Soligor MT 800/8

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
Petrpan
Příspěvky: 3
Registrován: 03. 08. 2003, 18:04

Soligor MT 800/8

#1

Příspěvek od Petrpan »

Zdravim vsechny.
Uz delsi dobu se rozhoduju o nakupu teleskopu a vybiram vhodny model. Po precteni ruznych clanku jsem rozhodl pro 200mm zrcadlovy model. Nasel jsem asi tri typy a dva me celkem zaujaly. Soligor MT 800/8" a GS 600. Ale protoze jsem se dohodl s dodavatelem Soligoru, ze mi ho doda za velkoodberatelskou cenu, premyslim, ze ho vezmu. Chtel bych vedet jestli nekdo vlastni nebo mi muze potvrdit spravnost volby? A jake okulary si mam k nemu objednat (dodava se bez nich) - zatim jsem si zvolil Plossla PE 4mm, 9mm (1 1/4") a Kellner 26mm (2") vse Soligor za velmi rozumnou cenu.
Taky bych potreboval poradit, kde bych nasel co mozna nejpodrobnejsi postup na spravne nastaveni kolimace.
Diky moc
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11571
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Soligor MT 800/8

#2

Příspěvek od Psion »

Co se týká průměru dalekohledu je to rozhodnutí správné - dalekohled od 200mm výše je rozumná volba. Co se týká ohniska, je to problematičtější - na pozorování planet je poměrně krátké, lepší by bylo kolem 1200mm. Ohnisko 800mm má při tomto průměru světenost 4 což je pro focení poměrně nevhodné z hlediska velké světelnosti a následným optickým vadám u okraje zorného pole.
Co se týká značky, tak mi Soligor nic moc neříká, vyjma toho, že se prodejem zabývá kdejaká optika v Německu a Rakousku a tak myslím, že kvalita montáže i samotného dalekohledu bude nic moc. Dal bych jednoznačně přednost tomu GS600 nebo Celestronu 200/1000 na montáži HEQ5. Pokud netrváš na tomto typu montáže, pak bych dal jednoznačně přednost dalekohledu na montáži dobson od firmy Baader (www.celestron.cz), který pořídíš za polovinu ceny dalekohledu Soligor. Doporučuji Ti obrátit se na profesionály na www.dalekohledy.cz a www.celestron.cz a určitě si vybereš a budeš spokojen jak se službami tak i s kvalitou, neboť jsou to lidé, kteří astronomickým dalekohledům opravdu rozumí.
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Soligor MT 800/8

#3

Příspěvek od MP »

Jenom pro informaci : Ten Soligor a GS600 je to same !

Soligor ( podobne jako jine "zname" firmy ) dalekohledy nevyrabi, dela je pro nej GSO i jini dodavatele. Na ten 200mm Soligor jsem se nedavno dival, GS600 mam doma a rozdil je jenom ve znacce, barve tubusu a standardnim prislusenstvi. Takze volit bys mel podle ceny. S GS600 prodava p. Matousek montaz GS i s polarnim hledackem a dva okulary Plossl ( pomerne kvalitni ) 9 a 25 mm. Ostatni prislusenstvi od GS ( pohon polarni osy, laserovy kolimator apod. ) se musi platit zvlast.

Newton s f/4 je vyborny na deep-sky, na planety je lepsi delsi ohnisko. U tak svetelneho Newtona je navic dulezita spravna kolimace. Doporucuji koupit laserovy kolimator - jde to s nim snadno a rychle. Jemne doladeni je ale lepsi delat podle difrakcniho obrazu hvezdy, navod je napr. na http://perso.club-internet.fr/legault/collim.html

Pro fotografovani i pozorovani s malym zvetsenim ( velkym zornym polem ) je pri f/4 velice uzitecny korektor komy ( ja pouzivam Baader/Celestron MPCC 2" )

Dalsi podobne moznosti ( cenove i prumerem Newtona ) jsou Celestron s f/5 na montazi EQ5 ( ta je asi trochu lepsi, nez GS ) a Dobson s f/6.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
PavelM
Příspěvky: 293
Registrován: 24. 06. 2002, 21:18
Bydliště: Kněževes u Rakovníka
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Soligor MT 800/8

#4

Příspěvek od PavelM »

Pro fotografovani i pozorovani s malym zvetsenim ( velkym zornym polem ) je pri f/4 velice uzitecny korektor komy ( ja pouzivam Baader/Celestron MPCC 2" )

