Planetární speciál

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11582
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Planetární speciál

#346

Příspěvek od Psion »

Odstěhovat se na hvězdárnu, proč ne.

https://www.astro.cz/clanky/ostatni/nab ... eleni.html :lol:
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2014
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Planetární speciál

#347

Příspěvek od Beda »

Psion píše:Odstěhovat se na hvězdárnu, proč ne.
https://www.astro.cz/clanky/ostatni/nab ... eleni.html :lol:
pro mladé astro nadšence je to nabídka k zamyšlení ! Ovšem starci upřednostní spíše řešení kolegy hamra, kde odpadá časté lezení po schodech :)
Přílohy
astro trucovna.jpg
astro trucovna.jpg (251.21 KiB) Zobrazeno 949 x
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11582
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Planetární speciál

#348

Příspěvek od Psion »

Pěkná pozorovatelna, přemýšlím, jak pozoruje tu severní stranu oblohy? Předpokládám, že je to stejně odsuvné jako jižní, jen to není vidět?
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Planetární speciál

#349

Příspěvek od Cztwerec »

Sever má snad nedostupný (neodkrývá se), prioritou je jih. A vím, že si docela dost stěžoval na to jak má špatný seeing. Ikdyž to má ukryté, pozoruje v bezprostředním kontaktu s teplou střechou.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Planetární speciál

#350

Příspěvek od Artaban »

https://www.cloudynights.com/topic/7277 ... actor-apm/
7" od APM by byl dobrej planeťák, byť kratší. Ještě se vejde do osobáku a když nejsou planety, nebo Měsíc, tak ani na DSO moc nenudí.
Kolik vážných zájemců tak může být? V ČR asi žádný :)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Planetární speciál

#351

Příspěvek od Cztwerec »

No já jsem teď v kontaktu na 150/2250 mě hrozně zaujala jeho monumentální délka :D

A pořád si pohrávám s myšlenkou mít dlouhý refrák hlavně na Slunce, minmálně však ED.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Planetární speciál

#352

Příspěvek od MilAN »

Pokud jen na Slunce, tak proč ED? Pozoruješ prakticky monochromaticky
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Planetární speciál

#353

Příspěvek od Cztwerec »

Tak ono když už, tak alespoň ED, primárně Slunce (hlavně na něj) pak i planety.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2873
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Planetární speciál

#354

Příspěvek od Homer »

Tyhle úvahy mám za sebou. Osobně jsem dospěl k názoru, že je vždy lepší věc, která je jednoúčelová a k tomu účelu konstruovaná, než věc univerzální. Ať je to nářadí, vozidlo, letadlo či v našem případě dalekohled. Univerzálnost sebou vždy nese nějaké kompromisy.
Měnit pozorované objekty - zde Slunce a planety, znamená "ustrojit" a zase "odstrojit" z dalekohledu příslušné komponenty, potřebné po pozorování Slunce a to se všemi doporovodnými důsledky.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11582
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Planetární speciál

#355

Příspěvek od Psion »

Cztwerec píše:Sever má snad nedostupný (neodkrývá se), prioritou je jih. A vím, že si docela dost stěžoval na to jak má špatný seeing. Ikdyž to má ukryté, pozoruje v bezprostředním kontaktu s teplou střechou.
Jojo je to vidět na fotkách, ten seeing má hamr opravdu špatný. Já pozoruji na terase, kde je přes léto peklo (35-38°C) a je to na seeingu znát, proto pozoruji delšími dalekohledy, které jsou vystrčené mimo plochu terasy. Jsem přesvědčený, že kdyby tam Homer dal ten 150/2200 a vystrčil ho co nejvíce od stěny domu, tak by to byl rozdíl oproti těm krátkým přístrojům.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Planetární speciál

#356

Příspěvek od Cztwerec »

Homer píše:Tyhle úvahy mám za sebou. Osobně jsem dospěl k názoru, že je vždy lepší věc, která je jednoúčelová a k tomu účelu konstruovaná, než věc univerzální. Ať je to nářadí, vozidlo, letadlo či v našem případě dalekohled. Univerzálnost sebou vždy nese nějaké kompromisy.
Měnit pozorované objekty - zde Slunce a planety, znamená "ustrojit" a zase "odstrojit" z dalekohledu příslušné komponenty, potřebné po pozorování Slunce a to se všemi doporovodnými důsledky.
No já se domnívám, že achromát (obvzlášť ten dlouhý)je pořád věcí kompromisu, pořád tam ta zbytková vada bude a bude třeba jen na Slunce a koukání, ikdyž to bude lepší než s krátkou trubkou. Já bych to nevydejchal. A jelikož moc kompromis rád nemám tak se domnívám, že dlouhé ED bude mít nevýhodu také dlouhé páky ale mnohem lepšího obrazu jak pro Slunce tak pro ostatní planetární pozorování. To je snad jednoduché. A proto mám i více dalekohledů, na každý účel něco. Na druhou stranu, mě přijde refraktor jako univerzální přístroj. A dlouhé ED je zajímavá alternativa. A bez velkých kompromisů, snad kromě průměru.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2014
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Planetární speciál

#357

Příspěvek od Beda »

alespoň jsme si ujasnili, že tak dlouhé ohnisko by nutně potřebovalo těžkou a vysokou paralaktiku ! Takže se obávám, že monumentální délka tubusu je sice pěkná na pohled, ale pro většinu uživatelů velmi nepraktická. Sám jsem to zažil na 6" f15 refraktoru s optikou pana Gajduška :( .
Co se týká chromatické vady tak na sluníčko opravdu stačí achromát s dobrou sférickou korekcí na 656nm ( chromosféra s H-alfa fitrem), nebo v kombinaci Herschel hranol + Baader Solar Continuum také pro observci fotosféry ( v zeleném oboru bývají téměř vždy sféricky dobře korigované! Takové filtry potom spolehlivě odstraní všechny zbytky barevné vady a obraz je velmi ostrý a kontrastní ! Refraktory s achromatickou optikou jsou dnes tak levné, že se vyplatí vyčlenit pro speciální účel jeden přístroj :) !
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Planetární speciál

#358

Příspěvek od Cztwerec »

No jasně, to dá rozum. Jenže to by chtělo Zerochromat nebo achromát 8" ale nějak zkrátit. Ale já bych šel rovnou cestou dlouhého ED. V tomhle bych šetřit úplně nechtěl. A domnívám se, že sklad železářství a trubek doma nechce mít nikdo...

A ta montáž, buď vidlice, nebo eq 8 s vyvýšeným sloupkem. Ale asi i to bude málo :D
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2014
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Planetární speciál

#359

Příspěvek od Beda »

Martine nesmíme prosím zapomenout, že zde čtou i začátečníci, proto to vysvětlování souvislostí, které většina z nás chápe ! Ale ten dlouhý tubus, ať achromát, nebo ED si dobře rozmysli a předem takovou obludu namaluj :D !
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2873
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Planetární speciál

#360

Příspěvek od Homer »

Cztwerec:

asi jsme si nerozuměli. Měl jsem na mysli volbu mezi jednoúčelovým chromosférákem a víceúčelovým achromátem či ED ( jak je libo ).

No a jak píše Beda - takovéto roury vyžadují i odpovídající montáže a prostory, ať je to kopule nebo nějaký domek s posuvnou střechou.
Odpovědět