TAL nebo GSO

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
vasek
Příspěvky: 210
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

TAL nebo GSO

#1

Příspěvek od vasek »

Ahoj, již delší dobu pozoruji triedrem 7x50 a rozhodl jsem se koupit si něco lepšího. V podstatě se již rozhoduji mezi dvěma reflektory GS 600(200/800) a TAL 150P8(150/1200), a jelikož jsem nenašel v žádném tématu žádné konkrétní zkušenosti ani o jednom(pročetl jsem Technika GS, ale nic konkrétního o tomto typu jsem tam nenašel, totéž platí o tématu TAL). Tak bych chtěl o jakékoli pro i proti požádat. Jde hlavně o stabilitu motáže, kvalitu obrazu při větších zvětšení, pozorování planet i Deep Sky a tak...(po teoretické stránce jsou mi rozdíly jasné, jde mi o praktické zkušenosti) ???
Cena obou strojů u p. Matouška je v podstatě stejná(po připočtení ceny za pohon pro montáž GS).
Za jakékoli rady předem děkuji.
Luky

TAL nebo GSO

#2

Příspěvek od Luky »

Ahoj.
Jestli si chceš koupit něco lepšího, tak si kup třeba triedr 10x50 :D.

Ale teď už vážně. S těma značkama žádné zkušenosti nemám, ale pokud by byly oba přístroje ve stejné kvalitě, tak bych sáhl po 200 mm. Zrcadlák 200 mm je takový rozumný kompromis.

Ale pokud jde o ty značky, tak s žádnou nemám zkušenosti. Takže ti zase (jako většinou) neporadím ::)

Tak ahoj, Luky ;)
Uživatelský avatar
PavelM
Příspěvky: 293
Registrován: 24. 06. 2002, 21:18
Bydliště: Kněževes u Rakovníka
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

TAL nebo GSO

#3

Příspěvek od PavelM »

Vlastnim GS 600 a muzu potvrdit ze ta 200mm newton je na tu montaz od GS takove maximum pokud neni nejak dobre vystuzena. Pri vetsich zvetsenich se pri vetsim zavanu vetru jiz dost klepe nebo i behem ostreni. Kvalita obrazu by pri vetsich zvetsenich mohla byt lepsi, mozna ze jde o kusou zalezitost, hlavne detaily planet a Mesice (prijde mi ze nejde uplne perfektne zaostrit i kdyz je dobry seeing, m.ch. nikdy jsem nevidel treba cassiniho deleni na Saturnu). Pri pozorovani deep-sky objektu to ale az tak nevadi ty zobrazuje dobre. Asi bych ti doporucil taky tu 200. Myslim ze je ted s velkou letni slevou. Pokud chces pozorovat jenom vizualne tak tady na astroforu by plno lidi asi spise doporucilo newtona na dobsonove montazi ktery vyjde o dost levneji a tim padem by jsis mohl poridit za stejnou cenu vetsi prumer zrcadla. Pokud chces fotit tak tu paralaktickou montaz budes urcite potrebovat.
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

TAL nebo GSO

#4

Příspěvek od MP »

Take mam GS600. Nosnost montaze je na hranici, pri ostrani se to trese - asi mne to donuti pridelat tam krokovy zaostrovaci motorek, abych se toho pri doostrovani nemusel dotykat.

Nejvetsi rozdil mezi obema pristroji je jejich svetelnost. GS600 ma f/4, coz znamena velkou citlivost na zaostreni a kolimaci optiky i velky vliv seeingu. Takze pozorovani detailu na planetach s velkym zvetsenim je dost narocne. Dalekohled je skvely na pozorovani i fotografovani deep-sky objektu s velkym zornym polem. Obraz je dostatecne svetly i pri pouziti ruznych filtru. Pro velka zorna pole je ale vhodne prikoupit korektor komy, aby byl obraz ostry i v okrajich.

Ten TAL ma svetelnost f/8, coz je vhodne na svetlejsi objekty a pri velkem zvetseni bude jednodussi zaostrit detaily. Tedy bude lepsi na planety, zatimco deep-sky nebudou tak jasne, jako v GS600.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

TAL nebo GSO

#5

Příspěvek od T.o.m »

Mám GS500 (tzn. 153/750), sice ani jedno, ani druhý, ale je to GS: takže asi takhle - jelikož mám 15cm zrcadlo, tak montáž zvládá v pohodě, je docela tuhá, stativ k pozorování stačí, k focení v prim. ohnisku už asi stačit nebude. Už brzy budu fotitž teleobjektivem f500m, tak dám vědět, jestli stativ na tohle stačí. Jinak těžko porovnávat - jiný dalekohled nemám.
To PavelM: zkontroluj kolimaci - mě stačí aby to bylo o pár milimetrů, a planety zaostřit už nejdou. :nod:
TAL je prý fakt parádní kvalita, ale 20 cm zrcadlo to vyvažuje - zvaž, kde bydlíš (podmínky pro pozorování - někdy je 15cm lepší než 20cm!).
Ale v dobrých podmínkách je 20cm samozřejmě lepší.

Tom :hi:
Uživatelský avatar
vasek
Příspěvky: 210
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

TAL nebo GSO

#6

Příspěvek od vasek »

Po měsíci: nakonec jsem se rozhodl pro GS600, s tím žeho v mých horských podmínkách plně využiji. No a taky jo. Jsem s ním plně spokojen, hned první noc byl pohled na M57(našel jsem ji bez hledáčku) prostě úžasný, opravdu překvapivý, vůbec jsem nečekal, že bude tak detailní(tak podobný fotce v knížce)... K technickým parametrům: provedl jsem pár drobných úprav na montáži a pracuje dobře. Jsem zvědavý na motor, který by měl brzy přijít, snad by časem bylo potřeba přidělat jemnější pohyby v deklinaci. Škoda jen, že začala škola -> doma tak dvakrát do měsíce, už aby byly prázdniny... no a to je asi tak všechno, co jsem chtěl napsat
Odpovědět