Lunt SolarSystem H-alfa dalekohledy

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1740
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Lunt SolarSystem H-alfa dalekohledy

#61

Příspěvek od Chef »



Tak to jsem si předtím nevšiml.
Ještě by mě zajímal rozdíl mezi těmito Luntíky s B1200 a 12mm blokačním filtrem:

http://www.optcorp.com/product.aspx?pid ... 11900&tb=4

http://www.optcorp.com/product.aspx?pid ... 10773&tb=4

Ps: Je velký rozdíl mezi 12mm a 6mm blokačním filtrem?
Tak už vidím, že jde o výtah (jsem asi slepej). Jen netuším v čem je ten dražší výtah lepší..:(
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
AlesU
Příspěvky: 226
Registrován: 30. 05. 2007, 17:37
Bydliště: Přelouč
Věk: 50

Lunt SolarSystem H-alfa dalekohledy

#62

Příspěvek od AlesU »

Asi před 14-ti dny jsem poptával Optcorp ohledně dodací lhůty dalekohledů Lunt, bylo mi sděleno cca 10 měsíců. To je hrůza !!!
Celestron CPC 1100; LUNT H-alfa 35mm; Megrez 72; Triedr KOWA Genesis 8x33, okuláry Vixen LVW 41, Hyperion Aspheric 31, Hyperion 24,Hyperion 13,Morpheus 17,5 Morpheus 9.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Lunt SolarSystem H-alfa dalekohledy

#63

Příspěvek od MMys »

Výtah bych vzal klidně ten levnější, je to celkem kvalitní crayford, podle mne identický s jedním z nabídky Teleskop Service.

Zato blokační filtr doporučuji ten 1200, proč viz níže.  Dalekohled je to povedený, já ho mám navíc i s druhým etalonem pro šířku pásma <0.55Ä

Na forum.8mag.net jsem nedávno psal takovou malou recenzi, dám ji i sem:

[hr]

Tak už mám konečně zase čím koukat na Sluníčko. Včera mi dorazil blokfiltr a můj nový Lunt LS60THaDS50 se tak stal plně provozuschopným. Jedná se o chromosférický dalekohled pro pozorování Slunce.


větší na klik.

Nahradil moji předchozí filtrovou sadu Coronado Solarmax 40 + BF10 0.75Ä provozovanou na Borgu 77ED, kterou jsem více než před rokem po zveřejnění nové plánované produkce firmy Lunt Solar Systems prodal a předobjednal si za tehdy zvýhodněné ceny systém se dvěma etalony, s šířkou propustnosti <0.55Ä

Trpělivé čekání se vyplatilo. Včera jsem dalekohled poprvé namířil na Slunce a musím konstatovat, že rozdíl mezi 0,75Ä a 0,55Ä je opravdu veliký. Tam kde 0.75-0.8Ä systém ukazuje červený kotouč s decentními povrchovými detaily, 0.55Ä systém ukáže poměrně kontrastní struktury, i nyní, kdy je Slunce velmi klidné. Filamenty na disku (dva tam byly) jsou velmi tmavé a aktivní oblasti naopak jasné. Strach jsem měl z toho, že už nebudou skoro vidět protuberance, ale jsou. A vcelku dobře. Hlavně je vysoký kontrast, obloha kolem disku je opravdu úplně černá a protuberance tak mají vysoký kontrast proti ní a také není takový rozdíl mezi jasem protuberancí a diskem. Dost potlačený je ale tzv. "trávníček" - chromosférická linka po obvodu disku. Obavy z příliš tmavého obrazu se naštěstí nepotvrdily.  Je sice výrazně tmavší než v konfiguraci s jedním etalonem, ale s dobrou očnicí, případě clonou (či dlaní) proti slunci je to bez problémů.  

Vyladění dvojice etalonů na maximální kontrast je sice trochu alchymie, ale po troše cviku to není problém. Je třeba nejprve vyladit vnitřní etalon, se kterým se dalekohled chová jako 60mm systém s propustností 0.8Ä a produkuje obraz velmi podobný mému bývalému 0,75Ä  Coronadu. Pak našroubujeme přední 50mm etalon a vyladíme tento na maximum kontrastu. Zde se objevuje jev, kdy se dá do zorného pole dostat místo disku slunce parazitní obraz slunce, vzniklý odrazy na plochách etalonu, který je obvykle o pár slunečních poloměrů vedle. Ten nejde zaostřit, a postrádá detaily. Naopak, ten správný sluneční disk je velmi kontrastní a určitě nejde zaměnit.  ;)
 
Provedení mého kusu je po mechanické stránce bezproblémové. Snad jedině točítko náklonu předního etalonu má trošku nerovnoměrný odpor při ladění. Půl otáčky jde lehčeji, než druhá polovina. To asi ale řešit nebudu, buď se to vychodí samo, nebo tomu časem trochu "pomůžu".

Blokfiltr v diagonálním zrcátku jsem zvolil typ B1200, který má dvakrát větší průměr než minimální doporučovaný B600.

Vzhledem k chybičce v dodávce a následné výměně jsem měl tu možnost vyzkoušet oba. B600 filtr je samozřejmě funkční, ale je docela natěsno disku Slunce. Vlastní vinětace se projevuje poměrně brzy po vychýlení disku Slunce ze středu, a tak místo ostrého obrazu polní clony okuláru disk při vysouvání mimo střed pole začne postupně tmavnout. Záleží také na zdánlivém zorném poli okulárů. Na vizuální pozorování to zase tak nevadí, ale jelikož jsem chtěl přes systém i fotit, a hrozila nutnost vysunout ohnisko dále z tubusku, zvolil jem B1200. S ním je zorné pole výrazně větší, a u 11mm Plosslu Televue ostře ohraničené polní clonou.

Okulárový výtah je velmi pěkně provedený Crayford s dvojrychlostním ostřením, s dostatečnou základnou ložisek pro odvalování, takže vypadá, že unese i DSLR bez viklání.

Na výstupu 1.25" tubusku je standardní vnější T2 závit, který umožní připojení případného dalšího příslušenství jako T2 kroužek nebo projekční nástavec a podobně.  

Pro vizuální pozorování je rozumné ponechat trošku (tak 4-5cm, jak praví návod) povysunutý tubusek zrcátka s blokačním filtrem a tím pádem moc nevysunovat výtah. Po plném zasunutí tubusku do výtahu (úmyslně je udělaný dostatečně dlouhý) získáme velmi slušný "backfokus" pro připojování všeho možného. Je zde vidět, že výrobce na rozdíl od menších modelů již zde myslel na fotograficé použití. Dneska jsem navíc ještě zjistil, že jde dokonce odšroubovat celá 1.25" šachta, a zbyde další T2 závit. Opravdu šikovně vymyšlené.

S namontovantým předním etalonem má přístroj 3.5kg a je relativně krátký (kolem 50cm), takže ho bez problémů unese i fotografický stativ střední třídy.  

S přístrojem jsem prozatím po první dnu používání velmi spokojený, až nadšený. Dneska je bohužel zatím pořád "deka". V pondělí v práci vyvrtám potřebné otvory do rybinové lišty, aby mohl dalekohled i na montáž, a podělím se snad i o snímky pomocí CCD kamery G1-2000.
[hr]
tady jsou:
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1740
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Lunt SolarSystem H-alfa dalekohledy

#64

Příspěvek od Chef »

Asi před 14-ti dny jsem poptával Optcorp ohledně dodací lhůty dalekohledů Lunt, bylo mi sděleno cca 10 měsíců. To je hrůza !!!
Mě nyní napsali, že je čekací doba 4 - 6 měsíců.

Jinak díky Martine za velmi dobrou recenzi...
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
kavka
Příspěvky: 1284
Registrován: 14. 11. 2005, 14:35
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Věk: 69

Lunt SolarSystem H-alfa dalekohledy

#65

Příspěvek od kavka »

Kafka
Refraktor 135/1602 s Chromacorem N, LUNT 35/400, Dobson SW 254/1200, Zeiss 63/840, SW ED 80/600, binar Zeiss 50/540, Somet binar 25x100, triedr Tento 20x60, triedr Zeiss Jenoptem 10x50w, kukátko Kasai WideBino 2,3x40.....
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5610
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Lunt SolarSystem H-alfa dalekohledy

#66

Příspěvek od Konihlav »

OT otazka:

kdo pise recenze techniky na POSECu ??? pod clanky zadna jmena nevidim.

je tu nejaka zodpovedna osoba za vydavani clanku (predevsim myslim na recenze techniky)?

diky, nechce se mi kvuli tomu zakladat nove vlakno a stare jsem nenalezl...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Lunt SolarSystem H-alfa dalekohledy

#67

Příspěvek od Psion »

Bohužel redakční systém uvádí jména pouze při kliknutí na ikonku pod článkem - tisk článku, nebo při vyhledávání článků. Pak se zobraci jméno i email autora.
Uživatelský avatar
kavka
Příspěvky: 1284
Registrován: 14. 11. 2005, 14:35
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Věk: 69

Lunt SolarSystem H-alfa dalekohledy

#68

Příspěvek od kavka »

OT otazka:

kdo pise recenze techniky na POSECu ??? pod clanky zadna jmena nevidim.

je tu nejaka zodpovedna osoba za vydavani clanku (predevsim myslim na recenze techniky)?

diky, nechce se mi kvuli tomu zakladat nove vlakno a stare jsem nenalezl...Zdeněk Řehoř
Kafka
Refraktor 135/1602 s Chromacorem N, LUNT 35/400, Dobson SW 254/1200, Zeiss 63/840, SW ED 80/600, binar Zeiss 50/540, Somet binar 25x100, triedr Tento 20x60, triedr Zeiss Jenoptem 10x50w, kukátko Kasai WideBino 2,3x40.....
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Lunt SolarSystem H-alfa dalekohledy

