Technika GS

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Vok
Příspěvky: 92
Registrován: 05. 04. 2002, 15:23

Technika GS

#1

Příspěvek od Vok »

Nemate nekdo zkusenosti s technikou od GS, kterou nabizi na svem webu p. Matousek (http://www.dalekohledy.cz/profil.htm)? Zajima me hlavne paralakticka montaz GS a dalekohled GS180.
Refraktor 80 f/6, Newton 168 f/4,&&http://fotografiefk.net
Uživatelský avatar
VooDooMaster
Příspěvky: 231
Registrován: 05. 04. 2002, 17:32
Bydliště: Hradec Králové
Věk: 50

Technika GS

#2

Příspěvek od VooDooMaster »

Mam GS180 asi dva roky i s p.montazi. Za tehdejsi cenu kolem 13.000,- to byl pro zacatecnika docela dobry pomer. Montaz je v cenove kategorii asi nejlepsi z nabizenych modelu jinych znacek. Nicmene jedna se o pristroj opravdu pro zacatecnika a spise pro pozorovani planet i kdyz zde zase je docela vysoka svetelnost F/6 takze je nutne pouzit okular s nejmensi ohnisk. vzdal. Dale jsem s nim docela dobre pozoroval dvoj.hvezdy a hv.dokup.. Na galaxie 80 cm je malo. Nevim pokud Vam to takto staci ...
Skywatcher EQ8-R Pro SynScan, Esprit 100ED, QHY268C ......
Uživatelský avatar
sandor
Příspěvky: 272
Registrován: 04. 04. 2002, 16:31

Technika GS

#3

Příspěvek od sandor »

V porovnání s Brescherem vycházejí technické údaje lépe (Brescher je schopen dodat k 50 mm objektivu okulár s přiblížením pomalu 300 násobném, takže člověk platí peníze a je to vlastně už o ničem). Nicméně ceny jsou také lukrativní a jsou k zamyšlení. Důležité je si uvědomit, co chci pozorovat a jakou cenu za to dát. V obecnosti se přikláním, že k domácímu pozorování očima (tedy bez použití fotoaparátů či astronomických CCD kamer) bohatě stačí dobsonka, kterou si mohu udělat sám. Zakoupím jen optiku a pár dílů ke stavbě. Cena za hotový dfalekohled v obchodě se mi zdá být příliš velká, a v ceně hotové desítky bych měl vlastnoručně udělanou patnáctku či dvacítkua ještě ušetřím. Jen nebudu mít paralaktickou montáž - ale jak jsem psal na začátku, vše se odvíjí od toho, co chci s přístrojem dělat. Konec konců, hotový dalekohled z dobsonky mohu přenést po menších úpravách (pakliže s tím budu do budoucna počítat) i na paralaktickou montáž.
Uživatelský avatar
Vok
Příspěvky: 92
Registrován: 05. 04. 2002, 15:23

Technika GS

#4

Příspěvek od Vok »

Diky za odpoved. GS180 chci pouzivat, da se rict, misto triedru, z ktereho me boli za krkem a vadi mi rozklepany obraz a tahnout s sebou jeste jeden stativ pro triedr se mi nechce. Laka me prave ta cena a svetelnost. Co se tyce barevne vady, je to v pohode? A co zkresleni na okraji zorneho pole?
Pak me hlavne zajima ta montaz. Chtel bych s ni porizovat max. 10-ti minutove sirokouhle zabery (souhvezdi, Mlecna draha apod.) Je tato montaz dostatecne stabilni? Pri jakem zvetseni je patrne roztreseni obrazu pri pouziti jemneho pohybu? Jsem zacatecnik, tak diky za kazdou informaci.
VooDooMaster napsal: Mam GS180 asi dva roky i s p.montazi. Za tehdejsi cenu kolem 13.000,- to byl pro zacatecnika docela dobry pomer. Montaz je v cenove kategorii asi nejlepsi z nabizenych modelu jinych znacek. Nicmene jedna se o pristroj opravdu pro zacatecnika a spise pro pozorovani planet i kdyz zde zase je docela vysoka svetelnost F/6 takze je nutne pouzit okular s nejmensi ohnisk. vzdal. Dale jsem s nim docela dobre pozoroval dvoj.hvezdy a hv.dokup.. Na galaxie 80 cm je malo. Nevim pokud Vam to takto staci ...
Refraktor 80 f/6, Newton 168 f/4,&&http://fotografiefk.net
Uživatelský avatar
VooDooMaster
Příspěvky: 231
Registrován: 05. 04. 2002, 17:32
Bydliště: Hradec Králové
Věk: 50

Technika GS

#5

Příspěvek od VooDooMaster »

Bohuzel jiz pri 50x (= 9mm dodavany okular) zvetseni se projevuje mirne rzstreseni obrazu a to i pri ostreni. Na vizualni pozorovani to opravdu staci a zmena na rozdil o triedru je znacna a to prave diky montazi, ale domnivam se , ze v tomto pripade mohla byt montaz klidne AZ. Vysledny zazitek s pozorovani by byl stejny(samozrejme by bylo nutne jemne doladeni sledovaneho objektu v obou osach) a cena by byla o neco nizsi. Nemam zkusenosti jak se chova GS montaz na ktere je montovan nejaky tezsi Newton (GS500,600).Pro expozicni ucely se mne toto reseni neosvedcilo. 10 min je docela dlouha doba na kvalitu montaze.
Skywatcher EQ8-R Pro SynScan, Esprit 100ED, QHY268C ......
Crazy_Vojta

Technika GS

#6

Příspěvek od Crazy_Vojta »

Zdravím všechny !! Jsem rád, že jsem objevil tuto parádní diskuzi a že jsem narazil i na téma GS ... které mi docela leží v hlavě !! Moje situace - mám doma docela výkonou montáž Sky Watcher EQ5 (je to dost přesná kopie Vixen GP/DX) a toužím po tom přivrtat na to nějakého 200mm f/4 Newtona. Měl jsem vyhlídlou optiku GS, ale nastal problém, že ji nikde nemůžu sehnat za rozumnou cenu bez montáže. Kdyby jste náhodou měli někdo zájem o samotnou montáž, prosím kontaktujte mě, mohl bych koupit komplet GS 600 a montáž by byla vaše.

Na druhou stranu jsem od Sandora zaslech, že se dá za relativně nízké peníze podobná optika vyrobit. To bych opravdu rád !! Jediný výrobce, u kterého jsem se zatím o něco podobného zajímal je pan Drbohlav, ale jeho optika by na mou montáž údajně nebyla, jeho plechové a těžké tubusy jsou stavěné prakticky jen na betonové sloupky. Nevíš náhodou Sandore, kdo by něco podobného v dobré kvalitě vyrobil s hliníkovým tubusem ? A nevíš za kolik tak ? Díky moc !! :pimp2:
Uživatelský avatar
tomstar
Příspěvky: 1
Registrován: 07. 04. 2002, 07:40

Technika GS

#7

Příspěvek od tomstar »

Zdravim, vidim ze problem ako posadit 8 palcoveho Newtona na paralaktiku neriesim sam... Zhanal som o tom nejake informacie, p. Matousek z Prahy mi tvrdil ze GS montaz by ho mala udrzat, sama montaz ma vsak periodicku chybu, takze moznost dlhsich expozicii nie je az taka jednoducha. Pred kupou odporucam si precitat clanok v casopise KOZMOS 2001/1 kde na str. 27 popisuje p. Kamenicky testovanie tejto montaze. Zatial sa majte...
Uživatelský avatar
Vok
Příspěvky: 92
Registrován: 05. 04. 2002, 15:23

Technika GS

#8

Příspěvek od Vok »

Nevis, kde se da tohle cislo KOZMOSU nebo samotny clanek sehnat?tomstar napsal: Zdravim, vidim ze problem ako posadit 8 palcoveho Newtona na paralaktiku neriesim sam... Zhanal som o tom nejake informacie, p. Matousek z Prahy mi tvrdil ze GS montaz by ho mala udrzat, sama montaz ma vsak periodicku chybu, takze moznost dlhsich expozicii nie je az taka jednoducha. Pred kupou odporucam si precitat clanok v casopise KOZMOS 2001/1 kde na str. 27 popisuje p. Kamenicky testovanie tejto montaze. Zatial sa majte...
Refraktor 80 f/6, Newton 168 f/4,&&http://fotografiefk.net
Uživatelský avatar
sandor
Příspěvky: 272
Registrován: 04. 04. 2002, 16:31

Technika GS

#9

Příspěvek od sandor »

Crazy_Vojta napsal: Zdravím všechny !! Jsem rád, že jsem objevil tuto parádní diskuzi a že jsem narazil i na téma GS ... které mi docela leží v hlavě !! Moje situace - mám doma docela výkonou montáž Sky Watcher EQ5 (je to dost přesná kopie Vixen GP/DX) a toužím po tom přivrtat na to nějakého 200mm f/4 Newtona. Měl jsem vyhlídlou optiku GS, ale nastal problém, že ji nikde nemůžu sehnat za rozumnou cenu bez montáže. Kdyby jste náhodou měli někdo zájem o samotnou montáž, prosím kontaktujte mě, mohl bych koupit komplet GS 600 a montáž by byla vaše.

