parametr, napr. ohniskova vzdalenost 1m, vyjde s danou hodnotou, pak tento udaj (v mezich presnosti a vyrobnich toleranci) je platny a tudiz ani neni "reklamni trhakem". Jestli nasledne budou dane vlastnosti uzivateli vyhovovat uz zavisi na cele rade ryze subjektivni vec,i (cemuz odpovida pak i vysledna spokojenost). To jak vysly parametry testu SW 120EDF je jedna vec. Jestli zjistene udaje budou stacit na uspokojeni tvych potreb je vec druha, se kterou ti nikdo nepomuze (max. poradi a pak obcas nasleduje ono "mlaceni do hlavy").

TIm povazuji vec za vyrizenou a necitim potrebu jakkoliv dale zaplevelovat toto jinak zajimave vlakno. takze pokud mas cokoliv na srdci, reaguj pres PM.

Aspon trosku k veci: pokud nekoho zajimaji nektere podrobnosti/konkretni udaje o testovanem SW 120EDF, at vznese dotaz. Budu-li vedet, rad odpovim.
Uživatelský avatar
mkcz
Příspěvky: 1121
Registrován: 16. 08. 2004, 08:09
Bydliště: střední Čechy
Věk: 57

Porovnání a kvalita ED objektivů

#48

Příspěvek od mkcz »

Jestli smím, měl bych jeden dotaz. Pokud označím hodnotu chromatické aberace dalekohledu Sky-Watcher ED 80/600mm jako 100%, jakou hodnotu bude mít chromatická aberace dalekohledu Sky-Watcher Equinox 120EDF ?
Na vesmíru je nejúžasnější to, že jej můžeme pozorovat.
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Porovnání a kvalita ED objektivů

#49

Příspěvek od zdenek »

U 120EDF jsem nameril preostreni mezi krajnimi Frank. carami cca 22um. SW 80ED jsem sice osobne nemeril, ale nebude se prilis lisit od Cel Onyx 80/500 mel refokusaci kolem 80um a klasicky Cel ED80/600, coz je pokud se nepletu prave "prebaleny" SW80Ed, dokonce pres 120um. EDF ma tedy v tomto primem porovnani barevnou vadu cca 4-6x mensi. Tzn. pokud je 80ED 100%, tak EDF je nekde kolem 25% (a napr. TMB APO jeste mnohem nize). Zda to je hodne nebo malo to uz je ryze subjektivni (nekdo neuvidi ani barevny nadech u okraje, jiny jej bude vnimat vyrazne).
Uživatelský avatar
mkcz
Příspěvky: 1121
Registrován: 16. 08. 2004, 08:09
Bydliště: střední Čechy
Věk: 57

Porovnání a kvalita ED objektivů

#50

Příspěvek od mkcz »

U 120EDF jsem nameril preostreni mezi krajnimi Frank. carami cca 22um. SW 80ED jsem sice osobne nemeril, ale nebude se prilis lisit od Cel Onyx 80/500 mel refokusaci kolem 80um a klasicky Cel ED80/600, coz je pokud se nepletu prave "prebaleny" SW80Ed, dokonce pres 120um. EDF ma tedy v tomto primem porovnani barevnou vadu cca 4-6x mensi. Tzn. pokud je 80ED 100%, tak EDF je nekde kolem 25% (a napr. TMB APO jeste mnohem nize). Zda to je hodne nebo malo to uz je ryze subjektivni (nekdo neuvidi ani barevny nadech u okraje, jiny jej bude vnimat vyrazne).
Děkuji za odpověď. Mám související dotaz; tyto výše uvedené údaje jsou po optické stránce hladce možné při zachování optické konstrukce - oba dva jsou dublety, zachování stejného optického materiálu - oba objektivy jsou vyrobeny z FPL-53 a zároveň při zvětšení apertury o 50%, přičemž chromatická aberace roste x-násobně s průměrem a výsledek by měl být, že o 50% větší apertura má cca čtvrtinovou chromatickou aberaci oproti ED80/600 ?