#69

Příspěvek od Psion »

Se Zdeňkem si rozdělujeme práci, takže většina recenzí co se týká optiky je jeho práce, na dalekohledy a techniku si to rozdělujeme, ovšem některé články jsou i dílem jiných členů tohoto fora.
Uživatelský avatar
deavi
Příspěvky: 1589
Registrován: 01. 03. 2005, 04:38

Lunt SolarSystem H-alfa dalekohledy

#70

Příspěvek od deavi »

Tady Martin psal rozdíl ve vizuálním pohledu přes jeden etanol a dvojitým etanolem, ale je tak velký rozdíl v kontrastu i během fotografování? Zrovna se rozmýšlím pořídit si jeden kousek na fotografování přes QHY9 a právě by mě zajímalo, jestli ten rozdíl 25K za dvojitý etanol stojí za to, nebo se dá stejný výsledek docílit třeba lepším zpracováním, či složením více expozic?
Jedná se o stejný kousek co má Mmys se stejným blokačním filtrem 1200.
http://www.astronom.cz/deavi/
EQ-8, Newton AG 300/1140mm, f:3,8, ASA OK3 focuser+ ASA 3'' Wynne 0.95x, ZWO OAG68 + ZWO ASI 174 mini, ZWO ASI 6200MC PRO. Powerbox Pegasus Advance
Uživatelský avatar
yamaha
Příspěvky: 408
Registrován: 24. 02. 2007, 21:37
Věk: 67

Lunt SolarSystem H-alfa dalekohledy

#71

Příspěvek od yamaha »

etalon , ne etanol :)
Televue Genesis 101/500 ,Takahashi Mewlon 210 , Orion optics newton 350 ,H-alfa teleskop Comes 90/2600 filtr Lunt 0,7A ,achromát 127/1200 , triedr Canon 10x42 L IS
Uživatelský avatar
deavi
Příspěvky: 1589
Registrován: 01. 03. 2005, 04:38

Lunt SolarSystem H-alfa dalekohledy

#72

Příspěvek od deavi »

etalon , ne etanol :)
no jo chybka se vloudila, sypu si popel na hlavu ::)
http://www.astronom.cz/deavi/
EQ-8, Newton AG 300/1140mm, f:3,8, ASA OK3 focuser+ ASA 3'' Wynne 0.95x, ZWO OAG68 + ZWO ASI 174 mini, ZWO ASI 6200MC PRO. Powerbox Pegasus Advance
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Lunt SolarSystem H-alfa dalekohledy

#73

Příspěvek od MilAN »

Pánová, trocha teore neuškodí. Je  potřeba se podívat, která vlnová délka co zobrazuje.  A je jedno, jestli je to ve vizuálním  nebo  foto   zobrazení.
I když ethanol dovede  řešit dost problémů, tada nějak nefunguje  :)

lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
deavi
Příspěvky: 1589
Registrován: 01. 03. 2005, 04:38

Lunt SolarSystem H-alfa dalekohledy

#74

Příspěvek od deavi »

Pěkný, to jsem se toho moc nedozvěděl :P
Mě zajímalo jaký bude rozdíl mezi jedním a dvěmi etalony ve fotografickém použítí přes mono CCD kameru, je ten rozdíl tak propastnej? Ono 25K navíc je docela dost peněz.
http://www.astronom.cz/deavi/
EQ-8, Newton AG 300/1140mm, f:3,8, ASA OK3 focuser+ ASA 3'' Wynne 0.95x, ZWO OAG68 + ZWO ASI 174 mini, ZWO ASI 6200MC PRO. Powerbox Pegasus Advance
-karneades-
Příspěvky: 1770
Registrován: 28. 10. 2007, 15:49

Lunt SolarSystem H-alfa dalekohledy

#75

Příspěvek od -karneades- »

rozdíl je veliký, mám Lunta 60 s jedním etalonem a když chci pořádný snímek, tak musím exponovat disk několika různými expozicemi a navíc ještě etalon jemně ladit aby vynikly podrobnosti, ono při určitém naladění etalonu je vidět buď jen trávníček a granulace a když chci aby se objevily protuberance a skvrny, tak se musím kousek odladit-měl jsem půjčeny od pana Zahjského přídavné etalony a trošku jsem s nimi laboroval, nevýdou je, že když si koupíš přístroj s jedním etalonem, tak se budeš následně težko frekvenčně trefovat s tím druhým aby si sedly, nicméně mně se ze tří podařilo vybrat jeden a ten rozdíl je asi takový, že po chvilce šolichání můžeš jednou expozicí zachytit všechny hlavní jevy na disku a to i v poměrně vyrovnaném jasu

abych dokumentoval částečně to co jsem napsal
jedna expozice při naladění etalonu na granulat, jak vidno, jas je nevyrovnaný ... dva etalony vypadají následovně
ale koukám, že už o všem podrobně psal MMys
Odpovědět