Schmidt-Cassegrain 8”

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Schmidt-Cassegrain 8”

#106

Příspěvek od MilAN »

Já jsem nepsal, že považuji názory ostatních za nesmysly. V příspěvku č. 84 jse se ohradil proti tvrzení v CVN : že si reduktorem zvětším pole, zvětším jasnost a jak to pak nevinětuje,, a že pokud to na CN tvrdí, je to nesmysl.
Kdysi jsem vlastnil 6" Clestron SCT, teď používám Meade 10" ACF jak na vizuál, tak na focení. Vím jak to vinětuje a vím, že nedává smysl použít reduktor + okulár, když to jde přímo, bez reduktoru.Ndá se najít jediné pozitivum, negativa ano.
Úvaha o focení DSO bez klínu - to snad nemyslíš vážně. Ať s reduktorem nebo bez. U focení se uplatní reduktor, to ano, ale musí to být na kvalitní paralaktice, určitě i s pointačním dalekohledem ( a ještě lépe s OAG)- ale nemá AG port !, a i tak při tomhle ohnisku neskutečné problémy. To je osobní zkušenost, fotím takhle dost dlouho. A i s tím reduktorem není obraz nijaký zázrak. Tohle vše bylo vyvíjeno v době, kdy se fotilo na film, a tam rozlišovací schopnost byla někde na úrovni 1/5 současné. Tenkrát to ještě nějak vyhovovalo, odtud také ta hodnocení, kerá se tradují a stále je někdo opisuje.
Myslím, že v posledních 10 letech, pokud někdo chce opravdu fotit DSO, tak pořizuje SCT buď EDGE HD od Celestronum, neb ACF od Meade - ne klasiku.
Jinak si ale myslím, že ty Morfeusy ani tak moc nevyužuješ ( mohu se mýlit, můžeš mít prvotřídní atmosférické poměry a seeing)
Naposledy upravil(a) MilAN dne 08. 09. 2020, 13:15, celkem upraveno 1 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Nicholas
Příspěvky: 238
Registrován: 10. 07. 2020, 13:42
Bydliště: Býšť

Re: Schmidt-Cassegrain 8”

#107

Příspěvek od Nicholas »

MilAN píše:Úvaha o focení DSO bez klínu - to snad nemyslíš vážně.
Však jsem psal krátkoexpoziční, tedy určitě ne DSO. Určitě bych si začal hrát nejdřív s prastarou zrcadlovkou 400D a Měsícem a planetama (ať už v primáru nebo projekci přes Morpheusy, to mě zajímá, jak to bude fungovat). Pro mě je ale focení okrajovka, jinak bych šel do korigovaného SCT, přesně jak píšeš. Přijde mi zbytečné to fotit, když vidím ty nádherné fotky zde i jinde, všechno už bylo vyfocené a lépe než bych já kdykoliv mohl :-)
MilAN píše:Jinak si ale myslím, že ty Morfeusy ani tak moc nevyužuješ ( mohu se mýlit, můžeš mít prvotřídní atmosférické poměry a seeing)
Ano, ta krátká ohniska budou spíš pro vzácné příležitosti. Hlavně ten 4,5 mm 329x, to max na Měsíc za dobrých podmínek. 6,5 mm 228x na Měsíc šlo, na Saturn to bylo trochu moc, byl ty dvě noci špatný seeing. Musím hlavně najít víc času na testování a pozorování a začít vyhřívat rosnici... :-)
Celestron SCT 9.25", Evolution montáž, Baader Zeiss hranol 90°, 1.25" okuláry Baader Morpheus 76° a APM 24mm 65°
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Schmidt-Cassegrain 8”

#108

Příspěvek od MilAN »

Přeci nebudeš na Měsíc a planety používat reduktor. Pokud něco, kromě originál ohniska, tak jedině Barlow.
A pokud nebudeš fotit DSO, tak úvaha o zkrácení expozice vlivem reduktoru je také o ničem
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Nicholas
Příspěvky: 238
Registrován: 10. 07. 2020, 13:42
Bydliště: Býšť

Re: Schmidt-Cassegrain 8”

#109

Příspěvek od Nicholas »

Však ne, proč taky. Když už budu odšroubovávat zrcátko, tak můžu i korektor.

Tak nemůžu hned dělat všechno najednou. S něčím se musí začít, získávat zkušenosti a postupovat. Jsou i jiné věci kromě planet, které můžu zkusit fotit s kratší expozicí a sám uvidím. Třeba mě to chytne, bude čas, pořídím klín nebo třeba rovnou celou EQ montáž. Kdysi jsem na ní měl 8" newtona a pro vizuál jsem se k EQ vracet nechtěl. Pro letošek focení není vůbec v plánu. Reduktor jsem teď ani kupovat nemusel, chtěl jsem hlavně hranol a click-lock, vzal jsem to při jednom poštovném a můžu směle používat s i bez a udělat si porovnání.

Pokud nebudu s korektorem spokojený, tak ho pošlu do světa, zbytek sestavy na něm není závislý.
Celestron SCT 9.25", Evolution montáž, Baader Zeiss hranol 90°, 1.25" okuláry Baader Morpheus 76° a APM 24mm 65°
Uživatelský avatar
Nicholas
Příspěvky: 238
Registrován: 10. 07. 2020, 13:42
Bydliště: Býšť

Re: Schmidt-Cassegrain 8”

#110

Příspěvek od Nicholas »

Ve třech posledních pozorováních jsem se zaměřil i na 24 mm s reduktorem a mohu prohlásit, že jsem si nevšiml znatelné či vadící vinětace. Porovnával jsem hlavně na otevřených klastrech, např. dvojitý klastr v Perseu jednoznačně v 1,1° dechberoucí, při posunu shluků hvězd ze strany na stranu všemi směry jsem úbytek jasu na krajích pole nezaznamenal, hvězdy také krásně ostré a bodové od kraje do kraje. Obloha je tady po zhasnutí lamp po 23:00 celkem dost tmavá, hlavně mimo směr HK nebo Pardubice, tj. sever-východ-jih a ještě tmavší výše na obloze. M31 v 24 mm (1,1°) oproti 17,5 mm (0,9°) a 14 mm (0,7°) širší a ve větším záběru také pěkně a lépe pozorovatelná. Plejády se nevejdou, ale i tak jich je vidět dost. Nevím, co by mi na tom mohlo vadit, smysl to zjevně má, širší zorné pole a pro mě neviditelná vinětace nepředstavuje problém. U fotografování může být situace jiná, ale tam bude záviset na velikosti čipu, fullframe bude asi vinětovat podstatně víc než APS-C a vše se nechá řešit cropem. To řešit nemusím. Jupiter, Saturn a Mars s a bez reduktoru pocitově identický, nevšiml jsem si rozdílu (v sobotu, dneska seeing nebyl nic moc). Oproti tomu vliv seeingu je jak nebe a dudy, na ten z pátku 11.9. budu dlouho vzpomínat, i když i dneska byl Mars v 329x po půlnoci překvapivě klidný. Takže reduktor jednoznačně zůstane pro vizuál permanentně. (berte to prosím jako hodnocení amatéra začátečníka, je klidně možné že pokročilí pozorovatelé by viděli něco jiného, co by jim třeba vadilo)
Celestron SCT 9.25", Evolution montáž, Baader Zeiss hranol 90°, 1.25" okuláry Baader Morpheus 76° a APM 24mm 65°
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4506
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Schmidt-Cassegrain 8”

#111

Příspěvek od dvader »

Tak jsem o víkendu zkoušel ten originál Celestron reduktor f/6.3 na svém SCT 11“.
A to z okuláry Pentax 40, Vixen LWV 42, Hyperion Aspheric 31 a Hyperion Click Zoom...

Dle mého (ale nepovažuji se za extra velkého znalce optiky) byl obraz s reduktorem velmi pěkný, ničeho negativního jsem si nevšiml. Samozřejmě při těch malých zvětšeních byla vidět velká vinětace, ale viditelné pole bylo ostré a lépe zkorigované do kraje než bez reduktoru. Takže použití reduktoru dává smysl, pokud viditelné pole nebude přesahovat cca 1,1, kde už nastupuje vinětace.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Odpovědět