Nevím si rady s dalekohledem

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
GaN
Příspěvky: 233
Registrován: 07. 07. 2006, 16:23

Re: Nevím si rady s dalekohledem

#16

Příspěvek od GaN »

Ano, uvažoval jsem o cassegrainu 6'' f=15 od p. Drbohlava. Ale centrální stínění tohoto typu reflektoru je dosti značné. Tal má údajně brilantní obraz a použiji k němu azimutální montáž GS. Dokonce jsem uvažoval o prodeji svého dobsonu pro zdejší (Neratovice) astronečas. Koupě staršího vozu na přepravu dobsonu do tmy mě neláká (starých aut mám plné zuby, vlastnil jsem jich pět). Před léty jsem pozoroval Zeissem o průměru polní čočky 63 mm a obraz byl kontrastní a bodový až do kraje. Nebudete mi věřit, ale při zvětšení 120x jsem viděl na Marsu polární čepičku. Ale zase by mi chyběl pohled až do centra na hvězdy rozloženou M13 nebo nádherný prsten M57 a spirálá rozeznatelná v mizerných podmínkách u M106 v mém dobsonu. Loni v létě nad ránem jsem se nemohl dopočítat pásů u Jupiteru. To bohužel tak 2-3x ročně. Doufám, že mi TAL umožní, pod temnou oblohou, hezký pohled na výrazné objekty mnohem častěji díky lepším meteorologickým podmínkám vysočiny.
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Nevím si rady s dalekohledem

#17

Příspěvek od MP »

Nevim, ale 100mm mi pripada malo a refraktor s ohniskem 1 metr uz take neni idealni pro snadny transport. Co takhle Klevcov-Cassegrain od TALu, napr. 150/1550 TAL150K ? Vetsi a pritom skladnejsi, podle vsech recenzi obraz srovnatelny s Maksutovem, lepsi, nez SCT. Ja vim, tubus stoji 2x tolik co 100mm refraktor, ale kdyz clovek zapocte montaz, okulary a dalsi vybaveni, neni ten relativni rozdil zase tak propastny.
Marek.

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Odpovědět