okular osa x osa objektivu

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
HARi
Příspěvky: 29
Registrován: 05. 09. 2003, 02:14

okular osa x osa objektivu

#1

Příspěvek od HARi »

Mohl byste prosim nekdo rici svuj nazor na toleranci (napr. v minutach), o kolik by se osy techto dvou soucasti mohly lisit?
Idealne by samozrejme mely obe osy byt souhlasne, problem ovsem je, kdyz se otoci okular. vytah z duvodu komfortniho pozorovani nebo kompozice (cassegrain), a zde jiz vytah nemuze zarucit souhlasnost. Na 2 metrech (vdalenost kolimator - zed) se mi tecka pohne v kruhu o 1cm a to se mi zda docela hodne.
U pozorovani okularem by to snad slo, ovsem myslim si, ze problem by mohl nastat pri foceni...
dekuji predem za reakce
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

okular osa x osa objektivu

#2

Příspěvek od zdenek »

Upřesni trošku parametry dalekohledu (typ, ohnisková vzdálenost, průměr objektivu)  :). Takto to je příliš obecný dotaz. Požadavek na míru ztotožnění os závisí právě na parametrech předcházející optické soustavy.
Zdenek.
Uživatelský avatar
HARi
Příspěvky: 29
Registrován: 05. 09. 2003, 02:14

okular osa x osa objektivu

#3

Příspěvek od HARi »

Ahoj,
soustava je klasicky cassegrain, d240, celkova ohniskova vzdalenost 4080. Optika VOD AV Turnov.
Uživatelský avatar
Vok
Příspěvky: 92
Registrován: 05. 04. 2002, 15:23

okular osa x osa objektivu

#4

Příspěvek od Vok »

HARi napsal: Na 2 metrech (vdalenost kolimator - zed) se mi tecka pohne v kruhu o 1cm ..."Hazi" takto uz samotny kolimator, nebo se tecka pohybuje v Tebou popsanem kruhu az po pruchodu dalekohledem? A je kolimator primo v okularovem vytahu, nebo mas mezi okularovym vytahem a kolimatorem jeste zenit. hranol?
Refraktor 80 f/6, Newton 168 f/4,&&http://fotografiefk.net
Uživatelský avatar
HARi
Příspěvky: 29
Registrován: 05. 09. 2003, 02:14

okular osa x osa objektivu

#5

Příspěvek od HARi »

- kolimátor je spravne zkolimovany - pri otaceni na vzdalenost 4 metry se bod nehne.
- po vlozeni kolimatoru do sachty 2" bez diagonalu s redukci na 1,45" (toto je take zkontrolovano - otacenim redukce se bod kolimatoru nehne) zkontroluji, ze pozice vytahu je rovnoběžná k ose dalekohledu pomocí tri stavitelnych sroubu.
Otáčením kolimatoru se mi bod vzdaleny 2m (kolimátor - zeď) hýbe 1 cm dokolečka.
- Upozornuji, ze paprsek nijak neprochazi soustavou zrcadel - sekundar je vyndany, okularovy vytah je vlastne jenom drzak. Tema by tedy spise melo byt: osa konstrukce dalekohledu x osa vytahu
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

okular osa x osa objektivu

#6

Příspěvek od MMys »

Chtel jsi napsat

"otacenim vytahu s kolimatorem (nikoli kolimatoru samotneho) se mi bod vzdaleny 2m (kolimátor - zeď) hýbe 1 cm dokolečka."

Protoze pokud pises ze vlastni kolimator je OK, tak se ti prece tecka nemuze hybat, at otacis kolimatorem v cemkoli. Jenom bude mirit trohu jinam, pokud je to, v cem je vlozen, nakrivo. Teprve kdyz tim zacnes otacet jako celkem na dalekohledu, tak zacne bod opisovat krouzek. Je to tak, ne ???

V tomhle pripade je zrejme nakrivo otocny vytah (jestli jsem to dobre pochopil) na tubusu dalekohledu. To, ze ve vzdalenosti 2m od okularoveho vytahu hybe bod o 1cm by nemuselo vadit. Podivej se na to z tehle stranky: potrebujes vedet, o kolik se bude odchylovat osa okularu od osy opticke soustavy v obrazove rovine. A to je podle mne velmi malo. Predpokladam, ze obrazova rovina je nekde uvnitr ok. vytahu. Nevim sice, jak je dlouhy, ale bude to max. 10-20cm. Pokud je odchylka na 2 metrech 1cm, tak ve vzdalenosti ohniskove roviny od okularu bude tecka opisovat sotva 1mm coz je prakticky zanedbatelne, a nebude to mit na nic vliv. Daleko dulezitejsi nez toto bude spravna kolimace obou zrcadel, aby stred obrazoveho pole (tedy pomyslny prusecik obrazove roviny a opticke osy) lezel ve stredu (v ose) okularoveho vytahu.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět