Zvyseni vykonu dalekohledu

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
smite
Příspěvky: 34
Registrován: 02. 12. 2002, 17:25

Zvyseni vykonu dalekohledu

#1

Příspěvek od smite »

Mam Aurigar 20-60x60 od Bressera. Uvazuju o zvyseni vykonu pridanim dalsiho okularu za ten stavajici. Samozrejme se nechci dostat nad uzitecne zvetseni, takze pripada v uvahu tak 100-120x

Zajimalo by me, jaky okular by k tomu byl vhodny. Dal bych rad znal nejaky matematicky vztah mezi vyslednym zvetsenim takove soustavy a ohniskovou vzdalenosti pouziteho okularu. (Nevim, jestli to taky muze zaviset na vystupni pupile, tudiz na nastaveni ZOOMu...) Podle toho, co jsem cet v podobnem tematu to vypada, ze je bezna praxe to proste zkusit... ;D Ja bych rad vedel predem, do ceho jdu, proto ta matika. ;)

Diky predem za radu a za pripadne zkusenosti s pouzitim podobneho pristroje k toulkam po nocni obloze. :hi:
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Zvyseni vykonu dalekohledu

#2

Příspěvek od MMys »

Pokoušel jsem se chvíli nějaký vztah pro tento případ hledat, ale nic jsem nealezl. Tak jsem se ho pokusil odvodit ze vztahů obecně známých. Pokud někdo usoudíte, že tomu tak není, dejte mi vědět. Já si ale myslím, že to je dobře. Jelikož jediným způsobem jak do fóra dostat vzorečky je obrázek, omluvte delší natahování stránky a horší vzhled. Fórum totiž obrázky nějak deformuje (nezachovává poměr stran) Pro lepší čitelnost si lze obrázky uložit a prohlédnout přímo z disku.

Vztahy jsou zde:


http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Zvyseni vykonu dalekohledu

#3

Příspěvek od T.o.m »

Ahoj,
logicky mi to smysl dává, ale když mám k disp. dva okuláry : 9 a 25 mm, tak bych je potom musel dát hooodně daleko od sebe, abych dosáhl nějakého "většího" zvětšení - jde mi pouze o experiment - pochybuju o praktickym použití - spíš jen tak pro pobavení. A taky předpokládám, že nezáleží na pořadí okulárů (nebo jo?).

Díky
Tom :hi:
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Zvyseni vykonu dalekohledu

#4

Příspěvek od MMys »

Přesně tak, já když jsem to kdysi dávno zkoušel na refraktoru s 60mm objektivem, tak jsem měl okuláry od sebe asi 10cm (byly tuším oba okolo 15mm). Napořadí teoreticky nezáleží, výsledné zvětšení je stejné, ale v praxi je lepší dát první okulár s delší ohniskovou vzdáleností, a za něj ten s kratší. Je rovnoměrnější zorné pole (k okrajům tak netmavne - záleží samozřejmě na typu okulárů)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Zvyseni vykonu dalekohledu

#5

Příspěvek od T.o.m »

Hmm

díky za příspěvek - s tim pořadí je to fakt (těžko někde hledat úzounký pásek fotonů vyslaný z 9 mm okuláru dvacetipetimilimetrovym.
Jinak si řikám že by okulár s menší f pro větší zvětšení nebo nějaký barlow stály za to (sice jenom kvůli planetám a málo planet. mlhovinám ale videl jsem barlowa 2x GS a TAL za pomerne slusne ceny takze bych potom mel 60x a 166x.
Tak nevim co preferoat radeji.

Jeste jednou diky a at tohle pocasi jeste dlouho vydrzi.

