Planetární speciál

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Planetární speciál

#181

Příspěvek od Artaban »

Marwingarden: Zvětšení témeř stejné možná to bylo tím seeingem. Možná nebylo pořádně vytemperováno, ale teď nejsou teploty až tak rozdílné, tak to asi ne. Abys to ale lépe porovnal, tak bys potřeboval k refráčku zvětšení asi 100x, ale ono i těch 80x celkem vyhovuje a k SCT asi 150x-180x a pečlivě pozorovat. Tedy třeba desítky minut porovnávat a čekat na chvilky klidného vzduchu. Myslím, že pak na tebe vyskočí v SCT víc detailů.
Pro každého znamená planetární speciál asi něco trochu jiného. Předvším záleží, jak hodně se chceš planetám věnovat a kolik to ho chceš vidět.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Marwingarden
Příspěvky: 944
Registrován: 14. 05. 2020, 08:56
Bydliště: Praha

Re: Planetární speciál

#182

Příspěvek od Marwingarden »

Vytemperováno bylo přes 3 hodiny. To jsem vyloučil. Koukal jsem 2 hodiny přes ts60 a pak hodinu přes sct. Ale ty detaily co jsem viděl v ts60 jsem v sct nevykoukal :( . Tak mě právě napadlo jestli to není dané průměrem sct. Jestli by třeba nebyl lepší sct8” a jak velký přínos by měl oproti sct5”. Myslím tedy na planety.

Díky Marwin
Ta obloha je prostě nádherná...
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Planetární speciál

#183

Příspěvek od Artaban »

Marwingarden: Když by šlo o DSO, tak dopuručíme nějaký dalekohled a velkou tmu. Planety je trochu jiná. Prozatím jsem psal o tom zvětšení. 80x a 75x moc nepomůže v porovnávání dalekohledů. V tom SCT jsi tedy neviděl žádný detail? Je to trochu divný a popravdě nevím proč.
Nejméně dva hlavní oblačné pásy by neměl být problém vidět v malém zvětšení.
Jestli bude lepší SCT 8", než 5"? Samozřejmě, je to větší dalekohled. Akorát netuším, jestli ti bude vyhovovat. Někomu ano i jiný by ho nechtěl ani náhodou, jako třeba já.
Nikdy jsem ho ale nevlastnil, jen jsem občas do něj kouk někde na louce a v porovnání s R172 to je slabota. To není ale důležité, páč R 172mm tady nikdo nemá :) Jsou tu ale jiné a kvalitní refráky jako třeba ED 100 až APO 180 a tam není o detaily nouze. Pěkný obraz má často Dobson 150-200/1200. Tak nevím, jen hlavně nic nekupuj, dokud nebudeš mít jasno co bude vyhovovat.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4504
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Planetární speciál

#184

Příspěvek od dvader »

Marwingarden píše:Vytemperováno bylo přes 3 hodiny. To jsem vyloučil. Koukal jsem 2 hodiny přes ts60 a pak hodinu přes sct. Ale ty detaily co jsem viděl v ts60 jsem v sct nevykoukal :( . Tak mě právě napadlo jestli to není dané průměrem sct. Jestli by třeba nebyl lepší sct8” a jak velký přínos by měl oproti sct5”. Myslím tedy na planety.

Díky Marwin
To je opravdu divné...
Je správně to SCT zkolimované? Pro začátek by stačilo ověřit rozostřeným obrazem hvězdy.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Marwingarden
Příspěvky: 944
Registrován: 14. 05. 2020, 08:56
Bydliště: Praha

Re: Planetární speciál

#185

Příspěvek od Marwingarden »

Sct5” je zkolimované nejspíš né úplně dokonale, ale při rozostření hvězdy je haló v rámci možností rovnoměrné.
Pásy vidět byly, ale jen takové máznuté. Možná se za tu chvíli změnil seeing. Ale když jsem potom přešel zpět na ts60, tak byly detaily zase vidět. (To by musela být opravdu náhoda) O víkendu když bude počasí to ještě ozkouším. Zatím děkuji za rady.

Marwin
Ta obloha je prostě nádherná...
Marwingarden
Příspěvky: 944
Registrován: 14. 05. 2020, 08:56
Bydliště: Praha

Re: Planetární speciál

#186

Příspěvek od Marwingarden »

Tak se včera dostavily výsledky.
Pečlivě a pomalu jsem zkolimoval znovu sct5” a rozdíl byl opravdu znatelný. Kolimoval jsem postupně až na zvětšení okolo 600x na polárku.
Moc děkuji všem za rady tady i do sz.
Krásně jsem si pokoukal :)

Marwin
Ta obloha je prostě nádherná...
Marwingarden
Příspěvky: 944
Registrován: 14. 05. 2020, 08:56
Bydliště: Praha

Re: Planetární speciál

#187

Příspěvek od Marwingarden »

Ahoj všichni,
Chtěl bych se s Vámi podělit o nové postřehy z pozorování a to konkrétně s achromátem Bresser messier AR127/1200 a schmidt/cassegrainem 5SE.
A musím uznat, že rozdíl v detailech je znatelný. V refráku je mnohem víc detailů při stejném zvětšení. Na to že jsou oba skoro stejný (r127/1200 vs sct127/1250), je to poklona pro refrák. Na to že je to obyč achro, tak obraz je hodně dobrej. Byl vidět i podrobnější a výraznější a kontrastnější obraz bouře mezi hlavními pásy na jupiteru. Ba i okolo se ukázaly znatelný rozdíly v bouři. Oproti sct u kterého byly slité dohromady.
Pozorovat jsem jen z okna. Je mi jasné že tím pádem byly degradovány podmínky pozorování, nikam se mi nechtělo, protože jsem ráno ve 4:30 vstával.
Ale na tak mizerný podmínky obraz hodně slušný. Kdybych byl někde mimo prahu tak by byl obraz ještě o něco lepší.
No a neodolal jsem a odzkoušel i saturn a tam byl ten rozdíl ještě více vidět. Do teď jsem si myslel, že pruh na saturnu je stín od prstence, ale po včerejším pozorování už si myslím, že jde o něco jiného. Nicméně obraz v refra byl čistší a kontrastnější než v sct. Krásně ostře bylo vidět dělení prstenců. Je to jiná liga. Ale je to kus materiálu :D
Takže “achro vs sct” stejné velikosti za mě vítězí achro jako planetární speciál. A to jednoznačně. Samozřejmě jen co se obrazu při vizuálním pozorování týče.



Marwin
Ta obloha je prostě nádherná...
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Planetární speciál

#188

Příspěvek od Artaban »

Marwingarden: Pěkný report. To kolem GRS vypadá slušně a je vidět rozdíl oproti stejně velkému SCT. Pruh na Saturnu bude jeho oblačný pás. Když chytneš dobrý seeing, tak tam uvidíš pruhů víc, ale ne jako na Jupiteru.
Zkus nějaký dvojhvězdy, jak to ukazuje. Určitě v Lyře, ale třeba Pí Orla s rozdělením 1,4".
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Planetární speciál

#189

Příspěvek od MilAN »

Mě by zajímalo, jak je sklimovaný ten SCT. Rozdíly při takhle malém průměry budou znát, ale pokud je ta optika jen trochu normální, tak to bude jen mírně v detailech. Jenže tu kvalitu optiky je potřeba kontrolovat při kolimaci , na tvaru ohybových kotoučků a Ronchiko testem. .Bez toho bych se neodvážil něco konstatovat. Můžeš porovnávat špatně kolilmovaný dalekohled, zrovna tak jako normální zmetek, a pak nějaké obecné závěry nedávají moc smysl.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Planetární speciál

#190

Příspěvek od Artaban »

MilAN píše:Mě by zajímalo, jak je sklimovaný ten SCT
To asi každého, ale kolimace proběhla a podle zlepšení asi celkem úspěšně. Otázka jak hodně dobře.
Marwingarden píše:Tak se včera dostavily výsledky.
Pečlivě a pomalu jsem zkolimoval znovu sct5” a rozdíl byl opravdu znatelný. Kolimoval jsem postupně až na zvětšení okolo 600x na polárku.
Moc děkuji všem za rady tady i do sz.
Krásně jsem si pokoukal
Takže kdo nevěří, asi ať tam běží.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Marwingarden
Příspěvky: 944
Registrován: 14. 05. 2020, 08:56
Bydliště: Praha

Re: Planetární speciál

#191

Příspěvek od Marwingarden »

Sct bylo zkolimované tak jak mě citovat “Artaban” z jiného příspěvku. To zv. 600x bylo už přes barlow takže tam samozřejmě může být nejaká chybka, áe při 277x byl obraz kroužků krásně rovnoměrný a při 600x byla už jenom kontrola.
Nicméně to co píši je jenom můj postřeh, není to dogma. Třeba je to jenom tím jaké mám doma kusy dalekohledů. Každopádně to ještě budu porovnávat dokud sct nebude nahrazeno větším průměrem ct nebo mak.

Marwin
Ta obloha je prostě nádherná...
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Planetární speciál

#192

Příspěvek od Artaban »

Marwingarden píše:V refráku je mnohem víc detailů při stejném zvětšení. Na to že jsou oba skoro stejný (r127/1200 vs sct127/1250), je to poklona pro refrák. Na to že je to obyč achro, tak obraz je hodně dobrej. Byl vidět i podrobnější a výraznější a kontrastnější obraz bouře mezi hlavními pásy na jupiteru. Ba i okolo se ukázaly znatelný rozdíly v bouři. Oproti sct u kterého byly slité dohromady.
Ten refrák není vůbec špatnej, ale nemusí to být jen díky dobré kresbě objektivu. Některé detaily budou lépe vidět díky většímu množství světla, kreré refrák dává. To bude znatelnější pří velkých zvětšení, kdy ve stejně velkém SCT už bude obraz tmavší. Možná se to nezdá, ale rozdíl je celkem znatelný. Pěkně to šlo porovnávat na benátecké hvězdárně, kdy na jedné montáži byl Zeiss Cass. Mak. 150/2250 a refrák ED APO 152mm. Při pozorování DSO to bylo pak znát hodně. Např. M13 Zeiss rozložil na pár max desítek hvězd, kdežto refrák rozložil M13 v celé ploše na velké množství hvězd.
Pěkně to bylo vidět na různých mlhovinách, kdy v Zeiss byl sotva vidět náznak mohoviny, tak v refráku už to byl docela pěkný detailní pohled. Přitom ten Zeiss měl pěknou detailní a ostrou kresbu. Víc světla ho prostě ale převálcovalo.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4504
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Planetární speciál

#193

Příspěvek od dvader »

Tak ono to zastínění sekundárem holt negativní efekty má, nejen menší množství světla...
Pohled velkým a dobře udělaným APO refrákem je prostě úžasný! Akorát nad 150 už to amatérsky dost dobře nejde - cena, velikost, hmotnost, netranportovatelnost, nutnost mít v podstatě hvězdárnu. :? Proto pak má většina amatérů pro velký průměr zrcadla.

Ale kdybych měl vhodný pozemek a prachy, tak je to jasné! :mrgreen:
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Planetární speciál

#194

Příspěvek od MilAN »

Tak to zastínění u MAKa /SCT dělá nějakých 10% . To sníží výkon jako na 140 mm dalekohled. U toho Zeisse je potřeba uvážit stáří a jaké odrazné vrtvy se dělaly tehdá. Takže se snadno dostaneme na účinný průměr nějakých 120-125 mm. A to už je znát - 0,5 mag nebo 70% světla.
Současné SCT i MAky pracují s vyššími hodnotami odrazivosti u zrcadlových vrstev- přes 90%
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Planetární speciál

#195

Příspěvek od Artaban »

MilAN: To máš asi pravdu. Na DSO byl ten výkon opravdu slabej. No ale jinak optika byla před né tak dlouho dobou v Turnově na vyčištění atd. a tak i po těch letech vypadala jako nová. Ostatně zatím ho tam máme v bědně a čeká na další už asi né tak pěkný osud.
Co se týče odrazných vrstev a AR vrestev, tak by ale docela zajímalo, jestli se používaj i v případě nejlevnějším SCT atd. Přeci jen to už není nejlevnější a prodejci v tomto ohledu někdy rádi přehánějí.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Odpovědět