Pro MP.
Jak prosim te dostanes 1.25" okular na ten komakorektor ktery ma nahore T2?. Ja mam zatim objednanou redukci T2->1.25". Ted ho tam sice dam ale musim pouzit ruzny redukce a projekcni adapter abych se mohl vizuelne koukat skrz ten komakorektor. Dik.
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Soligor MT 800/8

#5

Příspěvek od MP »

Pouzivam "T2 Focuser" od Baaderu - ma to zavity T2 na obou koncich a uvnitr osazeni na 1.25" - viz popis fotografickych sestav na http://fjfi.cce.cz/mesic.html. Je to vlastne take kus projekcniho adapteru. Pro fotografovani staci na ten druhy T2 zavit nasroubovat T2 mezikrouzek kolem okularu a na nej T-krouzek ( redukci ) pro fotoaparat.

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Soligor MT 800/8

#6

Příspěvek od MP »

Pro Petrpan :
Jeste poznamka k Soligoru - ten co jsem videl, odpovidal starsi verzi GS600 s 1.25" okularovym vytahem. GSO pritom uz dlouho vyrabi GS600 s 2" vytahem. Pokud ten Soligor bude mit jen 1.25", nevejde se do nej ten korektor komy ani ruzne fotoadaptery a jine prislusenstvi. Takze si to radeji over.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Petrpan
Příspěvky: 3
Registrován: 03. 08. 2003, 18:04

Soligor MT 800/8

#7

Příspěvek od Petrpan »

Diky moc za tipy. Ten Soligor je 100% je 2", takze ho asi vezmu.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11571
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Soligor MT 800/8

#8

Příspěvek od Psion »

Jak známo cena je důležitá, ale kvalita je důležitější. Takže dalekohled je nejlepší vyzkoušet a zjistit, jak je na tom s kvalitou optika. Např. firma GSO dodává ke každému dalekohledu (zrcadlu) atest, tak nevím, zda ho má i Soligor. Ale těžko ti radit, když jsi od počátku rozhodnutý a jenom se chceš ujistit, že to není šmejd. GSO dělá na 100% výtah 2", ale Soligor všude píše 1,25" (pouze v novém katalogu má +2"). Navíc všechny ceny jsou bez okulárů - pozor na to!!! Já osobně bych do takového dalekohledu nešel ani náhodou. Ta montáž je podle fotky velká slabina a stačí jen tuknout do dalekohledu a bude kmitat 5 sekund, to samé bude dělat vítr. U nových GSO jsem viděl montáž trochu vylepšenou, s dřevěným stativem a byla stabilnější  :hi:
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Re: Soligor MT 800/8"

#9

Příspěvek od MP »

Např. firma GSO dodává ke každému dalekohledu (zrcadlu) atest, tak nevím, zda ho má i Soligor. Ale těžko ti radit, když jsi od počátku rozhodnutý a jenom se chceš ujistit, že to není šmejd. GSO dělá na 100% výtah 2", ale Soligor všude píše 1,25". Navíc všechny ceny jsou bez okulárů - pozor na to!!!
Ale on je to opravdu uplne stejny dalekohled. Tchaiwanske dalekohledy GS se daji koupit v Nemecku od firmy Soligor a v USA od firmy Orion Optics ( stejne tak cinska Synta je v Kanade jako SkyWatcher, v USA je prodava Celestron a v Italii Konus ). Soligor ma na svych strankach starsi verzi s 1.25" vytahem, ale GSO take ( viz http://www.gs-telescope.com/refl.htm ) !  Pokud tedy Petrpan vi, ze uz k Soligoru dorazily novejsi verze s 2", zalezi jen na cene. Kvalita optiky horsi nebude, ti tchaiwanci si nemohou dovolit posilat nemeckym a americkym zakaznikum nejake smejdy, to by je cinska konkurence vytlacila.

Tu cenu je ale potreba dobre spocitat. Podle mne by GS600 u pana Matouska, dovezeny primo od vyrobce, mel vyjit levneji. Podle webu je ten Soligor bez okularu ( u GS600 jsou dva Plossly ) i bez polarniho hledacku, coz je dohromady dalsich cca 5500 Kc.

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Maty
Příspěvky: 12
Registrován: 30. 03. 2003, 05:39

Soligor MT 800/8

#10

Příspěvek od Maty »

Můžu se zeptat, za kolik ten Soligor je peněz? Když jsem přemýšlel o svém dalekohledu tak Soligory byly při stejných parametrech například v Praze u Škody dražší než cokoliv okolo (GSO, Celestron i Fomei).
Ohledně kvality je to otázka, pokud si to sám nevyzkoušíš. Ja jsem koupil nakonec G-8N od Celestronu s tím, že ho mohu do měsíce vrátit, pokud se mi optika nebude zdát. Nevrátil jsem. Rozhodlo i to, že proti GSO je f/5 a na robustnější montáži. Jen okuláry by tam mohly být lepší.
Matyáš
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Soligor MT 800/8

#11

Příspěvek od MP »

Ja bych mel pro zmenu take dotaz. Nevite nekdo, kde by se dalo zjistit, co vsechno vlastne GSO vyrabi ?

Ten svuj web nejak neobnovuji a na strankach prodejcu toho je mnohem vic ( napriklad nove 10" Dobsony GS880, Orion je prodava jako XT10 ). Dokonce jsem u nejakych Japoncu videl toho 10" Newtona od GS na EQ montazi ( http://www.skygrove.co.jp/eyebell/Dscn1131.jpg , japonsky bohuzel neumim ). Nejvice informaci je u Orionu, ale tam clovek zase nevi, co je dovezene od GSO a co od jinych vyrobcu ( u novych modelu maji napr. lepsi montaze ).

Zkratka na rozdil od Synty ( http://www.skywatchertelescope.net ) jsem nikde nenasel uceleny prehled dalekohledu GS. Nemate nekdo lepsi informace ?
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11571
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Soligor MT 800/8

#12

Příspěvek od Psion »

Petrpan napsal: Diky moc za tipy. Ten Soligor je 100% je 2", takze ho asi vezmu. A co tahle nabídka ????

Nabízím dalekohled GS 600, který jsem nucen prodat z důvodu tíživé finanční situace - bohužel. Další informace o dalekohledu naleznete na: http://www.dalekohledy.cz/katalog.asp?idk=85
Stáří 1rok, šetrné zacházení.

Cena dohodou a zohledním rychlost!

eml: areis@email.cz
Uživatelský avatar
Petrpan
Příspěvky: 3
Registrován: 03. 08. 2003, 18:04

Soligor MT 800/8

#13

Příspěvek od Petrpan »

To Psion: Skoda, ze jsem to nevedel drive. Uz jsem ten Soligor zavazne objednal.
To all: Ja vim, ze ten Soligor je bez okularu i polarniho hledacku (taky jsem to vsechno hned i priobjednal), ale u dodavatele jsem dokazal vyjednat, ze dostanu velkoobchni cenu (=sleva okolo 17%). Coz se mi u GSO nepodarilo.
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Soligor MT 800/8

#14

Příspěvek od zdenek »

MP napsal: Ja bych mel pro zmenu take dotaz. Nevite nekdo, kde by se dalo zjistit, co vsechno vlastne GSO vyrabi ?
...( napriklad nove 10" Dobsony GS880, Orion je prodava jako XT10 ).
Tak přesne tento typ GSO880 jsem si pořídil jako převoznou variantu ke stávajícímu dalekohledu na pevné montáži :-). Musím po zkušenostech s ním říci, že je to poměrně vydařený kousek. Objednával jsem ho u p. Reichmana z Ondřejova (http://mujweb.atlas.cz/veda/comes/). Má kompletní sortiment GSO, musíš si ale o něj napsat. Na Webu je to postarší.
Ze zahraničních serverů se můžeš např podívat na http://www.teleskop-service.de/index.htm (německy).
Z.Ř.
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Soligor MT 800/8

#15

Příspěvek od MP »

Diky, ty Nemce uz jsem take nasel. Maji tam i GS1080 - Dobsona 300/1500 a tubus s optikou vazi jen 18kg. Take mne zaujalo, ze je ( stejne jako GS880 a GS680 ) nabizeji ve trech variantach s ruznou cenou podle typu skla ( BK7, Pyrex/Suprax a "Low Expansion" ). A take jsem nekde videl GS800 ( svetelny 250mm Newton ) na nove EQ montazi SkyView2, zatim bez ceny, takze se asi jeste nedodava.

Synta ovsem vyrabi reflektor 250/1200 se zrcadlem z Pyrexu na montazi EQ6 - Orion je ma pod nazvem Atlas 10 EQ. Pekna hracka tak akorat do kufru auta, ale trochu draha. Uvidime, kolik bude stat GS800.


e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Odpovědět