Tom :hi:
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Zvyseni vykonu dalekohledu

#6

Příspěvek od zdenek »

Jen bych k vyse uvedenemu dodal. Lepsi kvality zobrazeni lze rovnez dosahnout pomoci afokalniho nastavce (rozumej napr. jednoduchy dalekohled zaostreny na nekonecno). S vyhodou lze pouzit napr. stare divadelni kukatko, popr. si jej sam udelat (objektiv v tomto pripade postacuje velmi jednoduchy - jedna cocka+okular). Vstupni objektiv ma mit min. prumer rovny prumeru vystupni pupilu dalekohledu. Na vzdalenosti od okularu puvodniho dalekohledu prilis nezalezi, zvetseni je dano soucinem zvetseni obou pristroju.
Z.R.
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Zvyseni vykonu dalekohledu

#7

Příspěvek od T.o.m »

Ahoj,

to znamená, že by tam šlo šoupnout hledáček 6x30? To by mě v životě nenapadlo - jen mi nějak neni jasný, jestli do výtahu dát okulár nebo bez něj. S okulárem f25 (tzn. 30x) by to pak dalo 180x - jen ale jestli lze ten hledacek zaostrit az na nekonecno...(kdyz je objekt blíž, šroubuju okulár dál, tzn. pro nekonečno by měl být blízko okuláru - ale je tam mez,kam jej de šroubovat).
Díky za tip a předběžné dojasnění.

tom :hi:
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Zvyseni vykonu dalekohledu

#8

Příspěvek od MMys »

Tome, pokud hledáček lze zaotřit na hvězdy (a to přeci lze, protože je od toho) tak ho lze zaostřit na nekonečno. Samozřejmě že okulár musíš ponechat v dalekohledu a ten mít taky zaostřen na nekonečno. Nevěřím, že bys mohl použít maximální zoom a dostat se na zv. 180x, to je nad fyzikálním limitem 60mm objektivu, i kdyby byl velmi kvalitní.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Zvyseni vykonu dalekohledu

#9

Příspěvek od zdenek »

Presne tak. Pro max. vyuzitelne zvetseni lze pomerne snadno odvodit ze je rovno cca prumeru objektivu D v [mm] (V tvem pripade 60x). Vse za predpokladu ze rozlis. schopnost oka je 1'. Ta se ale za zhorsenych podminek zhorsuje. Proto se casto pro nocni pristroje pocita se 2-3'. Odtud pak max vyuzitelne zvetseni je rovno 2 nasobku prumeru objektivu D v [mm].

V tvem pripade:
60 mm objektiv, ma rozlis. schopnost sam o sobe pri neuvazovani aberaci (opt. vad) cca 2" (uhl. vteriny ; je rovno 122/D), pri uvazovani vykorigovaneho objektivu cca 2.5" ( je rovno 144/D).
V praxi se budes pohybovat pri dobrem objektivu tak kolem 3", pri horsim i vyse.
Pro rozliseni takovehoto uhlu vyse uvedene zvetseni plne postacuje (pri uvazovani zminene meze oka - 1', tj. 60" pak takovyto uhel bude ...
60x3"=180"=3').

Je tedy zrejme, ze hnat zvetseni vyse v tomto pripade nema smysl.

Z.R.
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Zvyseni vykonu dalekohledu

#10

Příspěvek od zdenek »

K usporadani afokalni soustavy.
Opravdu musi byt jakoby 2 dalekohledy za sebou. Oba jsou zaostreny na nekonecno (jsou videt ostre vzdalene predmety/objekty).
Ten hledacek 6x30 jinak lze samozrejme pouzit (zejmena u triedru s pevnym zvetsenim). V tvem pripade Zoom doporucuji nastavit na minimum. i kdyz pro dalekohled se ZOOMem 20-60x bych osobne nepouzil zadny nastavec (vzdyt sam o sobe se pohybuje na hranici rozlisovaci schopnosti objektivu.)
Z.R.
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Zvyseni vykonu dalekohledu

#11

Příspěvek od T.o.m »

Ahoj, trochu jsme se pouze neshodli ve slovu zaostřit na nekonečno (již jsem pod tímto výrazem několikrát rozuměl rozostření - těď už mám jasno - prostě zaostřit na hvězdy. S tím hledáčkem už je mi to taky jasný :-[
Mimochodem jsem přišel ještě na jeden fígl - okuláry (9 a 25 mm) lze k sobě přišroubovat tak, že směřují jakoby oba ven - tzn., že jsou dokonce i v ose (pouze další odraz sklo sklo a vzduch uvnitř soustavy trochu vadí - potom to hodí docela kvalitní zvětšení tak odhaduju 150x. Zatim jsem to zkoušel jen na obzoru - nevýhodou ovšem je, že se takto spojené okuláry musí přidržovat očnicí jednoho z nich (zde výhodné 9 mm) u ok. výtahu. Jinak vše o.k.

