Technika GS

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Technika GS

#106

Příspěvek od vla »

Janek napsal:

Momentálně k mámí Newton 200/1000 s 2" výstupem, 2 okuláry a hledáčkem 9x50 a to včetně objímek a lišty k uchycení na montáže EQ/CG-5. Viz www.celestron.cz. A cena si myslím neí špatná.Vše lze dohodnout mě vyrobil p. Drbohlav Newton 200/1000 a vážil asi 8 kg.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
GaN
Příspěvky: 233
Registrován: 07. 07. 2006, 16:23

Technika GS

#107

Příspěvek od GaN »

Dobré porovnání relativně levného achromátu o průměru polní čočky 150 mm s 200 mm newtonem je na: http://www.cloudynights.com/reviews/cr150.htm
Píše se tady jednoznačně o vítězství refraktoru nad reflektorem i při rozdílu v průměru objektivu. Vyjma M97, kde refraktor zcela selhal, zvítězil při pozorování planet, otevřených hvězdokup a dvojhvězd. Nejlépe by bylo vlastnit jak refraktor s průměrem okolo 120 mm, tak i newtona s 250 mm zrcadlem.
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Technika GS

#108

Příspěvek od zdenek »

Podotýkám dopředu, že nejsem zastánce ani refle- ani refra- ktorů. Mám oboje a musím řící, že každý je vhodný na něco jiného. Reflektor díky průměru na slabé objekty (jichž je většina) a refraktor je vhodnější planétární astronomii. Nicméně musím bohužel konstatovat, že výše uvedený odkaz je sice zajímavý, bohužel však neprůkazný.

1. Porovnavání je ryze subjektivní. Žádné objektivní testy, pouze názor jednoho uživatele.

2. Jsou porovnávany přístroje s různými parametry (f/6 x f/8 ). Přístroj s nižší světolností bude už z principu jasné objekty zobrazovat ostřeji než přístroj světelnější. ( Hrátky s clonou ostatně zná každý kdo trošku fotografuje).

3. Vysloveně nevhodný výběr objektů. Těch skutečně slabých je tam pomálu. Potom přirozeně zaniká hlavní výhoda reflektoru - větší průměr objektivu.

Z.R.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Technika GS

#109

Příspěvek od MMys »

Taky mi ten test připadá dost neprůkazný. Píše např, že v 8" dobsonu (20cm) nebylo vidět Cassiniho dělení. To je dost divné. Takže má buď mizerné zrcadlo, nebo byl mizerný seeing. Já totiž ve svém 210mm Newtonu vidím Cassinho dělení naprosto jasně téměř vždy. O dost nešťastném výběru pouze jasných objektů nemluvě, ale takových mnoho není.

Vzhledem k poměru cena/průměr zrcadla tady v ČR asi vždy zvítězí reflektor. Doporučuji zrcadlo od 20cm výše.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Pjoter
Příspěvky: 34
Registrován: 11. 01. 2003, 16:23

Technika GS

#110

Příspěvek od Pjoter »

Ahoj,na strankach p.Matouska sem nasel 2" zenit zrcatko od GS,myslite si ze je kvalitni,cena se mi zda prijatelna.Dik Pjoter
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Technika GS

#111

Příspěvek od zdenek »

Obecně lze o technice GSO říci, že na rozdíl od jiných výrobců dálného východu  jsou výrobky GSO opticky solidní a za rozumné ceny. Totéž lze tedy předpokládat i o zenitovém zrcátku, který je v porovnání s 254mm zrcadlem téhož výrobce, které právě testuji, triviální záležitostí.

Z.Ř.
Odpovědět