Děkuji za odpověď.

S pozdravem mkcz
Na vesmíru je nejúžasnější to, že jej můžeme pozorovat.
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Porovnání a kvalita ED objektivů

#51

Příspěvek od zdenek »

Trosku jsem nepochopil dotaz, tak jen pro jistotu dodavam, ze vyse uvedene 80mm EDcka maji jina skla (nizkodisperzni ED, nikoliv fluritova FPL).
Obecne je to s bar. vadou trosku slozitejsi, ale velmi zjednodusene receno v tomto pripade plati v omezenem rozmezi prumeru, ze v pripade stejnych materialu roste bar. vada umerne s rustem plochy objektivu. Tzn. pokud u nej zvysim plochu tak umerne tomu roste i aberace - prumer zvetsim z D na 1.2D, bar. aberace vzroste z X na 1.4X (cca 1.2^2).
Uživatelský avatar
mkcz
Příspěvky: 1121
Registrován: 16. 08. 2004, 08:09
Bydliště: střední Čechy
Věk: 57

Porovnání a kvalita ED objektivů

#52

Příspěvek od mkcz »

Trosku jsem nepochopil dotaz, tak jen pro jistotu dodavam, ze vyse uvedene 80mm EDcka maji jina skla (nizkodisperzni ED, nikoliv fluritova FPL).
Obecne je to s bar. vadou trosku slozitejsi, ale velmi zjednodusene receno v tomto pripade plati v omezenem rozmezi prumeru, ze v pripade stejnych materialu roste bar. vada umerne s rustem plochy objektivu. Tzn. pokud u nej zvysim plochu tak umerne tomu roste i aberace - prumer zvetsim z D na 1.2D, bar. aberace vzroste z X na 1.4X (cca 1.2^2).
Výrobce uváděl na svých stránkách http://www.skywatchertelescope.net, že Sky-Watcher ED 80/600 Pro Series, má použité optické sklo FPL-53.

V této recenzi

http://posec.astro.cz/view.php?cisloclanku=2009033101

uvádíš, cituji: "....80mm varianta využívá sklo Ohara FPL-51 a 100 a 120mm sklo Ohara FPL-53). Díky tomu je barevná vada oproti nim výrazně nižší."

Takže oba objektivy v mé otázce, podle těchto informačních zdrojů, jsou vyrobeny ze stejných materiálů.

Zjednodušení mé otázky:

Je po optické stránce hladce možné aby měly dva objektivy (dublety) ze stejného optického skla tak rozdílnou chromatickou aberaci ve prospěch objektivu s o 50% větší aperturou, s hodnotou chromatické aberace cca 25% té menší apertury ?  
Na vesmíru je nejúžasnější to, že jej můžeme pozorovat.
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Porovnání a kvalita ED objektivů

#53

Příspěvek od zdenek »

Uz rozumim, kde vznikl informacni sum. Ja vyse hovoril o starem klasickem (modrem Edecku), nikoliv o novem 80/600EDF (to je prave ono F na konci, ktere bohuzel uvadi jen nekteri prodejci, vyrobce si vypomaha nazvy serii). Tyto dva objektivy (ED a EDF), ac maji podobne vnejsi parametry se konstrukce lisi (podle mojich informaci napr. prave pouzitymi skly, to ostatne ucinil jiz nekolikrat v ruznych seriich).

K Vasemu dotazu: ano, se spoustou omezeni a uprav (nepujde o pouhe zvetseni maleho objektivu) je to mozne, ale vzdy za cenu jineho parametru at jiz "vnejsiho" ohniskova vzdalenost, tlousky cocek, ....  a zejmena jeho vlastnosti (mensi bezvadne zorne pole, vetsi jine aberace, nizsi rozlisovaci schopnost, ... ). Novou 80EDF jsem bohuzel doposud netestoval (drive ci pozdeji se k ni ale dostanu ::) ).