Takže ještě jednou dík. Pokusy s optikou jsou fakt nevyzpytatelný. ;D
Tom :hi:
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Zvyseni vykonu dalekohledu

#12

Příspěvek od T.o.m »

Jo a ještě jedna věc - asi tu vzniklo nedorozumění - ten hledáček jsem původně (ale to už je pasé) chtěl šoupnout za dalekohled (150/750 mm). ;)
Uživatelský avatar
Fordon
Příspěvky: 145
Registrován: 06. 06. 2002, 01:03

Zvyseni vykonu dalekohledu

#13

Příspěvek od Fordon »

Když už se tu bavíte o zvyšování výkonu právě jsem udělal okulár k mému dalekohledu (50/600 (ne není to takahashi ani borg  :'( ale bresser  :toilet:  ) okulár z objektivu foťáku tím, že jsem dal za jednoduchou spojku achromatickou spojku (aspoň si myslím, že se tak nazývá spojka ze dvou členů) nevým jestli mi na něco budou další antireflexní vrstvy na okuláru a vyšší zorné pole každopádně je teď optická soustava toho dalekohledu jen ze skla bez umělé hmoty z čehož jsem velmi šťasten  :D .
Uživatelský avatar
Fordon
Příspěvky: 145
Registrován: 06. 06. 2002, 01:03

Zvyseni vykonu dalekohledu

#14

Příspěvek od Fordon »

Právě se udělalo jasno a opravdu je to lepší než před tím (pásy na Jupiteru už nejsou je tušit, ale opravdu vidět  :D )
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Zvyseni vykonu dalekohledu

#15

Příspěvek od zdenek »

To: Megaovecka - okulary doma

Pokud si chces udelat okular doma, je to mozna a v podstate velmi snadne. Jem musi byt mezi cockami pro korekci vad ty spravne vzdalenosti. Nize je navod, kterak si udelat jednoduche typy  okularu.

1. Huygensuv okular
Popis: Tvoren dvemi plankonvexnimi spojkami (tj. spojkami, jejichz jedna strana je vypukla a druha rovna). Ma castecne vykorigovanou barevnou vadu, nema korigovanu otvorovou vadu (roste s klesajici ohniskovou vzdalenosti). Zorne pole okularu v prumeru kolem 40 st.
Konstrukce: Obe dve cocky jsou vypuklou stranou smerem k objektivu. Jsou od sebe vzdaleny tak, aby pomer ohn. vzdal 1. cocky f1, vzdalenost mezi cockami e a ohn. vzdal 2. cocky f2 byla:
f1:e:f2 =  3:2:1 (drive se pouzival i pomer 4:3:2).

2. Ramsden. okular
Popis: Rovnez tvoren 2 plankonvexnimi cockami, ktere jsou ale privraceny vypuklymi stranami k sobe. Okular ma vykorigovanu barevnou vadu, castecne i otvorovou.
Konstrukce: Klasicky ramsden. okular je tvoren dvemi plankov. cockami o stejne ohniskove vzdalenosti vypouklymi stranami k sobe. Jejich vzdalenost je pak rovna ohniskove vzdalenosti cocky. (Nevyhoda> v zornem poli je ostre videt necistoty na posledni opticke plose 1. cocky). Pri nestejnych ohniskovych vzdalenostech je jejich vzdalenost e=0.5*(f1+f2).
Proto aby nebyl videt prach na 1. cocce se casto castecne porusuje barevna korekce a 2. cocka se umistuje do vzdalenosti e= 2/3*f2 (predpoklad: f1>f2).

3. Kellneruv okular
Popis: pokud mas nejaky achromat - tmeleny dublet (napr. ze stareho fotoobjektivu) muzes s vyhodou sestrojit tento okular, ktery je v principu zlepseny ramsden. Je tvoren spojnou cockou (obvykle bikonvexni= oboustrane vypukla) a tmelenym dubletem (samostatna spojna cocka ma mit cca o 30% vetsi prumer). nb
Konstrukce: Soustava je usporadana tak, ze 1. je spojna cocka a za ni tmeleny dublet. Pro vzdalenost obou clenu plati v principu to same co pro ramsden.

Z.R.
Odpovědět