Na druhou stranu jsem od Sandora zaslech, že se dá za relativně nízké peníze podobná optika vyrobit. To bych opravdu rád !! Jediný výrobce, u kterého jsem se zatím o něco podobného zajímal je pan Drbohlav, ale jeho optika by na mou montáž údajně nebyla, jeho plechové a těžké tubusy jsou stavěné prakticky jen na betonové sloupky. Nevíš náhodou Sandore, kdo by něco podobného v dobré kvalitě vyrobil s hliníkovým tubusem ? A nevíš za kolik tak ? Díky moc !! :pimp2:Poptam se, ale ja jsem doporucil spise nez vyrabet vlastni optiku, tak koupit hotovou. Treba mensi rozmer, ale zato kvalitni.
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Technika GS

#10

Příspěvek od T.o.m »

Čau lidi. Docela mě potěšilo, že se tady drbeo technice GS. Mam totiž vyhlídnutou GS-280. Nemáte s ní někdo zkušenosti? Sice mě láká GS-500, ale už je docela dražší, takže teď fakt nevim...jsou např. s 280tkou vidět galaxie a mlhoviny? Jurij
shodam
Příspěvky: 485
Registrován: 30. 07. 2016, 19:59
Kontaktovat uživatele:

Technika GS

#11

Příspěvek od shodam »

Jurij napsal: Čau lidi. Docela mě potěšilo, že se tady drbeo technice GS. Mam totiž vyhlídnutou GS-280. Nemáte s ní někdo zkušenosti? Sice mě láká GS-500, ale už je docela dražší, takže teď fakt nevim...jsou např. s  280tkou vidět galaxie a mlhoviny? Jurij
Ahoj člověče ! :hi:

Já sice nemám s technikou GS žádné zkušenosti, ale jestli ti jde o pozorování deep-sky objektů, tak tu GS-280 určitě nekupuj. Byl by si asi dost zklamaný. 4-palcové zrcadlo je zkrátka na nějaké seriozní pozorování galaxií, mlhovin, atd. příliš málo. Mrkni se tady na fóru na téma "Průměr zrcadla 200mm...", tak je k tomu napsáno víc.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Technika GS

#12

Příspěvek od MMys »

Vsichni, kdoz se zajimate o montaz GS, mrknete se na moje stranky. Ja tuto montaz pouzivam. Mam na ni 210mm Newtona 1:5 a teleobjektiv Rubinar, f=500mm svetelnost 1:5.6. Montazi lze fotografovat i v primarnim ohnisku toho Newtona. Fotky a postupy naleznete na http://astrofoto.web.tiscali.cz

Preji jasnou oblohu :)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Jakub
Příspěvky: 242
Registrován: 05. 04. 2002, 15:32
Bydliště: Řevnice
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Technika GS

#13

Příspěvek od Jakub »

MMys napsal: Vsichni, kdoz se zajimate o montaz GS, mrknete se na moje stranky. Ja tuto montaz pouzivam. Mam na ni 210mm Newtona 1:5 a teleobjektiv Rubinar, f=500mm svetelnost 1:5.6. Montazi lze fotografovat i v primarnim ohnisku toho Newtona. Fotky a postupy naleznete  na http://astrofoto.web.tiscali.cz

Preji jasnou oblohu  :)
Nechutneeeeee Jdu vsechny fotaky prodat k Pazderovi a penize propiju, pak uvidim spoustu hvezdicek a budu spokojenej :mad2:
To jsou naaaadherne fotecky, GRATULUJI. Musime se jeste hooodne ucit, hooodne ucit ;D
CANON EOS 5D, 70 - 200, Sky-Watcher Star Adventurer
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Technika GS

#14

Příspěvek od T.o.m »

Diky za odpověď. Moc si mě nepotěšil. Problém je totž v tom, že nemám 25 tisíc na nějakou dvoustovku. A abych manipuloval s dosonem, tak na to bych asi neměl nervy. Ono je fakt těžký. Určitě mě nezajímaj jen Deep-sky objekty - i planety nejsou k zahozeni. No tak fakt nevim.
Jurij. :book:
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Technika GS

#15

Příspěvek od MMys »

Dvoustovka je na foceni dobra, ovsem nikoli nezbytna. Zrcadlem o prumeru 100mm pujde fotit taky i kdyz to bude chtit delsi expozice. Takze doporucit muzu nasledujici:

1) Udelat vytah pro pripojeni zrcadlovky misto okularoveho vytahu s prumerem 1.25 palce, ktery tam urcite mas ted. To pri trose sikovnosti vyjde na par stovek. Nejlepsi je do nej zaroven zabudovat mimoosovy hledacek (male zrcatko cca 400,- pointacni okular s krizem - pokud ho nemas - cca. 3000,-)

2) koupit paralaktickou montaz s pohonem (doporucuji GS jako mam ja, ta ten tvuj dalekohled unese naprosto spolehlive). Foceni na Dobsonu je vyloucene. I kdyz upointujes snimek na jednu hvezdu, vsechny ostatni budou casti kruznic diky rotaci zorneho pole. Montaz poridis i s pohonem do 13000,-

Takze suma sumarum to vidim na 16000,- + trosku prace na kolene a nejake soustruzeni toho okularoveho vytahu a redukce u nekoho znameho.

Niz se s cenou bohuzel skutecne nedostanes, leda ze by nekdo prodaval slusnou montaz levneji.

Takze takhle se to ma. Hodne stesti. :hi:

http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět