Pozoruje vubec nekdo triedrem???

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
L.u.k.y

Pozoruje vubec nekdo triedrem???

#1

Příspěvek od L.u.k.y »

Ahojte.
Kdyz si tak ctu vase prispevky, jak mate zrcadlove dalekohledy, fotografujete, atd..., tak mě tak napadlo, jestli je tady nekdo, kdo pozoruje triedrem..

Ja mam jen triedr 10x50 a fotografuji Lubitelem 2. :)(viz http://www.astronom.seif.cz)

At se teda ozvou ti, kteri jsou na tom stejne jako ja a maji podobne vybaveni nebo horsi... ;)
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Pozoruje vubec nekdo triedrem???

#2

Příspěvek od zdenek »

Urcite nepropadej panice, ze mas "jen" triedr. Na prvni seznameni je to takrka idealni pristroj. Ja tak taky zacinal :). Popravde receno jeste dnes si ho obcas beru sebou (20x60), zejmen kdyz jedu nekam dale - triedr a stativ se do auta takrka vzdy vejdou.
Pokud jeste nemas paralakticky stolek pod fotoaparat, urcite si jej postav. Pride te doslova na par korun (par prkynek, hrebiku, ...) a vysledek opravdu stoji za to. Umozni ti prodlouzit expozice a tim i rozsiri mnozstvi objektu, ktere muzes fotit.
Link kterak jej postavit jsem kdysi daval tady nekde na foru.

Z.R.
L.u.k.y

Pozoruje vubec nekdo triedrem???

#3

Příspěvek od L.u.k.y »

Jo, pravda je, ze astronomii se venuji zatim asi jen 2 roky... a asi bych se mel jeste lip seznamit s oblohou triedrem... Ta paralakticka montaz neni spatny napad ;)
L.u.k.y

Pozoruje vubec nekdo triedrem???

#4

Příspěvek od L.u.k.y »

Ahojte.
Pred nejakým casem, kdyz jsem tu byl prihlaseny jeste jako Luky-12 jsem tady diskutoval s clenem Peta o nadstavném okularu za triedr. Za tu dobu jsem takový okulár nesehnal.  :(
Dneska jsem objevil starý, nepoužívaný fotoaparát,a tak me napadlo, jestli by se nedal pozit objektiv jako nadstavny okular k triedru. Protoze uz se mi nechtelo vychazet z domu a zkusit to na zapadajicim Slunci, vyzkousel jsem to na krajine z balkonu..
Nechtelo se mi kvuli te zkousce rozebrat cely fotoaparat, a tak jsem to udelal tak, ze jsem prilozil ohnisko objektivu (misto, kde byva film) k okularu triedru a dival jsem  se tim objektivem. Misto zvetseneho obrazu, ktery jsem cekal jsem ale uvidel cosi rozmazaneho. Takze to vypadalo jako kdyz se divam normalne triedrem, ktery je rozostreny.

Zmeril jsem ten objektiv a ohniskova vzdalenost je 6 cm a prumer objektivu je 1 cm.

Chtel bych se vas zeptat, v cem je chyba. Je to v tech parametrech objektivu? Nebo je to starim objektivu toho fotoaparatu? Nebo jsem udelal chybu v postupu a ten objektiv melbyt jinak umisteny?

V tomhle se moc nevyznam, takze bych byl rad, kdyby nekdo odpovedel  ;)

Mejte se, Luky  :hi:
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Pozoruje vubec nekdo triedrem???

#5

Příspěvek od MaG »

Pouziti objektivu pred objektivem fotoaparatu znam ze situace, kdy chci vyfotit neco hodne zblizka. Mam dojem ze ohniskova vzdalenost te cocky co nemuzes sehnat by mela byt podstatne kratsi, rekneme 0,5-1cm.

Idealni je okular k mikroskopu. Jeden takovy zrovna doma mam, musim jej vyzkouset za triedrem jak to bude vypadat...
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
L.u.k.y

Pozoruje vubec nekdo triedrem???

#6

Příspěvek od L.u.k.y »

Já jsem si myslel, ze to asi bude töu ohniskovou vzdalenosti. Peta mel myslim tu ohniskovou vzdalenost 2 cm.
Vidis, ten mikroskop me nenapadl. Ze bych slohl nejaky okularek ve skole? ;D
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

Pozoruje vubec nekdo triedrem???

#7

Příspěvek od peta »

ahoj,

jo, mel sem tehda 20 mm okular ze starsiho triedru ale urcite to bude fungovat i s f=60 mm... jen jde o to, ze ohnisko pridavneho okularu musi byt (napr. pri mych 20 mm) cca 10-15 cm za okularem dalekohledu. pak puvodni triedr 20x60 zvetsoval cca 70-110x.

je to jako s focenim za okularem: promitnes si do nejake roviny za okularem obraz (cim bude rovina dal od okularu, tim vetsi obraz) a pak se na nej koukas (zvetsujes) pridavnym okularem... akorat ze tech 60 mm je fakt dost, no uvidis, drzim palce... :)
petr(zavinac)fajkos.com
L.u.k.y

Pozoruje vubec nekdo triedrem???

#8

Příspěvek od L.u.k.y »

Ahoj. Ted jsem to zase zkousel na krajine. Kdyz jsem ten pridavny okulkar oddalil, tak Jsem uz poznal, ze je to ten samy objekt, ktery mam v zakladnim okularu. Ale priiiserne rozostreny. Tak fakt nevim, kde je chyba.

Napadaji me 4 moznosti:

1) Okular musim dat do jine vzdalenosti (ikdyz jsem s tim hodne experimentoval)

2) Musim preostrit tridedr (to jsem taky zkousel)

3) Je to tum, ze okular z toho fotaku je stary a nekvalitni.

4) Nebo je to proste spatnou ohniskovou vzdalenosti (6 cm) okularu ::)

Prosim, poradte, jestli muzete ;)

Luky
L.u.k.y

Pozoruje vubec nekdo triedrem???

#9

Příspěvek od L.u.k.y »

Ahojte. Vím, že už Vás tohle téma asi dost otravuje, když máte dalekohledy kolem 200mm ;D, ale ještě jsem vám chtěl říct jednu věc:

Včera jsem zkoušel dát místo nádstavného okuláru lupu (s ohniskem kolem 2 cm). Zaměřil jsem triedr na Jupiter. Když jsem k němu přiložil lupu, tak to bylo zase akorát rozostřené. A když jsem přeoistřil triedr, tak se objevil Jupiter zaostřený, ale úplně stejně přiblížený.

Jestli si tohle teda vůbec někdo bude číst, tak mi prosím poraďte, kde dělám chybu. - Já se v optice moc nevyznám  :-[

Předem díky, Luky ;)
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Pozoruje vubec nekdo triedrem???

#10

Příspěvek od zdenek »

Zakladni chyba uz je zde nastinena. Pridavny okular nesmi byt hned za okularem, ale ponekud dale. Pokud si nejsi jisty zkus nasledujici postup:
1. Zamir dalekohled na jasny objekt (Mesic, vzdalena lampa (ta neutika  ;D), ...).
2. Nyni rozostri trosku triedr tak, aby se okular pohl smerem ven. cim vic jej rozostris tim bude potom vysledna vzdalenost pro pridavny okular mensi (ale bude take mensi zvetseni).
3. Promitni si objekt na stinitko (pokud nejsi zrovna ve tme, asi ho budes muset trosku zastinit) a zaostri (pohybem stinitka k/od okularu, popr. jemnym ostrenim dalekohledu).
4. Zmer vzdalenost mezi stinitkem a okularem a pripocti ohniskovou vzdalenost pridavneho okularu (lupy). vysledne cislo je hodnota vzdalenosti, do jake musis umistit lupu, aby jsi videl obraz zvetseny.

Optimalni vysledna vzdalenost pro 20-25mm okular tu jiz byla rovnez nastinena - bezne kolem 10-15cm. Pro vetsi zvetseni tak kolem 25 cm (vic bych urcite nedoporucoval).
Pozn na okraj: Velikosti rozosreni regulujes vzdalenost stinitka/pridavneho okularu. cim je rozostreni vetsi (okular dalekohledu vice vysunut), tim je  stinitko/pridavnyokular treba umistit dale,ale vysledne zvetseni je rovnez vetsi.
Neni v tom zadna zrada, chce si s tim jen trosku pohrat. :).
Z.R.
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

Pozoruje vubec nekdo triedrem???

#11

Příspěvek od peta »

tak tak, nevzdavej to, stoji to za to :)
petr(zavinac)fajkos.com
L.u.k.y

Pozoruje vubec nekdo triedrem???

#12

Příspěvek od L.u.k.y »

Jo, s tím stínítkem to není špatný nápad. Zkoušel jsem to na Slunku. Udělal jsem si tu projekci na papír. (akorát, že vzdálenost, ze které jde to Slunko vůbec zaostřit je tak 30 cm.. Díval jsem se i přes filtr, ale s tím úpřídavným okulárem jsem to nezkoušel, protože mi došlo, že nemám nic, čím bych si zastínil Slunce. Ani žádný "přídavný tubus". Takže to vyzkouším až za pár dsní na Měsíci. Každopádně moc díky za radu. :)

Astronomii zdar ;)
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

Pozoruje vubec nekdo triedrem???

#13

Příspěvek od peta »

pak je to opravdu o tom, ze ohnisko pridavneho okularu musi byt az v tech triceti centimetrech, jinak obraz nezaostris...
petr(zavinac)fajkos.com
Telesto
Příspěvky: 114
Registrován: 01. 05. 2002, 17:40

Pozoruje vubec nekdo triedrem???

#14

Příspěvek od Telesto »

Tak to je poprvé co jsem využil užitečně "geniální" "astronomický" dalekohled - astrokabinet. Vše original plastic Ale to je vedlejší... Zkoušel jsem to s tou lupou a skutečně mi to funguje. Využitl jsem totiž tubusu z astrokabinetu, který mi z jedné strany perfektně pasuje na okulár triedru a z druhé strany se do něho perfektně vlezla lupa. Délka je také ideální... ;D Naprostá spokojenost s astrokabinetem :rotflmao:

No zkoušel jsem to s lupou, která prý zvětšuje 5x. Nevím jaké ohnisko, tak počítám kolem 5-6cm. Dal jsem to za okulár na ten tubus a nádherně ostrý obraz. Samozřejmě menší zdánlivé zorné pole, ale obraz byl naprosto ostrý. Bohužel z dalekohledu 7x50 se toho moc vysosat asi nedá. Takže výsledné zvětšní bylo počítám tak 20x. Nevíte náhodou... Kdybych chtěl větší zvětšení, musím použít lupu s menším ohniskem? Asi jo, že... Hmm... musím to zkusit. docela se mi to líbilo (zkoušel jsem to na měsíc)... ale popravdě 20x je málo!!!

No budu experimentovat dál... škoda, že nemám žádnou jinou lupu :-[
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

Pozoruje vubec nekdo triedrem???

#15

Příspěvek od peta »

pro vetsi zvetseni potrebujes bud kratsi ohnisko pridavneho okularu nebo zvetsit soucasnou vzdalenost pridavneho okularu...

se zvetsenim zalezi jako u vseho na kvalite, teoreticky muzes jit az ke stonasobnymu zvetseni... ja u tiedru prumeru 60 mm a ruske optice pouzival zv. kolem stovky...
petr(zavinac)fajkos.com
Odpovědět