Pokud by ale nekdo chtel plnohodnotny apochromat, musi si zkratka koupit tri a vice cockovy objektiv (u nekterych je bar. vada/preostreni i v jednotkach um a to napr. az do 1 um ne jen v casti viditelneho svetla). EDF ma mensi barevnou vadu ale nikoliv nulovou (to  ostatne nema zadny objektiv). Nasel jsem jedno starsi mereni stare 120ED. Barevna aberace mela srovnatelne se starou 80ED. Jde jen o to, ze  B.A.  je o neco mensi nez u klasickeho EDcka (z tohoto pohledu je nepodstatne zda je lepsi o 20 nebo jen 200%).

 Zda tomu ci onomu uzivateli bude tato mira korekce stacit (rozsah a velikost korekci je preci jen omezen oproti vicecockovym systemum). V opacnem pripade musi sahnout jinam (a hloubeji do penezenky).

Takze shrnuto: (aby nevznikl dojem ze 120EDF je plnohodnotny apochromat bez bar. vady)
- bar. vada u 120EDF je rel. mala (ciselne dokonce mensi nez u stare dobre 80ED),
- diky vetsimu prumeru a tim i vice svetla ji uvidim zretelneji (a to v zavislosti na jasu sceny, citlivosti oka, velikosti B.A. a mnozstvi "polapaneho svetla") - zde bohuzel vetsina bar. indexu selhava - zpravidla totiz nerespektuji ruznou citlivost oka na ruzne vlnove delky ale povazuji ji za konstantni, nebo je jen zjednodusene vahuji,
-pokud bych priclonil napr. na 80mm, byl by videt rozdil ve prospech clonene 120EDF,
- stejne tak pri dennim pozorovani, kdy je citlivost na barvy maximalni vnimam barevne lemy intenzivneji (a opet bohuzel ne linearne v zavislosti na jejich jasu), bude obraz pravdepodobne mene barevny u srovnatelneho mensiho prumeru (coz je vcelku pochopitelne).
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Porovnání a kvalita ED objektivů

#54

Příspěvek od zdenek »

Apropo, neni pozornost uprena na barevnou vadu vice nez je nutne? Vyuziti ED objektivu obecne limituji zpravidla jine, mnohem vyraznejsi aberace ci jeho vlastnosti (sklenuti pole, svetelnost, rozlisovaci schopnost, ostrost a kontrast kresby, ...).

Pri te prilezitosti mne napada jeste jedna vec. Co se u maleho objektivu "schova", to muze byt u vetsiho "videt". Jinak receno, zatimco u maleho objektivu urcitou aberaci nepozorujeme, tak u vetsiho i pri stejnych ciselnych hodnotach aberaci mohou byt patrne na prvni pohled (napr. prave v dusledku "vice svetla"). Proto jsou male objektivy obecne temer vsechny velmi kvalitni, ale s rostoucim prumerem pocet vyrobcu schopnych vyrobit objektiv se stejne kvalitnim obrazem jako u maleho strme klesa (aneb kdyz 2 delaji totez, nemusi to byt totez; 2 objektivy stejnych parametru od 2 vyrobcu se mohou i vyrazne lisit).
Mozna by stalo za to uprit pozornost na to, jak ten ci onen objektiv kresli, jake pole vykresli, s jakym rozlisenim, az po ktere vlnove delky jej lze pouzit (napr. pro IC fotografii), ...
Uživatelský avatar
mkcz
Příspěvky: 1121
Registrován: 16. 08. 2004, 08:09
Bydliště: střední Čechy
Věk: 57

Porovnání a kvalita ED objektivů

#55

Příspěvek od mkcz »


Obecne je to s bar. vadou trosku slozitejsi, ale velmi zjednodusene receno v tomto pripade plati v omezenem rozmezi prumeru, ze v pripade stejnych materialu roste bar. vada umerne s rustem plochy objektivu. Tzn. pokud u nej zvysim plochu tak umerne tomu roste i aberace - prumer zvetsim z D na 1.2D, bar. aberace vzroste z X na 1.4X (cca 1.2^2).
Toto je pochopitelné.
Na vesmíru je nejúžasnější to, že jej můžeme pozorovat.
Uživatelský avatar
mkcz
Příspěvky: 1121
Registrován: 16. 08. 2004, 08:09
Bydliště: střední Čechy
Věk: 57

Porovnání a kvalita ED objektivů

#56

Příspěvek od mkcz »



K Vasemu dotazu: ano, se spoustou omezeni a uprav (nepujde o pouhe zvetseni maleho objektivu) je to mozne, ale vzdy za cenu jineho parametru at jiz "vnejsiho" ohniskova vzdalenost, tlousky cocek, ....  a zejmena jeho vlastnosti (mensi bezvadne zorne pole, vetsi jine aberace, nizsi rozlisovaci schopnost, ... ).


Toto se mi již chápe hůře.

Ty dva objektivy z mého dotazu mají stejný relativní otvor. Rozlišovací schopnost objektivu by měla také stoupat s rostoucí aperturou při zachování cca shodné kvality optiky.
Na vesmíru je nejúžasnější to, že jej můžeme pozorovat.
Uživatelský avatar
mkcz
Příspěvky: 1121
Registrován: 16. 08. 2004, 08:09
Bydliště: střední Čechy
Věk: 57

Porovnání a kvalita ED objektivů

#57

Příspěvek od mkcz »

Apropo, neni pozornost uprena na barevnou vadu vice nez je nutne? Vyuziti ED objektivu obecne limituji zpravidla jine, mnohem vyraznejsi aberace ci jeho vlastnosti (sklenuti pole, svetelnost, rozlisovaci schopnost, ostrost a kontrast kresby, ...

......Mozna by stalo za to uprit pozornost na to, jak ten ci onen objektiv kresli, jake pole vykresli, s jakym rozlisenim, az po ktere vlnove delky jej lze pouzit (napr. pro IC fotografii), ...
Moje pozornost není na barevnou vadu upřena více než je nutné z jednoho prostého důvodu, jen tak pro radost občas fotím právě výše zmíněným ED80/600 Pro Series + reduktor pole (nebo bez) a za tu cenu - super dalekohled.

Ale pakliže u několikanásobně dražšího dalekohledu by měla na snímcích vylézat výrazně barevná vada, potom jsou všechny ostatní aberace resp. jejich viditelnost nebo neviditelnost celkem druhořadé.

A to je u dubletu této o 50% větší apertury docela pravděpodobné, pokud je vyroben ze stejného skla FPL-53 a má stejný relativní otvor jako SW ED80/600 Pro Series.

Tak uvidíme jaký tam bude rozdíl v barevné vadě až někdy budete testovat SW ED80/600 Pro Series nebo jak říkáte "EDF".

S pozdravem mkcz

Na vesmíru je nejúžasnější to, že jej můžeme pozorovat.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Porovnání a kvalita ED objektivů

#58

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Souhlasím s tím, že měřit a porovnávat objektivně barevnou vadu je úloha nelehká..Nicméně se domnívám, že i přes nutnou přítomnost určité subjektivnosti, toto lze.. Zvlášť budu-li mít tak vybavenou optickou laboratoř, jako p.Rohr. Vždyť přece není až takový problém používat určitý standart, jako např. fotografie umělé hvězdy - zaostřené a na obě strany rozostřené definovaným způsobem. Mohu i afokálně vyfotografovat toto při stále stejných definovaných výstup.pupilách, odpovídajících např. zvětšení D/2, D, 2D. A neřeším pak různou světelnost, subjekt.postoj, citlivost oka, a pod. Stejně tak bych nafotil spoty umělé hvězdy mimo osu, případně zhotovil snímky rovnou jakési umělé oblohy - jako to občas používá p.Rohr - a kromě barevné vady, rozlišení, tam hned vidí i ostatní vady, dané třeba vyosením objektivu, a pod. Osobně se domnívám, že k takovéto fotodokumentaci, doplněné barevným Ronchigramem, už nepotřebuji žádné Rc-indexy, a pod., a okamžitě si snadno porovnám dva objektivy, ať už stejného průměru, ale jiné opt.skladby a druhů skel ( např. ED80 dublet s FPL-53 a ED80 triplet s FPL-51 ), nebo nám blízký teď případ - ED80 a ED120 se shodnými nízkodisperzními skly - kdy z fotografií spotu umělé hvězdy i rozostřeného, při stejném zvětšení rovném např. 1D, mám hned dostatečně průkazné srovnání nejen zbytkové barevné vady.

Pokud bych měl vyhodnotit kvalitu ED refraktoru amatérsky, pak bych vedle zkoumaného dalekohledu ( zde např. SW Equinox ED120 ) použil pro srovnání běžný a nejčastěji používaný standard - SW ED80 - a za stejných venkovních světelných podmínek nafotil antény, komíny, či větve stromů v protisvětle, při stejném zvětšení absolutním a stejném zvětšením s totožnou výstupní pupilou. I takovýto laický test dá dostatečně průkazný důkaz o barevné korekci objektivu, jeho kontrastu..

Je zřejmé, že bohatý člověk toto neřeší.. Koupí si APO od špičkového výrobce, nejlépe s atestem, a má jistotu, že má kvalitu.. Ovšem skromější člověk dlouho šetří, kupuje dalakohled na dlouhou dobu a chce mít jakousi jistotu, že to "magické" slůvko APO, či ED APO má opdstatnění, a chce mít představu, zda dvoj-či trojnásobná cena dalekohledu mu přinese očekávané zlepšení barevné korekce. Barevná vada je prostě stále limitující faktor refraktorů a většinou je to to první, čeho si všímáme..
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Porovnání a kvalita ED objektivů

#59

Příspěvek od g »

Sirius_758 napsal: " Je zřejmé, že bohatý člověk toto neřeší.. Koupí si APO od špičkového výrobce, nejlépe s atestem, a má jistotu, že má kvalitu.. "
...právě Rohr rozcupoval pseudokvalitu mnoha dobrých, kvalitně se tvářicích a drahých APO. Snad nikde jinde se nedá tak spálit, jako při výběru APO (tedy pokud nebylo myšleno Takahashi - opravdová jistota a možná TMB, TV), kde hodnota strehl může sotva dosáhnout 0,65!!!

Jen pro zajímavost nejkratší test jsem četl pro Zeiss APQ 130 zněl podobně jako: "Přístroj na samé horní hranici limitů optiky a mechanického provedení. Nic víc k hodnocení!"

..k testům na Poseku mám jedinou připomínku: mohlo bych jich být více.

Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
sofram
Příspěvky: 389
Registrován: 26. 02. 2005, 14:30
Bydliště: Praha - Cerny Most
Věk: 64

Porovnání a kvalita ED objektivů

#60

Příspěvek od sofram »

Pánové jen obecně. Pokud se zlepšíla kvalita objektivů SW 120EDF a to je objektivně dokázáno pak to bylo změnou a to hlavně použitého ED skla. SW podepsal smlouvu (prý exklusivní se Shottem) a vyměnil FPL-53 Ohara za sklo od Shotta. Myslím si, že se ale nejedná o FPL-53 neboť to by bylo stejné jako od FPL-53 Ohara. A tady je asi zakopaný pes. Myslím si že se jedná o zcela jiné sklo ( jistě velmi podobných parametrů) a to asi o Shott LITHOTEC-CAF2 s VD 95.23. Ale můžu se mílit. Ale opravdu si nedovedu dost dobře představit že by FPL-53 Ohra bylo o tolik horší než FPL-53 Shott, a to tak že by se např. v naměřeném RC indexu jednalo o řád.
Milan Drbohlav
Cassegrain GSO 203/2436 mm, Montaz Celestron NexStar Evolution, 2" zrcátko Omegon Dielectric, Okulár ES 20 mm, APM 15 a 10 mm, Celestron x-cel 12 mm, GSO Barlow Achr. 2x, Baader Barlow Achr. 2.5x, TS ED Barlow 3x, Bresser 70/700 mm a Vixen NPL 20 mm.
Odpovědět